REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mercedes W124: sprawdzanie ciśnienia sprężania w silniku diesla

Przeprowadzając sprawdzenie ciśnienia sprężania możemy ocenić stan techniczny naszego silnika w Mercedesie W124. W poradniku tym pokażemy jak wykonać to we własnym zakresie.

Peugeot 406: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak dokonać sprawdzenia i wymiany oleju silnikowego w Peugeot 406. Cała operacja jest dosyć szybka i łatwa.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie i regulacja zaworów

Sprawdzenie i regulacja zaworów wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, jeżeli znamy budowę silnika. W poradniku tym zademonstrujemy jak samemu dokonać regulacji luzów zaworowych w Toyota Corolla E10.

Czy biopaliwa są bezpieczne dla silników? Czy tankowanie biopaliw pozwala oszczędzić pieniądze?

Coraz więcej mówi się nie tylko w Polsce o biopaliwach. Benzyna E10 i biodiesel pojawiają się na coraz większej ilości stacji i kuszą niższa ceną. Tylko czy biopaliwa są bezpieczne, czy nie zniszczą silnika naszego auta i czy tankowanie biopaliw pozwala odciążyć nasz portfel?

REKLAMA

Renault 4

Renault 4 było uniwersalnym autem, w przystępnej cenie, z łatwo modyfikowalnym nadwoziem, dzięki czemu zostało wyprodukowane aż w ponad 8 milionach egzemplarzy Renault 4, co odegrało dużą rolę w popularyzacji tej francuskiej marki na całym świecie.

Nowe Audi Q3

Nowe Audi Q3 to kompaktowy SUV, wyposażony w szereg nowoczesnych udogodnień i dostępny w kilku wersjach silnikowych.

Suzuki Kizashi nagradzane za oceanem


Amerykańskie Badanie Satysfakcji Kierowców już drugi rok z rzędu przyznaje najwyższe noty Suzuki Kizashi.

Naprawa samochodu

Przeprowadzanie drobnych napraw samochodu to przyjemność, konieczność lub jedno i drugie dla wielu właścicieli pojazdów. W serwisie naprawa-auta.wieszjak.pl wortalu Moto.wieszjak.pl zgromadziliśmy wiele różnego rodzaju poradników, w których nasi eksperci opisali, jak właściwie naprawiać różnego rodzaju usterki samochodu.

REKLAMA

Kiedy należy używać olejów przeznaczonych do zużytych silników?

Większość z kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że silnik ze znacznym przebiegiem nie należy zalewać olejami niskooporowymi lub syntetykami o niskiej lepkości. Ale kiedy przychodzi moment na zmianę oleju na bardziej gęsty i mniej płuczący?

Renault Laguna – którą wersję wybrać? Poradnik kupującego


Renault Laguna dostępna jest w trzech wersjach nadwoziowych, w gamie znalazło się sześć jednostek napędowych oraz cztery wersje wyposażenia.

Uszlachetniacze oleju: czy warto je stosować? Czy naprawdę zmniejszają tarcie, dymienie, zużycie paliwa itp.?

Czy uszlachetniacze oleju faktycznie działają? Ich producenci obiecują niezwykłe właściwości, zaczynając od działania odmładzającego na silnik, na zmniejszeniu spalania kończąc. Warto pamiętać, że zapewnienia handlowców a rzeczywiste korzyści ze stosowania tego typu bardzo rzadko się pokrywają...

Czy można i czy warto stosować olej silnikowy lepszej klasy niż zaleca producent pojazdu?

Wybór oleju w dużej mierze zależy od dwóch podstawowych czynników - tego co wyczytamy w instrukcji obsługi i oczywiście od ceny. Co jednak zrobić gdy producent przewidział do naszego auta olej bardzo starej generacji, a dużo nowocześniejszy smar możemy kupić taniej? Czy można stosować oleje wyższej klasy niż te przewidziane przez fabrykę i jakie są tego konsekwencje?

Jak nie dopuścić do nadmiernego zużycia paliwa podczas upałów?

Silnik, pracujący w ciepłym powietrzu, powinien zużywać mniej paliwa, ponieważ od razu po jego uruchomieniu olej jest dostatecznie rzadki, aby stawiać opory tylko minimalnie większe niż w silniku rozgrzanym do normalnej temperatury pracy.

Silnik przyszłości stworzony przez polskich studentów?

Kolejne edycje Shell Eco-marathonu od 27 lat gromadzą tysiące studentów i wykładowców z całej Europy. Od 5 lat możemy obserwować również zmagania polskich studentów.

Ford Explorer 2011

To mało znane w Europie auto jest w USA symbolem samochodu rodzinnego. Oto Ford Explorer na rok 2011.

Używana Kia Sorento – pierwsza liga koreańska

Kia Sorento to reprezentant marki w segmencie dużych SUVów. Czy przestronne wnętrze i niezłe właściwości terenowe czynią z Kii Sorento atrakcyjną ofertę na rynku pojazdów używanych?

Ford Focus RS500

Ford Focus RS500 to matowe czarne nadwozie i specjalna tapicerka wnętrza. Pod maską kryje się 350-konny silnik turbodoładowany.

Dacia Logan MCV

Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle) została w lipcu 2008 roku poddana faceliftingowi.

Caterham Superlight R400

Caterham Superlight R400 to rasowy sportowiec, przystosowany do poruszania się po drogach publicznych.

Cadillac STS

Model STS to flagowe auto Cadillaca. Obecnie sprzedawana wersja ma nową automatyczną skrzynię biegów i opcjonalnie napęd na cztery koła. Zmian w Cadillacu STSie jest jednak o wiele więcej.

Cadillac CTS Coupe

Cadillac CTS Coupe został zaprezentowany podczas Los Angeles Auto Show w 2009 roku i jest dwudrzwiową wersją wielkiego Cadillaca CTS.

Audi RS5

Koncepcja Audi RS zakłada dostarczenie klientowi auta klasy średniej o doskonałej dynamice: wygodnego i praktycznego, ale zarazem piekielnie szybkiego. Oto Audi RS5.

Audi RS3 Sportback

Audi rozszerzyło swoją ofertę najszybszej serii RS o model bazujący na A3, czyli RS3 Sportback. Auto napędza pięciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem.

Olej silnikowy a instalacja gazowa: Czy potrzeba specjalnego oleju do samochodów z LPG?

Montując instalacje gazową LPG wielu kierowców zadaje sobie takie oto pytanie: Czy instalacja gazowa wymaga specjalnego oleju i czy w silniku z zasilaniem gazowym LPG trzeba wyłącznie stosować oleje przeznaczone do gazu?

Ford Mondeo – którą wersję wybrać? Poradnik kupującego


Ford Mondeo dostępny jest w trzech wersjach nadwoziowych oraz z sześcioma różnymi wersjami wyposażeniowymi. Do wyboru podczas zakupu Forda Mondeo jest także dziewięć jednostek napędowych. Poniżej poradnik kupującego Forda Mondeo.

Po co w silniku jest olej?

Olej smarujący silnik samochodowy ma do spełnienia kilka ważnych zadań. Smarowanie części trących jest jednym z nich. Równie ważnym jest odprowadzania ciepła, wydzielającego się w układzie korbowym silnika i częściowo ze ścianek tłoków oraz głowicy.

Jak sprawdzić domowymi sposobami jakość oleju w silniku i skrzyni biegów?

Bardzo trudno jest określić właściwości oleju w skrzyni bez dokładnych, a przez to kosztownych badań laboratoryjnych. Jest jednak kilka domowych sposobów, dzięki którym przynajmniej częściowo można poznać aktualny stan oleju i jego właściwości smarne.

Test Ford Mondeo: Czy to już gracz w klasie premium?


Prezentowana na zdjęciach odmiana Forda Mondeo kosztuje ponad 130 tys. zł. Za tę kwotę można już nabyć auto z segmentu premium. Czy warto wydać te pieniądze na zakup kojarzonego z autem flotowym Forda Mondeo? Oto nasz test.

Skoda Fabia- którą wersję wybrać? Poradnik kupującego

Decydując się na Skode Fabię jest w czym wybierać. Niemal każdy znajdzie w ofercie coś dla siebie. I nie ma znaczenia czy ktoś chce tanie auto miejskie, małego sportowca czy pojazd dla wielbiciela zieleni. Dwie wersje nadwoziowe (trzy jeśli liczyć uterenowionego Scouta), dziesięć silników i pięć podstawowych wariantów wyposażenia (do tego dochodzą wersje specjalne Van, Greenline, RS, Scout, limitowana Monte Carlo oraz rozmaite wersje promocyjne) – naprawdę jest w czym wybierać.

Renault uruchamia produkcję nowego silnika diesla


Zakład w Cleon (Francja) rozpoczyna produkcję nowego silnika Renault Diesel Energy dCi 130. Najnowszy diesel będzie montowany w kompaktowych Renault i Nissanach.

Kompendium: silnik 3SGE Toyota 2.0 16v. Wady, zalety, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Toyota jest jedna z tych firm, która bardzo rzadko zmieniała jednostki napędowe w swoich autach. Jedna i ta sama konstrukcja potrafiła – oczywiście z modyfikacjami – przetrwać u Toyoty nawet 20 lat. Silnik 3SGE jest dobrym tego potwierdzeniem.

Toyota Corolla E10: sprawdzenie przewodów elastycznych

W poradniku tym przeprowadzimy kontrolę przewodów elastycznych w przedziale silnika Toyoty Corolli E10. Co najważniejsze, nie potrzeba wielkich umiejętności, żeby przeprowadzić ją samemu.

300-konne Kizashi inspirowane legendą Suzuki Superbike

Na nowojorskim salonie motoryzacyjnym NYIAS 2011 Suzuki przedstawiło supersportowy model Kizashi. Suzuki Kizashi Apex to niestety tylko koncepcja.

Hybrydowa koncepcja: Suzuki Kizashi EcoCharge

Suzuki na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Nowym Yorku 2011 przedstawiło hybrydowy model koncepcyjny oparty o Suzuki Kizashi. To model EcoCharge.

Mitsubishi Colt

Nowy Colt nawiązuje stylistycznie do Mitsubishi Lancera i Outlandera. Ten typ stylizacji nazywany jest przez Mitsubishi "Jet Fighter", czyli myśliwiec odrzutowy.

Jeep Wrangler Renegade: 476 wściekłych koni mechanicznych

Jeep Wrangler Renegade to niezwykle szybka wersja Wranglera z 6,4 litrowym silnikiem Hemi. Auto stworzyli specjaliści z SRT.

Jeep Wrangler „Pork Chop"

Jeep Wrangler "Pork Chop" to specjalna edycja Wranglera. Celem producenta było poprawienie właściwości terenowych auta.

Lancia Delta seria 1

Lancia Delta seria 1 to odświeżona wersja zaprezentowanej w 2008 roku Delty, zwaną też serią 0.

Alfa Romeo 4C Concept na Mille Miglia

Alfa Romeo 4C Concept pojawi się na słynnym historycznym już wyścigu Mille Miglia. Auto obejrzeć będzie można w Brescii na podeście "Piazza della Loggia", miejscu startu wyścigu.

Fiat 500 by Gucci

Z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch i 90. urodzin firmy odzieżowej Gucci, Fiat stworzył limitowaną edycję Fiata 500 Gucci.

Fiat 500 Coupé Zagato

Fiat 500 Coupé Zagato to koncepcyjne auto stworzone w wyniku kooperacji Centro Stile Fiat Group Automobiles z jedną z najsłynniejszym firm z branży wzornictwa motoryzacyjnego, czyli Zagato.

Kompendium: silnik Honda 1,4 16v, 90 KM. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Zbudowany przez Hondę na przełomie lat 1999/2000 specjalnie dla Europy silnik o pojemności 1,4 litra miał trudne początki. Pierwsi klienci nie byli zachwyceni osiągami nowej jednostki napędowej. Konstrukcja – z biegiem czasu - obroniła się jednak sama. Silnik 1,4 16v Hondy jest niezawodny, praktycznie bezobsługowy, choć nie tak ekonomiczny jak zapewniał producent.

Kompendium: silnik ATE/AER Volkswagen, Seat - 1.0 8v, 50 KM. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Czterocylindrowy silnik o pojemności 1 litra i mocy równych 50 koni mechanicznych przez kilkanaście lat był najtańszą i najbardziej ekonomiczną z benzynowych jednostek napędowych Volkswagena. Ten wybitnie niskobudżetowy silnik ma kilka znaczących zalet, warto jednak pamiętać, że koncernowi Volkswagena zdarzyła się też poważna wpadka przy unowocześnianiu jednostek AER.

Kompendium: silnik Renault FR4/FR4T 2,0 R4 16v i 2,0 R4 16v turbo. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Silniki z rodziny Renault F4R są szczególnie polecane przez mechaników wyspecjalizowanych w autach Renault. Klasyczny czterocylindrowy rzędowy, dwulitrowy, szesnastozaworowy benzyniak Renault to jeden z bardziej niezawodnych silników w historii tej marki.

Silnik Audi 2.5 TFSI nagrodzony

Po raz drugi z rzędu silnik 2.5 TFSI otrzymał nagrodę „International Engine of the Year” 2011 za najlepszą jednostkę w kategorii od 2 do 2.5 litra pojemności.

Silnik TwinAir najlepszym silnikiem Roku 2011


Produkowany w Polsce silnik TwinAir zdobył cztery nagrody w ramach konkursu "International Engine of the Year 2011". Dwucylindrowa jednostka TwinAir wyprzedziła silniki konkurencji we wszystkich kategoriach, w których startowała.

Kompendium: silnik diesla Renault 1.9 dTi/dCi. Wady, zalety, słabe punkty, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Silnik Renault 1.9 dCi był produkowany w różnych wersjach i trafił pod maski aut kilku marek, również Nissana i Suzuki. Mimo licznych zalet, niestety poddany intensywnej eksploatacji, jest jednostką awaryjną.

Test Skoda Fabia GreenLine: Przebój z Czech w wersji Eko

Aktualnie oferowany model to już druga generacja Skody Fabii. W gamie modelowej miejskiej „Czeszki” znajdziemy odmianę hatchback, kombi, usportowione RS, Scout, a także proekologiczną Skodę Fabię GreenLine.

SAB 9-3 Griffin: nowa gama modelowa

SAABy 9-3 Griffin otrzymały nowe silniki, zmodyfikowano też nadwozie i wnętrze.

Jak zapobiegać uszkodzeniom silnika, wywołanym zjawiskami kawitacji w cieczy chłodzącej?

Konstruktorzy silników od wielu dziesięcioleci walczą, z małym skutkiem, z powstawaniem uszkodzeń korpusu silnika i jego cylindrów oraz pompy wodnej w wyniku procesu, zwanego kawitacją. Powodem jest niepełne poznanie zjawiska kawitacji.

REKLAMA