REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1955 nr 6 poz. 36

DEKRET

z dnia 2 lutego 1955 r.

o przejęciu taboru żeglugi śródlądowej na własność Państwa

Tekst pierwotny

Art. 1. [Zasady przejścia na własność Państwa taboru żeglugi śródlądowej]

Tabor żeglugi śródlądowej bez własnego napędu o nośności powyżej 30 t i z własnym napędem o mocy silnika o 25 KM i wyżej, z wyjątkiem łodzi sportowych, zwany dalej „taborem”, przechodzi na własność Państwa ze wszystkimi składnikami majątkowymi, które stanowią przynależność tego taboru.

Art. 2. [Wykaz taboru przechodzącego na własność Państwa]

1. Minister Żeglugi ustali wykaz taboru przechodzącego na własność Państwa. Wykaz sporządzony będzie na podstawie dokumentacji pomiarowej.

2. Umieszczenie w wykazie, o którym mowa w ust. 1, etanowi podstawę do przepisania tytułu własności taboru w rejestrze administracyjnym polskich statków żeglugi śródlądowej.

Art. 3. [Zobowiązania podatkowe niepodlegające przejęciu]

1. Tabor przechodzi na własność Państwa wolny od wszystkich obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz zobowiązań mających swe źródło w stosunku pracy, powstałych w związku z eksploatacją taboru.

2. Nie podlegają przejęciu zobowiązania podatkowe właścicieli (dzierżawców) taboru, powstałe w związku z jego eksploatacją.

3. Minister Finansów może w całości lub w części umarzać zobowiązania określone w ust. 2. Umorzenie w całości lub w części należności podatkowych pociąga za sobą umorzenie odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych w odpowiednim stosunku.

Art. 4. [Zaopatrzenie dla właścicieli taboru niezdolnych do zarobkowania]

1. Właścicielom (dzierżawcom) taboru niezdolnym do zarobkowania, zamieszkałym na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, którzy przed przejęciem taboru na własność Państwa lub przed objęciem w zarząd państwowy wykonywali czynności szyperskie, przyznaje się od dnia wejścia w życie dekretu zaopatrzenie, składające się z renty pieniężnej, płatne miesięcznie oraz ze świadczeń z zakresu pomocy leczniczej.

2. Przy udzielaniu pomocy leczniczej osobom określonym w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy o ubezpieczeniu społecznym.

3. Osoby określone w ust. 1 nie tracą prawa do pobierania zaopatrzenia w razie podjęcia pracy zawodowej.

4. W przypadku nabycia prawa do zaopatrzenia z funduszów publicznych z innego tytułu niż określony w ust. 1 osoba pobierająca zaopatrzenie ma prawo wyboru.

5. Właścicielom (dzierżawcom) przejętego taboru nie przysługują żadne roszczenia do Państwa z tytułu sprawowania przymusowego zarządu państwowego.

Art. 5. [Wygaśnięcie prawa do zaopatrzenia]

Prawo do zaopatrzenia wygasa w przypadku:

1) pozbawienia obywatelstwa polskiego,

2) skazania prawomocnym wyrokiem na karę dodatkową utraty praw publicznych na czas odbywania tej kary.

Art. 6. [Okresy pracy zaliczane do wysługi emerytalnej]

1. Właścicielom (dzierżawcom) taboru, którzy w dniu wejścia w życie dekretu są zdolni do pracy i są lub zostaną zatrudnieni w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu w jednostkach gospodarki uspołecznionej, zalicza się do okresów wysługi emerytalnej lub okresów ubezpieczenia – bez obowiązku uiszczenia składek lub opłat – cały okres, w którym byli właścicielami (dzierżawcami) taboru, jednak nie wcześniej niż od 16 roku życia.

2. W przypadku utraty zdolności do zarobkowania przez osoby określone w ust. 1 wysokość zaopatrzenia emerytalnego lub renty nie może być niższa od wysokości ustalonej na podstawie art. 7.

Art. 7. [Delegacja]

Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach określonych w art. 4 – 6, a także wysokość zaopatrzenia dla osób uprawnionych oraz dla osób pozostałych po nich, jak również fundusze, z jakich będzie ono wypłacane, ustali Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Art. 8. [Odpowiedzialność za usuwanie, ukrywanie i uszkodzenie majątku]

Kto usuwa, ukrywa, uszkadza majątek określony w art. 1 lub przedsiębierze inne czynności w celu udaremnienia bądź utrudnienia przejęcia tego majątku na własność Państwa

– podlega karze aresztu i karze grzywny albo karze więzienia do lat 5 i karze grzywny.

Art. 9. [Wejście w życie]

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Państwa: A. Zawadzki

Sekretarz Rady Państwa: M. Rybicki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1955-02-15
  • Data wejścia w życie: 1955-02-15
  • Data obowiązywania: 1968-01-27

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA