REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1934 nr 93 poz. 836
ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 października 1934 r.
Prawo o postępowaniu układowem
Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 221) postanawiam co następuje:
Rozdział I.
Podstawy i warunki otwarcia postępowania układowego.
Art. 1. [Przesłanki otwarcia postępowania układowego]
Art. 2. [Wyłączenie możliwości otwarcia postępowania układowego]
1) mimo obowiązku nie prowadził księgowości według zasad prawidłowej rachunkowości;
2) już raz zawarł układ w postępowaniu układowem lub był upadłym, jeżeli od zatwierdzenia układu lub ukończenia postępowania upadłościowego nie upłynęło jeszcze lat pięć;
3) nie wykonał układu, zawartego w postępowaniu układowem lub upadłościowem;
4) dopuścił do umorzenia postępowania układowego, jeżeli od umorzenia nie upłynęło jeszcze lat pięć.
Art. 3. [Uprawnienie wspólnika spółki osobowej]
Art. 4. [Wierzytelności wyłączone z postępowania układowego]
1) podatki i opłaty oraz świadczenia pieniężne, do których stosuje się przepisy ustawy o zobowiązaniach podatkowych, z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucji;
2) należności z tytułu ubezpieczeń społecznych i obowiązkowych ubezpieczeń majątkowych, bieżące i zaległe za rok poprzedzający otwarcie postępowania układowego;
3) należności z umowy o pracę;
4) należności z umowy o rentę lub o dożywocie oraz alimenty;
5) należności zabezpieczone zastawem;
6) należności zabezpieczone hipoteką z wyjątkiem hipotek, uzyskanych w ostatnim miesiącu przed otwarciem postępowania układowego,
7) wymierzone na podstawie ustawy o odpadach, a nie pobrane opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku odpadów i za czas ich składowania oraz łączne kary pieniężne,
8) wymierzone na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska, a nie pobrane opłaty za wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza oraz kary pieniężne,
9) wymierzone na podstawie przepisów ustawy - Prawo wodne, a nie pobrane opłaty za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych stanowiących własność państwa oraz kary pieniężne.
§ 2. Postępowaniem układowem nie są objęte również roszczenia o wydanie mienia, które w razie upadłości byłoby wyłączone z masy upadłości.
Art. 5. [Zakres postępowania układowego w odniesieniu do spółek osobowych]
§ 2. Postępowanie, otwarte na żądanie spólnika w stosunku do jego majątku, obejmuje także jego udział i inne prawa majątkowe w spółce.
Rozdział II.
Przepisy ogólne o postępowaniu.
Art. 6. [Sąd właściwy do przeprowadzenia postępowania układowego]
§ 2 (skreślony).
Art. 7. [Stosowanie przepisów k.p.c.]
Art. 8.
Art. 9. [Dochodzenie i postępowanie dowodowe]
§ 2. Biegłym, powołanym w toku postępowania do wyrażenia opinji co do stanu majątkowego dłużnika, dłużnik obowiązany jest okazać księgi, rachunki, faktury, korespondencję i wogóle wszystko, co będzie potrzebne.
Art. 10. [Nakazanie złożenia przyrzeczenia]
§ 2.W razie niezłożenia przyrzeczenia, sąd może podanie o otwarcie postępowania układowego odrzucić, a gdy nastąpiło już otwarcie postępowania układowego, może postępowanie umorzyć.
Art. 11. [Posiedzenia i forma orzekania]
§ 2. Sąd wydaje orzeczenia w formie postanowienia. Postanowienia, od których służy środek odwoławczy, powinny być jednocześnie z wydaniem uzasadnione na piśmie.
Art. 12. [Ogłoszenie o umorzeniu postępowania]
Art. 13. [Zażalenia]
§ 2. Termin do wniesienia środka odwoławczego biegnie od doręczenia lub ogłoszenia postanowienia. Jeżeli postanowienie nie zostało ogłoszone, a doręczenie nie jest wymagane, termin ten biegnie od daty obwieszczenia sentencji postanowienia.
Art. 14. [Zawieszenie postępowania]
Art. 15. [Wniosek o ogłoszenie upadłości]
§ 2. Od daty otwarcia postępowania układowego do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia co do układu lub umorzenia postępowania nie może być ogłoszona upadłość dłużnika.
Art. 16. [Postępowanie dotyczące spółki i wspólnika spółki osobowej]
Art. 17. [Sposób ogłaszania obwieszczeń]
Art. 18. [Koszty postępowania]
§ 2. Wierzycielowi nie służy prawo do zwrotu kosztów czynności, podjętych przez niego w postępowaniu układowem.
Rozdział III.
Otwarcie postępowania układowego.
Art. 19. [Podanie o otwarcie postępowania układowego]
1) propozycje układowe;
2) bilans z rachunkiem wyników;
3) wyciąg z rejestru, jeżeli dłużnik podlega obowiązkowi wpisu do rejestru;
4) spis wierzycieli ze wskazaniem imion, nazwisk lub firm i adresów oraz wymienieniem wierzytelności i terminów ich płatności; wierzytelności, które nie są objęte postępowaniem układowem, winny być wyszczególnione oddzielnie;
5) wykaz udzielonych poręczeń;
6) wykaz tytułów egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi.
§ 2. Do podania dłużnik winien nadto dołączyć na piśmie zapewnienie, że podane okoliczności są prawdziwe i wyczerpujące. Zapewnienie to nie może być złożone przez pełnomocnika.
Art. 20. [Propozycje układowe]
1) odroczenie spłaty długów;
2) rozłożenie spłaty długów na raty;
3) zmniejszenie sumy długów, przyczem dopuszczalne jest również i rozłożenie na raty zmniejszonej sumy;
4) wskazanie, czy i w jaki sposób wykonanie zobowiązań, objętych układem, ma być zabezpieczone.
§ 2 Propozycje układowe składane przez przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielnie mogą ponadto wskazywać na planowane przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w całości lub w części w spółkę, na podział lub połączenie przedsiębiorstwa państwowego albo na podział lub połączenie spółdzielni, z udziałem lub bez udziału wierzycieli.
§ 3 Propozycje powinny być jednakowe w stosunku do wszystkich wierzycieli, chyba że poszczególny wierzyciel wyraźnie zgodził się na warunki mniej korzystne.
§ 4 W propozycjach dłużnik może przyznać szczególne korzyści wierzycielom, mającym drobne wierzytelności.
Art. 21. [Opinie o sytuacji majątkowej dłużnika i o celowości postępowania układowego]
§ 2. Przewodniczący może też zasięgnąć opinii urzędów, instytucji lub stowarzyszeń, czy postępowanie układowe jest wskazane, oraz co do użyteczności państwowej, gospodarczej lub społecznej przedsiębiorstwa dłużnika.
§ 3. Jeżeli otwarcia postępowania układowego żąda bank, przewodniczący winien zasięgnąć opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego, jeżeli żądanie zgłosiła instytucja ubezpieczeniowa - opinii Ministra Finansów, jeżeli zaś otwarcia postępowania żąda spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będąca bankiem lub instytucją ubezpieczeniową - opinji ministra właściwego ze względu na charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużnika. Gdyby w zakreślonym terminie opinia nie została złożona, przewodniczący nada sprawie dalszy bieg. Przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, o której opinii udziela Naczelna Rada Spółdzielcza.
§ 4 Jeżeli otwarcia postępowania układowego żąda przedsiębiorstwo państwowe, przewodniczący winien zasiegnąć opinii organu założycielskiego i organu reprezentującego Skarb Państwa. Organom tym powinny być doręczane wszystkie postanowienia i zarządzenia.
Art. 22. [Wstrzymanie egzekucji wszczętej przeciwko dłużnikowi]
§ 2. W przypadkach niecierpiących zwłoki przewodniczący może sam wydać takie zarządzenie, winien je wszakże przedstawić do rozpoznania sądowi na najbliższem posiedzeniu.
Art. 23. [Cofnięcie podania o otwarcie postępowania układowego]
§ 2. Jeżeli dłużnik cofnął podanie, sąd umorzy postępowanie.
Art. 24. [Wyjaśnienia, postępowanie dowodowe i rozprawa]
§ 2. Postanowienie powinno być wydane w ciągu dwóch tygodni od daty wniesienia podania.
§ 3. Na postanowienie uwzględniające podanie o otwarcie postępowania układowego nie ma zażalenia. Na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające takie podanie oraz umarzające postępowanie służy kasacja.
§ 4. Postanowienie uwzględniające podanie o otwarcie postępowania układowego dotyczące przedsiębiorstwa państwowego oraz postanowienie oddalające takie podanie, jak również umarzające postępowanie może być zaskarżone odpowiednio zażaleniem i kasacją przez organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa.
Art. 25. [Postanowienie o otwarciu postępowania dowodowego]
§ 2. Postanowienie o otwarciu postępowania układowego sąd doręcza dłużnikowi oraz wierzycielom według wskazanych przez niego adresów.
§ 3. Jeżeli postanowienie o otwarciu postępowania układowego dotyczy przedsiębiorstwa państwowego, doręcza się je organowi założycielskiemu oraz organowi reprezentującemu Skarb Państwa.
§ 4. Otwarcie postępowania układowego sąd poda do publicznej wiadomości przez obwieszczenie
Art. 26. [Sędzia-komisarz]
§ 2 Na zarządzenia sędziego-komisarza służy dłużnikowi i wierzycielom zażalenie w ciągu tygodnia do sądu wojewódzkiego - sądu gospodarczego, jeżeli prawo niniejsze inaczej nie stanowi. Termin tygodniowy, jeżeli prawo niniejsze nie zawiera odmiennego przepisu, liczy się od daty ogłoszenia zarządzenia, a jeżeli zarządzenia nie ogłoszono, od daty jego doręczenia.
Art. 27. [Ujawnienie postanowienia w księgach i rejestrach]
Art. 28. [Ograniczenie dłużnika w dysponowaniu swoim majątkiem]
§ 2. Zbycie ani obciążenie praw dłużnika, wpisanych do ksiąg lub rejestrów, nie może nastąpić bez zezwolenia nadzorcy od daty ujawnienia w tych księgach i rejestrach postanowienia o otwarciu postępowania układowego.
Art. 29. [Zakaz spłaty długów i wszczynania egzekucji]
§ 2. Nie może być również w tymże czasie wszczęta lub prowadzona dalej przeciwko dłużnikowi egzekucja w poszukiwaniu wierzytelności, objętych postępowaniem układowem, oraz nie mogą być uzyskiwane hipoteki sądowe. Postępowanie egzekucyjne, wszczęte wcześniej, będzie zawieszone.
Art. 30. [Dopuszczalność wszczynania nowych spraw sądowych]
Art. 31. [Nadzorca sądowy]
§ 2. Nadzorca pełni swoje obowiązki do czasu prawomocnego zatwierdzenia układu przez sąd albo do czasu ukończenia postępowania w inny sposób.
§ 3. Nadzorca sądowy przed przystąpieniem do pełnienia swoich czynności składa wobec sędziego-komisarza przyrzeczenie sumiennego wykonywania obowiązków.
§ 4. Ze swych czynności nadzorca sądowy obowiązany jest składać sędziemu-komisarzowi sprawozdania.
§ 5. Sąd może na wniosek lub z urzędu usunąć nadzorcę i wyznaczyć innego. Na postanowienie sądu nie ma zażalenia.
Art. 32. [Odpowiedzialność nadzorcy sądowego]
Art. 33. [Obowiązki nadzorcy sądowego]
1) do zamknięcia ksiąg dłużnika;
2) do sprawdzenia złożonego przez dłużnika bilansu, rachunku wyników oraz spisu wierzycieli, jako też do zbadania stanu przedsiębiorstwa.
§ 2. Nadzorca może za zgodą sędziego-komisarza powołać jednego lub kilku biegłych.
Art. 34. [Umorzenie postępowania, przekazanie nadzorcy zarządu majątkiem dłużnika]
§ 2. Na wniosek nadzorcy sąd może, po wysłuchaniu dłużnika, przekazać nadzorcy całkowity lub częściowy zarząd majątku, jeżeli dłużnik utrudnia nadzorcy spełnienie prawidłowego nadzoru lub działa na szkodę wierzycieli. W tym przypadku sąd może również umorzyć postępowanie.
Art. 35. [Zgoda nadzorcy na czynności procesowe dłużnika, udział nadzorcy w procesie]
§ 2. Nadzorca sądowy może w każdym stanie postępowania sądowego wziąć udział w procesie po stronie dłużnika z uprawnieniami interwenienta ubocznego; do interwencji tej stosuje się odpowiednio przepisy o spółuczestnictwie jednolitem.
Art. 36. [Wynagrodzenie nadzorcy]
§ 2. Na poczet wynagrodzenia sąd może przyznawać nadzorcy zaliczki w miarę dokonanych czynności.
§ 3. Zażalenie na postanowienie sądu, określające wynagrodzenie, służy tylko dłużnikowi i nadzorcy.
Rozdział IV.
Sprawdzenie wierzytelności.
Art. 37. [Termin zgłoszenia wierzytelności]
§ 2. W zgłoszeniu wierzyciel wymieni sumę i tytuł wierzytelności oraz przedstawi dowody.
Art. 38. [Obowiązek zagranicznego wierzyciela]
Art. 39. [Zakaz wzajemnych potrąceń długów]
1) stał się dłużnikiem po otwarciu postępowania układowego;
2) będąc dłużnikiem, stał się po otwarciu postępowania układowego wierzycielem przez nabycie w drodze przelewu lub indosu wierzytelności, powstałej przed otwarciem tego postępowania. Potrącenie jednak jest dopuszczalne, jeżeli nabycie nastąpiło wskutek zapłacenia długu, za który nabywca odpowiadał osobiście albo pewnemi przedmiotami majątkowemi, i jeżeli odpowiedzialność nabywcy za dług powstała przed datą, kiedy podanie dłużnika o otwarcie postępowania układowego wpłynęło do sądu.
Art. 40. [Podmiot uprawniony do sprawdzenia wierzytelności]
Art. 41. [Lista wierzytelności]
Art. 42. [Wierzytelności warunkowe i niewymagalne]
Art. 43. [Wartość prawa do powtarzających się świadczeń]
Art. 44. [Wierzytelność niepieniężna]
Art. 45. [Wierzytelność w walutach obcych]
Art. 46. [Wierzytelności nie wciągane na listę]
§ 2. Wierzytelności, zabezpieczone hipoteką, w rejestrze lub prawem zastawu, mogą być wciągnięte na listę wierzytelności, jeżeli wierzyciel zrzeknie się tego zabezpieczenia.
Art. 47. [Zażalenie]
§ 2. Postanowienie co do wciągnięcia wierzytelności na listę nie pozbawia osób interesowanych prawa wytoczenia powództwa przed sądem właściwym, tak co do istoty, jak i wysokości roszczenia.
§ 3. Zażalenie na wciągnięcie wierzytelności na listę może wnieść również organ założycielski przedsiębiorstwa państwowego i organ reprezentujący Skarb Państwa.
Art. 48. [Dopuszczalność wciągnięcia na listę wierzytelności zgłoszonych po terminie]
Art. 49. [Uprawnienie wierzyciela którego wierzytelność wciągnięto na listę]
Rozdział V.
Zgromadzenie wierzycieli i układ.
Art. 50. [Zwołanie zgromadzenia wierzycieli]
§ 2. W zgromadzeniu mogą brać udział także wierzyciele, którzy nie są wciągnięci na listę, lecz przedstawią prawomocne orzeczenie, stwierdzające ich wierzytelność.
Art. 51. [Skuteczność uchwał zgromadzenia]
Art. 52. [Wyznaczenie nowego terminu zgromadzenia]
§ 2. Pomiędzy pierwszem a drugiem zgromadzeniem winien upłynąć najmniej tydzień, a nie więcej, niż dwa tygodnie. Gdyby i na drugie zgromadzenie nie przybyła wymagana liczba wierzycieli, sąd umorzy postępowanie.
Art. 53. [Umorzenie postępowania]
Art. 54. [Przebieg zgromadzenia]
Art. 55. [Zmiany i uzupełnienia propozycji układowych]
§ 2. Zmiany i uzupełnienia, zgłoszone przez wierzycieli, mogą być przedmiotem obrad i głosowania, o ile dłużnik na nie się zgodzi.
§ 3. Nad zmianami i uzupełnieniami, które dają wierzycielom większe korzyści, obraduje się i głosuje na tem samem zgromadzeniu; w innych przypadkach sędzia-komisarz zwoła ponowne zgromadzenie, które winno odbyć się nie później, niż w ciągu miesiąca.
§ 4. W zawiadomieniach o tem zgromadzeniu podana będzie wszystkim wierzycielom treść zmienionych propozycyj.
§ 5. Na ponownem zgromadzeniu zmiana ani uzupełnienie propozycyj nie są dopuszczalne.
Art. 56. [Głosowanie]
Art. 57. [Przyjęcie układu]
§ 2. Jeżeli dłużnik chce uzyskać zmniejszenie długu ponad czterdzieści procent, większość wierzycieli głosujących za układem powinna mieć łącznie nie mniej, niż cztery piąte części ogólnej sumy wierzytelności, które uprawniają do uczestniczenia w zgromadzeniu.
Art. 58. [Osoby wyłączone z głosowania nad przyjęciem układu]
Art. 59. [Odroczenie zgromadzenia]
§ 2. Oddany poprzednio głos wierzyciela, który nie stawił się na zgromadzeniu, zachowuje moc przy obliczaniu wyników głosowania.
§ 3. Uchwała wierzycieli, zapadła w nowym terminie, jest ostateczna.
Art. 60. [Umorzenie postępowania]
Art. 61. [Wyznaczenie kuratora nadzorującego wykonanie układu]
Art. 62. [Protokół z zawarcia układu]
§ 2. Protokół podpisują sędzia-komisarz i protokólant.
Art. 63. [Zatwierdzenie lub odmowa zatwierdzenia układu]
§ 2. Sąd po przeprowadzeniu rozprawy układ zatwierdza albo odmawia zatwierdzenia układu.
Art. 64. [Przesłanki obligatoryjnej odmowy zatwierdzenia układu]
1) jeżeli układ był niedopuszczalny w myśl przepisów niniejszego prawa;
2) jeżeli zwołanie zgromadzenia wierzycieli lub głosowanie odbyło się wbrew przepisom prawa niniejszego, o ile uchybienia mogły mieć istotny wpływ na wynik głosowania;
3) jeżeli układ sprzeciwia się dobrym obyczajom lub porządkowi publicznemu;
4) jeżeli zatwierdzeniu układu dotyczącego przedsiębiorstwa państwowego sprzeciwi się organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa.
Art. 65. [Przesłanki fakultatywnej odmowy zatwierdzenia układu]
1) jeżeli warunki układu są zbyt krzywdzące dla wierzycieli, którzy głosowali przeciwko układowi;
2) jeżeli dłużnik po otwarciu postępowania układowego dopuścił się w zarządzaniu lub rozrządzaniu swoim majątkiem czynów, wyrządzających wierzycielom szkodę.
Art. 66. [Dopuszczalność kasacji]
Art. 67. [Zakres obowiązywania układu]
§ 2. Wierzycieli, których dłużnik rozmyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli, zatwierdzony układ nie obowiązuje.
Art. 68. [Poszanowanie praw współdłużnika i poręczyciela dłużnika]
Art. 69. [Wyciąg z listy wierzytelności jako tytuł egzekucyjny]
§ 2. Nie dotyczy to wierzytelności, zaprzeczonych przez dłużnika.
Art. 70. [Konsekwencje uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ]
§ 2 Jednocześnie będą wciągnięte do ksiąg wieczystych i rejestrów wpisy, zabezpieczające wykonanie układu. Wpisy te będą dokonane na wniosek dłużnika, każdego z wierzycieli lub wyznaczonego przez sąd kuratora.
§ 3. Egzekucje co do wierzytelności, objętych postępowaniem układowem, wszczęte przeciwko dłużnikowi przed otwarciem tego postępowania, ulegają umorzeniu.
Art. 71. [Wykreślenie wpisu o otwarcie postępowania układowego]
Art. 72. [Wyznaczenie przez sąd kuratora nadzorującego wykonanie układu]
Art. 73. [Obowiązki kuratora i jego odwołanie]
§ 2. Sąd może usunąć kuratora z powodu nienależytego wykonywania obowiązków i wyznaczyć innego.
§ 3. Do wynagrodzenia kuratora stosuje się odpowiednio przepisy o wynagrodzeniu nadzorcy.
Rozdział VI.
Uchylenie układu.
Art. 74. [Przyczyny uchylenia układu]
§ 2 Jeżeli dłużnik nie wykona wynikających z układu zobowiązań, sąd na wniosek wierzyciela lub kuratora, po przeprowadzeniu rozprawy, może uchylić układ. Na postanowienie, oddalające wniosek, nie ma środka odwoławczego.
§ 3. Uchylenie układu z innych przyczyn, niż wymienione w paragrafach poprzedzających, nie jest dopuszczalne.
Art. 75. [Rozprawa o uchylenie układu]
§ 2. Postanowienie o uchyleniu układu będzie doręczone wierzycielom.
Art. 76. [Spłata niektórych wierzycieli wbrew postanowieniom układu]
Art. 77. [Niektóre konsekwencje uchylenia układu]
Rozdział VII.
Ukończenie postępowania.
Art. 78. [Postanowienie o ukończeniu postępowania]
§ 2. Postanowienie o ukończeniu postępowania będzie podane do publicznej wiadomości przez obwieszczenie.
§ 3 Na podstawie prawomocnego postanowienia o ukończeniu postępowania będą wykreślone z ksiąg wieczystych i rejestrów wpisy o zabezpieczeniu wykonania układu.
Rozdział VIII.
Przepisy przejściowe i końcowe.
Art. 79. [Stosowanie dotychczasowych przepisów]
Art. 80. [Przepisy uchylone]
1) rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 r. o zapobieganiu upadłości (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 3, poz. 20);
2) rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o zapobieganiu upadłości (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 244);
3) austrjacką ordynację ugodową wraz z przepisami wprowadzającemi, wydaną rozporządzeniem cesarskiem z dnia 10 grudnia 1914 r. (Dz. u. p. austr. Nr. 337).
Art. 81. [Delegacja]
§ 2. Do czasu wydania tych przepisów wynagrodzenie nadzorcy i kuratora będzie wyznaczane w sumie nie wyższej od przewidzianej w przepisach o wynagrodzeniu adwokatów za takie czynności.
Art. 82. [Delegacja]
Art. 83. [Wejście w życie]
[1] Rozporządzenie traci moc 1 października 2003 r. na podstawie art. 545 pkt 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535).
- Data ogłoszenia: 1934-10-24
- Data wejścia w życie: 1935-01-01
- Data obowiązywania: 1998-01-01
- Dokument traci ważność: 2003-10-01
- Dekret z dnia 28 lipca 1948 r. w sprawie postępowania oddłużeniowego spółdzielni rolniczych i ich central.
- Ustawa z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych.
- USTAWA z dnia 27 lipca 1990 r. o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej – Prawo o postępowaniu układowym
- USTAWA z dnia 22 grudnia 1995 r. o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej – Kodeks handlowy i niektórych innych ustaw
- USTAWA z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej – Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw.
- USTAWA z dnia 27 czerwca 1997 r. o odpadach.
- USTAWA z dnia 20 sierpnia 1997 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym
- USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska oraz o zmianie niektórych ustaw
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA