REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 19 poz. 81

USTAWA

z dnia 22 lutego 1991 r.

o zmianie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych.

Tekst pierwotny

Art. 1.

W ustawie z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244) wprowadza się następujące zmiany:

1) preambułę skreśla się;

2) w art. 1 w ust. 4 wyrazy "Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" zastępuje się wyrazami "Rzeczypospolitej Polskiej";

3) w art. 2 w ust. 1 po wyrazach "twórczej pracy" przecinek zastępuje się spójnikiem "i", a po wyrazie "pracowników" przecinek zastępuje się kropką i pozostałe wyrazy skreśla się;

4) w art. 4:

a) w ust. 3 wyrazy "nadany przez organ sprawujący nad nią nadzór" zastępuje się wyrazami "uchwalony przez radę naukową po zaopiniowaniu przez zakładowe organizacje związkowe i zatwierdzony przez organ sprawujący nadzór nad tą jednostką.",

b) w ust. 4 kropkę na końcu zdania zastępuje się przecinkiem i dodaje wyrazy "po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych.";

5) art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. 1. Jednostki badawczo-rozwojowe mogą utworzyć Radę Główną Jednostek Badawczo-Rozwojowych, zwaną dalej "Radą Główną", jako wybieralny organ przedstawicielski tych jednostek.

2. Rada Główna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.

3. Kadencja Rady Głównej trwa 3 lata.

4. Rada Główna składa się z 31 członków wybieranych przez elektorów.

5. Elektorzy wybierani są przez rady naukowe jednostek badawczo-rozwojowych spośród pracowników tych jednostek. Rada naukowa jednostki badawczo-rozwojowej zatrudniającej do 500 pracowników wybiera jednego elektora, a jednostki zatrudniającej powyżej 500 pracowników - dwóch elektorów.

6. Rada Główna opracowuje opinie i postulaty w sprawach polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa oraz w sprawach warunków i zasad działania jednostek badawczo-rozwojowych, które przedstawia w szczególności Radzie Ministrów, Komitetowi Badań Naukowych oraz innym naczelnym organom administracji państwowej.";

6) w art. 6:

a) w ust. 2 po wyrazie "wojewody" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się,

b) ust. 3 skreśla się;

7) art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. 1. Jednostka badawczo-rozwojowa może być łączona, dzielona, reorganizowana, likwidowana lub przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe albo włączona do takiego przedsiębiorstwa, jeżeli nie wykonuje zadań określonych w art. 2 ust. 2 lub zadania te wykonuje nieefektywnie albo gdy przemawiają za tym trwałe i wymierne korzyści ekonomiczne.

2. Połączenie, podział, reorganizację lub likwidację jednostki badawczo-rozwojowej zarządza organ, który utworzył tę jednostkę, w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych oraz Ministrem Finansów, z własnej inicjatywy albo na wniosek dyrektora lub rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej.

3. Przekształcenie jednostki badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwo państwowe zarządza organ, który utworzył tę jednostkę; włączenie jednostki badawczo-rozwojowej do przedsiębiorstwa państwowego zarządza organ, który utworzył tę jednostkę, w uzgodnieniu z organem założycielskim tego przedsiębiorstwa.";

8) po art. 7 dodaje się art. 7a-7d w brzmieniu:

"Art. 7a. 1. Przedsiębiorstwo państwowe powstałe w wyniku przekształcenia jednostki badawczo-rozwojowej lub przedsiębiorstwo państwowe, do którego włączono taką jednostkę, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki jednostki badawczo-rozwojowej; na przedsiębiorstwo państwowe przechodzą również z mocy ustawy uprawnienia i obowiązki jednostki badawczo-rozwojowej, wynikające z decyzji administracyjnych.

2. Wykreślenie jednostki badawczo-rozwojowej z rejestru jednostek badawczo-rozwojowych następuje z urzędu, z chwilą wpisania przedsiębiorstwa państwowego, powstałego w wyniku przekształcenia tej jednostki, do rejestru przedsiębiorstw państwowych.

3. Wykreślenie z rejestru jednostek badawczo-rozwojowych jednostki badawczo-rozwojowej włączonej do przedsiębiorstwa państwowego następuje na wniosek tego przedsiębiorstwa.

4. Do przedsiębiorstwa państwowego powstałego w wyniku przekształcenia jednostki badawczo-rozwojowej stosuje się odpowiednio przepisy o przedsiębiorstwach państwowych.

5. Majątek jednostki badawczo-rozwojowej przekształconej w przedsiębiorstwo państwowe lub włączonej do przedsiębiorstwa państwowego wchodzi w skład funduszu założycielskiego takiego przedsiębiorstwa.

Art. 7b. 1. Pracownicy jednostki badawczo-rozwojowej przekształconej w przedsiębiorstwo państwowe lub włączonej do przedsiębiorstwa państwowego stają się z mocy prawa pracownikami takiego przedsiębiorstwa, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Stosunek pracy nawiązany z pracownikiem na podstawie mianowania lub powołania ustaje z mocy prawa z dniem wykreślenia jednostki badawczo-rozwojowej z rejestru jednostek badawczo-rozwojowych. Ustanie stosunku pracy jest równoznaczne w skutkach prawnych z rozwiązaniem stosunku pracy wskutek odwołania w rozumieniu art. 70 § 2 Kodeksu pracy. Zatrudnienie takiego pracownika w przedsiębiorstwie. państwowym następuje na warunkach uzgodnionych przez strony.

3. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przekształceniem jednostki badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwo państwowe lub przed jej włączeniem do przedsiębiorstwa państwowego, odpowiada to przedsiębiorstwo.

Art. 7c. 1. Jednostka badawczo-rozwojowa może być przekształcona w spółkę.

2. Do przekształcenia jednostki badawczo-rozwojowej w spółkę stosuje się przepisy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

3. Przekształcenie następuje na wniosek organu, który utworzył jednostkę badawczo-rozwojową, w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych.

4. Stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania ustaje z mocy prawa z dniem wykreślenia jednostki badawczo-rozwojowej z rejestru jednostek badawczo-rozwojowych. Ustanie stosunku pracy jest równoznaczne w skutkach prawnych z rozwiązaniem stosunku pracy wskutek odwołania w rozumieniu art. 70 § 2 Kodeksu pracy. Zatrudnienie takiego pracownika w spółce następuje na warunkach uzgodnionych przez strony.

Art. 7d. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe warunki i tryb łączenia, podziału, reorganizacji i likwidacji jednostek badawczo-rozwojowych.";

9) w art. 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadku likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 1 ust. 1, jej majątek, po zaspokojeniu wierzytelności, staje się własnością Skarbu Państwa, a o jego przeznaczeniu decyduje organ sprawujący nadzór nad tą jednostką badawczo-rozwojową.";

10) w art. 10 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Jednostka badawczo-rozwojowa może uzyskiwać przychody z dotacji budżetowej zgodnie z odrębnymi przepisami.";

11) art. 11 otrzymuje brzmienie:

"Art. 11. 1. Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy i dysponuje funduszem jednostki badawczo-rozwojowej.

2. Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy zakładowy fundusz nagród, fundusz socjalny i mieszkaniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

3. Jednostka badawczo-rozwojowa może tworzyć fundusz wdrożeniowy ze środków przekazanych przez podmioty gospodarcze wdrażające wyniki prac naukowych lub prac badawczo-rozwojowych tej jednostki.

4. Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym środki funduszów jednostki badawczo-rozwojowej przechodzą na rok następny.";

12) po art. 13 dodaje się art. 13a w brzmieniu:

"Art. 13a. 1. Jednostka badawczo-rozwojowa jest zwolniona z podatków.

2. Zwolnieniu nie podlega działalność, o której mowa w art. 2 ust. 3.";

13) art. 15 skreśla się;

14) w art. 16 pkt 3 i 4 skreśla się;

15) w art. 17:

a) w ust. 1:

- w pkt 2 po wyrazie "kadrową" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się,

- w pkt 5 wyrazy "innych organów tej jednostki" zastępuje się wyrazami "rady naukowej",

b) w ust. 2 w zdaniu pierwszym wyrazy "po zasięgnięciu opinii rady naukowej i rady załogi" zastępuje się wyrazami "spośród kandydatów wyłonionych w drodze konkursu, po uzgodnieniu z radą naukową", a w zdaniu drugim skreśla się wyrazy "lub na czas nie określony",

c) ust. 3-6 otrzymują brzmienie:

"3. Funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej może pełnić osoba:

1) posiadająca wyższe wykształcenie,

2) posiadająca predyspozycje do organizowania pracy naukowej i badawczej.

4. Wyłonienie kandydata na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej następuje w drodze konkursu zarządzanego przez organ sprawujący nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.

5. Konkurs rozstrzyga komisja konkursowa, powołana przez organ sprawujący nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.

6. W skład komisji konkursowej wchodzą trzy osoby zatrudnione w jednostce badawczo-rozwojowej w pełnym wymiarze czasu pracy, wskazane przez jej radę naukową, oraz po dwie osoby wskazane przez Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych i przez organ sprawujący nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.";

16) w art. 18 wyrazy "i rady załogi" skreśla się;

17) w art. 19:

a) w ust. 1 po wyrazach "odwołuje dyrektor" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się,

b) w ust. 2 po wyrazach "zatrudnia dyrektor" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się,

c) w ust. 3 po wyrazach "może być" dodaje się wyraz "tylko",

d) ust. 4 skreśla się,

e) w ust. 5 w pkt 1 powołanie "ust. 1, 2 i 4" zastępuje się powołaniem "ust. 1 i 2";

18) art. 20-22 otrzymują brzmienie:

"Art. 20. 1. Rada naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym jednostki badawczo-rozwojowej w zakresie jej działalności statutowej oraz w sprawach rozwoju kadry naukowej i badawczo-technicznej.

2. W szczególności do zadań rady naukowej należy:

1) uchwalanie statutu jednostki badawczo-rozwojowej,

2) występowanie z wnioskami do organu sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową o powołanie lub odwołanie dyrektora tej jednostki.

3) ustalanie perspektywicznych kierunków działalności naukowej, rozwojowej i wdrożeniowej jednostki badawczo rozwojowej,

4) występowanie z wnioskami w sprawie połączenia, podziału, reorganizacji lub likwidacji jednostki badawczo-rozwojowej oraz inicjowanie przekształcenia tej jednostki,

5) opiniowanie kierunkowych planów tematycznych i finansowych jednostki badawczo-rozwojowej oraz rocznych sprawozdań jej dyrektora z wykonania zadań tej jednostki,

6) opiniowanie wniosków dotyczących połączenia, podziału lub reorganizacji jednostki badawczo-rozwojowej oraz stałej współpracy tej jednostki z innymi osobami prawnymi,

7) opiniowanie regulaminu organizacyjnego jednostki badawczo-rozwojowej oraz regulaminu pracy,

8) opiniowanie kandydatów na funkcje zastępców dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, głównego księgowego oraz kierowników komórek organizacyjnych jednostki określonych w regulaminie organizacyjnym,

9) opiniowanie kwalifikacji osób na stanowiska pracowników naukowych i badawczo-technicznych oraz dokonywanie okresowej oceny dorobku naukowego i technicznego tych pracowników,

10) opiniowanie wniosków o przyznawanie stypendiów naukowych,

11) przeprowadzanie postępowania o nadanie tytułu naukowego na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

12) przeprowadzanie przewodów doktorskich i habilitacyjnych w zakresie posiadanych uprawnień.

3. Prawo głosu w sprawach, o których mowa w ust. 2 pkt 9 i 10, posiadają tylko członkowie rady naukowej ze stopniem naukowym lub tytułem naukowym.

4. Prawo głosu w sprawach, o których mowa w ust. 2 pkt 11 i 12, posiadają tylko członkowie rady naukowej ze stopniem naukowym doktora habilitowanego lub tytułem naukowym.

5. Rada naukowa jest uprawniona do zajmowania stanowiska we wszystkich sprawach dotyczących działalności jednostki badawczo-rozwojowej.

Art. 21. 1. Członków rady naukowej w liczbie określonej w statucie tej jednostki, jednak nie mniejszej niż 12 osób i nie większej niż 40 osób, wybierają, w głosowaniu tajnym, pracownicy jednostki badawczo-rozwojowej na okres 4 lat.

2. W skład rady naukowej, z zastrzeżeniem ust. 4, wchodzą:

1) pracownicy jednostki badawczo-rozwojowej ze stopniem naukowym lub tytułem naukowym, zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, w liczbie stanowiącej nie mniej niż 30% i nie więcej niż 60% składu rady naukowej,

2) pracownicy jednostki badawczo-rozwojowej nie wymienieni w pkt 1, zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, w liczbie nie mniejszej niż 30% składu rady naukowej,

3) osoby spoza jednostki badawczo-rozwojowej posiadające tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, a także osoby wyróżniające się zasobem wiedzy i praktycznym dorobkiem w dziedzinie objętej zakresem działania jednostki badawczo-rozwojowej, w liczbie stanowiącej nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% składu rady naukowej.

3. Pracownicy naukowi i badawczo-techniczni nie mogą stanowić więcej niż 85% składu rady naukowej.

4. W skład rady naukowej jednostki uprawnionej do nadawania stopni naukowych wchodzą osoby z tytułem naukowym lub stopniem naukowym doktora habilitowanego w liczbach nie mniejszych niż określone przepisami w sprawie uprawnień jednostek organizacyjnych do nadawania stopni naukowych oraz reprezentujące dziedziny nauki i dyscypliny naukowe odpowiednie do posiadanych przez jednostkę uprawnień; nie mniej niż połowę tych osób powinni stanowić pracownicy danej jednostki badawczo-rozwojowej.

5. Rada naukowa działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.

Art. 22. 1. Rada naukowa wybiera w głosowaniu tajnym przewodniczącego i jego zastępców.

2. Przewodniczącym rady naukowej może być tylko osoba posiadająca tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego.

3. Funkcja przewodniczącego rady naukowej nie może być łączona z funkcją dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej lub jego zastępcy.

4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do zastępców przewodniczącego.

5. W posiedzeniach rady naukowej biorą udział dyrektor, przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych oraz inne osoby zaproszone przez przewodniczącego rady naukowej.";

19) art. 23-28 skreśla się;

20) w art. 29 wyraz "załogi" zastępuje się wyrazem "naukowej";

21) w art. 31 w ust. 1 po wyrazie "międzynarodowych" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się;

22) w art. 33 w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) art. 34-50, z wyjątkiem przepisów dotyczących nawiązania stosunku pracy na podstawie mianowania.";

23) w art. 34 w ust. 1 po wyrazie "etycznym" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się;

24) w art. 35:

a) w ust. 1 pkt 4 i 6 skreśla się,

b) ust. 2 skreśla się,

c) w ust. 4 po wyrazach "doktora habilitowanego" stawia się kropkę, a pozostałe wyrazy skreśla się,

d) ust. 5 i 6 otrzymują brzmienie:

"5. Na stanowisku profesora można zatrudnić osobę posiadającą tytuł naukowy.

6. Na stanowisku profesora lub docenta, za zgodą rady naukowej, można zatrudnić na czas określony:

1) osobę posiadającą stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy,

2) osobę nie będącą obywatelem polskim, posiadającą kwalifikacje równorzędne z określonymi w pkt 1, z zachowaniem wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących cudzoziemców.",

e) ust. 7 skreśla się,

f) w ust. 8 wyrazy "lit. b)" skreśla się;

25) w art. 37 w ust. 2 po wyrazach "na czas nie określony" stawia się przecinek i dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem art. 35 ust. 6."

26) w art. 38 w ust. 2 wyrazy "starszego asystenta" oraz "asystenta-stażysty" skreśla się;

27) art. 39 skreśla się;

28) w art. 40:

a) w ust. 1 w pkt 4 na końcu zdania skreśla się kropkę i dodaje wyrazy "lub jej reorganizacji, połączonej ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia:",

b) w ust. 2 w pkt 3 po wyrazach "w przepisie art. 37 ust. 5" średnik zastępuje się kropką, a pozostałe wyrazy skreśla się,

c) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Rozwiązania stosunku pracy z mianowanym pracownikiem naukowym, z zachowaniem 3-mie-sięcznego okresu wypowiedzenia lub bez wypowiedzenia, dokonuje organ, który dokonał mianowania, na wniosek dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, zaopiniowany przez radę naukową.";

29) w art. 41 pkt 6 skreślił się;

30) po art. 43 dodaje się art. 43a w brzmieniu:

"Art. 43a. Pracownik naukowy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, podejmując dodatkowe zatrudnienie w ramach stosunku pracy, ma obowiązek zawiadomić o tym dyrektora jednostki.";

31) w art. 44 wyrazy "naukowo-dydaktycznych" zastępuje się wyrazem "naukowych";

32) art. 50 otrzymuje brzmienie:

"Art. 50. Do pracowników badawczo-technicznych stosuje się przepis art. 43a.";

33) po art. 52 dodaje się art. 52a w brzmieniu:

"Art. 52a. Do pracowników inżynieryjno-technicznych stosuje się przepis art. 43a.";

34) w art. 61 wyrazy "naukowo-dydaktycznych" zastępuje się wyrazem "naukowych";

35) w art. 63:

a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Do zakładów doświadczalnych stosujących przepisy o gospodarce finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, od dnia 1 stycznia 1991 r. stosuje się przepisy o gospodarce finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.",

b) ust. 6 i 7 skreśla się;

36) w art. 64 powołanie "4-1" zastępuje się powołaniem "4 i 5";

37) dodaje się art. 64a w brzmieniu:

"Art. 64a. 1. Z dniem wejścia w życie ustawy:

1) grunty będące własnością Skarbu Państwa lub gmin, pozostające w zarządzie jednostki badawczo-rozwojowej, stają się przedmiotem użytkowania wieczystego tej jednostki,

2) budynki i urządzenia związane trwale z gruntami państwowymi pozostającymi w zarządzie jednostki badawczo-rozwojowej stają się jej własnością,

3) pozostałe składniki mienia jednostki badawczo-rozwojowej stają się jej własnością.

2. Przepisy ust. 1 nie naruszają praw osób trzecich, z wyłączeniem Skarbu Państwa.";

38) art. 66 skreśla się;

39) w art. 68 wyrazy "Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa" zastępuje się wyrazami "Policji, Urzędu Ochrony Państwa";

40) w art. 73 w ust. 2 w zdaniu pierwszym powołania "art. 15 ust. 2, art. 17 ust. 7 i "art. 35 ust. 5 i 7 oraz zdanie drugie skreśla się;

41) w art. 75:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określać zakres stosowania przepisów niniejszej ustawy przez jednostki badawczo-rozwojowe organizacji społecznych i spółdzielczych, stowarzyszeń, związków wyznaniowych i fundacji.",

b) dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Właściwy minister w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych oraz Ministrem Finansów, na wniosek osoby fizycznej. która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej utworzy jednostkę organizacyjną realizującą zadania wymienione w art. 2 ust. 2 lub ust. 3, może zastosować do tej jednostki określone przepisy niniejszej ustawy.";

42) w art. 77 w ust. 1 po wyrazach "przedsiębiorstw państwowych" przecinek zastępuje się kropką, a pozostałe wyrazy skreśla się;

43) w art. 6 ust. 2 i 4, art. 14, art. 17 ust. 7, art. 33 ust. 2, art. 37 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 4, art. 56 ust. 1 i 3, art. 73 ust. 2 oraz art. 76 ust. 1 użyte w różnych przypadkach wyrazy "Minister-Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń" zastępuje się użytymi we właściwych przypadkach wyrazami "Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych".

Art. 2.

1. W okresie 3 miesięcy od dnia wejścia wżycie ustawy w jednostkach badawczo-rozwojowych zostaną wybrane rady naukowe.

2. Rady naukowe i rady załogi, działające w jednostkach badawczo-rozwojowych w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, działają według dotychczasowych zasad do dnia ukonstytuowania się rady naukowej zgodnie z niniejszą ustawą.

3. Organ, który utworzył jednostkę badawczo-rozwojową, zarządza jej likwidację lub przekształcenie w inną formę organizacyjną, jeżeli w terminie określonym w ust. 1 w jednostce tej nie została wybrana rada naukowa.

4. Regulamin wyborów oraz liczbę członków rady naukowej pierwszej kadencji ustala organ sprawujący nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.

Art. 3.

1. Właściwe organy sprawujące nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi powołają dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych zgodnie z przepisami ustawy w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do jednostek badawczo-rozwojowych, w których powołano dyrektora po dniu 1 stycznia 1990 r. po przeprowadzeniu konkursu:

1) na okres pięciu lat lub

2) na czas nie określony, z tym że stosunek pracy dyrektora wygasa z upływem pięciu lat od daty powołania, jeżeli nie ustanie wcześniej.

Art. 4.

1. Osoby zajmujące dotychczas stanowiska profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego zachowują te stanowiska na czas określony umową.

2. Osoby mianowane na stanowisko docenta zachowują je do czasu wygaśnięcia stosunku pracy, nawet jeżeli nie spełniają warunku określonego w art. 35 ust. 4.

3. Osoby zajmujące dotychczas stanowisko starszego asystenta zajmują stanowisko asystenta w rozumieniu niniejszej ustawy.

4. Osoby zajmujące dotychczas stanowisko asystenta stażysty zachowują to stanowisko na czas określony umową.

Art. 5.

Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów, punktów oraz porządku alfabetycznego liter.

Art. 6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1991-03-11
  • Data wejścia w życie: 1991-03-11
  • Data obowiązywania: 1991-03-11
  • Z mocą od: 1991-03-11
Brak dokumentów zmieniających.
Zmienia:

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA