Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie reguluje zasady i tryb ustalania wysokości depozytów założycielskich składanych przez zagraniczne podmioty gospodarcze przed wydaniem zezwolenia na podjęcie działalności gospodarczej na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146), zwanej dalej „ustawą”, lub przed wydaniem nowego zezwolenia.
§ 2. Depozyt założycielski składa się w walutach uznanych przez Narodowy Bank Polski za wymienialne, których pochodzenie zostało udokumentowane zgodnie z przepisami dewizowymi, w wysokości 30% nakładów niezbędnych do uruchomienia wszystkich wnioskowanych rodzajów działalności gospodarczej, z tym że jego równowartość nie może być mniejsza niż 800 tys. zł i większy niż 4 mln zł. W razie zmiany podstawowego kursu złotego do walut zagranicznych kwoty te ulegają odpowiedniej zmianie.
§ 3. Organ wydający zezwolenia ustala wysokość depozytu założycielskiego na podstawie i po dokonaniu weryfikacji oświadczenia zagranicznego podmiotu gospodarczego o wysokości przewidywanych nakładów niezbędnych do podjęcia wszystkich wnioskowanych rodzajów działalności gospodarczej wraz z zestawieniem kosztów oraz po zasięgnięciu opinii Banku Polska Kasa Opieki S.A.
§ 4. Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, wysokość depozytu założycielskiego jest obliczana od tej części nakładów niezbędnych do uruchomienia działalności gospodarczej, którą zgodnie z umową spółki wnosi podmiot zagraniczny.
§ 5. 1. Jeżeli przedsiębiorstwo podejmuje produkcję lub usługi w dziedzinach lub regionach kraju określonych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Zagranicznych Przedsiębiorstw Drobnej Wytwórczości jako preferowane, wysokość depozytu założycielskiego określona w § 2 może być obniżona przez organ wydający zezwolenie po zasięgnięciu opinii Banku Polska Kasa Opieki S.A., nie więcej jednak niż o połowę.
2. Organ wydający zezwolenie może obniżyć wysokość depozytu założycielskiego więcej niż o połowę lub zwolnić od obowiązku złożenia depozytu za zgodą Pełnomocnika Rządu do Spraw Zagranicznych Przedsiębiorstw Drobnej Wytwórczości, wydaną w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§ 6. Bankiem właściwym do przyjmowania depozytów założycielskich jest Bank Polska Kasa Opieki S.A.
§ 7. 1. Zwrot depozytu założycielskiego wraz z oprocentowaniem następuje na wniosek zagranicznego podmiotu gospodarczego, po stwierdzeniu przez organ wydający zezwolenie uruchomienia wszystkich rodzajów działalności gospodarczej określonych w zezwoleniu.
2. W razie uwzględnienia wniosku przedsiębiorstwa o ograniczenie zakresu działalności określonej w zezwoleniu, zwrot depozytu następuje po uruchomieniu wszystkich rodzajów działalności gospodarczej określonych w nowym zezwoleniu.
3. Zaspokojenie wierzycieli zagranicznego podmiotu gospodarczego z depozytu założycielskiego może nastąpić jedynie za zgodą organu wydającego zezwolenie. Nie dotyczy to należności egzekwowanych na podstawie tytułu wykonawczego.
§ 8. Obowiązek składania depozytu założycielskiego nie dotyczy zagranicznych podmiotów gospodarczych ubiegających się o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 2 pkt 3 ustawy.
§ 9. Jeżeli wysokość depozytu założycielskiego została ustalona przed dniem 16 lipca 1982 r., depozyt założycielski składa się w wysokości wówczas ustalonej.
§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Finansów: S. Nieckarz