REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek wtórny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższa stawka podatku od najmu mieszkania

Niższa stawka podatku od najmu mieszkania? Tylko pod warunkiem, że właściciel wynajmowanego mieszkania zgłosi do 20 października taki zamiar w urzędzie skarbowym. Ogólne stawki podatku od najmu mieszkania to 18 i 32%.

Duże zainteresowanie małymi mieszkaniami

Duże zainteresowanie małymi mieszkaniami to ważna wskazówka dla deweloperów. Mimo że małe mieszkania często są drogie, popyt na nie jest bardzo duży. Z czego wynika popularność małych mieszkań?

Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Przygotowanie mieszkania pod wynajem jest niezbędne, aby znaleźć najemcę. Odpowiednio urządzony lokal musi być funkcjonalny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny. Na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu mieszkania pod wynajem?

Warszawska oferta mieszkaniowa na portalu Fagora.pl – rynek wtórny

Portal Fagora.pl prezentuje oferty mieszkań tylko na wyłączność. Oznacza to, że nieruchomość jest zgłoszona wyłącznie do jednego biura i tylko jeden pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada za jej sprzedaż. Jest on wskazany w umowie pośrednictwa. Umowa zobowiązuje pośrednika do wypromowania oferty i zainteresowania nią wielu potencjalnych nabywców.

REKLAMA

Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Chcesz sprzedać swoje mieszkanie skutecznie i szybko? Zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Przeczytaj, jak zamieścić w sieci dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i jak dobrze przygotować lokal do sprzedaży. Dowiedz się także, jak wygląda sytuacja na wtórnym rynku sprzedaży mieszkań.

„Rodzina na Swoim” – program dla promila ofert

31 sierpnia 2011 roku wchodzi w życie Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Polska Federacja Rynku Nieruchomości przeprowadziła sondę w środowisku pośredników w obrocie nieruchomościami dotyczącą skutków wspomnianych zmian dla obrotu nieruchomościami mieszkaniowymi.

Sytuacja na wtórnym rynku sprzedaży mieszkań: sierpień 2011 r.

Jak kształtuje się sytuacja na wtórnym rynku sprzedaży mieszkań? W którym polskim mieście ceny ofertowe mieszkań wzrosły, a w którym zmalały? Przeczytaj analizę Open Finance i serwisu Oferty.net.

Inwestycja Malta Nowa w Poznaniu: pierwszy etap budowy zakończy się w maju 2012 r.

Inwestycja Malta Nowa powstaje przy ul. Inflanckiej w Poznaniu. Kompleks mieszkalny będzie składał się z trzech budynków. Mieszkania w pierwszym budynku deweloper odda do użytku już w maju 2012 r.

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Eksperci Home Broker liczą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny nieruchomości spadną. Jak rynek kapitałowy i gospodarka wpływają na sytuację na rynku mieszkaniowym?

„Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

Program „Rodzina na Swoim” zmieni się na początku września 2011 r. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynkach pierwotnym i wtórnym po nowelizacji ustawy regulującej „Rodzinę na Swoim”?

Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Wraz ze zbliżającym się rokiem akademickim studenci szukają mieszkań do wynajęcia. Wzmożony ruch wynajmu mieszkań można zaobserwować w miastach akademickich. Jakie są średnie ceny ofertowe lokali do wynajęcia?

Jak zwiększyć wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości można zwiększyć poprzez dobre przygotowanie lokalu. Drobne naprawy, pomalowanie ścian czy stworzenie odpowiedniego nastroju może podnieść cenę sprzedawanego mieszkania o kilkadziesiąt złotych. Sprawdź, co zrobić, aby dobrze sprzedać swoje mieszkanie.

Inwestycja w nowe mieszkanie

Kupno nowego mieszkania może być korzystniejsze niż inwestycja w lokal z rynku wtórnego. Duża ilość ofert na rynku pierwotnym daje możliwość negocjacji z deweloperem i kupna nieruchomości w dobrej cenie.

Wynajem mieszkania z wielkiej płyty

Mieszkania z wielkiej płyty dają największe zyski z wynajmu. Lokale zbudowane w ciągu ostatniej dekady są mniej opłacalne, ale z czasem staną się one wartościowe. Wynajem nowego mieszkania, prosto od dewelopera, jest opłacalny, ale ryzykowny.

50 metrów kwadratowych za 150 tys. zł – czy to możliwe?

Statystyki ostatnich miesięcy pokazują, że średni metraż nabywanego mieszkania w największych polskich miastach mieści się w przedziale 47–54 mkw. Agencja Metrohouse & Partnerzy sprawdziła, jaki byłyby koszt zakupu takiego mieszkania w kilku mniejszych miastach.

Ile wynegocjujesz, kupując mieszkanie w Warszawie?

2,4 proc. – tyle średnio udało się wynegocjować kupującym mieszkanie w Warszawie w maju i czerwcu br. To niewiele, ale i tak jest to najlepszy wynik w tym roku.

Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Największe szanse na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu mają mieszkańcy Gdańska. Natomiast w Poznaniu bardzo dużo ofert sprzedaży dotyczy lokali o podwyższonym standardzie. Dostępność poszczególnych standardów używanych mieszkań sprawdziła agencja Metrohouse & Partnerzy S.A.

Czy znajdziemy używane mieszkania spełniające nowe limity „Rodziny na Swoim”?

Pierwsze projekty zmian w programie „Rodzina na Swoim” przewidywały całkowite wycofanie z dopłat mieszkań nabywanych z rynku wtórnego. Dlatego za kompromis można uznać utrzymanie programu dla używanych mieszkań.

„Rodzina na Swoim” korzystniejsza dla nowych mieszkań

Zmiany w „Rodzinie na Swoim” utrudnią dostęp do preferencyjnych kredytów na mieszkania z rynku wtórnego w wielu miastach. Dodatkowo, zmaleje liczba nowych lokali, których zakup dofinansuje państwo.

Polacy decydują się nowe mieszkania

Polacy nadal wolą mieszkania z rynku pierwotnego. Ceny nowych mieszkań są stabilne, a malejące zainteresowanie używanymi mieszkaniami powoduje spadek ich wartości. Jak na sytuację na rynku nieruchomości wpływają zmiany w programie „Rodzina na Swoim”?

Rynek nieruchomości w Polsce

Zastanawiasz się nad kupnem lub najmem mieszkania? Sprawdź, jakie są ceny na rynku mieszkaniowym, jakie przeważają nastroje wśród zainteresowanych kupnem. Czy rynek pierwotny jest lepszy niż rynek wtórny? Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce i w Warszawie?

Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Jak wynika z badań Home Brokera, Polacy chętnie zmieniają mieszkania na nowe. Co drugi kupujący mieszkanie zmienia je na większe i o lepszym standardzie. Kupujący nieruchomości na rynku wtórnym biorą pod uwagę inne kryteria niż kupujący mieszkania deweloperskie.

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jak skrócić czas zakupu do minimum

Kupno mieszkania to skomplikowany proces. Przede wszystkim musimy znaleźć wymarzone M wśród wielu ofert, następnie postarać się o kredyt w banku. Dobra organizacja pomoże nam skrócić ten czas do minimum.

Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Średnie ceny ofertowe nieruchomości zazwyczaj różnią się w kilku procentach od realnych cen sprzedaży. Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Eksperci ds. obrotu nieruchomościami postanowili sprawdzić, jak bardzo ceny proponowane w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 roku w serwisie otoDom.pl różnią się od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Na rynku wtórnym pełno jest ciekawych ofert nieruchomości. Aby nieruchomość sprzedała się w dobrej cenie, sprzedający starają się uatrakcyjniać oferty. Na korzyść zdecydowanie wpływa ogród. Efektowny i odpowiednio zaprojektowany może wpłynąć na cenę całej nieruchomości.

Niewielki optymizm na rynku nieruchomości

Ponad 81% pośredników twierdzi, że zawierane transakcje zawierane są przy wsparciu kredytowym, 19% zauważyło wzrost transakcji zawieranych jest gotówką.

Jak zamieścić atrakcyjne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania w sieci?

Dla potencjalnych nabywców mieszkania z rynku wtórnego liczy się przede wszystkim rzetelności i przejrzystość ogłoszenia zamieszczonego w sieci. Co należy zamieścić w ogłoszeniu, aby dobrze sprzedać mieszkanie?

Mieszkanie przeznaczone do remontu. Okazja czy niepotrzebny wydatek?

Na przestrzeni kilku lat można zaobserwować wzrost popytu na mieszkania do remontu. Z czego to wynika?

Metraż metrażowi nierówny, czyli jak nie dać się oszukać?

Jak może się niestety okazać, powierzchnia mieszkania okazuje się rzeczą względną. W opisach sprzedawanych lokali często możemy znaleźć niedopowiedzenia a nawet przekłamania. Tymczasem my z własnej kieszeni za każdy metr płacimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Metraż ma także wpływ na koszt naszych podatków - czynszu czy opłat za użytkowanie wieczyste. Podczas odbioru mieszkania warto mieć ze sobą sprzęt do dokładnego mierzenia powierzchni.

Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania to wyzwanie. Jak przygotować ofertę, żeby sfinalizować sprzedaż mieszkania jak najszybciej? A może warto zastanowić się nad zamianą mieszkań?

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Chcąc sprzedać mieszkanie powinniśmy zorientować się w sytuacji jaka panuje na rynku nieruchomości. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach warunki dyktują klienci, a w związku z wysoką podażą, sprzedać mieszkanie jest coraz trudniej.

Jak nie dać się złapać na fałszywą okazję?

W momencie, gdy zaczynamy szukać własnego mieszkania, powinniśmy pamiętać o tym, że okazji na rynku nieruchomości po prostu nie ma. Jeżeli mieszkanie jest bardzo tanie nadaje się, co najwyżej do gruntownego remontu albo ma ukryte wady.

Jakie mieszkania wolą młodzi ludzie?

Kupujący mieszkanie zwracają uwagę na różne czynniki. Młodym ludziom bardziej zależy na nowych nieruchomościach, które mają tańsze opłaty czynszowe. Ci, którzy planują kupić mieszkanie na rynku wtórnym biorą pod uwagę inne uwarunkowania. Zobacz, na co zwracają uwagę osoby planujące zakup swojego pierwszego mieszkania właśnie na rynku wtórnym.

Czy w Polsce można kupić mieszkanie za 1000 zł za metr?


Roczna pensja przeciętnego Polaka wystarczy na zakup kilku metrów mieszkania, co na tle innych państw UE wypada ponad cztery razy gorzej. Jednak, jak pokazują dane, nie wszystkie mieszkania w Polsce są aż tak drogie.

Kto decyduje o kupnie mieszkania: kobieta czy mężczyzna?

Jak wynika z badań, zdecydowanie osobami decyzyjnymi w wyborze mieszkania są kobiety. To one, jeszcze przed zakupem mieszkania wiedzą już, jak będzie wyglądać ich rodzinne mieszkanie. Planują rozkład pokoi, umeblowanie. Są zdecydowane i wypytują deweloperów o każdy szczegół. Mężczyzn natomiast bardziej interesuje strona finansowa i funkcjonalność mieszkania.

Zachód wygrywa ze wschodem, czyli jakie mieszkania kupują Polacy

Za optymalne nasłonecznienie mieszkania trzeba płacić. Mieszkania z oknami na południe są droższe od tych z oknami na północ. Podobnie lokale "zachodnie" wygrywają z tymi, których okna wychodzą na wschód. Przeciętnie 30% kupujących wybiera mieszkania zwróconych w kierunku równika.

Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego

Masz mieszkanie do wynajęcia? Szukasz tymczasowego lokum? Skorzystaj z naszej wiedzy, dowiedz się: jak szukać mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Co powinna zawierać umowa o wynajem mieszkania? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Czy wynajem przynosi realne zyski?

Kilka zasad bezpiecznego najmu


Co prawda, najgorętszy okres transakcji najmu dopiero nadejdzie, ale może już warto zastanowić się nad tym, jak się do tego przygotować. We wrześniu i w październiku lokali będą szukać ludzie młodzi, studenci lub uczniowie szkół pomaturalnych - weźmy więc pod uwagę to, na ile będzie stać potencjalnego klienta.

Umowa na wyłączność ze sprzedającym - opinie ekspertów

Umowa na wyłączność to umowa na sprzedaż nieruchomości zawierana tylko z jednym pośrednikiem. Umowa na wyłączność jest na ogół proponowana wszystkim klientom. Akceptuje je średnio 66% odwiedzających biura nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości: dobry, czyli jaki?

Pośrednik nieruchomości to wybór ostateczny. Tylko 16% z nas decyduje się na pomoc pośrednika w chwili podjęcia decyzji o zbyciu lokalu, 84% decyduje się na usługi pośrednika po 3–6 miesiącach nieudanej próby samodzielnej sprzedaży nieruchomości (badanie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, kwiecień 2011). Co jest powodem tak niewielkiego zainteresowania korzystaniem z pomocy pośredników nieruchomości?

Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Co powinno znajdować się w umowie o najem mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Dobrze spisana umowa zabezpiecza i najemcę, i właściciela mieszkania. Skorzystaj z naszych wzorów.

Działka na lato

Sezon na kupowanie działek w pełni – serwis otoDom.pl od lutego obserwuje systematyczny wzrost zainteresowania ofertami sprzedaży gruntów. Spowodowane jest to nie tylko trwającym obecnie sezonem budowlanym – Polacy szukają działek rekreacyjnych na wakacyjne wyjazdy i odpoczynek na świeżym powietrzu.

Ceny mieszkań powinny już spadać

W kwietniu 2011 ceny mieszkań na rynku wtórnym nawet nie drgnęły. Najdroższy wciąż jest Sopot (ze średnią ceną 9 996 zł/m2), a tuż za nim Warszawa (9 182 zł/m2) i Kraków (7 548 zł/m2). Czy ceny mieszkań i domów w ogóle spadną? Statystyki GUS wykazują, że od stycznia do kwietnia 2011 deweloperzy oddali do użytku prawie 12 tys. nowych mieszkań. Ponadto w I kwartale tego roku wydanych zostało o 10% więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie roku 2010. Przy obecnych cenach rynek nie zdoła wchłonąć takiej ilości mieszkań.

Kobiety na rynku nieruchomości: mama kupuje co czwarte mieszkanie

Kobiety z dziećmi to spora grupa nabywców na rynku nieruchomości - według firmy Home Broker stanowią one 28% kupujących (badanie z kwietnia). Zamianę mieszkania na większe planuje 2/3 matek. Na zakup swojej pierwszej nieruchomości kobiety z dziećmi decydują się zwykle 4 lata później niż przeciętny nabywca.

Domy jednorodzinne: gdzie i za ile?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku najwięcej trzeba było zapłacić za domy jednorodzinne wolno stojące w Warszawie, najtańsze były bliźniaki oferowane we Wrocławiu. Na rynku nie brakuje też ofert sprzedaży domów jednorodzinnych sięgających kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu milinów złotych. Najwyższe ceny sięgają pułapu 20 mln zł, jednak w tym wypadku mamy do czynienia już raczej z rezydencjami, niż tradycyjnymi domami jednorodzinnymi.

W ile dni sprzedasz mieszkanie?

97 w Warszawie, 98 w Krakowie, 88 we Wrocławiu - tyle dni (średnio) mija od momentu zawarcia umowy pośrednictwa do złożenia podpisów na ostatecznej umowie sprzedaży mieszkania. Niezmiennie, kupujący szukają głównie lokali wybudowanych po 2000 roku.

Sprzedający mieszkania celowo zaniżają ceny. Dlaczego?

Obecnie na rynku nieruchomości to kupujący dyktują warunki. Chcesz sprzedać mieszkanie - schodzisz z ceny. Dzięki temu twoja oferta trafia do zdecydowanie większej liczby potencjalnych kupców. Tak przynajmniej robią właściciele mieszkań w Warszawie i w Krakowie.

W nowym roku niższe ceny mieszkań z drugiej ręki

Internetowa platforma ogłoszeniowa otoDom.pl w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowała wzmożone zainteresowanie ofertami sprzedaży mieszkań. W stosunku do roku ubiegłego, ceny ofertowe nieruchomości na rynku wtórnym spadły we wszystkich największych miastach Polski. Nie zmieniły się preferencje mieszkaniowe Polaków – wciąż najczęściej poszukujemy lokali 2 i 3-pokojowych oraz mieszkań za maksymalnie 250 tys. zł.

Ceny mieszkań: stare droższe od nowego?

Ceny wprowadzanych w bieżącym roku do sprzedaży mieszkań były o 13% niższe niż jeszcze w 2008. W efekcie nowe mieszkanie z rynku wtórnego jest przeciętnie o 650 zł za m2 droższe niż na rynku pierwotnym. Problem w tym, że deweloperzy sprzedają mieszkania niewykończone, a w 66% przypadków jeszcze nawet niezbudowane. Ryzyko i dodatkowe koszty mogą spowodować, że pozornie droższy lokal używany będzie tańszym rozwiązaniem.

REKLAMA