REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynajem mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Studenci mają czas na znalezienie mieszkania do końca września, przed rozpoczęciem poszukiwań muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ mieszkania ich interesuje – akademik, stancja czy wynajęcie mieszkania. Podpowiadamy, jakie mieszkanie wybrać.

Wynajem mieszkań w Warszawie – raport maj 2012

Wynajem mieszkań w Warszawie jest bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o ceny i liczbę ofert. Gdzie jest najtaniej i gdzie najdrożej, w których dzielnicach Warszawy jest najwięcej propozycji wynajmu mieszkań?

Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Najem okazjonalny jest szczególną formą najmu, został wprowadzony w 2009 roku. Najem okazjonalny w głównej mierze miał chronić interesy i prawo własności wynajmującego lokal. Można o nim mówić dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego została uregulowana przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W przeciwieństwie do „zwykłej” umowy najmu, umowa o najem okazjonalny daje większe zabezpieczenie wynajmującemu lokal mieszkalny.

REKLAMA

Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy

Najem okazjonalny lokalu mieszkalnego został uregulowany przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Najem okazjonalny ułatwia dokonanie eksmisji najemcy – nie jest ona zależna od przyznania lokalu socjalnego najemcy.

Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Przepisy nie przewidują możliwości dziedziczenia prawa do najmu lokalu. Odnosi się to zarówno do lokali komunalnych, jak i prywatnych. Czy dla rodziny zmarłego najemcy lokalu komunalnego będzie to oznaczało konieczność wyprowadzki? Nie, przepisy dają możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym.

Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Gmina powinna realizować potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej. W tym celu może posiadać i tworzyć zasób mieszkaniowy. Z zasobu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Komu i na jakich zasadach przysługuje taki lokal?

Wyższe koszty najmu mieszkania w Krakowie i we Wrocławiu

Wyższe kosztu najmu mieszkania odnotowano na początku 2012 roku w Krakowie i we Wrocławiu. Jak wyglądają ceny najmu mieszkań w Warszawie?

REKLAMA

Euro 2012 – wynajem mieszkania: jakie ceny?

Jeżeli masz mieszkanie do wynajęcia, możesz zarobić na Euro 2012, wynajmując swój lokal kibicom. Jakie ceny będą obowiązywać na rynku najmu podczas Euro 2012? O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania na Euro 2012?

Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

W Polsce wynajem mieszkania kosztuje dwuosobową rodzinę 30% jej miesięcznych dochodów. Wynajem mieszkania jest znacznie tańszy w innych państwach europejskich, m.in. w Niemczech. Jak kształtuje się rynek wynajmu mieszkań w Polsce?

Kup mieszkanie na EURO 2012 i zarób

Kup mieszkanie na EURO 2012 i zarób. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przyniosą Polsce ogromne korzyści finansowe. W których inwestycjach kupisz jeszcze mieszkanie pod wynajem na EURO 2012?

Rynek najmu zaczyna się rozwijać?

Rynek najmu w Polsce zaczyna się rozwijać? W styczniu odnotowano wzrost liczby zawartych umów, ale może to być wyłącznie tendencja sezonowa. Czy rynek najmu zyska na popularności i będzie stałym elementem rynku nieruchomości?

Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

Czy wzrost zainteresowania wynajmem spowoduje, że deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania? Jak kształtuje się sytuacja na rynkach pierwotnym i wtórnym?

Wynajem mieszkania czy kredyt?

Wynajem mieszkania czy kredyt? Rosnące marże i spadająca zdolność kredytowa powodują, że zaciągniecie kredytu hipotecznego jest nie tylko trudniejsze, lecz także coraz droższe. W takiej sytuacji coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania, który jest bardziej opłacalny.

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Rynek najmu w lepszej formie

Rynek najmu jest obecnie w lepszej formie. Gdzie w Warszawie wynajmuje się najwięcej mieszkań? Czy sytuacja na rynku najmu jeszcze się poprawi?

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

Wynajem mieszkań przyniósł wysokie straty

Wynajem mieszkań przyniósł właścicielom wysokie straty. W 2011 r. większe zyski można było osiągnąć z inwestycji w obligacje skarbowe lub w lokaty bankowe. Czy 2012 r. poprawi sytuację wynajmujących mieszkania?

Do 20 stycznia możesz wybrać formę opodatkowania przychodów z najmu mieszkania

Do 20 stycznia możesz wybrać formę opodatkowania przychodów z najmu mieszkania na 2012 r. Którą formę lepiej wybrać – ryczałt czy opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny

Mieszkania tanieją, przez co wynajem staje się coraz mniej opłacalny. Ci, którzy w zeszłym roku zainwestowali w kupno mieszkania pod wynajem, zyskaliby więcej, gdyby ulokowali te pieniądze na lokacie.

Niższe stawki najmu mieszkań

Niższe stawki najmu mieszkań to tendencja charakterystyczna dla końcówki roku. Stawki najmu są najwyższe we wrześniu, kiedy studenci poszukują mieszkań na kolejny rok akademicki.

Przedmiot działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Zasadniczym przedmiotem działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest zarówno budowanie domów mieszkalnych, jak i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Wysokość dochodów a możliwość mieszkania w TBS

Towarzystwa Budownictwa Społecznego posiadają prawo do dokonywania weryfikacji dochodów najemców. Osoby korzystające z mieszkania z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego zobowiązane są do 30 kwietnia, raz na 2 lata przedłożyć deklarację o wysokości średniego miesięcznego dochodu oraz o fakcie nabycia prawa do lokalu mieszkalnego. Zwiększenie dozwolonego progu dochodu najemcy w TBS może być przesłanką wypowiedzenia w uprzednio ustalanej kwocie. Oznacza to, że wysokość dochodów wpływa na możliwość mieszkania w TBS.

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów z lokalu mieszkalnego wprowadza obowiązująca od 16 listopada 2011 roku ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Od 16 listopada 2011 r. istnieje obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom zajmowanych mieszkań na mocy zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Obowiązek wstrzymania egzekucji

Na podstawie zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego, od 16 listopada 2011 roku istnieje obowiązek wstrzymania egzekucji, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać.

Zakup mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem to obecnie jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Co skłania nabywców do inwestowania w nieruchomości pod wynajem?

Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Dnia 27 kwietnia 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące umowy timesharingu, których zasadniczym celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. W ramach tych zmian przewidziano, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Zarządca danej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej będzie zobowiązany ścigać zadłużonych lokatorów mieszkań. Obecnie sytuacja finansowa wielu lokatorów znacząco pogorszyła się, co wywołało problemy z regulowaniem czynszu i bieżących opłat.

Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu

Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu na zasadach rynkowych. Ponad 30% mieszkańców Polski nie jest właścicielem nieruchomości, w której mieszka. Jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich?

Ile kosztuje mkw. używanego mieszkania we Wrocławiu?

Metr kwadratowy używanego mieszkania we Wrocławiu kosztuje 6,1 tys. zł. Ceny transakcyjne mieszkań z wrocławskiego rynku wtórnego są stabilne.

Ceny mieszkań spadają, najem staje się mniej opłacalny

Ceny mieszkań spadają, przez co najem staje się mniej opłacalny. Mieszkanie pod wynajem kupione rok temu nie przyniosło wynajmującemu zysków.

Rynek najmu mieszkań we wrześniu

Jak wyglądał rynek najmu mieszkań we wrześniu? Gdzie średnie ceny najmu lokali wzrosły, a gdzie spadły? Które lokalizacje cieszyły się wśród najemców największym zainteresowaniem?

Kupno mieszkania czy wynajem?

Kupno mieszkania czy wynajem? Dla jednych kupno mieszkania to doskonała inwestycja porównywalna do wysoko oprocentowanej lokaty. Inni z kolei stawiają na wynajem, który daje większą swobodę. Co jest bardziej opłacalne – kupno mieszkania czy wynajem?

Wynajem mieszkania przynosi zyski

Wynajem mieszkania przynosi zyski. Inwestycja w kupno mieszkania pod wynajem jest opłacalna pod warunkiem, że stawka za najem lokalu będzie rozsądna.

Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Studenci najczęściej szukali mieszkań w Warszawie i Poznaniu. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wynajmem lokali odnotował Kraków. Jak wygląda sytuacja na rynku najmu mieszkań? Przeczytaj raport otoDom.pl.

Niższa stawka podatku od najmu mieszkania

Niższa stawka podatku od najmu mieszkania? Tylko pod warunkiem, że właściciel wynajmowanego mieszkania zgłosi do 20 października taki zamiar w urzędzie skarbowym. Ogólne stawki podatku od najmu mieszkania to 18 i 32%.

Trzypokojowe mieszkanie idealne dla studenta

Trzypokojowe mieszkania są najchętniej wynajmowane przez studentów. Przy wynajmowaniu mieszkania studenci biorą pod uwagę przede wszystkim metraż, lokalizację i wyposażenie.

Wynajem mieszkań: 2010 r. przyniósł straty wynajmującym

Wynajem mieszkań w 2010 r. przyniósł właścicielom mieszkań niewielkie straty. Kupno lokalu mieszkalnego pod wynajem okazało się mało opłacalne ze względu na niższe ceny mieszkań i spadek stawek za wynajem.

Więcej tańszych mieszkań do wynajęcia

Tańsze mieszkania do wynajęcia to szansa dla wielu studentów na znalezienie idealnego lokum. Zbliża się nowy rok akademicki i większość mieszkań w niskiej cenie i dobrej lokalizacji jest już wynajęta.

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Studenci poszukują tanich lokali do wynajęcia, jednak we wrześniu muszą się oni liczyć z dużą konkurencją na rynku wynajmu i wysokimi czynszami.

Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno mieszkania może stać się niebawem bardziej opłacalne niż wynajem lokalu. Nieruchomości tanieją, a koszty związane z wynajem niedługo będą równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu.

ABC Prawa - jak zabezpieczyć interes wynajmującego mieszkanie?

Wielu studentów, uczniów, jak również wiele rodzin z powodów finansowych nie decyduje się na zakup mieszkania, tylko na jego najem. Dla wynajmujących jest to oczywiście okazja do uzyskania dodatkowych środków finansowych. Czasami także dobry sposób na tzw. przetrzymanie mieszkania, bez potrzeby jego sprzedaży, do czasu, kiedy ich dzieci dorosną i usamodzielnią się. Jednak, wynajmujący powinni wiedzieć, że nie zawsze najem własnego mieszkania wiąże się tylko z korzyściami. Może się zdarzyć, szczególnie w przypadkach, kiedy nie mamy możliwości kontroli najemcy, że najemca pozostawi nasz lokal w takim stanie, że będzie nadawał się do kapitalnego remontu, albo też najemca będzie opóźniał się z zapłatą nam czynszu. Co zatem powinien wiedzieć wynajmujący, aby zabezpieczyć się przed niesolidnymi najemcami? Jak powinien on zabezpieczyć swoje prawa w umowie zawartej z najemcą? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszej publikacji.

Intensywny ruch na rynku najmu mieszkań

Wraz z końcem wakacji rozpoczyna się ruch na rynku najmu mieszkań. Studenci poszukują zazwyczaj najtańszych lokali do wynajęcia. Jak wygląda podaż ofert najmu mieszkań w stosunku do popytu? Przeczytaj raport Open Finance i Oferty.net.

Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny niż wynajem, co wynika ze wzrostu opłat związanych z najmem nieruchomości.

Większa opłacalność najmu mieszkań

Wynajem mieszkań stał się bardziej opłacalny. Zwiększonego zysku mogą spodziewać się właściciele mieszkań w Gdańsku i w Gdyni. Wzrosła też łączna liczba ofert mieszkań na wynajem.

Studencki wynajem – stereotypy zwyciężają

Stereotypy i złe doświadczenia związane z wynajmowaniem mieszkań studentom wciąż biorą górę w zachowaniach rynkowych właścicieli mieszkań. W ankiecie przeprowadzonej wśród agentów Metrohouse & Partnerzy S.A. wyraźnie widać, że właściciele mieszkań nie są pozytywnie nastawieni do wynajmu mieszkań studentom.

Wynajmuj mieszkanie z głową

Sierpień i wrzesień to gorący okres transakcji najmu lokali. Pracę podejmują absolwenci szkół średnich, policealnych i wyższych. Wielu z nich szuka mieszkania. Do ośrodków akademickich zjeżdżają też studenci. Ci również szukają mieszkań, bo koszty najmu w wielopokojowym lokalu w kilka osób są porównywalne z opłatami za miejsce w akademiku.

Wysoki koszt najmu mieszkania w Polsce

Na najem mieszkania Polak przeznacza ponad połowę zarobków. Najgorzej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Krakowie, gdzie za wynajęcie kawalerki singiel musi zapłacić 50% swojej wypłaty. W Warszawie dochody są większe, ale wynajem dwupokojowego mieszkania kosztuje rodzinę 35% dochodu.

Lokata lepsza niż wynajem mieszkania

W czerwcu opłacalność najmu nieznacznie zmalała. Przyczyną spadku rentowności najmu jest niewielki wzrost cen mieszkań w połączeniu z mniejszymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań.

REKLAMA