REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pasek rozrządu: co musisz o nim wiedzieć?

Pasek rozrządu: jaką rolę pełni w silniku? Ile kosztuje jego wymiana? I czy wymienia się sam pasek? Na te pytania poszukamy dziś odpowiedzi.

Przyczyny brania oleju w silniku benzynowym. Co sprawdzić?

Dziś zobaczymy jakie mogą być przyczyny brania oleju w silniku benzynowym. Jakie uszkodzenia decydują o zwiększonym apetycie na środek smarny?

W jaki sposób można spalić sprzęgło?

Nieumiejętna obsługa samochodu może narobić kierowcy problemów. Przykład? Dotyczy sprzęgła. W jaki sposób można spalić sprzęgło?

Zasada działania: na co mają wpływ świece zapłonowe?

Świeca zapłonowa wytwarza iskrę, która decyduje o zapłonie mieszanki paliwowej. Warunkują tym samym prawidłową pracę silnika. Czy jednak jest jeszcze coś, na co mają wpływ świece zapłonowe? Sprawdźmy.

REKLAMA

Samochód z LPG: jak często wymieniać świece?

Samochody zasilane gazem są na polskich drogach popularnym widokiem. Powód? LPG oznacza spore oszczędności eksploatacyjne. Co jednak należy zrobić, aby tanie paliwo nie odbiło się na stanie silnika? Kierowca powinien zadać sobie pytanie: jak często wymieniać świece na LPG.

Passat W8: silnik marzeń czy z koszmarów?

Volkswagen jest uznanym producentem samochodów popularnych. Mimo wszystko firma ma w swojej historii kilka wersji, które spokojnie można nazwać abstrakcyjnymi. Przykład? Idealnym jest Passat W8. Silnik nawet dziś robi wrażenie!

Ciężko odpala na ciepłym silniku? Benzyna z kłopotami!

Po rozgrzaniu silnik potrzebuje kilku obrotów rozrusznikiem żeby odpalić? Problem jest denerwujący i bez wątpienia oznacza uszkodzenie. Jakie? Dziś sprawdzimy czemu benzyniak ciężko odpala po rozgrzaniu.

Silnik dławi się przy przyspieszaniu. Zobacz co to oznacza

Dodajesz gazu, a w tym momencie silnik zaczyna się dławić? To dość popularny problem starszych pojazdów. Dziś postanowiliśmy wyjaśnić z czego może to wynikać.

REKLAMA

Silnik bierze olej, ale nie kopci? To nie zawsze oznacza usterkę.

Dla tego tekstu spore znaczenie ma wyjaśnienie dwóch kwestii. Po pierwsze tego, co to znaczy że silnik pobiera olej. Po drugie tego, jak duże zużycie należy uznać za niepokojące.

Start stop: opinie mechaników i kierowców nie są dobre!

Start stop już od lat jest standardem na rynku motoryzacyjnym. Układ automatycznie unieruchamiający silnik w czasie postoju np. na światłach miał przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną. Mechanicy i kierowcy mają jednak co do tego wątpliwości. Jakie? Zaraz je opiszemy.

Uszkodzona sonda lambda: objawy, które powinny zwrócić uwagę

Silnik w samochodzie od lat staje się precyzyjną aparaturą służącą do spalania paliwa. A jednym z pierwszych nowoczesnych wynalazków stosowanych w nim była sonda lambda. Jakie są jej uszkodzenia i jak się objawiają? Dziś o tym opowiemy.

Nagar w silniku. Objawy, przyczyny, czyszczenie.

Czarny nalot przywierający do wewnętrznych części jednostki napędowej jest groźny! Utrudnia przepływ gazów i sprawia, że motor nie może pracować prawidłowo. Czemu powstaje nagar w silniku i jak się go pozbyć?

Objawy zapchanego filtra powietrza. Na co zwrócić uwagę?

Filtr powietrza jest prostym osadnikiem, który pełni niezwykle ważną rolę w silniku. Zaniedbania dotyczące jego wymiany mogą doprowadzić nawet do… awarii turbosprężarki!

Wałek wyrównoważający - co to takiego?

Silnik to nie tylko moc i spalanie. Jednostka napędowa to przede wszystkim zestaw elementów, do których zaliczyć można np. wałek wyrównoważający. Dziś opowiem o tym skąd się wziął i jaką właściwie pełni rolę w motorze.

Silnik 1.0 MPI VAG - awarie, problemy, opinie

W roku 2012 Niemcy zaprezentowali silnik 1.0 MPI. Ten ma tylko 3 cylindry, wolnossącą konstrukcję i maksymalnie 75 koni mechanicznych mocy. Potworna jednostka? Nic z tych rzeczy. Benzyniak ma bowiem serię naprawdę mocnych zalet!

Oznaczenia silników Audi A3 8L. Diesel czy benzyna?

To jeden z pierwszych luksusowych hatchbacków na świecie! Samochód powstał na świetnie znanej dziś płycie podłogowej PQ34, a do tego korzysta z uznanych jednostek Grupy Volkswagena. Jakie są oznaczenia silników Audi A3 8L?

Zamykanie bloku silnika. Co to takiego?

Producenci oszczędzają na potęgę. Przykład? Tuleje cylindrów są odsunięte od czoła bloku, przez co mają słabsze podparcie. Skutek? Ścianki pękają, a motor wymaga remontu. Jak skutecznie usunąć uszkodzenie? Tylko poprzez zamykanie bloku silnika.

Silnik 2.5 Turbo Ford Volvo - awarie, problemy, opinie

Ma 5 cylindrów, plakietkę made in Sweden, a do tego… kipi mocą! To dzięki silnikowi 2.5 Turbo Volvo Focus RS dostarcza na asfalt 305 koni mechanicznych. To także ta jednostka napędza topową wersję Mondeo IV.

Silnik 2.0 Valvematic 3ZR-FAE Toyota - awarie, problemy, opinie

Japończycy nie chcieli turbodoładowania, bezpośredniego wtrysku i filtrów. Oni chcieli prostej technologii, która mimo wszystko przyniesie zamierzony skutek. I taki właśnie był silnik 2.0 Valvematic 3ZR-FAE Toyoty.

Wodorowanie silnika - cud techniki czy nabijanie w butelkę?

Opinie kierowców w Polsce są różne. Część twierdzi, że wodorowanie silnika to cud techniki, który pozwala na bezinwazyjne usunięcie nagarów. Część porównuje go jednak do działania... wody święconej. Gdzie leży prawda?

Top 10: Nowoczesne silniki muszą być awaryjne? No właśnie nie!

Bardzo często mówi się o tym, że nowoczesność… psuje motoryzację. To na szczęście nie zawsze prawda. Dziś przygotowaliśmy listę silników, które choć zaawansowane, oferują więcej niż dobrą trwałość!

Silnik z systemem Start-Stop. Awaria akumulatora to pewnik?

Inżynierowie szukają rozlicznych sposobów obniżania emisji szkodliwych związków w silnikach. Jednym z bardziej popularnych jest system Start-Stop. Czy jednak nie przyspiesza on awarii akumulatora?

Top 8: Dlaczego nowoczesne benzyniaki nie są tak trwałe? Oto powody!

Kiedyś wolnossące benzyniaki potrafiły pokonać bez remontu nawet 700 - 800 tysięcy kilometrów. Dziś wynik taki jest na ogół poza zasięgiem. Czemu nowoczesne motory zasilane benzyną mają skróconą trwałość? Decyduje o tym nasączenie konstrukcji zaawansowanym osprzętem.

Pasek klinowy: co musisz o nim wiedzieć?

Pasek klinowy być może kosztuje zaledwie kilka złotych, jego rola jest jednak ważniejsza niż kierowca mógłby się spodziewać!

Silnik 1.4 8v TU3 Peugeot - awarie, problemy, opinie

Miliony wyprodukowanych sztuk i potężna popularność w gamie koncernu PSA. Być może silnik 1.4 8v TU3 nie jest nowoczesny, mimo wszystko kierowcy go pokochali. Czemu? Sprawdźmy.

Silnik 1.4 MPi G4FA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

To jeden z popularniejszych silników w segmencie C w gamie Kii i Hyundaia. Na ile jednak jest godny polecenia? Wolnossąca konstrukcja daje gwarancję niskiej awaryjności. Motor niestety ma też i wady. Jakie?

Silnik 1.6 VTi PSA/BMW - awarie, problemy, opinie

Wolnossące dziecko koncernu PSA i marki BMW jest często spotykane na rynku wtórnym. Czy tej jednostki należy się bać? Bez wątpienia nie jest wolna od wad. Z drugiej strony to wady, nad którymi da się pracować.

Oznaczenia silników Volvo V60 I - to był czas 5 cylindrów!

Początek nowego millenium był czasem, w którym w gamie szwedzkiej marki królowało 5 cylindrów! I widać to wyraźnie w momencie, w którym kierowca przejrzy oznaczenia silników Volvo V60 I.

Silnik 1.2 16v D4F Renault - awarie, problemy, opinie

Jest prosty technologicznie, naprawdę trwały, a do tego idealnie nadaje się do zasilania LPG. Silnik 1.2 16v D4F Renault stanowi jeden z lepszych wyborów z rynku wtórnego w segmentach A i B.

Top 10: Silniki wolnossące w nowych samochodach. Tak nadal można je spotkać!

Silniki wolnossące zaczynają być rarytasem! Żeby znaleźć na rynku pierwotnym auta zasilane motorami pozbawionymi doładowania, trzeba się naprawdę naszukać. Zobaczcie jakie modele uchowały się jeszcze przed downsizingiem.

Silnik 1.2 EcoTec/TwinPort Opel - awarie, problemy, opinie

Miał 16 zaworów i aluminiową głowicę. A to w połowie lat dziewięćdziesiątych stanowiło najnowszy krzyk mody. Silnik 1.2 EcoTec jest też znany jako 1.2 TwinPort lub 1.2 EcoFlex.

PSA się chwali nową normą EURO 6. W ich gamie to standard!

Normy emisji spalin są top tematem na rynku motoryzacyjnym. Grupa PSA ma zatem powody do radości. Firma ogłosiła właśnie, że wszystkie sprzedawane przez nią auta spełniają normę EURO 6d-TEMP-EVAP-ISC.

Oznaczenia silników Audi A6 C6 - diesle częściej wybierane!

Trzecia odsłona sedana segmentu E z Ingolstadt była montowana od roku 2004 do 2011. W tym czasie pod maską auta lądowało aż 19 motorów. Jakie są oznaczenia silników Audi A6 C6?

Silnik 1.7 CDTI 4EE2 Opel - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.7 CDTI 4EE2 Opla bazą technologiczną sięga do roku 1990. To jednak nie przeszkodziło mu w osiągnięciu sukcesu pod maską chociażby Opla Astry IV. Powód? To trwała konstrukcja.

UE chce żeby samochody były... cichsze!

Unia Europejska ma na rynku motoryzacyjnym kilka priorytetów. Najpierw zadbała o bezpieczeństwo aut, później o emisję spalin, a teraz chce się zająć odgłosami pracy silnika!

Silnik 1.6 Dual VVT-i 1ZR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie

Wolnossące benzyniaki spod maski samochodów Toyoty obrosły już legendą! Dziś skupimy się na jednej z nowszych propozycji, a konkretnie silniku 1.6 Dual VVT-i 1ZR-FE oraz odmianie rozwojowej 1.6 Valvematic 1ZR-FAE.

Renault 1.6 16v K4M - awarie, problemy, opinie

Silnik Renault 1.6 16v K4M to jedna z częściej występujących jednostek napędowych w ofercie takich modeli jak Megane II czy Fluence. Co można powiedzieć o benzyniaku? Lista awarii brzmi rozsądnie.

Koło pasowe wału korbowego - co musisz o nim wiedzieć?

To ono przekazuje siłę napędową na pasek zewnętrzny, dzięki czemu pracują takie układy jak wspomagania, klimatyzacji czy ładowania. Koło pasowe wału korbowego często jest łączone z tłumikiem drgań skrętnych TVD.

Silnik 1.4 16v MPI Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.4 16v MPI dominował szczególnie w segmencie B. Jako że pojawiał się pod maską takich modeli jak Polo, Fabia czy Ibiza, jest niezwykle popularny na rynku wtórnym. Gdzie szukać jego słabych punktów?

Silnik 1.4 T-Jet Fiat - awarie, problemy, opinie

W przypadku silnika 1.4 T-Jet Fiata określenie włoski może zostać uznane za zaletę! Benzyniak jest dużo mniej problematyczny od konstrukcji sprzedawanych przez konkurentów. Mimo wszystko na co uważać podczas jego eksploatacji?

Oznaczenia silników Audi A4 B5 - jakie motory ma hit rynku wtórnego?

Audi A4 B5 jest chętnie wybierane na rynku wtórnym. Powód? Choć sedan ma swoje lata, nadal przywodzi na myśl klimat segmentu premium, a do tego ma sprawdzoną technologię. W jakie silniki był wyposażany?

Hyundai 1.6 CVVD Smartstream - w walce o emisję?

Koreańczycy pokazali nowy silnik benzynowy. Jednostka Hyundai 1.6 CVVD Smartstream dysponuje pierwszą na świecie technologią bezstopniowej regulacji czasów otwarcia zaworu.

Silnik 1.2 FIRE Fiat - awarie, problemy, opinie

Ma blisko 3 dekady, a mimo wszystko nadal pojawia się w salonach. Co jest głównym źródłem długowieczności silnika 1.2 FIRE Fiata? Chodzi przede wszystkim o solidną technologię.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

W roku 2008 Japończycy zaprezentowali nową generację benzynowego silnika małolitrażowego. Nie miał turbo, ale oferował sporą moc. Nie miał wtrysku bezpośredniego, ale okazał się oszczędny.

Czujnik położenia wału, czyli czemu twoje auto gaśnie!

Silnik w samochodzie bez wyraźnej przyczyny zaczyna gasnąć podczas jazdy? A być może winna temu jest awaria czujnika położenia wału korbowego…

Silnik 1.0 Turbo SIDI Opel - awarie, problemy, opinie

W roku 2014 Opel ogłosił wielki sukces. Inżynierowie niemieckiej marki zbudowali silnik 1.0 Turbo SIDI. Dziś firma wycofuje się z tej jednostki. Winne są awarie?

Top 5: Najgorsze silniki w historii

Najgorsze silniki w historii, czyli długa lista porażek największych producentów. Zebraliśmy najbardziej awaryjne motory diesla i benzynowe Volkswagena, Renault, Subaru, BMW czy Forda.

Silniki Mercedesa - oznaczenia jednostek benzynowych

Przez paletę niemieckiej marki w ostatnich latach przewinęła się cała seria benzynowych jednostek napędowych. Jak rozgryźć oznaczenia silników Mercedesa? Opisaliśmy wszystkie benzyniaki produkowane od lat 90.

Silniki Mercedesa - oznaczenia diesli

Jednostki wysokoprężne stanowią ważną część oferty niemieckiej marki z gwiazdą w logo. Nie ma się zatem co dziwić, że gama motorów jest tak szeroka. Dziś powiemy jak rozszyfrować silniki Mercedesa. Oznaczenia diesli przestaną być tajemnicą.

Top 5: Najmniej awaryjne silniki benzynowe

Najmniej awaryjne silniki benzynowe to nie tylko konstrukcje starego typu! Nowoczesne jednostki też mogą być tytanami pracy. Przykład? Ten daje Toyota, PSA, Grupa Volkswagena, Kia i Hyundai, a nawet Mercedes!

REKLAMA