REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zima

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa domu w okresie zimowym

Jeszcze do niedawna budowa wymarzonego domu w zimie była nie możliwa. Pojawienie się na rynku nowoczesnych materiałów i technologii spowodowało, że trzymając się pewnych zasad można budować dom także w zimie. Podpowiadamy, jakie prace na budowie możemy wykonywać w okresie zimowym oraz jak prawidłowo zabezpieczyć budowę na zimę.

Piękny ogród zimą

Nasz ogród może wyglądać pięknie i efektownie nie tylko w lecie, lecz także zimą. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny w nim zasadzimy. Pomyślmy o tym przy tworzeniu naszego ogrodu. Warto się zastanowić, które rośliny ozdobią ogród zimą. Oprócz bardzo popularnych roślin zimozielonych, również drzewa i krzewy o barwnych pędach i owocach sprawią, że zimowy ogród będzie pełen barw.

Ptaki zimą w ogrodzie

Ptaki są bardzo częstymi gośćmi w ogrodach, zwłaszcza zimą, kiedy warstwa śniegu uniemożliwia im zdobycie pokarmu. W okresie zimowym zadbajmy o to, aby ptaki chętnie odwiedzały nasz ogród. Odpowiednie rośliny stanowiące pokarm dla ptaków i ładne karmniki na pewno przyciągną do naszego ogrodu wróble, sikorki, mazurki, pleszki, kowaliki, pliszki czy sikory. Podpowiadamy jak sprawić, żeby ogród był miejscem przyjaznym ptakom.

Przygotowywanie oranżerii do zimy

Oranżeria to wyjątkowe pomieszczenie, które w chłodne zimowe dni może dać nam namiastkę zielonego ogrodu. Gdy nadchodzi zima, powinniśmy pamiętać, że w naszej oranżerii należy wykonać różne niezbędne prace. Radzimy co zrobić, aby nasz ogród zimowy ładnie się prezentował zarówno zimą, jak i na wiosnę.

REKLAMA

Grudzień – prace w ogrodzie

Ogród zimą nadal wymaga pielęgnacji. W grudniu powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na śnieg zalegający na krzewach i na trawniku. Oprócz tego należy systematycznie sprawdzać bulwy roślin cebulowych i kontrolować stan zimujących roślin balkonowych. Jeśli mamy staw lub oczko wodne, obserwujmy czy jego powierzchnia całkowicie nie zamarza. W zimie możemy także pomyśleć o konserwacji różnego rodzaju sprzętu używanego w ogrodzie.

Dereń – krzew piękny zimą

Dereń (Cornus) to krzew z rodziny dereniowatych. Istnieje wiele odmian dereni, od dereni jadalnych poprzez białe aż do szwedzkich. Ze względu na to, że derenie są krzewami odpornymi na niskie temperatury i na choroby, możemy je sadzić w naszych ogrodach. Owoce dereni czynią tę roślinę krzewem ozdobnym, wyglądającym efektownie w ogrodach także zimą.

Obciążenie dachu śniegiem

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu. Ciężki śnieg może być dużym zagrożeniem i warto o tym pomyśleć wcześniej. Co jest więc najważniejsze w konstrukcji dachu? Jak duży jest wpływ miejscowego klimatu na budowę?

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

REKLAMA

Zima – problemy z kwiatami doniczkowymi

Zimą, mimo że większość roślin przechodzi w stan spoczynku, nasze kwiaty doniczkowe narażone są na różne niekorzystne czynniki. Ogrzewanie, suche powietrze, przeciągi, duże różnice temperatur np. podczas wietrzenia pomieszczeń to przyczyny osłabienia roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak rozwiązać różnorodne problemy, które mogą wyniknąć ze złej pielęgnacji kwiatów doniczkowych.

Rośliny kwitnące zimą

Zima w ogrodzie to czas, kiedy wszystko wydaje się być uśpione. Jednak istnieją rośliny, które kwitną nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Leszczynowiec skąpokwiatowy, jaśmin nagokwiatowy, dereń jadalny, oczar pośredni, zimokwiat wczesny – to tylko niektóre rośliny kwitnące zimą. Aby w naszym ogrodzie zima nie była kojarzona jedynie z bielą, posadźmy rośliny wytwarzające kwiaty w czasie przymrozków.

Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zima to okres, kiedy nasze kwiaty doniczkowe powinny przejść w stan spoczynku – wówczas wymagają jedynie niewielkiego podlewania. Jednak większość z nas nie ma warunków do tego, aby przechowywać kwiaty w stosunkowo chłodnym miejscu. Jeśli kwiaty doniczkowe w naszym domu nie przeszły w stan spoczynku, powinniśmy je regularnie podlewać. Radzimy, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą.

12 sposobów, aby przygotować dom letniskowy do zimy

Aby uniknąć jakichkolwiek niespodzianek na wiosnę, odpowiednio zabezpiecz dom letniskowy na zimę. Podpowiadamy, jak w 12 krokach zabezpieczyć dom letniskowy, przed złodziejami i innymi przykrymi zdarzeniami, z których często nie zdajemy sobie sprawy aż do momentu ich zdarzenia się. Aby wszystko poszło sprawnie postępuj według naszych wskazówek.

Jaki prezent kupić kierowcy?

Gorączka przedświątecznych zakupów nie może ominąć także branży motoryzacyjnej. Wiele osób stanie przed wyborem prezentu dla miłośnika motoryzacji. Przygotowaliśmy listę najciekawszych według nas prezentów dla kierowcy.

Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Zima to dla karoserii prawdziwy czas próby. Aby przetrwała ten okres, należy odpowiednio wcześniej zabezpieczyć jej powierzchnię przed szkodliwym działaniem różnych czynników pojawiających się zimą.

Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Okres przedzimowy jest więc szczególnie pracowity dla ogrodników – wszystkie rośliny należy zabezpieczyć przed mrozami i śniegiem, zapewniając im odpowiednie okrycie.

Alternatywa dla opon zimowych i „łańcuchów”

Do tej pory opony zimowe i łańcuchy były jedynymi sposobami na zwiększenie przyczepności auta w zimie. My znaleźliśmy także inne rozwiązania. Przedstawiamy alternatywę dla łańcuchów na koła.

Rośliny balkonowe – jak przygotować je do zimy?

Rośliny na balkonach i tarasach z reguły są roślinami jednorocznymi. Jeśli jednak nasze tarasy i balkony zdobiły rośliny wieloletnie, możemy, zapewniając im odpowiednie warunki do zimowania, przechować je do kolejnej wiosny. Bielunie, fuksje, dipladenie, bugenwille, passiflory – jak przygotować je do zimy? Gdzie powinny spędzić zimę popularne rośliny balkonowe?

Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego to podstawa, jeśli chodzi eksploatację auta. W poradniku podpowiadamy, jaki olej wybrać na zimę.

Kurorty narciarskie: Francja

Planując zimowy wypad na narty, warto wziąć pod uwagę kurorty we francuskich w Alpach, Pirenejach, Wogezach czy na Jure. Pod względem infrastruktury narciarskiej przodują w Europie właśnie Francuzi.

Zimowe dekoracje okien

Zimowe dekoracje okien ocieplą wnętrze i zniwelują efekt i szarugi i coraz mniejszej ilości światła. Zimno i wilgoć panujące na dworze wywołują potrzebę ciepła w naszych domach, którą osiągniemy za pomocą zimowych dekoracji okien.

Opel Vectra A: kontrola ciśnienia sprężania

Kontrola ciśnienia sprężania pozwala nam na poznanie faktycznego stanu naszego silnika. W poradniku tym przeprowadzimy kontrolę ciśnienia sprężania w Oplu Vectra A.

Kurorty narciarskie: Włochy

Na mapie zimowych wyjazdów narciarskich nie może zabraknąć ośrodków usytuowanych w rejonie włoskich Alp. Kiedy w styczniu i lutym w innych krajach alpejskich pogoda nie rozpieszcza, w Dolomitach świeci słońce, zachęcając do szaleństw na stoku.

Oczar – krzew kwitnący zimą

Oczar (Hamamelis) to krzew, który w naszych ogrodach kwitnie w środku zimy. Kwiaty oczaru rozwijają się nawet pod pokrywą śniegu i wytrzymują duże mrozy. Oczary kwitną od grudnia aż do końca lutego, sprawiając tym samym, że nasz ogród wygląda pięknie. Liście oczaru wyrastają dopiero wtedy, gdy krzew kończy okres kwitnienia. Radzimy jak pielęgnować oczary.

Bezpieczne przewożenie nart samochodem

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym, postanowiliśmy przyjrzeć się różnym metodom przewożenia sprzętu narciarskiego.

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą rośliny doniczkowe powinny być w stanie spoczynku. Jednak ze względu na temperaturę panującą w naszych domach, często jest to utrudnione. Jeśli chcemy aby nasze rośliny doniczkowe weszły w stan spoczynku, powinniśmy zadbać o to, żeby temperatura w pokojach była niższa. Dodatkowo roślin doniczkowych w okresie zimy nie należy intensywnie podlewać i nawozić.

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Jak przygotować dach do zimy?

Zima często potrafi zweryfikować stan naszego pokrycia dachowego. Zimowa aura bardzo dobrze weryfikuje jakość materiałów użytych do budowy dachu oraz umiejętności dekarzy, którzy pracowali przy jego budowie.

Prace budowlane przed zimą – Fundamenty

Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.

Samochodem na narty: Norwegia

Samochodem na narty no Norwegii? Norwegia kojarzy nam się bardziej z fiordami, reniferami i drożyzną niż z narciarstwem. Niewiele osób wie, że kraj ten ma całkiem bogatą ofertę w zakresie sportów zimowych. Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi podróży po Norwegii.

Jaki akumulator wybrać przed zimą? Przegląd rozwiązań

Sprawny akumulator w samochodzie jest niezbędny cały rok, jednak w zimie, kiedy pojemność ogniw zwykłego akumulatora zmniejsza się pod wpływem niskiej temperatury nawet o połowę, musimy pomyśleć o zmierzeniu jego parametrów oraz o ewentualnym zakupie nowej sztuki.

W co ubrać się do auta zimą?

Co wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze? Wydawać by się mogło, że ważny jest stan techniczny auta, systemy wspomagające kierowcę, czy kondycja psychofizyczna kierującego autem. A ubranie kierowcy? Należy pamiętać, że to, jak ubierzemy się zanim wsiądziemy do auta, może mieć duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Samochodem na narty do Polski

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Jak, krok po kroku przygotować auto do zimy

Połowa października już za nami. Lada chwila pojawią się pierwsze przymrozki, a my, zaskoczeni nagłym atakiem zimy, niczym polscy drogowcy możemy być na nią kompletnie nieprzygotowani. Wielu nieprzyjemności można uniknąć, w odpowiedni sposób zabezpieczając swe auto.

Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Paliwo LPG jest w Polsce szalenie popularne, głównie przez jego niską cenę. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie też kosztuje. Instalację gazową trzeba utrzymywać w nienagannym stanie, a to oznacza systematyczne przeglądy – również przed zimą.

Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Byliny jesienią możemy nie tylko przesadzać, lecz także sadzić. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, aby nasze byliny pięknie kwitły nawet w październiku. Nie zapominajmy również o bylinach, które nie zimują w gruncie – wykopmy je po pierwszych jesiennych przymrozkach. Podpowiadamy, jak dbać o byliny jesienią i jak zabezpieczyć je na zimę.

Czy można zostawić na zimę ocieplony, ale nie otynkowany budynek

Co zrobić kiedy kończymy budowę domu a zastała nas zima. Ociepliliśmy budynek ale nie zdążyliśmy go otynkować. Czy przed zimą można zrezygnować z otynkowania wykonanego ocieplenia?

Czy warto dokupić relingi dachowe?

Relingi dachowe są montowane obecnie właściwie we wszystkich rodzajach samochodów, jednak często są wyposażeniem opcjonalnym. Kupując używany samochód zazwyczaj brak relingu dachowego nie stanowi dla nas istotnego problemu. Jednak czasem zaczynamy się zastanawiać, czy warto byłoby zamontować je samodzielnie?

Śliskie schody – jak tego uniknąć?

Śliskie schody stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich domowników i gości. Zarówno latem, podczas ulewnych deszczy, jak i zimą musimy zadbać o to, aby nasze schody nie były śliskie. Latem ważny jest fakt, z czego zrobione są nasze schody – płytki klinkierowe czy szorstkie płytki ceramiczne stanowią dobre zabezpieczenie.

Jak budować dom w czasie zimy?

Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy. Wynika to z problemów z realizacją harmonogramu prac budowlanych, jednak często nie jesteśmy w stanie się przed tym ustrzec i musimy prowadzić prace budowlane zimą. Na co zwrócić uwagę podczas budowania domu zimą?

Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?

Araukaria to drzewo o szerokich, ciekawych, kłujących igłach i charakterystycznym pokroju potrafi zachwycić każdego. Araukaria jest niewątpliwą atrakcją wśród drzew iglastych rosnących w ogrodach. Jednak ze względu na swoje pochodzenie może nie przetrzymać mroźnych zim. Czy Araukarię można posadzić w ogrodzie przydomowym?

Samochodem do Finlandii

Podróż samochodem do Finlandii to duża przyjemność. Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię. Przed wyjazdem należy jednak zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Finlandii i być przygotowanym na spotkanie... z reniferem.

Budowa ogrodzenia odpornego na mróz i śnieg

Dobre ogrodzenie powinno być odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze wykonane ogrodzenie przetrwa wysokie temperatury latem i nie będzie wymagać poprawek po mroźnej zimie. Kupując ogrodzenie dobrej jakości, można uniknąć późniejszych wydatków na jego naprawę po zimie. Ważny jest również profesjonalny montaż ogrodzenia.

Jak odświeżyć okna po zimie?


Po zimie okna tracą swój blask. Jeśli chcemy przywrócić im wcześniejszy wygląd, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które są ważne we właściwej pielęgnacji stolarki okiennej.

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

Samodzielna zamiana kół – czy można to zrobić samemu, czy lepiej jechać do warsztatu? Jak samemu zmienić koła?

Wieku kierowców wykonuje proste czynności serwisowe na własna rękę w przydomowym garażu lub pod chmurką na parkingu. Czy „domowym sposobem” można wymienić koła, czy to opłacalnie i przede wszystkim bezpieczne? Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw.

Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Coraz częściej zamiast samych opon kierowcy decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy rodzi się kolejny dylemat. Jakie felgi wybrać: klasyczne stalowe czy jednak lekkie i ładne aluminiowe i w końcu... Czy felgi aluminiowe nadają się do jazdy w zimie?

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?


Zima w ostatnich latach jest wyjątkowo kapryśna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i o tej porze roku nasz ogród wyglądał na piękny i zadbany – wystarczy posadzić odpowiednie gatunki roślin.

Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"?

Dzięki prostym i tanim zabiegom możemy przedłużyć okres eksploatacji opon samochodowych. Właściwe użytkowanie, serwis i konserwacja mogą przynieść konkretne oszczędności.

Opony całoroczne – czy sprawdzą się zarówno w zimie jak i latem?

Stare przysłowie mówi, że gdy coś jest do wszystkiego to... nie sprawdza się do końca w żadnych warunkach. Czy tak samo jest z uniwersalnymi oponami całorocznymi? Czy jedne opony poradzą sobie w skrajnie różnych warunkach, w lecie jak i zimą?

Opony deszczowe – alternatywa dla zimówek?

Wiele samochodów sprowadzanych do Polski szczególnie z krajów Beneluksu i Holandii jeździ na oponach deszczowych. Czasem zdarza się też, że handlarze próbują sprzedawać takie gumy jako zimówki. Niestety to nie to samo, a użyteczność opon deszczowych w Polsce jest delikatnie rzecz ujmując ograniczona.

REKLAMA