REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1981 nr 31 poz. 170
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1981 r.
w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
Na podstawie art. 8 ust. 4, art. 10 ust. 2, art. 11 ust. 4, art. 23 ust. 3, art. 43 ust. 3 oraz art. 66 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) zarządza się, co następuje:
ROZDZIAŁ 1
Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
§ 1. [Inicjatywa dotycząca tworzenia przedsiębiorstw użyteczności publicznej]
2. W razie szczególnej potrzeby mogą być tworzone przez właściwych ministrów, w porozumieniu z Ministrem Finansów, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej o ogólnokrajowym zasięgu działania.
2. Organ założycielski odmówi zatwierdzenia planu przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, jeżeli stwierdzi, że przedsiębiorstwo zamierza ograniczyć lub zaniechać działalności w zakresie usług, do których realizacji zostało utworzone.
2. Na realizację zadań, o których mowa w ust. 1, organ założycielski zapewnia odpowiednie środki finansowe.
1) stopnia zaspokajania potrzeb ludności,
2) wyników ekonomicznych działalności przedsiębiorstwa,
3) jakości świadczonych usług,
4) prawidłowości wykorzystania środków przyznanych na dofinansowywanie działalności przedsiębiorstwa.
2. Oceny, o których mowa w ust. 1, stanowią podstawę do wydania decyzji dotyczących potrzeby ewentualnego dofinansowania działalności przedsiębiorstwa.
3. Oceny, o których mowa w ust. 1, powinny być przedstawiane dyrektorowi przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz radzie pracowniczej przedsiębiorstwa.
ROZDZIAŁ 2
Wspólne przedsiębiorstwa rad narodowych.
§ 7. [Cel utworzenia wspólnych przedsiębiorstw rad narodowych]
1) przedmiot działania przedsiębiorstwa,
2) rodzaj przedsiębiorstwa,
3) organ założycielski,
4) procentowy udział rad narodowych w mieniu przedsiębiorstwa,
5) zasady rozliczania się przedsiębiorstwa z budżetami terenowymi,
6) zasady podziału produkcji lub usług na obszarze właściwości zainteresowanych rad narodowych,
7) zasady współdziałania organu założycielskiego z radami narodowymi uczestniczącymi w przedsiębiorstwie wspólnym.
2. Organem założycielskim jest terenowy organ administracji państwowej wskazany w uchwale w sprawie powołania wspólnego przedsiębiorstwa.
ROZDZIAŁ 3
Przedsiębiorstwa wspólne przedsiębiorstw państwowych.
§ 11. [Forma prawna przedsiębiorstwa wspólnego]
2. Organ założycielski odmawia zgody, jeżeli przystąpienie do spółki uchybiałoby przepisom ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
ROZDZIAŁ 4
Łączenie, podział i likwidacja przedsiębiorstw.
§ 15. [Łączenie przedsiębiorstw]
2. Podział przedsiębiorstwa polegać może również na wyłączeniu z przedsiębiorstwa jednostki lub jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, w celu włączenia ich do innego przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe ujęte w bilansie wyłączonych jednostek przekazywane są odpłatnie.
2. Likwidacja przedsiębiorstwa nastąpić może w wypadkach, gdy ustało lub wydatnie się zmniejszyło zapotrzebowanie społeczne na działalność, do jakiej przedsiębiorstwo zostało powołane, a przedsiębiorstwo nie ma ekonomicznie uzasadnionych możliwości podjęcia innej działalności.
3. Likwidacja przedsiębiorstwa może nastąpić również w wypadku, gdy za pomocą działań ekonomicznych uzasadnionych nie ma możliwości usunięcia stanu przewidzianego w art. 50 ust. 1 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
2. W sprawach łączenia przedsiębiorstw utworzonych przez różne organy założycielskie postanowienie wydają wspólnie te organy.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w wypadkach, o których mowa w § 16 ust. 2.
4. W sprawach przedsiębiorstw, o których mowa w art. 10 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, postanowienie wydaje organ założycielski na podstawie wspólnej lub jednobrzmiących uchwał zainteresowanych rad narodowych.
1) wskazanie celu i zakresu postępowania,
2) określenie przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw mających ulec połączeniu, podziałowi albo likwidacji, a w wypadkach, o których mowa w § 16 ust. 2 - określenie przedsiębiorstwa, z którego jednostka organizacyjna ma być wyłączona, oraz przedsiębiorstwo, do którego jednostka ta ma być włączona,
3) uzasadnienie wszczęcia postępowania.
2. Ponadto postanowienie powinno wskazywać organy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia wezwane do delegowania swoich przedstawicieli do składu zespołu przygotowawczego stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 25 ust. 3 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, a także wyznaczać terminy rozpoczęcia działalności przez zespół przygotowawczy i złożenia opinii przez ten zespół.
2. W sprawach, o których mowa w § 19 ust. 2, organem prowadzącym postępowanie jest organ założycielski przedsiębiorstwa, które przejmuje majątek łączonych przedsiębiorstw.
3. W wypadkach, o których mowa w § 16 ust. 2, gdy zainteresowane przedsiębiorstwa zostały utworzone przez różne organy założycielskie, organem prowadzącym postępowanie jest organ założycielski przedsiębiorstwa, do którego jednostka organizacyjna ma być włączona.
2. Uzyskane opinie organ prowadzący postępowanie przekazuje zespołowi przygotowawczemu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie negatywnego stanowiska organu prowadzącego postępowanie wszczęte z inicjatywy rady pracowniczej.
2. W sprawach łączenia przedsiębiorstw utworzonych przez różne organy założycielskie zarządzenie wydaje organ założycielski przedsiębiorstwa przejmującego majątek łączonych przedsiębiorstw.
3. W wypadkach, o których mowa w § 16 ust. 2, gdy zainteresowane przedsiębiorstwa zostały utworzone przez różne organy założycielskie, zarządzenie wydaje organ założycielski przedsiębiorstwa, do którego jednostka organizacyjna ma być włączona.
4. W sprawach przedsiębiorstw, o których mowa w art. 10 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, zarządzenie wydaje organ założycielski na podstawie wspólnej lub jednobrzmiących uchwał zainteresowanych rad narodowych.
Łączenie przedsiębiorstw.
1) oznaczenie łączonych przedsiębiorstw ze wskazaniem przedsiębiorstwa przejmującego,
2) określenie terminu połączenia i daty bilansów, łączonych przedsiębiorstw,
3) dane określone w art. 9 ust. 2 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
2. Powołanie organów samorządu załogi połączonego przedsiębiorstwa powinno nastąpić w terminie dwóch miesięcy od daty połączenia przedsiębiorstw.
2. Komisja powołana przez organ prowadzący postępowanie składa się z przedstawiciela tego organu, dyrektorów łączonych przedsiębiorstw, przedstawicieli rad pracowniczych tych przedsiębiorstw oraz przedstawicieli banków finansujących działalność łączonych przedsiębiorstw.
Podział przedsiębiorstwa.
1) określenie terminu ustania działalności przedsiębiorstwa,
2) określenie przedsiębiorstw, które będą utworzone w wyniku podziału,
3) określenie zakładów i innych jednostek organizacyjnych włączonych do przedsiębiorstw tworzonych w wyniku podziału,
4) ustalenie zasad podziału innych składników mienia przejmowanych przez te przedsiębiorstwa oraz rozliczeń z tytułu zobowiązań i wierzytelności między przedsiębiorstwami powstającymi w wyniku podziału,
5) ustalenie zasad zatrudnienia pracowników komórek organizacyjnych i służb nie należących do jednostek wskazanych w pkt 3.
1) oznaczenie przedsiębiorstwa, z którego jednostka lub jednostki organizacyjne zostają wyłączone, oraz przedsiębiorstwa, do którego jednostki te zostają włączone,
2) oznaczenie jednostki lub jednostek organizacyjnych podlegających wyłączeniu,
3) daty bilansów tych jednostek oraz termin ich wyłączenia.
2. Data utworzenia przedsiębiorstw powinna być zbieżna z terminem wskazanym w § 36 pkt 1.
3. Przepisy art. 9 ust. 2 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz § 31 niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio.
2. W skład komisji wchodzi przedstawiciel organu, który wydał zarządzenie, dyrektor przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi, dyrektorzy przedsiębiorstw utworzonych w wyniku podziału, przedstawiciele tymczasowych rad pracowniczych tych przedsiębiorstw oraz przedstawiciele banków finansujących przedsiębiorstwa objęte postępowaniem.
Likwidacja przedsiębiorstwa.
1) oznaczenie przedsiębiorstwa podlegającego likwidacji,
2) wyznaczenie likwidatora,
3) oznaczenie dnia otwarcia likwidacji,
4) oznaczenie terminu zakończenia działalności operatywnej przedsiębiorstwa.
2. Likwidator wykonuje prawa i obowiązki dyrektora przedsiębiorstwa w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności likwidowanego przedsiębiorstwa.
3. Z dniem otwarcia likwidacji przedsiębiorstwa wygasają wszelkie uprawnienia pełnomocników przedsiębiorstwa udzielone przed tym dniem.
1) zgłoszenie do rejestru przedsiębiorstw państwowych wniosku o wpisanie otwarcia likwidacji przedsiębiorstwa,
2) zawiadomienie banku finansującego przedsiębiorstwo o otwarciu likwidacji,
3) sporządzenie bilansu na dzień otwarcia likwidacji,
4) sporządzenie planu finansowego likwidacji (planu pokrycia kosztów działalności przedsiębiorstwa w czasie likwidacji i planu kosztów likwidacji).
2. Decyzja o likwidacji przedsiębiorstwa podlega zgłoszeniu do rejestru przedsiębiorstw i stanowi podstawę do wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru.
ROZDZIAŁ 5
Uprawnienia przedsiębiorstw państwowych do zbywania i obciążania środków trwałych i mienia na rzecz osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§ 52. [Zbywanie środków trwałych osobom fizycznym]
2. Stopień zużycia określa się na podstawie okresu użytkowania od ostatniego kapitalnego remontu i obowiązującej stawki amortyzacyjnej z uwzględnieniem ewentualnego dodatkowego zużycia wskutek nadmiernej eksploatacji.
2. Należność za maszyny sprzedane indywidualnie rolnikom i rzemieślnikom może być rozłożona na raty.
ROZDZIAŁ 6
Zrzeszenia obowiązkowe przedsiębiorstw państwowych.
§ 58. [Decyzja o utworzeniu zrzeszenia]
2. Decyzja o utworzeniu zrzeszenia powinna określić cel powołania zrzeszenia oraz wynikające z niego obowiązki zrzeszenia.
3. Decyzją można określić te warunki umowy zrzeszenia, od których strony nie mogą odstąpić.
1) nazwę zrzeszenia i jego siedzibę,
2) nazwy i siedziby przedsiębiorstw zrzeszonych,
3) cel powołania i przedmiot działania zrzeszenia,
4) zadania szczegółowe niezbędne do realizacji celów zrzeszenia,
5) zakres prowadzonej działalności gospodarczej,
6) fundusz niezbędny do rozpoczęcia działalności zrzeszenia oraz wysokość i terminy wpłat na ten fundusz,
7) wysokość i terminy wpłat na pokrycie kosztów działania zrzeszenia,
8) organy zrzeszenia i ich uprawnienia.
1) badanie zgodności umowy i statutu zrzeszenia z prawem i decyzją o utworzeniu zrzeszenia,
2) badanie zgodności działalności zrzeszenia z prawem, umową zrzeszenia i statutem.
1) zwrócić uwagę radzie zrzeszenia,
2) zawiesić wykonanie uchwały rady lub decyzji dyrektora i wezwać do ich zmiany.
ROZDZIAŁ 7
Przepisy końcowe.
§ 65. [Przepis dostosowujący]
1) zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 27 stycznia 1951 r. w sprawie łączenia przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 222),
2) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad i trybu likwidacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 3, poz. 19),
3) uchwała nr 183 Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1977 r. w sprawie zbywania przez przedsiębiorstwa państwowe środków trwałych osobom prowadzącym punkty sprzedaży detalicznej na podstawie umowy na warunkach zlecenia (Monitor Polski z 1977 r. Nr 34, poz. 171 i z 1978 r. Nr 32, poz. 117).
2. W odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych nie stosuje się przepisów § 2-6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych (Dz. U. z 1970 r. Nr 28, poz. 225).
Prezes Rady Ministrów: gen. armii W. Jaruzelski
- Data ogłoszenia: 1981-12-29
- Data wejścia w życie: 1981-12-29
- Data obowiązywania: 1989-02-21
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1987 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1988 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1988 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 20 lutego 1989 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych
REKLAMA