REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rewolucja wkracza do szkoły. Dotyczy to nie tylko programu nauczania. Ministerstwo od edukacji zabrało się za porządkowanie terminów zimowych ferii. Turnusów będzie mniej. Takie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku. W tym będzie jeszcze po staremu. Już wiadomo, z których regionów dzieci będą wypoczywać jako pierwsze.
Rewolucja wkracza do szkoły. Dotyczy to nie tylko programu nauczania. Ministerstwo od edukacji zabrało się za porządkowanie terminów zimowych ferii. Turnusów będzie mniej. Takie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku. W tym będzie jeszcze po staremu. Już wiadomo, z których regionów dzieci będą wypoczywać jako pierwsze.
Zimowe ogrzewanie mieszkań to temat, który nieustannie budzi wątpliwości, szczególnie w obliczu rosnących kosztów energii i działań spółdzielni mieszkaniowych. Czy mieszkańcy są zobowiązani do odkręcania kaloryferów? Czy grożą za to jakieś sankcje? W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej kwestii.
Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie.
REKLAMA
Zima 2024. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej zimy? Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?
Bezpieczne hamowanie zimą to nie tylko kwestia naciśnięcia na pedał w samochodzie. To też czas reakcji, sposób hamowania, prędkość czy nawet ustawienie fotela. Sprawdźcie, o czym pamiętać wytracając prędkość podczas jazdy po ośnieżonej drodze.
Zima znowu przypomina przedsiębiorcom o polisie OC, bo dodatkowe koszty, które mogą ponosić w związku z mrozem, śnieżycą czy gołoledzią mogą być dotkliwe.
Pogoda w ostatnich dniach jest zmienna. W ciągu dnia świeci słońce i jest ciepło, a wieczorem atakuje mróz. To prowadzi do sytuacji, w której w aucie mogą przymarznąć drzwi. Jak je otworzyć o poranku?
REKLAMA
Mrozy wróciły. A wraz z nimi poranne problemy kierowców z rozruchem silnika. Czy da się coś na nie poradzić? Kierowcy mają trzy niezawodne metody. Odpalają silnik na kable, z pychu lub na plaka. Sprawdźmy, na ile bezpieczne są to sposoby.
Początek 2024 r. obfituje w alerty IMGW dotyczące opadów śniegu i niskiej temperatury. Pojawiają się też informacje o zamknięciu ze względu na warunki atmosferyczne pierwszych szkół. Jakie obowiązki mają w tym okresie pracodawcy? Kiedy jest za zimno, a pracownik może odmówić świadczenia pracy?
Śnieg, mróz i gołoledź mogą utrudniać pracownikom punktualne rozpoczęcie pracy. W skrajnych przypadkach mogą nawet uniemożliwić im dotarcie do zakładu pracy. Przepisy nie regulują jasno takich sytuacji i wiele zależy od podejścia pracodawcy.
Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie Twój), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości).
Warunki atmosferyczne nie tylko utrudniają pracownikom punktualne rozpoczęcie pracy, ale w niektórych przypadkach mogą w ogóle uniemożliwić im dotarcie do firmy. Czy w takiej sytuacji lepiej skorzystać z urlopu na żądanie, czy można wykorzystać zwolnienie z powodu siły wyższej? Wszystko zależy od tego, jakie są stosunki między pracownikiem a pracodawcą.
Zimowy niezbędnik kierowcy to sposób na zadbanie o bezpieczeństwo jazdy w najtrudniejszym drogowo sezonie. To też metoda na uniknięcie kosztownego mandatu. W skrajnym przypadku mandat wypisany przez policjanta może sięgnąć kwoty 5 tys. zł.
W obliczu zimowych mrozów, istotne jest zwrócenie uwagi na przepisy regulujące pracę przy niskich temperaturach. Co się należy pracownikowi w okresie zimowym?
Ze względu na warunki atmosferyczne występujące zimą, pracodawca ma szczególne obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Niektórym pracownikom należy zapewnić ciepłe napoje i posiłki profilaktyczne. To nie wszystko, o pracodawca musi zadbać w związku z zimą i pracą na mrozie.
Kierowca po mroźnej nocy schodzi do samochodu. Otwiera drzwi, wkłada kluczyk do stacyjki, przekręca go i niewiele się dzieje. Dlaczego auto nie odpala? W czasie mrozów powodów takiej sytuacji może być wiele.
Zima to okres mocno specyficzny z eksploatacyjnego punktu widzenia. Oznacza nowe wyzwania dla kierowców. Jak dbać o samochód zimą? Oto kilka punktów, o których powinien pamiętać każdy kierowca.
Możliwość otrzymania rekompensaty dotyczy nie tylko upadków na śliskim chodniku. Zarządca powinien dbać o bezpieczeństwo w obrębie całego osiedla.
W sieci pojawił się filmik, który pokazuje serię unieruchomionych samochodów elektrycznych przy drodze. Pojazdy przegrały z mrozem sięgającym -18 stopni Celsjusza. Czy tak właśnie ma wyglądać motoryzacja przyszłości w Europie?
Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały o 2. stopniu zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach gór leży dużo nieprzedeptanego śniegu i są głębokie zaspy. Warunki turystyczne są trudne.
Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.
Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.
Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?
Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu.
Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?
W jakim terminie rozpoczyna się zima? Czym różnią się astronomiczne pory roku od kalendarzowych? Który dzień w roku jest najkrótszy? Odpowiadamy.
Zima coraz śmielej zagląda do Polski. A to oznacza, że policjanci zaczną uważniej przyglądać się zachowaniom kierowców. Jakie są popularne, zimowe mandaty i jakie kwoty oznaczają w 2023 r.?
Październik wybił w kalendarzu z pełną stanowczością. A to czas, w którym kierowcy zaczynają coraz częściej myśleć o sezonowej wymianie ogumienia. Kiedy wymienić opony na zimowe w 2023 r.? Pogoda płata nam letnie figle. Odpowiedź na to pytanie nie jest zatem taka łatwa.
Zima to jedna z czterech pór roku występujących w cyklu kalendarzowym, następująca po jesieni i poprzedzająca wiosnę.
Zima – kojarzy się z białym szaleństwem na stoku i bywa, że jej piękno zapiera nam dech w piersiach. Ale stanowi również wyzwanie dla kierowców. Nie chodzi jednak tylko o utrudnione warunki jazdy, za które odpowiadają np. zalegający śnieg lub oblodzone drogi. Zimą kierujący pojazdami narażeni są na „dodatkowe” kary i mandaty.
Ruszanie z dwójki zimą? Jest "przesąd" mówiący o tym, że to lepsze w przypadku śliskiej drogi. Ile w tym prawdy, a ile mitu? Sprawdźmy to.
Zdjęcia: Święta, zima, choinka św. Mikołaj, prezenty [Wybór]
Pory roku - kiedy wypadają w Polsce? Oto daty początkowe i końcowe pór roku. Można wyróżnić kalendarzowe, astronomiczne, meteorologiczne, termiczne i fenologiczne pory roku. Jak się różnią?
REKLAMA