REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,50 pkt proc. od 8 lipca

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 7 lipca 2022 r. (ze skutkiem od 8 lipca br.) wszystkie stopy procentowe o 0,50 pkt proc (50 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 6 do 6,50%.

Stopy procentowe NBP w czerwcu do góry

W dniu 7 lipca 2022 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała o ich kolejnym podniesieniu stóp procentowych NBP. O ile?

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,75 pkt proc. od 9 czerwca

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 8 czerwca 2022 r. (ze skutkiem od 9 czerwca br.) wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc (75 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 5,25 proc. do 6% - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Stopy procentowe NBP znowu do góry - jest decyzja RPP

Rada Polityki Pieniężnej 8 czerwca br. podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych NBP. Tym razem o 0,75 pkt. proc.

REKLAMA

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?

NBP: w kwietniu inflacja bazowa wyniosła 7,7 proc.

W kwietniu inflacja bazowa, liczona po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 7,7 proc. r/r – podał NBP w poniedziałkowym komunikacie

Banki podnoszą stawki po decyzji NBP. Niektóre już po raz szósty

Wojna w Ukrainie i pandemia covid-19 spowodowały drastyczny wzrost wskaźnika, który niedawno wydawał się abstrakcyjnym pojęciem ekonomicznym. Chodzi o inflację - kluczowy termin kojarzący się ze wzrostami cen żywności. Jednak drożejące kredyty i wyższe oprocentowanie lokat bankowych zależą od innego czynnika ściśle powiązanego z inflacją. Rada Polityki Pieniężnej jest zmuszona podnosić stopy procentowe, aby chronić rodzimą walutę. Jak stopy procentowe przekładają się na raty kredytu i oprocentowanie lokat? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Stopy NBP wzrosną do 7%? Prognoza

Prognozujemy, że NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc. (wobec +5,75 proc. poprzednio) - przekazało 9 maja 2022 r. biuro analiz Goldman Sachs. Kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne - ocenił tego samego dnia w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Jego zdaniem, obniżki stóp pod koniec 2023 r. są możliwe, choć będzie zależeć to od skali podwyżek w tym roku i kształtowania się inflacji.

REKLAMA

RPP: Kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne, obniżki pod koniec przyszłego roku

Kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne - ocenił w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Jego zdaniem, obniżki stóp pod koniec 2023 r. są możliwe, choć będzie zależeć to od skali podwyżek w tym roku i kształtowania się inflacji

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,75 pkt proc. od 6 maja

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 5 maja 2022 r. (ze skutkiem od 6 maja br.) wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc (75 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,50 proc. do 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Zbliżamy się do końca obecnego cyklu podwyżek stóp procentowych - twierdzi główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. W pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc., ale przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp do tego poziomu - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

RPP podwyższyła stopy o 75 pb, poniżej oczekiwań; w kolejnych miesiącach dalsze zacieśnianie (opinia)

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną NBP o 75 pb do 5,25 proc., rynek oczekiwał podwyżki o 100 pb. W kolejnych miesiącach Rada będzie kontynuowała zacieśnianie polityki monetarnej - oceniają ekonomiści

Inflacja w Polsce 2022 - 11 procent

Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent. Z czego wynika tak wysoka inflacja? Jakie są jej skutki i działania rządu oraz Rady Polityki Pieniężnej?

Jak radykalna podwyżka stóp procentowych NBP wpłynie na wysokość rat kredytów mieszkaniowych?

Stopy procentowe NBP, a wysokość rat kredytów hipotecznych. Rada Polityki Pieniężnej zadysponowała już siódmą z rzędu, licząc od października ub. roku, podwyżkę stóp procentowych. Tym razem o rekordowe w tym cyklu 100 pb. Co to oznacza dla osób z kredytem hipotecznym? O ile wzrośnie wysokość ich raty? Rynek mieszkaniowy czeka kryzys?

Podwyżka stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. od 7 kwietnia 2022 r.

W dniu 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wzrosną raty kredytów mieszkaniowych? We wtorek możliwa podwyżka stóp procentowych NBP

RPP podniesie stopy procentowe NBP we wtorek 8 marca? Oprócz decyzji w tej sprawie, inwestorzy poznają podstawowe założenia najnowszej projekcji PKB i inflacji, sporządzonej przez Departament Analiz Ekonomicznych NBP. Na wycenę krajowych aktywów w dalszym ciągu oddziaływać będzie przebieg rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Ile wynosi próg bólu polskich kredytobiorców?

Stopy procentowe rosną. Ale to nie ich dzisiejszy poziom rozbudza wyobraźnię ekonomistów i … kredytobiorców. Pytanie, które dzisiaj wszyscy sobie zadają, dotyczy rozmiaru kolejnych podwyżek. Podwyżek, które będą miały duże znaczenie zarówno dla tych z nas, którzy oszczędzają, jak i tych, którzy mają kredyt do spłacenia.

Tarcze antyinflacyjne wydłużają okres podwyższonej inflacji - opinia

Zdaniem ekonomistów Citi Handlowego realizowane przez rząd tarcze antyinflacyjne ograniczą wzrost cen jedynie krótkoterminowo i bardzo istotnie wydłużają okres podwyższonej inflacji, co zwiększy konieczność podwyżek stóp proc. przez Radę Polityki Pieniężnej do ponad 4 proc.- oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem CPI (potocznie: inflacja) średniorocznie w 2023 r. wyniesie ok. 6 proc.

Podwyżka stóp procentowych NBP od 5 stycznia 2022 r.

4 stycznia 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 50 pb. do poziomu: referencyjną do 2,25 proc., depozytową 1,75 proc., lombardową do 2,75 proc., redyskontową weksli o 2,30 proc., dyskontową weksli do 2,35 proc.

Podwyżka stóp procentowych NBP od 4 listopada 2021 r.

Podwyżka stóp procentowych NBP. Na posiedzeniu w dniu 3 listopada 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe NBP ze skutkiem od 4 listopada 2021 r. Stopa referencyjna została podwyższona o 75 pb (punktów bazowych) do 1,25%. Stopa depozytowa wzrosła do 0,75%. Stopa lombardowa została podniesiona do 1,75%. Stopa redyskontowa weksli wzrosła do 1,30%, a stopa dyskontowa weksli została ustalona na poziomie 1,35%.

Podwyżki stóp procentowych a rynek mieszkaniowy

Rynek mieszkaniowy. Ostatnia podwyżka stóp procentowych nie jest wielką rewolucją dla kupujących mieszkania - mówią analitycy rynku mieszkaniowego. Podkreślają natomiast, że kolejne podwyżki - jeśli będą - mogą zadziałać chłodząco na rynek mieszkaniowy, przystopować popyt i wzrost cen.

Jest decyzja RPP odnośnie stóp procentowych. Co się zmieni?

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Co to oznacza dla kredytobiorców? Na jakim poziomie są teraz stopy procentowe?

Stopy procentowe bez zmian. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu bez zmian stawek stóp procentowych. Stawki oprocentowania w NBP pozostały na rekordowo niskim poziomie.

Kolejne obniżenie wysokości stóp procentowych NBP od 29 maja 2020 r.

Od marca br. Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. O ile dotychczas stopy procentowe NBP były raczej stabilne, o tyle obecnie kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy podlegają one obniżeniu. Zmiana stóp procentowych NBP obowiązuje od dzisiaj (29 maja 2020 r.) i wpływa na również na wysokość różnego rodzaju odsetek.

Stopy procentowe nie zmienią się

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Wysokość oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej od 1 stycznia 2018 r. będzie wynosić 0,5 proc. - podała RPP w komunikacie.

RPP: Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Do połowy 2018 r. nie zmienią się stopy procentowe

Stopy procentowe najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości nie ulegną zmianie. Ewentualną zmianę stanowiska członków Rady Polityki Pieniężnej poznamy pod koniec listopada.

Podwyżki stóp NBP oddalają się

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przewiduje się stopniowy powrót inflacji do celu 2,5%, a jednocześnie słabnące tempo wzrostu PKB. Takie połączenie daje RPP duży komfort w utrzymywaniu obecnych parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Kredyty nie zdrożeją w ciągu najbliższych dwóch lat

W ciągu najbliższych dwóch lat oprocentowanie kredytów nie powinno wzrosnąć znacząco. Jesteśmy najprawdopodobniej na półmetku okresu rekordowo niskich stóp procentowych, które mają zostać utrzymane przez RPP (Rada Polityki Pieniężnej) przynajmniej do połowy bieżącego roku.

RPP znowu tnie – stopy procentowe niższe o 25 p.b.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Taka decyzja RPP zwiększa prawdopodobieństwo kolejnych obniżek. Dla zadłużonych w złotówkach oznacza to obniżenie comiesięcznych rat kredytu.

Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów procentowych, dzięki temu referencyjna stopa NBP osiągnęła pułap 3%. Obniżki stóp procentowych mają zasadniczy wpływ na niższe raty zaciągniętych już kredytów, ale też na większą zdolność kredytową Polaków, a jaki działają na rynek mieszkaniowy?

RPP zdecydowała się na kolejne cięcie stóp

Rada Polityki Pieniężnej ponownie zdecydowała się na cięcie stóp procentowych. To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyt złotówkowy. Cięcie stóp procentowych dla kredytobiorców oznacza niższą ratę. Jednak pamiętajmy, że bank nie musi uwzględnić zmiany od razu, możemy czekać nawet kilka miesięcy.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z łagodzeniem polityki pieniężnej?

Obniżanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i osiągnięcie przez nie poziomu najniższego w historii zostało uznane za łagodzenie polityki pieniężnej. Jednak realne ujęcie sytuacji uwzględniające inflację pozwala wyciągnąć inne wnioski. Jakie argumenty przemawiają za tym, że wcale nie mamy do czynienia z łagodzeniem polityki pieniężnej?

Kolejny spadek stóp procentowych – aż o 50 p.b.

Osoby spłacające kredyty w złotych mają powód do radości, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe aż o 50 punktów bazowych. Spadek stóp procentowych odnotowano po raz piąty z kolei. Analitycy finansowi prognozują kontynuację trendu spadkowego.

RPP znowu obniża stopy

Rada Polityki Pieniężnej znowu obniżyła stopy procentowe i to po raz czwarty z kolei. Kolejne obniżki stóp procentowych to bardzo dobra wiadomość dla Polaków zadłużonych w złotówkach – prędzej czy później ich raty zostaną obniżone – termin zmian zależny jest od polityki poszczególnych banków.

RPP obniża stopy – będą niższe raty

RPP trzeci raz z rzędu obniżyła stopy procentowe. Dla osób zadłużonych w złotówkach zmniejszenie stóp procentowych oznacza niższe raty – w ciągu prawie pół roku aż o 11%. Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec obniżek.

RPP obniżyła stopy procentowe o kolejnych 25 punktów bazowych

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z prognozami, po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Wraz z obniżeniem stóp procentowych obniżyła się stawka WIBOR. Raty złotowych kredytów hipotecznych będą niższe, to tylko kwestia czasu.

Rada Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej to organ Narodowego Banku Polskiego. Ustala ona corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego.

REKLAMA