REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 1 poz. 1
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1988 r.
w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe
Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56, z 1983 r. Nr 71, poz. 318 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181) oraz w związku z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) zarządza się, co następuje:
1) budowę domów jednorodzinnych, lokali w małych domach mieszkalnych oraz lokali w domach wielomieszkaniowych, realizowaną indywidualnie lub przez zespół właścicieli tych lokali albo przez spółdzielnie mieszkaniowe,
2) zakup lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych, jeżeli zrezygnują z ubiegania się o przydział lokalu.
2. Kredyt, o którym mowa w ust. 1, jest udzielany do wysokości kosztu budowy, pomniejszonego o wkład własny wynoszący 20% tego kosztu. Kredyt przysługuje na budowę lub zakup domu jednorodzinnego odpowiadającego przepisom Prawa lokalowego albo lokalu - o powierzchni użytkowej do 95 m2.
3. W wypadku budowy domów jednorodzinnych i lokali, o których mowa w ust. 1 pkt 1, według projektu zapewniającego zmniejszenie zużycia energii co najmniej o 30% w stosunku do obowiązującej normy cieplnej, potwierdzone w dokumentacji projektowej i w toku budowy, kredyt może być podwyższony o 10%.
4. Kredyt wykorzystany na budowę domów i lokali wymienionych w ust. 1 pkt 1 podlega umorzeniu w wysokości 20%, jeżeli dom lub lokal zostanie wybudowany i zasiedlony w ciągu trzech lat od daty otrzymania pozwolenia na budowę oraz przekazania państwowym lub spółdzielczym dysponentom dotychczas zajmowanego mieszkania. Umorzenie to nie dotyczy inwestorów, którym przyznano dotację budżetową na warunkach określonych w przepisach obowiązujących do dnia 31 grudnia 1987 r.
5. Rozpoczęcie spłaty kredytu wraz z należnymi odsetkami następuje po upływie 3 lat od daty jego udzielenia i jest dokonywane w okresie do 40 lat.
6. Bank może udzielić dodatkowego kredytu na sfinansowanie kosztów wynikających z przekroczenia powierzchni w budownictwie, o którym mowa w ust. 2, stosując wyższe oprocentowanie. Kredyt ten podlega spłacie w okresie do 20 lat od daty jego udzielenia.
1) budowę mieszkań w domach wielorodzinnych przydzielanych na warunkach lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu o powierzchni użytkowej przysługującej uprawnionemu oraz osobom przewidzianym do wspólnego zamieszkiwania,
2) sfinansowanie równowartości własnościowego prawa do lokalu ponownie zasiedlanego.
2. Kredyt, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest udzielany na realizację zadania inwestycyjnego do wysokości kosztu budowy budynków mieszkalnych zgodnie z obowiązującym normatywem wyposażenia i wykończenia, wraz z przyłączami do sieci uzbrojenia terenu i zagospodarowania otoczenia. Rodzaje i zakres przyłączy do sieci uzbrojenia terenu, których finansowanie obciąża koszty inwestorów budownictwa mieszkaniowego, określa załącznik do rozporządzenia. Spłata kredytu następuje w miarę oddawania poszczególnych budynków do użytku, z tym że spłata rozpoczyna się najpóźniej po upływie 3 lat od daty jego udzielenia.
3. Kredyt, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest udzielany do wysokości równowartości prawa do lokalu i jest spłacany według zasad określonych w ust. 5.
4. Kredyt wykorzystany przez spółdzielnię na budowę mieszkań przydzielanych na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu jest spłacany w następujący sposób:
1) w wysokości 10% - jednorazowo,
2) w wysokości 60% - w okresie do 40 lat; roczne obciążenie spółdzielni z tytułu spłaty kredytu oraz należnych odsetek ustala się w wysokości 1% aktualnej wartości tych mieszkań,
3) w wysokości 30% - podlega jednorazowemu umorzeniu.
5. Kredyt wykorzystany przez spółdzielnię na budowę mieszkań przydzielanych na warunkach własnościowego prawa do lokalu jest spłacany w następujący sposób:
1) w wysokości co najmniej 20% - jednorazowo,
2) w pozostałej części - w okresie do 40 lat; roczne obciążenie spółdzielni z tytułu spłaty kredytu oraz należnych odsetek ustala się w wysokości 2% aktualnej wartości tych mieszkań,
3) w razie jednorazowej spłaty całości kredytu, dokonanej przed zasiedleniem mieszkania, umorzeniu podlega 30% wykorzystanego kredytu.
6. W razie zbycia przez członka spółdzielni własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu przed upływem 15 lat od daty jego nabycia, umorzona część kredytu, o której mowa w ust. 5 pkt 3 oraz w § 19, podlega spłacie przez spółdzielnię jednorazowo.
7. Przepisu ust. 6 nie stosuje się w razie:
1) zrzeczenia się na rzecz spółdzielni prawa do zajmowania lokalu, w związku z uzyskaniem innego lokalu spółdzielczego w wyniku zamiany,
2) wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu na skutek śmierci członka spółdzielni,
3) nabycia w drodze dziedziczenia spółdzielczego prawa do lokalu lub własności domu (lokalu),
4) darowizny spółdzielczego prawa do lokalu na rzecz małżonka, wstępnych lub zstępnych oraz wstępnych lub zstępnych współmałżonka,
5) przejęcia gospodarstwa rolnego wraz z domem mieszkalnym przez następcę - dotychczasowego członka spółdzielni.
2. Spłata kredytu, o którym mowa w ust. 1, następuje jednorazowo wraz z należnymi odsetkami po rozliczeniu inwestycji, nie później niż w ciągu 3 lat od daty jego udzielenia.
2. Spłata kredytu, o którym mowa w ust. 1, wraz z należnymi odsetkami następuje w okresie nie dłuższym niż 40 lat od daty jego udzielenia.
2. Spłata kredytu, o którym mowa w ust. 1, następuje jednorazowo wraz z należnymi odsetkami po rozliczeniu inwestycji, nie później niż w ciągu 3 lat od daty jego udzielenia.
1) lokali użytkowych wbudowanych i wolno stojących, przeznaczonych na potrzeby spółdzielni i ich członków, wraz z pierwszym wyposażeniem, oraz rodzinnych domów dziecka,
2) wbudowanych lokali handlowo-usługowych oraz wolno stojących przy przyjęciu wskaźnika powierzchni użytkowej 350 m2 na 1 000 mieszkańców.
2. Spłata kredytu, o którym mowa w ust. 1, wraz z należnymi odsetkami rozpoczyna się najpóźniej po upływie 3 lat od daty jego udzielenia i jest rozłożona na okres do 40 lat. Kredyt wykorzystany na budowę i pierwsze wyposażenie spółdzielczych osiedlowych placówek kulturalno-oświatowych oraz rodzinnych domów dziecka podlega w 30% umorzeniu.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą budowy wolno stojących obiektów przeznaczonych dla zarządów spółdzielni oraz wbudowanych i wolno stojących garaży.
2. Jeżeli budowa urządzeń, o których mowa w ust. 1, jest finansowana ze środków budżetowych, bank może udzielić inwestorowi lub upoważnionemu przez niego inwestorowi zastępczemu kredytu do wysokości kosztów budowy. Kredyt podlega jednorazowej spłacie po zakończeniu i rozliczeniu budowy.
3. Kredyt, o którym mowa w ust. 1, udzielony inwestorowi lub upoważnionemu przez niego inwestorowi zastępczemu na sfinansowanie urządzeń oraz sieci energetycznych i gazowych w granicach lokalizacji budownictwa mieszkaniowego, podlega umorzeniu po zrealizowaniu i rozliczeniu budowy.
2. Banki mogą udzielać osobom fizycznym, zakładom pracy i innym osobom prawnym również kredytu na nadbudowę i rozbudowę budynków mieszkalnych.
3. Kredyt, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być udzielony do wysokości:
1) 90% planowanej wartości robót w budynkach położonych w zespołach staromiejskich lub wpisanych do rejestru zabytków,
2) 80% planowanej wartości robót w pozostałych budynkach.
4. Warunkiem udzielenia kredytu jest uzyskanie przez kredytobiorcę pozwolenia na budowę, uprawniającego do wykonania robót, oraz zgromadzenie wkładu własnego w wysokości:
1) 10% planowanej wartości robót w budynkach wymienionych w ust. 3 pkt 1,
2) 20% planowanej wartości robót w budynkach wymienionych w ust. 3 pkt 2.
5. Kredyt wraz z należnymi odsetkami spłaca się:
1) w odniesieniu do budynków wymienionych w ust. 3 pkt 1 - po upływie 5 lat od daty udzielenia kredytu, przy czym spłata jest dokonywana w okresie nie dłuższym niż 40 lat,
2) w odniesieniu do budynków wymienionych w ust. 3 pkt 2 - po upływie 3 lat od daty udzielenia kredytu, przy czym spłata jest dokonywana w okresie nie dłuższym niż 20 lat.
6. Kredyt, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, podlega umorzeniu:
1) w wysokości 30%, jeżeli roboty w budynkach wpisanych do rejestru zabytków zostaną zakończone w okresie 5 lat od daty otrzymania pozwolenia na budowę,
2) w wysokości do 30%, jeżeli roboty w budynkach położonych w zespołach staromiejskich zostaną zakończone w okresie 5 lat od daty otrzymania pozwolenia na budowę; dotyczy to inwestorów, z którymi umowy kredytowe zostaną zawarte w terminie do dnia 31 grudnia 1991 r.
7. Kredyt na nadbudowę i rozbudowę wielorodzinnych budynków spółdzielczych jest udzielany i spłacany na warunkach określonych w § 3.
2. Spłata kredytu, o którym mowa w ust. 1, wraz z należnymi odsetkami następuje w okresie 5 lat.
2. Kredyt wykorzystany na ponadnormatywne specjalne wyposażenie spółdzielczych budynków i lokali mieszkalnych dla emerytów, rencistów i inwalidów oraz na budowę pomieszczeń socjalno-usługowych i lokali mieszkalnych dla personelu w wymienionych budynkach jest spłacany jednorazowo ze środków zapewnionych na ten cel w budżecie centralnym, w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
2. Przy spłacie kredytu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 3 ust. 5-7, z tym że jego umorzenie może nastąpić, jeżeli spłaty kredytu dokonano przed nabyciem własnościowego prawa do lokalu.
2. Spłata kredytu uzupełniającego, o którym mowa w ust. 1, wraz z należnymi odsetkami następuje w okresie do 20 lat.
3. Warunkiem przyznania kredytu uzupełniającego, o którym mowa w ust. 1, jest zobowiązanie się inwestora do zakończenia budowy i zasiedlenia domu w okresie do dnia 31 grudnia 1989 r. W razie niedotrzymania tego terminu kredyt, wraz z odsetkami w wysokości obowiązującej dla zadłużenia przeterminowanego, staje się natychmiast wymagalny.
Prezes Rady Ministrów: M. F. Rakowski
Załącznik do rozporządzenia Rady
Ministrów z dnia 30 grudnia 1988 r.
(poz. 1)
RODZAJE I ZAKRES PRZYŁĄCZY DO SIECI UZBROJENIA TERENU, KTÓRYCH FINANSOWANIE OBCIĄŻA KOSZTY INWESTORÓW BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO
1. Do przyłączy do sieci uzbrojenia terenu zalicza się przyłącza do sieci:
1) wodociągowych,
2) kanalizacyjnych,
3) gazowych,
4) cieplnych,
5) elektroenergetycznych.
2. Zakres przyłączy, których finansowanie obciąża koszty inwestorów wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, jest następujący:
1) w instalacji wodociągowej – odcinek przewodu wodociągowego wraz z hydroforniami, łączący instalację wewnętrzną z zaworem głównym przed wodomierzem lub miejscem przeznaczonym na jego umieszczenie, licząc od strony budynku (budynków),
2) w instalacji kanalizacyjnej – odcinek przewodu odpływowego z budynku do pierwszej studzienki rewizyjnej na przykanaliku, licząc od strony budynku,
3) w instalacji gazowej – odcinek przewodu gazowego od kurka głównego do zasuwy zainstalowanej na gazociągu, licząc od strony budynku, a w razie braku zasuwy, do odgałęzienia na gazociągu,
4) w instalacji cieplnej – węzeł cieplny indywidualny do zaworów odcinających go od sieci wysokoparametrowej; w razie budowy grupowych węzłów cieplnych – odcinki przewodów, łączące rozdzielacze ciepła z zaworami odcinającymi w budynku instalacje wewnętrzne od sieci rozdzielczej z węzła grupowego,
5) w instalacji energetycznej – złącze elektroenergetyczne.
3. Inwestorów budownictwa jednorodzinnego obciążają koszty budowy przyłączy, o których mowa w ust. 2, od budynku do ciągu ulicznego.
- Data ogłoszenia: 1989-01-16
- Data wejścia w życie: 1989-01-31
- Data obowiązywania: 1989-04-22
REKLAMA