REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1964 nr 41 poz. 276
USTAWA
z dnia 16 listopada 1964 r.
o Polskim Czerwonym Krzyżu
Rozdział 1.
Przepisy ogólne.
Art. 1. [Polski Czerwony Krzyż]
2. Polski Czerwony Krzyż ma na celu organizowanie i prowadzenie działalności humanitarnej i wychowawczej, zmierzającej do .utrwalenia pokoju między narodami, poprzez szerzenie zasad humanitaryzmu, rozwijanie poszanowania czci i godności ludzkiej, ochronę zdrowia i życia ludzkiego oraz niesienie pomocy we wszystkich okolicznościach, gdy dobra te są zagrożone.
1) prowadzenie działalności w zakresie szkolenia sanitarnego, podnoszenia kultury sanitarnej i zdrowia społeczeństwa oraz pomocy społecznej, a zwłaszcza organizowanie i prowadzenie społecznych akcji pomocy dla ludności w przypadkach epidemii i klęsk o charakterze masowym;
2) prowadzenie działalności humanitarnej na rzecz osób chronionych międzynarodowymi konwencjami, a w szczególności konwencjami genewskimi o ochronie ofiar wojny;
3) prowadzenie Krajowego Biura Informacji, przewidzianego w konwencjach międzynarodowych o traktowaniu jeńców wojennych oraz o ochronie osób cywilnych podczas wojny.
2. Organy i organizacje określone w ust. 1 oraz instytucje i zakłady pracy są obowiązane udzielać Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi pomocy w wykonywaniu jego zadań.
2. Naczelne organy Polskiego Czerwonego Krzyża uprawnione są do bezpośredniego komunikowania się w sprawach jego działalności z Centralnym Biurem Informacji, organizacjami wchodzącymi w skład międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz z przedstawicielami i delegatami przewidzianymi w konwencjach międzynarodowych dotyczących ochrony ofiar wojny.
Rozdział 2.
Przepisy organizacyjne.
Art. 8. [Osobowość prawna]
2. Naczelnymi organami zarządzającymi są Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża i wyłonione przezeń Prezydium.
3. Siedzibą naczelnych organów Polskiego Czerwonego Krzyża jest m. st. Warszawa.
2. Nadzór nad działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża sprawuje Prezes Rady Ministrów, który może swoje uprawnienia w tym zakresie przekazać w całości lub w części właściwym ministrom.
2. Zasady nadawania odznak ustala statut.
2. Godło i nazwa Polskiego Czerwonego Krzyża pozostają pod ochroną prawną.
Rozdział 3.
Ochrona znaku i nazwy Czerwonego Krzyża.
Art. 13. [Prawo do używania znaku lub nazwy Czerwonego Krzyża]
2. Zakaz określony w ust. 1 dotyczy również używania znaków i nazw „Czerwonego Półksiężyca” oraz „Czerwonego Lwa i Słońca”.
3. Zabronione jest używanie godła Związku Szwajcarskiego (biały krzyż na czerwonym tle) albo znaku stanowiącego jego naśladownictwo wbrew postanowieniom konwencji międzynarodowych.
2. Orzekanie w sprawach o wykroczenia określone w ust. 1 następuje w trybie przepisów o orzecznictwie karno-administracyjnym.
Rozdział 4.
Przepisy końcowe.
Art. 16. [Przepisy uchylone]
1) przepisy z dnia 1 września 1927 r. o stowarzyszeniu „Polski Czerwony Krzyż” (Dz. U. Nr 79, poz. 688),
2) art. 60 Prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 808),
3) ustawa z dnia 8 stycznia 1938 r. o ochronie znaku i nazwy Czerwonego Krzyża oraz. godła Związku Szwajcarskiego (Dz. U. Nr 3, poz. 12).
Przewodniczący Rady Państwa: E. Ochab
Sekretarz Rady Państwa: J. Horodecki
- Data ogłoszenia: 1964-11-21
- Data wejścia w życie: 1964-11-21
- Data obowiązywania: 2018-04-30
- Dokument traci ważność: 2019-01-29
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA