REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zima

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zregenerować trawnik po zimie?

Trawnik jest zwykle centralną częścią ogrodu dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o jego kondycję. Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń. Aby zregenerować trawę wiosną trzeba wykonać kilka zabiegów oraz w razie potrzeby wysiać nowe nasiona.

Właścicielu! Odśnież podjazd!


Zima kojarzona jest – poza świętami – ze zmianą pogody, mianowicie z opadami śniegu. Właściciele domów jednorodzinnych powinni pamiętać o regularnym odśnieżaniu swoich posesji. Jeżeli tego nie zrobią, może spotkać ich kara.

Zima znacznie podnosi wydatki na ogrzewanie


W najgorszej sytuacji są mieszkańcy wielkiej płyty. Jak podaje Home Broker, koszty mieszkania w takim budownictwie mogą być większe nawet o 27%.

Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie?

Jednym z warunków bezpiecznej jazdy jest dobra widoczność. Zwłaszcza zimą nabiera to szczególnego znaczenia. Przyda się więc kilka wskazówek, jak dbać o to, by dobrze widzieć do przodu, do tyłu i na boki.

REKLAMA

Czy jest alternatywa dla łańcuchów na koła? Poradnik

Są auta, w których nie można stosować łańcuchów śnieżnych. Chodzi przede wszystkim o rozmiar felg, profil opony i wielkość przestrzeni między kołem a nadkolem. Jeśli jest ona za mała, łańcuchów nie założymy. A nawet jeśli się to uda, ich zerwanie może zdewastować drogie części zawieszenia. Jaka jest alternatywa?

Czy można myć samochód podczas mrozu? Ekspert radzi

Czy można myć samochód podczas mrozu? Wielu kierowców nie myje samochodu w zimie, bo mogą przymarznąć uszczelki lub zamki. Trzeba jednak pamiętać, że sól którą posypywane są drogi ma negatywny wpływ na podwozie i karoserię auta. Dlatego paradoksalnie w zimie auto powinno się myć częściej niż latem. Radzimy gdzie i jak właściwie umyć auto w czasie mrozu.

Jak należy zadbać o dach domu?


Dbanie o dach domu jest bardzo istotne. Zadbany dach to nie tylko estetyczny budynek ale i bezpieczeństwo. Dobrze wykonany dach chroni nas przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg i słońce. Poniżej w sześciu krokach przedstawiamy czynności, o których nie należy pamiętać podczas jego budowy i eksploatacji.

Jak się pozbyć śniegu z dachu?


Opady śniegu podczas zimy mogą być bardzo niebezpieczne. Śnieg zalegający na dachu wraz z opadami stale zwiększa swój ciężar. Jeśli nie będziemy go regularnie usuwać, może to zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

REKLAMA

Jak projektować dachy?


Podstawą jest, aby budynek został zaprojektowany i zaadaptowany zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Fachowy projektant doradzi optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Inwestor powinien zadbać jedynie o wykonanie budynku według założeń wybranego projektu oraz o odpowiedni dobór materiałów.

Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?


Mając na uwadze stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ludzi, o dach należy dbać w taki sposób aby nie był on narażony na przeciążenia śniegiem. Kluczowym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej znajdującej się na dachu oraz regularne jej usuwanie.

Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?


Większość odmian magnolii jest wrażliwa na mrozy i potrzebuje właściwych warunków uprawy. O czym należy pamiętać przy zakupie i sadzeniu tych wspaniale kwitnących roślin?

Wyjazd samochodem na narty za granicę

Przed wyjazdem samochodem na narty za granicę, warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy, bez których nie obejdziemy się w trakcie naszej wyprawy. W pierwszej kolejności muszą się znaleźć dokumenty tożsamości i samochodu, ubezpieczenie zdrowotne oraz karty do bankomatu. Sprawdźmy ważność wszystkich zabranych dokumentów, aby uniknąć przykrych niespodzianek na urlopie.

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Dokarmiając ptaki zimą, możemy uratować im życie. Bez naszej pomocy, mniej doświadczone ptaki, osłabione lub stare, będą mieć mniejsze szanse na przetrwanie w czasie mrozów lub obfitych opadów śniegu. Kiedy dni są krótkie, dostęp do pokarmu jest utrudniony. Warto pomóc ptakom w te mroźne dni, należy jednak pamiętać aby robić to rozważnie.

Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

Samochodem na narty: Niemcy

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Samochodem na narty: Szwajcaria

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Samochodem na narty: Włochy

Planujesz wyjazd samochodem na narty do Włoch? Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi zarówno ruchu drogowego jak i przewozu nart. Pobłażliwość włoskiej drogówki to niestety już tylko mit: dzisiaj Włosi są równie surowi jak Niemcy, a zdecydowanie mniej skorzy do pomocy. W niektórych regionach Włoch mamy obowiązek używania opon zimowych bądź łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem we włoskie Alpy powinniśmy obliczyć koszty benzyny, winiet oraz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Samochodem na narty: Słowacja

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Podczas pokonywania zakrętów w zimie niepożądane są gwałtowne manewry. Wejście w zakręt w zimie wymaga szczególnej ostrożności.

Bambusy ogrodowe zimą

Jeśli chcemy by piękne bambusy zdobiły nasz ogród w kolejnych sezonach, zadbajmy o nie – szczególnie zimą. Większość odmian bambusów wymaga zabezpieczenia przed mrozem. Warto więc wybrać do ogrodu odmiany bambusów wyjątkowo odporne na mróz.

Co zrobić jeśli nie zdążymy posadzić roślin cebulowych przed zimą?

Jak uratować rośliny cebulowe, których nie zdążyliśmy posadzić w ogrodzie? Wystarczy, że cebulki umieścimy w doniczkach z ziemią kwiatową lub odkwaszonym torfem a nasze rośliny cebulowe przetrwają zimę.

Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?

Zimą można przycinać te drzewa i krzewy, które zrzuciły liście i przeszły w okres spoczynku. Niewłaściwie cięte mogą chorować i zamierać, dlatego radzimy jak przycinać drzewa i krzewy zimą. Pamiętajmy, że wiele krzewów nie wymaga cięcia w ogóle.

Krzewy odporne na zasolenie

Gdy drzewa i krzewy wrażliwe na zasolenie gleby rosną w pobliżu ulic i chodników, po zimie często zamierają. Czy są rośliny, które mogą znieść takie ekstremalne warunki – bardzo duże zasolenie – i być jednocześnie ciekawą ozdobą?

Ozdobne drzewa i krzewy przyjazne ptakom w zimie

Co posadzić w ogrodzie aby zagościły w nim ptaki? Przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć o takich gatunkach, które mogą zapewnić ptakom jadalne owoce lub schronienie – także zimą.

Jakie krzewy kwitną zimą?

Krzewy kwitnące zimą są rzadko spotykane, ale mogą stać się dekoracyjnym urozmaiceniem ogrodu. Kwiaty kwitnące zimą mogą też pachnieć, co jest ich dodatkowym atutem. Jeśli nie przepadamy za zimą, posadźmy w ogrodzie krzewy kwitnące gdy spadnie śnieg, dzięki temu będziemy mieli namiastkę wiosny za oknem.

Iglaki na balkon odporne na mróz

Iglaki na balkonie możemy uprawiać także zimą. Zima nie musi oznaczać, że na naszym balkonie, czy tarasie będzie być pusto, ponuro i nudno. Jest wiele roślin iglastych o niewielkich rozmiarach, które ożywią nasze balkony i nie zaszkodzi im mróz.

Dlaczego igły brązowieją jesienią?

Jeśli jesienią w ciągu kilku dni igły sosen lub żywotników brązowieją i opadają, nie musi być to groźna choroba. Najczęściej jest to związane z niegroźnym tzw. jesiennym przebarwieniem igieł. W kolejnym sezonie roślina wytworzy ponownie nowe igły.

Czy można sadzić rośliny w zimie?

Czasami zastanawiamy się czy dosadzenie rośliny do ogrodu w środku zimy to dobry pomysł. Drzewa lub krzewy kupione w pojemnikach z bryłą ziemi możemy sadzić także zimą. O czym należy pamiętać sadzeniu roślin zimą?

Czym różni się paliwo zimowe od letniego? Poradnik eksperta

Niskie, zimowe temperatury stawiają podwyższone wymagania wielu materiałom eksploatacyjnym, stosowanym w samochodach. By silnik pracował w jak najbardziej optymalnych warunkach, w okresie zimowym stosowane jest specjalne paliwo.

Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

Podczas zimowych miesięcy cierpi nie tylko mechaniczna część samochodu. Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

Czy hamulce mogą zamarznąć?

Okres zimowy wpływa w zasadzie na kondycje wszystkich podzespołów auta. Pierwsze mrozy mogą unieruchomić nasz samochód, ponieważ nie będzie możliwe zwolnienie hamulca postojowego.

Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Zimowy rozruch silnika wymaga bardzo często sporej dawki energii elektrycznej, czerpanej z akumulatora. Nie zawsze jej starcza, ponieważ podczas jazdy na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się doładować. Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Jak poradzić sobie z zamarzającymi linkami i cięgłami? Poradnik

Podczas jazdy po mokrej nawierzchni komora silnika jest nieustannie ochlapywana wodą, wyrzucaną spod kół samochodu. Spora jej część odparowuje w wyniku ciepła, jakiego dostarcza pracujący silnik, a następnie może dostać się do wnętrza cięgieł i tam zamarznąć.

Ekspert radzi: Jak powinien ubierać się kierowca zimą?

Choć wielu kierowcom może się to wydać dziwne, ich ubiór ma pewien wpływ na stopień bezpieczeństwa jazdy. Oto kilka wskazówek, jak się ubierać i czego unikać w swoim stroju, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Wietrzenie wnętrza samochodu zimą - porada

Dla własnej wygody i równocześnie dla podniesienia bezpieczeństwa jazdy, nieodzowne jest okresowe wietrzenie wnętrza pojazdu. Nie zawsze wystarczy otwarcie nawiewów powietrza i włączenie dmuchaw.

Temperatura wewnątrz samochodu

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ekspert radzi: Jak dbać o czystość świateł i tablic rejestracyjnych zimą?

Przepisy nakazują, aby światła samochodu i tablice rejestracyjne utrzymywać w należytej czystości. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza zimą. Jest na to prosty i tani sposób.

Jak rozpoznać śliską jezdnię zimą?

Jeżeli jezdnia pokryta jest warstwą wody i widać ślady samochodów, które nią już przejechały, można mieć pewność, że będzie ona tak śliska, jak po zwykłym deszczu, przynajmniej do miejsca, gdzie warstwa pokrywającej ją wody stanie się bardzo cienka.

Jakie są zimowe „niespodzianki” na drodze?

Jazda zimą niesie ze sobą wiele, często niebezpiecznych niespodzianek. Kierowcy nie o wszystkich pamiętają i nie o wszystkich wiedzą. Oto najczęściej spotykane.

Jak dbać o czystość wnętrza samochodu zimą? Poradnik

Utrzymanie czystości we wnętrzu samochodu zimą stanowi nie lada problem. Najwięcej kłopotów sprawiają takie zanieczyszczenia, jak błoto pośniegowe, śnieżno-błotna solanka, a nawet – zwykły czysty śnieg.

Co jest przyczyną złego działania ogrzewania w samochodzie?

Jedną z najgorszych usterek samochodu, jakie objawiają się niemal wyłącznie zimą, jest złe działanie ogrzewania kabiny. Składa się na to kilka przyczyn, które najczęściej nie występują razem. W ponizszym poradniku opisujemy, co może być przyczyną usterki ogrzewania w samochodzie.

Dlaczego akumulator jest niedoładowywany?

Nienaładowany lub w znacznym stopniu rozładowany akumulator jest zmorą kierowców. Najdotkliwiej jest to odczuwane zimą, kiedy mrozy znacznie ograniczają jego pojemność i wydajność prądową.

Jak szybko usunąć zimowe usterki rozrusznika? Porada

Zimą w naszych samochodach zdarzają się najrozmaitsze usterki. Np. nie działa rozrusznik, który jeszcze wczoraj był w pełni sprawny. Przyczyną awarii rozrusznika może być np. zamarzająca woda.

Jak dbać o filtr powietrza zimą?

Filtr powietrza w silniku samochodowym jest jednym z najistotniejszych elementów, wpływającym zarówno na jego osiągi jak i na ilość zużycia paliwa.

Jak ruszać na śliskiej nawierzchni?

Ruszanie na śliskiej nawierzchni, zwłaszcza pod górkę, samochodem, w którym nie ma układów wspomagających, takich jak ASR czy choćby blokada mechanizmu różnicowego, jest trudne. Oto kila wskazówek, jak ruszać w zimowych warunkach.

Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. Mgły, gołoledzie, śnieżyce, nieuprzątnięte drogi to tylko część niebezpieczeństw jakie czyhają na kierowców w zimowych warunkach.

Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Niewielu jest kierowców, którzy pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu przed mroźną nocą. Za to wielu ma następnego dnia spore problemy z uruchomieniem silnika lub choćby z dostaniem się do środka auta.

REKLAMA