REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile oleju może zużyć sprawny silnik?

Ubywający olej nie musi być znakiem, że silnik jest niesprawny lub nadmiernie zużyty. Nawet nowe silniki zużywają olej, co jest zjawiskiem normalnym. Ile oleju może spalić silnik, kiedy zużycie jest już nadmierne?

Dlaczego psuje się koło dwumasowe?

Awarie koła dwumasowego to częsta i kosztowna przypadłość współczesnych diesli. Po części to wina niedoskonałości konstrukcji „dwumasówki”, ale żywotność koła dwumasowego można też skrócić złą techniką jazdy. Dlaczego psuje się kolo dwumasowe, jak można zapobiec awarii?

Smart CityCoupe - miejski spryciarz


Smart CityCoupe (tak brzmiała nazwa tego auta do 2003 roku) zwany później ForTwo przybył z misją odkorkowania miejskich ulic 1999 roku. Nigdy nie był on hitem sprzedaży ze względu na kontrowersyjny wygląd i dwuosobowe nadwozie, jednak trzeba przyznać, że nawet dziś jest ciekawym zjawiskiem.

Hyundai Coupe – pozornie sportowy


Hyundai Coupe od 1996 roku próbuje udowodnić, że sportowym wyglądem można nadrobić niedobór mocy. Wszystko w tym aucie oprócz stylizacji nadwozia jest pozbawione sportowych cech, jednak w tym przypadku nie jest to wadą.

REKLAMA

Test Volkswagen Polo 1.2 TSI: Uroczy… Volkswagen?


Nowy Volkswagen Polo z jednej strony jest typowym przedstawicielem rodziny z Wolfsburga, z drugiej jest zupełnie odmienny. To nadal przemyślany, dobrze wykończony i wzorowo ergonomiczny samochód, a przy okazji zaskakująco jak na Volkswagena… uroczy.

Test Seat Leon: Jednak ma temperament


Seat Leon z silnikiem 1.8 TSI o mocy 160 KM świetnie wpisuje się w znany slogan Seata sprzed kilku lat. W tym Leonie da się wyczuć i precyzję, i temperament.

Test Volvo S60 T6: Auto do ruszania spod świateł

Volvo S60 kojarzy się z autem dla statecznej głowy rodziny. Nawet najmocniejsza ponad 300-konna odmiana S60, czyli T6, nie ma nachalnej stylistyki. Poznamy ją po kilku szczegółach, które łatwo dostrzegą jedynie wprawni obserwatorzy.

Czy warto kupić droższe świece irydowe?

Świece zapłonowe mogą mieć elektrodę wykonaną z różnych materiałów. Najtańsze są świece z centralną elektrodą miedzianą lub niklowo-kadmową (Ni-Cd). Droższe są te z platynową lub irydową elektrodą. Czy warto w takie irydowe świece zainwestować?

REKLAMA

Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Żeby jeździć taniej wcale nie trzeba inwestować w samochód. Lepiej, a na pewno taniej, poznać podstawowe zasady ekojazdy, czyli bardzo modnego w całej Europie ecodrivingu. Ile można zyskać? Umiejętnie posługując się pedałem gazu można na każde 100 kilometrów zaoszczędzić nawet ponad 10 złotych!

Dlaczego turbodiesle są tak oszczędne?

Stosowanie zasad ekojazdy, czyli ecodrivingu, daje bardzo wymierne korzyści szczególnie w silnikach diesla z turbodoładowaniem. W przypadku najnowocześniejszych jednostek napędowych spalanie rzędu 4,5 litra ropy na 100 kilometrów jest osiągalne nawet dla średnio zaawansowanego kierowcy!

Poliftingowy Volkswagen Tiguan I


Marcowy salon samochodowy w Genewie będzie miejscem światowej premiery nowego Volkswagena Tiguana. Sprzedany w ilości 572 000 sztuk Tiguan jest jednym z najpopularniejszych Volkswagenów na świecie.

Fiat: regulacja zaworów w silniku 1,2 75km. Poradnik


Poradnik ten jest skierowany do posiadaczy Fiatów Albea, Siena i Palio z silnikiem 1.2 75 KM. Cała operacja nie jest trudna i powinniśmy sobie poradzić bez żadnych problemów.

BMW: turbodoładowanie dla wszystkich czterocylindrówek

Jak donosi brytyjski Autocar, firma BMW planuje zamontowanie turbosprężarek we wszystkich swoich benzynowych silnikach w czterocylindrowych.

Jak działa dogrzewanie silnika i czym różni się od ogrzewania postojowego?

W samochodach przystosowanych do ciężkich warunków zimowych, między innymi sprowadzanych ze Skandynawii, często spotykamy funkcję dogrzewania silnika. To bardzo przydatna funkcja, która ułatwia rozruch auta w duży mróz. Dogrzewanie to jednak nie to samo, co ogrzewanie postojowe, w Polsce często nazywane też webasto.

Czy do każdego silnika można zamontować turbosprężarkę albo kompresor?

Turbodoładowanie lub doładowanie mechaniczne, za pomocą kompresora łopatkowego, poważnie zwiększa moc silnika. Warto jednak wiedzieć, że montaż sprężarki nie wystarczy do podniesienia mocy auta. Przeróbki potrzebne są w układzie paliwowym, oprogramowaniu silnika, układzie smarowania i chłodzenia.

Jak dbać o silnik turbo - na co uważać, jak dbać o turbinę?

Silnik z turbodoładowaniem wcale nie musi być bardziej awaryjny niż jednostka bez doładowania. Tajemnica długowieczności silnika turbo tkwi w dobrej i systematycznej jego obsłudze. Warto również pamiętać o znanych od lat słabych punktach jednostek turbo.

Czy olej syntetyczny można stosować w starszych silnikach?

Nie każdy silnik można zalać najnowszym olejem syntetycznym. W starszych silnikach stosuje się gęstsze oleje, są to oleje mineralne lub półsyntetyczne z tak dobranymi estrami, żeby uszczelniały wycieki i nie powodowały wypłukiwania osadów.

Hyundai i40 już w czerwcu


Hyundai i40 zostanie zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie w marcu 2010. Do sprzedaży Hyundai i40 wejdzie w czerwcu 2011 roku.

Honda Accord: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Honda Accord ósmej generacji nie daje zbyt dużo możliwości konfiguracji. Dwie wersje nadwoziowe, 4 silniki (w kombi tylko trzy) i cztery (dla kombi dwie) wersje wyposażeniowe to niewiele. Jest to jednak typowe w przypadku aut produkowanych w Japonii.

Zmiany w Alfa Romeo MiTo


Alfa Romeo MiTo po drobnych zmianach zadebiutuje podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie. Odświeżona Alfa Romeo MiTo wejdzie do sprzedaży w Europie w kwietniu 2011 roku.

Opel Corsa E po liftingu

Na początku 2010 roku, Opel zmodyfikował zawieszenie, układ kierowniczy i silniki dostępne w Corsie. Wówczas zmiany dotyczyły wyłącznie mechaniki. Teraz przyszedł czas na wygląd małego Opla. Corsa po liftingu prezentuje się świeżo i agresywnie.

Nowy Mercedes Klasy C Coupe


Podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie zadebiutuje nowy Mercedes Klasy C w wersji Coupe. Auto wejdzie do sprzedaży we wrześniu 2011 roku.

Nowa Lancia Ypsilon już w czerwcu

Lancia Ypsilon najnowszej generacji będzie jedną z głównych premier włoskiej marki podczas najbliższych targów motoryzacyjnych w Genewie.

Test Honda Accord Tourer: Atrakcyjna i funkcjonalna


Pierwsza generacja Hondy Accord pojawiła się na rynku w 1976 roku. Japońskie auto konkurowało wtedy w segmencie kompaktów, ale już druga generacja Hondy Accord wprowadzona na rynek w 1981 roku przeskoczyła klasę wyżej i tak zostało do dzisiaj.

Nowa Kia Rio pojawi się w marcu

Kia zaplanowała na marzec 2011 oficjalną premierę nowej Kii Rio. Auto zostanie zaprezentowane na targach motoryzacyjnych w Genewie. Nowa Kia Rio będzie znacząco różnić się od obecnie oferowanego modelu.

Kia Sorento: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Kia Sorento II generacji to duży SUV z napędem na 4 koła. Większość użytkowników tego typu aut nigdy nie zjeżdża nimi z utwardzonych dróg a o ich wyborze decyduje poziom komfortu i właściwości jezdne na ulicach miast.

Fiat Stilo: jak zamontować osłonę silnika. Poradnik

Osłona pod silnikiem zapewnia dobra ochronę wszystkich podzespołów przed uszkodzeniami, wodą lub solą. W poradniku tym przedstawimy sposób na montaż osłony silnika w Fiacie Stilo 1.9 JTD.

Test Kia Sorento: Koreanka wagi ciężkiej

Pierwsza generacja Kii Sorento pojawiła się w 2002 roku (w Polsce w 2004 roku). Po pięciu latach Kia Sorento przeszła dużą modernizację. Unowocześniono wygląd, poprawiono właściwości jezdne i zwiększono poziom bezpieczeństwa.

Mazda CX-7: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Mazda CX-7 zadebiutowała w USA w 2006 roku. Rok później auto trafiło do Europy, a w 2008 roku rozpoczęła się sprzedaż modelu w Polsce. Wersja z dieslem o mocy 173 KM została wprowadzona do oferty przy okazji liftingu w 2009 roku.

Test Mazda CX-7: Amerykanka w Warszawie


Mazda CX-7 zadebiutowała w USA w 2006 roku. Rok później auto trafiło do Europy, a w 2008 roku rozpoczęła się sprzedaż modelu w Polsce. Testowana wersja z silnikiem wysokoprężnym o mocy 173 KM została wprowadzona do oferty przy okazji liftingu w 2009 roku.

Volvo S40: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Volvo S40 to sedan, który jest oferowany w wielu wersjach silnikowych i wyposażeniowych. Podpowiadamy, którą odmianę warto wybrać.

Test Volvo S40: skandynawski jak meble z Ikei

Volvo S40 w mocnej wersji D4 (177 KM) to zgrabny i szybki samochód klasy kompaktowej, który oferuje komfort jazdy co najmniej auta segmentu D.

Nowy Peugeot 308 gotowy na Genewę


Podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie odbędzie się premiera zmodernizowanej wersji modelu 308. Kompaktowy Peugeot oprócz zmian w wyglądzie otrzyma też technologię e-HDi.

Sport Way: Limitowana seria Renault Fluence


Sport Way to limitowana edycja kompaktowego sedana Renault o nazwie Fluence. Inżynierowie francuskiej marki nadali Renault Fluence bardziej sportowy charakter poprzez zamontowanie dodatkowych elementów karoserii.

Spadek liczby rejestracji aut osobowych w styczniu 2011


Z analizy danych pozyskanych z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w styczniu zarejestrowano 19 966 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

Volkswagen Tiguan I po liftingu

Volkswagen opublikował zdjęcia odświeżonej wersji swojego kompaktowego SUVa, modelu Tiguan. Premiera zmodernizowanego Tiguana odbędzie się na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Daewoo Lanos: czyszczenie wtryskiwaczy – opis krok po kroku


Dobre wyczyszczenie wtryskiwaczy, pozwoli nam uniknąć konieczności ich wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować i wyczyścić wtryskiwacze w Daewoo Lanosie.

Daewoo Lanos: wymiana pompy paliwa. Poradnik

Konieczność wymiany pompy paliwa nie musi oznaczać wizyty w warsztacie. W poradniku tym przedstawiamy opis krok po kroku, jak samodzielnie wymienić pompę paliwa w Daewoo Lanos.

Nowy Volkswagen Jetta od 69 390 zł


Na polskim rynku zadebiutuje nowa generacja kompaktowego sedana Volskwagena – Jetta. Auto będzie dostępne w trzech wersjach wyposażenia. Ceny Volkswagena Jetta zaczynają się od 69 390 zł.

Peugeot 508 wyceniony


Ogłoszono właśnie oficjalny cennik Peugeota 508. Najtańsza wersja z nadwoziem sedan będzie kosztować w Polsce od 75 800 zł, a najtańsze kombi to wydatek 78 800 zł.

Hyundai Pony: regeneracja mechanicznej pompy paliwa. Poradnik

W poradniku tym, zaprezentujemy jedną z najtańszych metod regeneracji mechanicznej pompy paliwa. Oto opis jak krok po kroku, przeprowadzić taką naprawę w Hyundaiu Pony.

Hyundai: czyszczenie silniczka krokowego


Zabrudzenie silniczka krokowego znacząco wpływa na pracę silnika. Nie musimy kupować nowego. W poradniku tym pokażemy jak wyczyścić silniczek krokowy.

Hyundai Accent II: wymiana prowadnicy bagnetu oleju


Celem tego poradnika jest zaprezentowanie sposobu na wymianę prowadnicy bagnetu oleju w Hyundaiu. Naprawę można swobodnie wykonać we własnym zakresie.

Fiat Uno: nierówna praca silnika 1.0 Fire. Poradnik


Problem z nierównomierną pracą silnika 1,0 Fire w Fiacie Uno bywa kłopotliwy z powodu gaśnięcia silnika oraz większego zapotrzebowania na paliwo. Poniżej znajduje się opis, jak wyeliminować tę usterkę.

Pięciodrzwiowy Chevrolet Cruze w połowie 2011 roku


Podczas wystawy motoryzacyjnej w Genewie odbędzie się światowa premiera modelu Chevrolet Cruze z pięciodrzwiowym nadwoziem typu hatchback. Auto wejdzie do sprzedaży w połowie 2011 roku.

Toyota najmniej awaryjna według niemieckich instytutów badawczych


W najnowszych raportach czterech niezależnych instytutów zajmujących się badaniem awaryjności pojazdów (TUV, Dekra, GTU, ADAC), na czołowych miejscach znalazły się modele Toyoty, takie jak Yaris czy RAV4.

Fiat obsypany nagrodami

Dwa modele Alfy Romeo, MiTo i Giulietta, zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami w Niemczech i Włoszech. W innym niemieckim konkursie nagrodę otrzymał też silnik TwinAir produkcji Fiata.

Fiat Uno: wymiana termostatu w silniku 899. Poradnik


Poradnik ten jest skierowany do posiadaczy Fiata Uno z silnikiem 899. Poniżej znajduje się opis, który umożliwia samodzielną wymianę termostatu w Fiacie Uno z silnikiem o pojemności 899.

Fiat Uno: jak wymienić termostat w silniku 1.5? Poradnik


Wymiana termostatu jest jedną z czynności, które możemy wykonać sami w naszym Uno. Poradnik ten, przedstawia wymianę termostatu w silniku 1.5 (kod silnika 1249C1.000).

Fiat Uno 1.4: wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów. Poradnik

Wyciek oleju spod pokrywy zaworów w Fiacie Uno 1,4 jest dosyć często spotykany. Naprawa jest bardzo prosta i polega na wymianie uszczelki pod pokrywą zaworową.

REKLAMA