REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 2 poz. 9
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 6 stycznia 1990 r.
w sprawie nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i postępu technicznego oraz stypendiów na rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych.
Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1989 r. o Centralnym Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki (Dz. U. Nr 25, poz. 134 i Nr 64, poz. 389) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) Komitecie - rozumie się przez to Komitet do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów,
2) Funduszu - rozumie się przez to Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Techniki,
3) dysponentach - rozumie się przez to dysponentów środków przyznanych na finansowanie nagród, zadań stypendialnych i stypendiów z Funduszu, ustalonych przez Prezydium Komitetu,
4) nagrodzie - rozumie się przez to nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i postępu technicznego, przyznawaną przez Przewodniczącego Komitetu lub przez dysponenta,
5) zadaniach stypendialnych - rozumie się przez to zadania badawcze lub wdrożeniowe, na których rozwiązywanie mogą być przyznawane stypendia,
6) jednostce organizacyjnej - rozumie się przez to jednostkę, w której będzie realizowane zadanie stypendialne.
§ 2.
2. Przy ocenie osiągnięcia bierze się w szczególności pod uwagę znaczenie rozwiązanego problemu naukowo-technicznego dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, uzyskanie wysokich efektów ekonomicznych, naukowych i społecznych, szczególny stopień oryginalności twórczej oraz osiągnięcie ważnych celów poznawczych.
3. Nagroda nie może być przyznana, jeżeli osiągnięcie wyróżniono inną nagrodą finansowaną ze środków Funduszu lub nagrodą państwową.
§ 3.
2. Wnioski o przyznanie nagród powinny zawierać:
1) określenie osiągnięcia,
2) wyczerpującą charakterystykę przedmiotu i zakresu osiągnięcia, z uwzględnieniem:
a) dokumentacji osiągnięcia - również wzorniczego,
b) stopnia oryginalności i nowoczesności twórczej oraz funkcjonalności,
c) przydatności gospodarczo-społecznej i naukowej,
d) efektywności ekonomicznej zastosowania osiągnięcia,
3) termin rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz całkowity koszt jej wykonania,
4) określenie jednostek organizacyjnych, w których nastąpiła realizacja osiągnięcia oraz wdrożenie rezultatów do praktyki,
5) opinię użytkowników oraz właściwych jednostek badawczo-rozwojowych lub specjalistów, dotyczącą osiągnięcia oraz jego znaczenia gospodarczego,
6) dane osobowe twórcy osiągnięcia, a w odniesieniu do wniosku dotyczącego zespołu twórców ponadto:
a) imienny skład zespołu,
b) omówienie udziału każdego członka zespołu w realizacji osiągnięcia przedstawionego do nagrody.
§ 4.
2. Z wnioskiem o powierzenie zadania stypendialnego określonej osobie (osobom) mogą występować do Prezydium Komitetu osoby prawne lub fizyczne.
3. Wnioski, o których mowa w ust. 1, są rozpatrywane przez Prezydium Komitetu lub przez dysponentów ustalonych przez Prezydium Komitetu.
§ 5.
1) program realizacji zadania, przewidywane koszty i efekty realizacji zadania, okres jego realizacji oraz projekt umowy stypendialnej,
2) dane dotyczące osoby (osób), której zostanie powierzone wykonanie zadania i z którą ma zostać zawarta umowa stypendialna, oraz jej kwalifikacji i osiągnięć zawodowych, a także innych twórczych osiągnięć,
3) wstępną zgodę zainteresowanego na podjęcie się zadania oraz jednostki organizacyjnej na jego realizację,
4) przyrzeczenie udzielenia urlopu bezpłatnego kandydatowi do stypendium przez macierzysty zakład pracy.
§ 6.
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna określać w szczególności zadanie, osobę (osoby), która podejmuje się wykonania zadania, termin realizacji zadania, wysokość środków na sfinansowanie kosztów jego realizacji i wypłatę stypendium, uprawnienia i obowiązki stypendysty oraz jednostki organizacyjnej, a także warunki partycypowania dysponenta w efektach uzyskanych z realizacji zadania.
§ 7.
§ 8.
1) wywiązania się z zobowiązań określonych w umowie stypendialnej,
2) umożliwienia kontroli postępów realizacji zadania przez jednostkę organizacyjną, dysponenta oraz upoważnione organy kontrolne,
3) przestrzegania tajemnicy państwowej i służbowej,
4) przestrzegania obowiązujących w jednostce organizacyjnej przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony mienia, przepisów przeciwpożarowych oraz ustalonego porządku,
5) przedstawienia wykonanego zadania dysponentowi.
2. Jeżeli umowa stypendialna nie stanowi inaczej, stypendysta nie może w okresie pobierania stypendium wykonywać innego zatrudnienia ani zajęcia zarobkowego.
3. Do odpowiedzialności materialnej stypendystów stosuje się odpowiednio przepisy o odpowiedzialności materialnej pracowników.
§ 9.
§ 10.
2. Stypendium wypłaca jednostka organizacyjna na podstawie umowy stypendialnej.
3. Wypłata stypendium następuje w terminach i na zasadach obowiązujących przy wypłacie wynagrodzeń w jednostce organizacyjnej.
§ 11.
2. Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego powinien być zgłoszony przez stypendystę na piśmie, najpóźniej na miesiąc przed terminem rozpoczęcia tego urlopu.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zadanie może być wykonane przez osobę nie będącą pracownikiem; przepisy § 12 stosuje się odpowiednio.
§ 12.
2. Stypendyście korzystającemu z urlopu bezpłatnego przysługują uprawnienia pracownicze przewidziane dla pracowników jednostki organizacyjnej lub uprawnienia, z jakich korzystał w macierzystym zakładzie pracy, jeżeli uprawnienia te byłyby dla niego korzystniejsze, z wyjątkiem:
1) prawa do wynagrodzenia,
2) prawa do nagród z zakładowego funduszu nagród oraz nagród wypłacanych z innych tytułów,
3) prawa do zwolnień od pracy i urlopów, oprócz urlopu wypoczynkowego i macierzyńskiego.
§ 13.
2. Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jeżeli pracownik podejmie zatrudnienie w terminie określonym w ust. 1.
3. Jeżeli stypendysta nie będący pracownikiem podejmie zatrudnienie wciągu miesiąca od rozwiązania umowy stypendialnej, okres wykonywania zadania na podstawie umowy stypendialnej wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 14.
1) gdy przebieg wykonywania zadania przez stypendystę wskazuje, że założony cel, poziom jakości oraz założone efekty nie zostaną osiągnięte lub
2) gdy stypendysta nie realizuje zadania wskutek choroby lub innych przyczyn trwających dłużej niż trzy miesiące.
2. Cofnięcie stypendium stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty stypendium od dnia pierwszego następnego miesiąca po rozwiązaniu umowy stypendialnej.
§ 15.
§ 16.
§ 17.
§ 18.
Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki
- Data ogłoszenia: 1990-01-12
- Data wejścia w życie: 1990-01-12
- Data obowiązywania: 1990-01-12
- Z mocą od: 1990-01-12
- Dokument traci ważność: 1991-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA