REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 84 poz. 492

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 30 listopada 1990 r.

w sprawie szczegółowych zasad współpracy Policji ze strażami miejskimi oraz zakresu nadzoru fachowego i pomocy udzielanej tym strażom przez Komendanta Głównego Policji.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 23 ust. 2, w związku z art. 1 ust. 2 pkt 5 i art. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Policja i straże miejskie są obowiązane do współpracy w zakresie ochrony bezpieczeństwa obywateli, utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także w przypadkach katastrof lub klęsk żywiołowych.

2. Obowiązek współpracy powstaje z dniem wydania przez burmistrza (prezydenta miasta) zarządzenia o utworzeniu straży miejskiej i nadaniu jej statutu.

§ 2.
1. Współpraca Policji i straży miejskich polega w szczególności na:

1) utrzymywaniu stałej łączności między jednostkami Policji i straży miejskich,

2) stałej wymianie informacji o zagrożeniach występujących na określonym terenie w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego,

3) koordynowaniu rozmieszczenia służb policyjnych i straży miejskich z uwzględnieniem zagrożeń,

4) wspólnym organizowaniu i prowadzeniu służb i działań porządkowych oraz zapewnianiu porządku w miejscach zgromadzeń publicznych,

5) współdziałaniu przy zabezpieczaniu miejsc popełnienia przestępstw i wykroczeń,

6) organizowaniu wspólnych ćwiczeń policjantów i funkcjonariuszy straży miejskich.

2. W przypadku powszechnego zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, katastrofy lub klęski żywiołowej, burmistrz (prezydent miasta), na wniosek Komendanta Głównego Policji, może, na czas określony, zarządzić użycie straży miejskiej do wspólnych działań z Policją. W takim przypadku straż miejska podlega dowództwu komendanta rejonowego Policji.

§ 3.
Jednostki Policji mogą przekazywać odpłatnie lub udostępniać w inny sposób strażom miejskim urządzenia służące do łączności oraz środki przymusu bezpośredniego, do których używania są uprawnieni funkcjonariusze straży miejskich.
§ 4.
1. Funkcjonariusze straży miejskich mogą być szkoleni w ośrodkach szkolenia Policji na warunkach ustalonych przez Komendanta Głównego Policji.

2. Właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Policji, na wniosek komendanta straży miejskiej, zapewni fachową kadrę do prowadzenia specjalistycznych szkoleń funkcjonariuszy straży miejskiej.

§ 5.
1. Komendant Główny Policji, w ramach nadzoru fachowego nad strażami miejskimi, może zarządzić kontrolę wykonywanych przez funkcjonariuszy straży miejskiej czynności administracyjno-porządkowych pod względem ich zgodności z przepisami prawa oraz umiejętności zawodowych tych funkcjonariuszy, a także wprowadzić okresową sprawozdawczość z tych czynności.

2. Zalecenia pokontrolne Komendant Główny Policji przekazuje właściwemu burmistrzowi (prezydentowi miasta).

§ 6.
Komendant rejonowy Policji i komendant straży miejskiej składają wspólnie informacje o współpracy na żądanie rady miejskiej lub powołanych przez nią komisji.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1990-12-07
  • Data wejścia w życie: 1990-12-07
  • Data obowiązywania: 1990-12-07
  • Z mocą od: 1990-12-07
  • Dokument traci ważność: 1996-04-13
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA