REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek wtórny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie do wynajęcia - czy warto się targować?

Ceny najmu mieszkań w Warszawie wzrosły - zarówno te ofertowe, jak i transakcyjne (marzec 2011), a w Krakowie i we Wrocławiu najem okazał się tańszy niż przed miesiącem.

Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?

Gdy się człowiek spieszy – to się diabeł cieszy i to przysłowie rzeczywiście wyjątkowo pasuje do wyboru szybkiej sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość to inwestycja. Zazwyczaj jej cena to równowartość co najmniej kilkunastoletnich średnich dochodów ludności.

Warszawa: Gdzie po tanie mieszkanie?


Mokotów, Ochota i Bemowo były dzielnicami, w których najwięcej osób chciało, jeszcze jesienią ubiegłego roku, kupić nowe mieszkanie - wynika z raportu redNet Consulting. Podsumowanie ubiegłorocznych transakcji na rynku wtórnym dokonanych przez agencję Metrohouse & Partnerzy wskazuje, że tu preferencje nabywców były i są odmienne…

Uwaga na rozliczenia przy sprzedaży mieszkania

Jeżeli uda nam się dobrać odpowiednią strategię sprzedaży mieszkania, może udać nam się zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – informuje Home Broker. Jak przeprowadzić bezpieczną transakcje nie narażając się na ryzyko?

REKLAMA

Jak nabyć mieszkanie, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej?


Jak zostać właścicielem mieszkania, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej? Jeżeli poświęcimy niemało czasu i nie stracimy cierpliwości nad formalnościami, możemy stać się właścicielami mieszkania przecenionego o 50%!

Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Szukając wymarzonego mieszkania, mamy dwie możliwości: szukać go na własną rękę albo skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Jak najlepiej szukać mieszkania?

Polacy wolą mieszkania z rynku wtórnego


Jak podaje Home Broker, wsród osób zdecydowanych na to, jakie mieszkanie chcą kupić – używane czy nowe, zdecydowana większość wybiera lokale używane. 73% nabywców nie jest zdecydowana.

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?


Na przełomie 2007 – 2008 na polskim rynku można było zaobserwować ogromne zainteresowaniem mieszkaniami. Polacy zrozumieli, że inwestowanie w rynek mieszkaniowy stanowi bardzo dobry sposób na korzystne ulokowanie pieniędzy. Jak pokazują statystyki najatrakcyjniejszy okazał się zakup mieszkania na przyszłe wynajęcie.

REKLAMA

Rynek nieruchomości: raport


Wraz z wiosną zazwyczaj następowało też ożywienie na rynku nieruchomości, jednak w tym roku ceny pozostały właściwie na stałym poziomie. W marcu ceny ofert mieszkaniowych na rynku wtórnym prawi się nie zmieniły. Sytuacja dotyczy największych polskich miast.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy. Aż 47% doradców finansowych z Home Broker przewiduje spadek cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ostatecznie ceny wzrosną prawdopodobnie o 0,3%.

Jak umiejętnie inwestować w nieruchomości?

Badania rynku pokazują, że inwestowanie w nieruchomości to od lat najlepsze rozwiązanie na powiększenie kapitału. Stabilizacja na rynku, udowadnia, że cały czas jest popyt na domy i mieszkania. Czym kierować się w momencie wyboru nieruchomości, na której chcemy zarobić? Czy istnieją reguły, które zapewnią nam sukces?

Czy pary, które decydują się na wspólne życie, mają szanse na mieszkanie?

Ponad połowa młodych par w Polsce mieszka w za małych mieszkaniach. Za średnią pensję w największych miastach można kupić zaledwie 0,45 m 2 lokalu. Jak podaje Home Broker, w najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Irlandii i Belgii.

Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

W lutym w Warszawie średnia cena najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. To spadek o 2,2% względem ceny wyjściowej. Natomiast w Krakowie najemcy mogli negocjować stawki na poziomie 1,3%. Dzięki temu stawka rynkowa wyniosła 30,2 zł/mkw.

Moda na lofty w Polsce


Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.

Czy mieszkanie może mieć wielkość pokoju a dom mieszkania?


W starych kamienicach można znaleźć mieszkania o powierzchni 14 metrów kwadratowych, również deweloperzy decydują się na takie rozwiązania. Z podobną sytuacją możemy się spotkać w przypadku domu. Powierzchnia najmniejszego domu może odpowiadać powierzchni mieszkania nawet dwupokojowego.

Czy warto kupować stare domy drewniane?


Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego. To właśnie z tego względu drewniane domy cieszą się popularnością wśród osób ceniących unikalny mikroklimat. Wbrew powszechnie znanej opinii, że drewno nie należy do materiałów trwałych, stare domy z bali cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym nieruchomości.

Gdzie mieszkać w Warszawie?

Szukając taniego mieszkania w stolicy, zmuszeni będziemy iść na kompromis – niska cena zwykle idzie w parze z małym metrażem lub usytuowaniem daleko od centrum i dojazdami w korkach. To jaką lokalizację wybierzemy, zależeć będzie od naszych priorytetów i możliwości nabywczych.

Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze


Polacy nie chcą kupować mieszkań na parterze. Nawet co ósmy kupujący jest skłonny zapłacić 40 tys. zł więcej i kupić mieszkanie na wyższym piętrze. Jednak i mieszkania na najwyższych piętrach nie należą do najbardziej popularnych, mimo tego, że tam deweloperzy umieszczają apartamenty. Apartamenty na najwyższych piętrach mają też wyższą cenę i to prawdopodobnie wpływa na ich mniejszą popularność. Dlaczego tak jest?

Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

Niższe koszty utrzymania mieszkania, mogą dać więcej ciepła

Kierując się wyborem nowego mieszkania zwracamy uwagę na lokalizacje, otoczenie, standard budynku, czy jego funkcjonalność. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej z nas zwraca uwagę na koszty utrzymania lokalu. Szukamy korzystnych rozwiązań ocieplenia budynku, czy zużycia wody, które w przyszłości przełożą się na niższe rachunki.

W Warszawie kupisz mieszkanie taniej


Rynek pierwotny przeżywa swój rozkwit w Warszawie. Bogata oferta i konkurencyjny poziom średnich cen nowych mieszkań wpływa na kształtowanie się sytuacji rynkowych na terenie całego kraju. Na podstawie raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Warszawie” za 2010 rok opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. przedstawiono krótką analizę spodziewanego kierunku rozwoju rynku nieruchomości w przyszłości.

Rynek pierwotny – tańszy i lepszy?

Decydując się na kupno nowego mieszkania przeważnie myślimy o inwestycji na kolejne kilkadziesiąt lat. Porównujemy rynek wtórny z pierwotnym sprawdzamy standard budynku, wykończenie i stan faktyczny nieruchomości. Następnie rozpatrujemy wszystkie za i przeciw. Jednak nadal najczęstszym czynnikiem kierującym nami przy zakupie mieszkania, czy domu jest cena nieruchomości.

Ile wytargujesz w 2011 roku?

Jak wynika z danych Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. , w styczniu 2011 r. przeciętna bezwzględna obniżka ceny wyniosła 14 270 zł. Wyższa odnotowana była jedynie w styczniu, który był pod tym względem rekordowy oraz wrześniu ubiegłego roku. W pozostałych miesiącach negocjacje nie były już tak efektywne.

Coraz więcej mieszkań w Krakowie

Kraków tuż po Warszawie stanowi drugi rynek mieszkaniowy w Polsce. Przedstawiamy podsumowanie sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w grodzie Kraka, zebrane na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Krakowie” z roku 2010 opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Czym kierują się krakowianie przy wyborze nowego mieszkania?


Jak pokazują analizy rynkowe, ceny mieszkań z jakimi spotykamy się w ogłoszeniach, często odbiegają od rzeczywistych. Większość z nas ulega z góry wyznaczonym cenom przez firmy deweloperskie. Jednak każdy potencjalny nabywca powinien wiedzieć, że należy opierać się na cenach transakcyjnych, bo tylko dzięki nim mogą najwięcej zyskać.

Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Jeżeli jakiś czas temu kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie, możliwe, że teraz chciałbyś zamienić je na coś większego. Warto zastanowić się nad taką inwestycją. Jednak dużo zależy od tego, kiedy kupiłeś swoje mieszkanie.

Lofty zyskują na popularności


Lofty w Polsce stają się coraz popularniejsze, a kilkanaście lat temu nikt nawet o tym nie myślał. Podążamy za światową modą, adaptujemy pomieszczenia dawnych fabryk i zakładów włókienniczych. Kupując loft dostajemy do dyspozycji dużą przestrzeń, bez ścianek działowych, ze starymi, surowymi elementami, które możemy połączyć z nowoczesnym designem. Interesuje się nimi również biznes, powstają w nich nowoczesne biurowce, centra handlowe i rozrywkowe.

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

W jaki sposób można kupić tanie mieszkanie?


Możemy kupić mieszkanie na niewielką część jego rynkowej wartości. Polskie prawo dopuszcza możliwość kupienia mieszkania minimalnie za 3,75% jego ceny. Można tego dokonać na kilka sposobów, na przykład poprzez wykup najmowanego lokalu, przyjęcie dawnego właściciela jako lokatora, zakup od komornika czy skorzystanie z preferencyjnego sposobu finansowania.

Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?


Polacy bardzo często narzekają na hałas w miejscu zamieszkania. Problemem jest także zanieczyszczone powietrze i zaniedbana okolica.

Coraz tańsze lokale w Płocku

W latach 90-tych Polska przeszła zdecydowaną przemianę małych sklepów osiedlowych w duże sklepy handlowe. Zmiany te można było zaobserwować głównie w większych miastach Polski takich jak: Warszawa, Kraków czy Wrocław. Także w Płocku można zauważyć zainteresowanie większymi obiektami handlowymi. W Płocku coraz więcej przybywa nowych, dużych lokali handlowych, z pewnością przełoży się to na obniżkę ich średnich czynszów.

O czym należy pamiętać, szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Mieszkania w wielkiej płycie są bardo atrakcyjne cenowo. Ze względu na ich dość atrakcyjną cenę wiele osób kupujących mieszkanie wybiera właśnie ten rodzaj nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania w wielkiej płycie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw mieszkań z wielkich blokowisk.

Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?


Jeśli chcielibyśmy zamienić mieszkanie na dwa mniejsze w dużym mieście, musielibyśmy zapłacić około 130 tysięcy złotych, jak informuje Home Broker. Możemy wybrać mieszkanie w tańszej okolicy lub zakupić nowe lokum o niższym standardzie.

Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?


Młodzi ludzie, którzy decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj są zainteresowani znalezieniem jak najtańszej oferty. Często jednak zapominają o tym, że być może za kilka lat będą chcieli sprzedać swoje pierwsze mieszkanie. Dobrą inwestycją może okazać się kupno mieszkania w budynku z wielkiej płyty, ale w dobrej lokalizacji, natomiast mieszkanie od dewelopera na obrzeżach miasta, wiąże się z ryzykiem.

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?


Można kupić cztery pokoje w bloku z wielkiej płyty w cenie kawalerki, oznacza to, że możemy mieć za te same pieniądze powierzchnię ponad dwa razy większą. W tego typu budownictwie znajdziemy mieszkania o mniejszym metrażu, ale też z ceną niższą o jedną czwartą w porównaniu do tych w nowym budownictwie.

Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Tym, którzy zdecydują się na sprzedaż bezpośrednią, ekspert serwisu otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę na każdym etapie tego procesu oraz wyjaśnia, jak przygotować się do transakcji.

Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania


Może okazać się, że powierzchnia interesującego nas mieszkania nie jest wielkością rzeczywistą. Dotyczy to mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Niestety może to wiązać się ze stratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy zakupie lokalu i ze zwiększonym kosztem jego utrzymania. Takie niedomówienia powielane są również przez dokumenty urzędowe i normy budowlane. Co warto wiedzieć?

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami


Dnia 27 listopada 2010 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Co dokładnie się zmieniło?

W polskich domach to kobiety decydują o finansach


Jak okazuje się, kobiety zdecydowanie częściej podejmują decyzję o kupnie nieruchomości, niż mężczyźni. Są też bardziej zdecydowane, porównują oferty i dokładnie analizują domowe wydatki. Do takich wniosków doszli eksperci z Home Broker.

Jak szukać mieszkania przez Internet?

Szukanie mieszkania przez Internet staje się coraz popularniejsze. Ekspert serwisu otoDom.pl zwraca uwagę na to, że internetowe serwisy ogłoszeniowe stają się głównym źródłem informacji o ofertach na rynku nieruchomości. Dlatego warto nauczyć się dobrze wykorzystywać narzędzia dostępne w takich serwisach.

Ile zapłacimy za mieszkanie z widokiem na panoramę miasta?


Wszyscy zdają sobie sprawę, że widok z okna na panoramę miasta robi wrażenie i czasem może zadecydować o zakupie mieszkania. Dlatego im wyżej znajduje się mieszkanie, tym więcej za nie zapłacimy. Każde piętro kosztuje nas dodatkowe 650 zł.

O czym pamiętać przy kupnie mieszkania w wielkiej płycie?


Mieszkania w wielkiej płycie cieszą się dużą popularnością ze względu na ich ceny, a także metraż lokali, który jest najbardziej zbliżony do potrzeb nabywców.

Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?


Większość nabywców nieruchomości decyduje się na lokale znajdujące się blisko centrum. Tymczasem można wydać nawet o połowę mniej, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Nie trzeba przy tym rezygnować z szybkiego dojazdu do serca miasta. Przedmieścia wyposażone są w dobrą komunikację kolejową lub tramwajową. Bywa, że dotarcie do centrum z obrzeża miasta jest wygodniejsze i szybsze niż z prestiżowych dzielnic, które są znacznie droższe.

Jakie nieruchomości kupują Polacy?

Duży dom z ogrodem, loft z nowoczesnym wnętrzem i widokiem na centrum miasta. Polacy coraz częściej decydują się na zakup luksusowego lokum.

Najłatwiej sprzedać mieszkanie w dobrym stanie


W Polsce niechętnie kupuje się mieszkania, które wymagają remontu a tym bardziej przebudowy. Ponad połowa transakcji na rynku wtórnym przypada na lokale, do których można wprowadzić się od zaraz.

Jak kupić mieszkanie, które zapewni nam relaks?


Gdy mieszkamy w kilkutysięcznym mieście, po powrocie do naszego domu chcemy się zrelaksować i odprężyć po kolejnym stresującym dniu. Często nie możemy w pełni odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Jakie mieszkanie więc pozwoli nam odpocząć?

Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?


Mieszkanie deweloperskie może okazać się nawet o 19 m2 za duże niż oczekuje klient. Powoduje to znaczne niedopasowanie podaży i popytu w wielu miastach, a przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie.

Kupno domu tańszą inwestycją niż zakup mieszkania?


Wiadomość, że kupno domu może być tańsze niż zakup trzypokojowego mieszkania w tej samej dzielnicy, może być na pierwszy rzut oka niewiarygodna. Dzieje się tak ponieważ cena metra kwadratowego domu jest niższa od ceny m2 mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe.

Mieszkanie, kupić czy wynająć?


Kupno mieszkania na kredyt może być tańsze od wynajmu. W przypadku kredytu z dopłatą możemy zaoszczędzić nawet do 800 złotych!

REKLAMA