REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 72 poz. 424

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 22 grudnia 1989 r.

w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania kontroli działalności geodezyjnej i kartograficznej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241).

§ 2.

 Kontrola działalności obejmuje badanie przestrzegania przepisów dotyczących geodezji i kartografii, a w szczególności:

1) wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, w tym prac z zakresu ewidencji gruntów i budynków,

2) zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania materiałów powstałych w wyniku tych prac lub informacji o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,

3) posiadania uprawnień zawodowych do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii,

4) prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,

5) reprodukowania, rozpowszechniania i rozprowadzania map, materiałów fotogrametrycznych i teledetekcyjnych,

6) działalności wydawniczej w geodezji i kartografii.

§ 3.

 Zadania kontrolne określone w § 2 wykonują:

1) Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,

2) Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej w zakresie spraw określonych w art. 6 ust. 2,

3) terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw geodezji i kartografii stopnia wojewódzkiego, zwane dalej "terenowymi organami administracji państwowej", z wyjątkiem pkt 5.

§ 4.

 1. Do przeprowadzenia kontroli uprawnia imienne upoważnienie, wystawione przez organ zarządzający kontrolę, określony w § 3.

2. Do przeprowadzenia kontroli materiałów zawierających informacje stanowiące tajemnicę państwową jest wymagane upoważnienie określone odrębnymi przepisami.

§ 5.

 1. Kontrolujący jest upoważniony do:

1) wstępu i poruszania się na terenie jednostki kontrolowanej oraz na obszarze, na którym są wykonywane przez tę jednostkę prace geodezyjne i kartograficzne, z uwzględnieniem właściwości terytorialnej,

2) wglądu do materiałów w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli oraz dokonywania kopii, wyrysów i wypisów z tych materiałów,

3) żądania informacji i wyjaśnień od pracowników jednostki w zakresie objętym kontrolą.

2. Obowiązkiem, kontrolującego jest, w razie stwierdzenia nieprawidłowości i uchybień, ustalenie ich przyczyn i skutków oraz osób za nie odpowiedzialnych.

§ 6.

 1. Kontrolujący zawiadamia kierownika jednostki kontrolowanej o przedmiocie kontroli, okazując upoważnienie, o którym mowa w § 4 ust. 1.

2. Kierownik jednostki kontrolowanej zapewnia kontrolującemu warunki i środki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, przedstawia żądane dokumenty dotyczące przedmiotu kontroli i ułatwia terminowe udzielanie wyjaśnień przez pracowników.

§ 7.

 1. Kontrolujący dokonuje ustaleń na podstawie dowodów, a w szczególności materiałów oraz informacji i wyjaśnień uzyskanych od pracowników jednostki kontrolowanej, określonych w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3.

2. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, który podpisują kontrolujący i kierownik jednostki kontrolowanej.

3. Jeżeli przed podpisaniem protokołu kierownik jednostki kontrolowanej zgłosi zastrzeżenia co do jego treści, kontrolujący dodatkowo bada zasadność tych zastrzeżeń i ewentualnie uzupełnia lub koryguje protokół.

4. Jeżeli kierownik jednostki kontrolowanej odmówi podpisania protokołu kontroli, jest on obowiązany zgłosić pisemne wyjaśnienia przyczyn odmowy. W tym wypadku kontrolujący czyni w protokole wzmiankę o odmowie podpisania protokołu oraz załącza złożone przez kierownika wyjaśnienia.

5. Odmowa podpisania protokołu nie stanowi przeszkody do prowadzenia postępowania pokontrolnego.

6. Kierownik jednostki kontrolowanej może zgłosić organowi zarządzającemu kontrolę, w ciągu 7 dni od dnia podpisania protokołu, pisemne wyjaśnienie co do zawartych w protokole ustaleń.

7. Kopię protokołu kontroli osoba kontrolująca pozostawia w jednostce kontrolowanej.

§ 8.

 1. W razie stwierdzenia w toku kontroli istotnych nieprawidłowości i uchybień, organ zarządzający kontrolę kieruje do jednostki kontrolowanej wystąpienie pokontrolne w terminie do 30 dni od zakończenia kontroli.

2. Kierownik jednostki kontrolowanej, najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego, zawiadamia organ zarządzający kontrolę o sposobie wykonania wniosków i zaleceń.

§ 9.

 W razie ujawnienia w toku kontroli:

1) okoliczności wskazujących na popełnienie wykroczeń, o których mowa w art. 48, kontrolujący występuje do właściwego organu o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności,

2) wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych bez zgłoszenia, kontrolujący jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie właściwe organy wymienione w art. 40 ust. 3.

§ 10.

 Tracą moc:

1) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182 i z 1974 r. Nr 22, poz. 131),

2) zarządzenie nr 31 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 1971 r. w sprawie kontroli zabezpieczenia materiałów geodezyjnych, kartograficznych, fotogrametrycznych, grawimetrycznych i magnetycznych,

3) zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 kwietnia 1958 r. o postępowaniu przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i o postępowaniu pokontrolnym (Monitor Polski Nr 31, poz. 176).

§ 11.

 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1989-12-28
  • Data wejścia w życie: 1990-01-10
  • Data obowiązywania: 1990-01-10
  • Z mocą od: 1990-01-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA