REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Audi 80 B4

W 1991 roku na niemieckim autosalonie zaprezentowano odświeżony model Audi B4. Była to kontynuacja linii Audi 80, które produkowano od 1972 roku.

Skoda Superb z nowym napędem


Napęd flagowego modelu Skody został wzbogacony o możliwość połączenia silnika Diesla z dwusprzęgłową skrzynią DSG i napędem na cztery koła.

Jak odgrzybić klimatyzację w Audi B4?

Z powodów zdrowotnych należy przynajmniej raz na rok poddać układ klimatyzacji odgrzybianiu. Zabieg ten można wykonać w serwisie lub zrobić to samemu.

Czyszczenie i smarowanie wirnika nawiewu powietrza w Fiacie Grande Punto – jak to zrobić?

Gdy po włączeniu nadmuchu powietrza w naszym aucie usłyszymy piski lub inne dziwne dźwięki to znaczy, że czas na wyczyszczenie i nasmarowanie łożyska wirnika nawiewu.

REKLAMA

Jak sprawdzić stan rozrządu?

Kupując samochód bez historii serwisowej ciężko nam ocenić stan rozrządu. Nalepki na obudowie silnika nie zawsze pokazują autentyczny stan. Podpowiemy, jak samemu sprawdzić rozrząd - choć najlepiej jest zawsze, profilaktycznie, rozrząd wymienić.

Subaru Impreza

Subaru nigdy nie grzeszyło urodą. Wielbiciele tej marki kierują się innymi względami. Wszystkie modele przyciągają wzrok i urzekają zarówno kierowców, jak i przechodniów.

Seat Toledo II

Druga generacja Seata Toledo była najładniejszą i najbardziej udaną wersją tego auta. Pierwsza dość się już zestarzała, trzecia – której linie rysował Walter da Silva – słabo się sprzedawała.

Renault Laguna II

Duże i wygodne francuskie auto. Jedni je chwalą, inni unikają jak ognia. Co czeka na nabywców flagowej limuzyny Renault – miłość, czy nienawiść?

REKLAMA

Jak działa wtryskowe zasilanie silników o zapłonie iskrowym?


Gaźnikowy układ dostarczania do silnik mieszanki paliwowo-powietrznej ma wiele wad. Często nie zapewnia właściwego składu mieszanki,a także zdarza się, że nie zapewnia dostarczania jednakowej ilości paliwa do poszczególnych cylindrów.

Jak pracuje gaźnik?

Gaźnik, zwany dawniej karburatorem, jest urządzeniem pozwalającym na wytworzenie mieszanki ciekłego paliwa i powietrza, niezbędnej do pracy silnika o zapłonie iskrowym oraz sterowanie wielkością jej dopływu do cylindrów.

Jak zmniejszyć toksyczność spalin w silniku benzynowym?


Czy można we własnym zakresie zmniejszyć toksyczność spalin? Od pewnego czasu stało się modne mówienie o szkodliwym wpływie motoryzacji na środowisko. Podjęto także wiele prób rozwiązania tego problemu.

Jak działa turbodoładowanie?

Układ turbodoładowania zwiększa osiągi silnika. Dlaczego? Bowiem moc silnika spalinowego zależy tylko od dwóch czynników: od natężenia wytwarzania ciepła w jego cylindrach i od sprawności zamieniania tego ciepła na pracę mechaniczną.

Jak dzielimy spalinowe silniki samochodowe?

Silniki spalinowe, stosowane we współczesnych pojazdach dzielą się na trzy podstawowe grupy: tłokowe, turbinowe i odrzutowe. W samochodach mają zastosowanie jedynie należące do grupy pierwszej, czyli tłokowe.

Jak wymienić poduszki silnika?

Wymiana poduszek silnika jest wskazana, gdy auto ma duży przebieg. Objawy ich zużycia są odczuwalne w czasie postoju i podczas jazdy. W poradniku tym przedstawimy, jak wymienić poduszki silnika.

Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

Problemy z turbosprężarkami dotyczą zarówno aut z silnikiem diesla, jak i benzynowym.

Nowy Nissan Micra: pierwsza jazda

Najnowsza generacja Micry lada moment trafi do sprzedaży w Polsce. Nam tymczasem udało się zabrać nowego Nissana na krótką przejażdżkę.

Fiat 500 z silnikiem TwinAir


500 jest pierwszym modelem Fiata wyposażonym w dwucylindrowy turbodoładowany silnik benzynowy TwinAir o pojemności 900 cm3 i mocy 85 KM.

Nowe silniki w Mitsubishi Lancerze


W polskich salonach Mitsubishi pojawił się właśnie Lancer z dwoma nowymi jednostkami napędowymi. Silniki te znane są już z crossovera ASX.

Dlaczego dymi silnik?

Dym jest ubocznym produktem spalania w każdym silniku spalinowym i odpowiednio – w silniku benzynowym będzie składał się głównie z tlenku węgla, a w silniku Diesla z cząstek stałych. Jeśli nasz silnik produkuje zbyt dużo dymu, jest to powód do niepokoju. Podpowiadamy, jaka może być tego przyczyna.

Jaki tuning ma sens?


Rynek samochodowy zapewnia szeroki wachlarz produktów i rozwiązań do modyfikacji samochodów. Jakie zabiegi mają sens? Co tak naprawdę warto zmieniać, a o czym lepiej zapomnieć? Oto kilka sugestii.

Ceny nowego Volkswagena Passata

Premiera najnowszego Passata odbyła się na tegorocznym salonie motoryzacyjnym w Paryżu. Poniżej prezentujemy ceny popularnego Volkswagena.

Jak wymienić olej w silniku? Krok po korku

Jak wymienić olej w silniku? Olej jest jednym z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika. Dlatego bardzo ważna jest okresowa wymiana oleju silnikowego.

Nowa Mazda5


Nowa Mazda5 pojawi się w salonach sprzedaży jesienią 2010 roku. Model ten należy do segmentu kompaktowych minivanów.

MINI WRC


MINI WRC w przyszłym roku podejmie walkę na rajdowych trasach. W związku z tym, że samochód ma startować w rajdach, inżynierowie dokonali w nim kilku modyfikacji.

Jak ustawiać zasysanie powietrza do silnika latem i zimą?

Aby silnik pracował musi być zasilany w paliwo i powietrze. Powietrze zasysa z atmosfery poprzez specjalny filtr, pochłaniający różne zanieczyszczenia.

Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa?

Zdarza się czasem, że w wyniku roztargnienia kierowcy lub nieuwagi personelu stacji paliw w baku samochodu znajdzie się niewłaściwe paliwo.

Jak często wymieniać filtry?

W każdym samochodzie istnieje co najmniej kilka filtrów, dbających o to, by do silnika nie przedostawały się różne zanieczyszczenia mogące zakłócić jego pracę.

Jakie objawy towarzyszą usterkom samochodu?

Wiele awarii lub drobnych usterek ważnych podzespołów samochodu (silnika, skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego, hamulców) można łatwo rozpoznać po towarzyszących im objawach. Oto lista najczęstszych objawów przy awariach silnika, skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego, układu jezdnego i hamulców.

Nowy Ford Focus


Ford Focus nowej generacji zadebiutuje na rynku na początku 2011 r. Jego trzy wersje zostały zaprezentowane podczas salonu samochodowego w Paryżu.

Jak podjeżdżać pod bardzo strome wzniesienia?

Jazda w górskim terenie stawia przed kierowcą i samochodem ogromne wymagania. Nawet drogi o statusie międzynarodowych nie są łatwe do pokonania.

Jak naprawić rozrusznik?

Awaria rozrusznika jest mało przyjemna, jednak większość usterek tego urządzenia można usunąć we własnym zakresie, bez specjalistycznych przyrządów.

Silnik: jak go prawidłowo obsługiwać?

We współczesnych samochodach, ich użytkownicy mogą wykonać tylko niektóre czynności, związane z okresową i codzienną obsługą silników. Pozostałe mogą wykonywać jedynie odpowiednio wyposażone stacje obsługi.

Jak zmniejszyć zużycie większości elementów silników samochodowych?


Podczas eksploatacji nowoczesnych samochodów bardzo często zapominamy o podstawowych prawach techniki i fizyki. A dotyczą one także nowoczesnych i dopracowanych konstrukcji.

Co to jest Euro 5?


Jest to norma regulująca wymagania dotyczące emisji spalin. Nowe samochody osobowe, których silniki nie spełniają tej normy, będzie można rejestrować jedynie do końca 2010. Od 1 stycznia 2011 roku wejdzie w życie najnowsza europejska norma prawna – Euro 5.

Mazda2 facelifting

Wraz z charakterystyczną "twarzą" Mazdy pojawiły się w tym samochodzie nowe kolory nadwozia i wzory felg. Nowe są też materiały, kolory wnętrza oraz obicia foteli. Zmiany dotyczą również zawieszenia i napędu.

Jak rozpoznać nadmierne zużycie tłoków i cylindrów w silniku?

Oto jak rozpoznać nadmierne zużycie tłoków i cylindrów w silniku.

Jak rozpoznać zbliżającą się poważną awarię silnika?

Wiele awarii silnika samochodu można przewidzieć, choć nie wszystkie. Awarie mogą być spowodowane przez różnorodne czynniki. Najczęstsze przyczyny powodujące usterki silnika omówimy w tym artykule.

Alfa Romeo na Salonie Samochodowym w Paryżu


Na stoisku włoskiego producenta zostały zaprezentowane auta wzbogacone o nowe silniki, skrzynię biegów i pakiety wyposażenia. Poniżej opis nowości i galerie zaprezentowanych samochodów.

Jak eksploatować silnik samochodowy?

Pojazdy samochodowe są tak konstruowane i wykonywane, aby uzyskać jak największą ich trwałość i niezawodność. Nie oznacza to jednak, że są wieczne.

Nowy VW Passat

Podczas rozpoczętego dziś w Paryżu Mundial de l’Automobile, Volkswagen przedstawił zupełnie nowego Passata w wersjach Limousine i Variant.

Caddy po faceliftingu


Aby upodobnić model Caddy do innych modeli marki, Volkswagen przeprowadził niedawno jego facelifting. Zmiany dotyczą wyglądu zewnętrznego i wyposażenia wnętrza. Produkcja tego vana rozpoczęła się właśnie w poznańskich zakładach koncernu VW.

Sharan nowej generacji już w salonach


VW Sharan nowej generacji został właśnie wprowadzony do sprzedaży na polskim rynku. Najtańsza wersja Trendline kosztuje 99 990 zł. Model ten wyposażony jest w silnik z serii TSI BlueMotion Technology, jego pojemność wynosi 1,4 litra, a moc 150 KM.

Nowe turbodiesle w Jeepie

Pod maską Jeepa pojawiły się nowe silniki aby zwiększyć sprzedać w Europie.

Cięgło zacięło się w pancerzu. Co zrobić?

Blokowanie się cięgieł jest spowodowane dwiema przyczynami: korozją i przecieraniem się drutów w lince, stanowiącej owo cięgło.

Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Wygląd elektrod i wewnętrznego izolatora świec, wykręconych z silnika po dłuższej, co najmniej kilkunastominutowej jeździe poza miastem, może powiedzieć bardzo dużo na temat stanu silnika auta i jego regulacji oraz stopniu zużycia lub awariach.

Tuning - geneza

Tuning to z angielskiego strojenie, dostrajanie. Czyli dążenie do idealnej formy. Zwrot ten zaczął być powszechnie używany w społeczności motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 50 i 60. Zwykle używany był w kontekście regulacji silników i gaźników, co było sztuką trudną niczym strojenie skrzypiec.

Silniki BMW trafią do Saaba?

Właściciel Saaba, holenderski Spyker potwierdził informację o prowadzonych z BMW rozmowach w sprawie dostarczania przez bawarskiego producenta silników do produkowanych w Szwecji aut.

Peugeot 406 czy Citroen C5?

Auta na F, a w tym pojęciu mieszczą się również „francuskie” nie mają w Polsce najlepszej opinii, szczególnie psują ją różne ludowe podania. A szkoda…

Volkswagen Passat czy Opel Vectra?

Dwa niemieckie auta, duże, przestronne, wygodne. Często wykorzystywane jako służbowe, rodzinne, limuzyny i woły robocze. Który jest bardziej wszechstronny, bardziej niezawodny, po prostu lepszy?

Volkswagen Golf czy Ford Focus?

Oba auta pretendują do miana "króla kompaktów". Golf to flagowy model Volkswagena, w Polsce jest to już prawie ikona motoryzacji. Focus jednak depcze mu po piętach. Kto wygra?

REKLAMA