REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

Stopy procentowe NBP 2024 - bez zmian w lipcu. 50% szans na inflację w granicach 3,1 – 4,3% w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 2-3 lipca 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych NBP. Co teraz: warto już kupować waluty na wakacje

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie obniżać stóp procentowych w czerwcu. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi dalej tyle, ile RPP ustanowiła ją w październiku 2023 r. czyli 5,75%. Przypomnijmy, że inflacja w maju wyniosłą 2,5%, a poniżej 3% utrzymuje się już od lutego br.

Czy Rada Polityki Pieniężnej zmieniła stopy procentowe?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie, podczas którego zdecydowała o wysokości stóp procentowych. RPP nie zmieniła stóp procentowych, a zatem główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Teraz odbędzie się konferencja prasowa prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Stopy procentowe NBP 2024 - bez zmian w marcu. 50% szans na inflację w przedziale 2,8 – 4,3% rocznie

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 marca 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego [7 marca o godz. 15:00]

Dzisiaj, 7 marca odbędzie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce, w związku z zakończonym wczoraj posiedzeniem RPP. Rozpocznie się o godzinie 15:00 i będzie transmitowana na żywo przez NBP.

REKLAMA

Konferencja Glapińskiego dzisiaj [na żywo 7 marca]

Dzisiejsza konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, z dnia 7 marca 2024 roku. Oglądaj transmisję na żywo.

Stopy procentowe NBP bez zmian do końca 2024 roku? [prognoza Banku Pekao] "Spadek inflacji w pobliże celu NBP będzie tymczasowy"

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek 6 lutego 2024 r. posiedzeniu – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Dodał, że według prognoz Pekao RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie co najmniej do końca roku.

Stopy procentowe NBP bez zmian od 9 stycznia. Co dalej ze stopami NBP w 2024 roku?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Kiedy odbędą się posiedzenia RPP w 2024 r.? NBP opublikował harmonogram

Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w 2024 roku odbędą się według ściśle określonego harmonogramu. Narodowy Bank Polski (NBP) przygotował stosowny plan, który właśnie został opublikowany.

RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie [8 listopada 2023 r.]

RPP utrzymała stopy proc. na niezmienionym poziomie, przy konsensusie obniżki o 25 pb.

Stopy procentowe NBP w listopadzie – w dół, w górę czy bez zmian? Jak zdecyduje w środę Rada Polityki Pieniężnej

WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku?

Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych NBP po wakacjach (we wrześniu lub w październiku 2023 roku) wydaje się w pełni uzasadniona. Jego zdaniem na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po -25 pb., choć wyceny rynkowe wskazują nawet na możliwość większych obniżek. Wiele zależy jednak od kolejnych danych potwierdzających zejście inflacji do jednocyfrowych wartości.

Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

Stopy procentowe NBP w kwietniu bez zmian. Ile wynosi stopa referencyjna?

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, że stopy procentowe NBP w kwietniu pozostaną bez zmian. Kiedy możemy spodziewać się ich obniżki?

Stopy procentowe NBP 2023/2024. Kiedy zaczną spadać?

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

Nie będzie podwyżki stóp procentowych. Obniżka jesienią

Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżki stóp procentowych nie będzie.

Co się wydarzy na najbliższym posiedzeniu RPP - 7-8 lutego 2023 r.? KOMENTARZ

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8.02.2023 roku (jako kolejne w tym roku posiedzenie dwudniowe). Kredytobiorcy przyzwyczaili się już, iż w pierwszym tygodniu nowego miesiąca ogłaszana jest informacja mająca wpływ na wysokość ich rat kredytowych, a co za tym idzie - comiesięczny budżet domowy. Komentuje ekspert: Jan Wojtczak, ekspert kredytowy Lendi.

Złoty zyskuje do euro, ale skala umocnienia słabnie po decyzji RPP o stopach

Polska waluta zyskuje w środę do euro około godziny 17.20, ale skala umocnienia słabnie po ogłoszeniu decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

RPP: szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego

Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – wskazała w środowym komunikacie RPP. Rada zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych.

Stopy procentowe NBP - co nas czeka w 2023 roku. Kiedy stopy zaczną spadać?

Zdaniem analityków banku ING decyzja RPP z 4 stycznia 2023 r. dot. pozostawienia stóp procentowych bez zmian oznacza, że cykl podwyżek stóp został w praktyce zakończony. Ich zdaniem z powodu inflacji nie ma warunków, aby stopy zaczęły spadać w 2023 roku. Natomiast wg analityków PKO Banku Polskiego, trwająca od września 2022 r. „pauza” w cyklu podwyżek przerodzi się w jego koniec, a w III lub IV kwartale 2023 r. RPP może ostrożnie rozpocząć obniżki stóp procentowych NBP.

Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku? [Opinia]

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, ale nie można wykluczyć, że sytuacja makroekonomiczna wymusi w przyszłym roku dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej - oceniają ekonomiści w komentarzach do środowego posiedzenia RPP. Niektórzy eksperci sądzą jednak, że kolejnym krokiem RPP w II poł. 2023 r. będą obniżki stóp.

Stopy procentowe w grudniu 2022 a rata kredytu hipotecznego

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75%. Niestety raty część kredytów hipotecznych i tak wzrosną. Mamy jednak również dobre informacje. Niewielka grupa kredytobiorców najprawdopodobniej będzie miała obniżkę raty.

RPP: Stopy procentowe w grudniu 2022 na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w środę 7 grudnia 2022 nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.

Kiedy spadną raty kredytu hipotecznego? Są szanse na tańsze kredyty mieszkaniowe

Wiele wskazuje na to, że stopy procentowe osiągnęły już szczyt i nawet bez działań Rady Polityki Pieniężnej oprocentowanie kredytów hipotecznych może pójść nieznacznie w dół.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe na koniec roku?

Zbliżamy się do ostatniego w tym roku posiedzenia RPP. Stopy procentowe podnoszone były na każdym posiedzeniu od stycznia do września. Wyjątek stanowiły ostatnie dwa posiedzenia, które mocno zaskoczyły rynek, pozostawiając stopę referencyjną na niezmienionym poziomie, a więc 6,75%.

Ekspert o inflacji: dla konsumentów istotny jest spadek cen energii

Inflacja w listopadzie jest pierwszym spadkiem od lutego 2022 r., co jest zaskoczeniem dla ekonomistów. Z perspektywy konsumentów istotny jest spadek cen nośników energii, głównie węgla, w ciągu miesiąca – ocenił ekspert ekonomiczny Lewiatana Mariusz Zielonka.

Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku

Narodowy Bank Polski opublikował harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. Posiedzenia decyzyjne RPP będą dwudniowe. Pierwsze posiedzenie RPP w 2023 r. zaplanowano na 3-4 stycznia. NBP podał także terminy publikacji opisów dyskusji Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. W 2022 roku posiedzenia decyzyjne RPP były jednodniowe - ostatnie w tym roku odbędzie się 7 grudnia 2022 roku.

Czy można się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych?

Pomimo wysokiej inflacji kolejne podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne – ocenia analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Jego zdaniem szczyt inflacji prawdopodobnie wystąpi w lutym 2023 r.

Stopy procentowe NBP w listopadzie 2022 bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała 9 listopada wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To już drugi miesiąc z rzędu bez ich podwyżki.

Stopy procentowe NBP 2022 - bez zmian od 10 listopada

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 9 listopada 2022 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wynosi od 8 września br. 6,75 proc.

WIBOR już uwzględnia listopadową decyzję RPP. Oprocentowanie kredytów i lokat - listopad 2022

Gdyby wierzyć notowaniom rynkowym, to oprocentowanie lokat i kredytów może w Polsce jeszcze w najbliższych miesiącach wzrosnąć. Po niespodziewanej październikowej pauzie w podnoszeniu stóp procentowych powoli rośnie jednak też grono ekonomistów opowiadających się za kresem podwyżek stóp procentowych w Polsce. Decyzja należy do RPP.

Czy RPP podwyższy stopy procentowe w listopadzie?

Czy RPP wróci do zacieśniania polityki pieniężnej? Wielu analityków przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ten krok. Wpływ na to będzie miała decyzja amerykańskiego banku centralnego.

Wiceprezes NBP: inflacja zacznie silnie spadać od marca; na koniec 2023 r. będzie jednocyfrowa

Szczyt inflacji będzie przypadać na pierwsze miesiące 2023 r., a od marca ma zacząć silnie spadać - powiedziała w poniedziałek wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że na koniec przyszłego roku inflacja ma być jednocyfrowa.

Ireneusz Dąbrowski: Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych były wystarczające

Ireneusz Dąbrowski z Rady Polityki Pieniężnej uznał, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych są wystarczające do ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych i wygaszenia nadmiernego popytu.

Prezes NBP: pełen wpływ 11 podwyżek stóp procentowych - w 2023 roku

Pełen wpływ dokonanych przez RPP jedenastu podwyżek stóp procentowych zobaczymy w przyszłym roku; wtedy, wraz z dalszym osłabieniem koniunktury, inflacja zacznie się obniżać - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes NBP liczy, że pierwsza obniżka stóp będzie możliwa pod koniec 2023 r.

Adam Glapiński, prezes NBP, stwierdził, że pierwsza obniżka stóp procentowych będzie możliwa pod koniec 2023 r. Powiedział tak w trakcie konferencji prasowej w dniu 6 października br.

Wysokość rat kredytów hipotecznych, a decyzja RPP o poziome stóp procentowych w październiku 2022

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale WIBOR wzrósł, więc raty kredytów hipotecznych i tak wzrosną.

Decyzja RPP w kwestii stóp procentowych. Ucieczka przed recesją czy walka o wartość złotego

Decyzja RPP. Przed nami kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które miało zwiastować koniec podwyżek stóp procentowych. Niestety sprawy się komplikują i scenariusz ten wydaje się mało możliwy. RPP najprawdopodobniej będzie zmuszona do zaostrzenia działań z uwagi na rekordową inflację, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc. – według danych GUS.

Inflacja w 2023 roku w Polsce. Jaka będzie, czy spadnie?

W drugiej połowie 2022 r. inflacja pozostanie wysoka, natomiast w 2023 r. prognozowane jest jej obniżenie, które powinno następować stopniowo - wynika z opublikowanych w 26 września 2022 r. Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2023 przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Rada Ministrów przyjęła w 28 września 2022 r. projekt budżetu państwa na rok 2023 - w założeniach budżetowych przyjęto, że inflacja w 2023 roku wyniesie 9,8 proc.. Zdaniem ekonomistów banku PKO BP rok 2023 przyniesie wyraźny spadek inflacji, jednak inflacja powróci do celu (tj. 2,5% ±1 pkt proc.) dopiero w 2025 roku. Agencja S&P podwyższyła swoje prognozy dla inflacji w Polsce do 13,3 proc. z 12 proc. w 2022 roku oraz do 11,5 proc. z 10 proc. w 2023 roku. Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada inflację bazową (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) w 2023 roku na poziomie 10,3 proc., a inflację konsumencką na poziomie 13,1 proc. – wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacji i PKB opublikowanej 14 listopada 2022 r. w "Raporcie o inflacji" NBP.

Stopy procentowe NBP 2022 - podwyżka o 0,25 pkt proc. od 8 września

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 7 września 2022 r. (ze skutkiem od 8 września br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 6,50 do 6,75%.

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podnosi stopy procentowe

Stopa referencyjna NBP będzie wynosić po podwyżce 6,75 proc.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP we wrześniu 2022 r.? Obniżki stóp pod koniec 2023 roku?

Wrzesień 2022 roku w polityce monetarnej może być pożegnaniem z podwyżkami, RPP prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe ostatni raz w tym cyklu i przejdzie w tryb "wait and see" – ocenia kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Istotne spowolnienie gospodarki i hamowanie inflacji będzie sygnałem dla RPP, żeby pod koniec 2023 r. rozpocząć obniżki.

Stopy procentowe NBP 2022. Glapiński: jedna albo dwie podwyżki po 25 pb

Zdaniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy jeden raz o 25 pb (0,25 punktu procentowego) lub dwa razy po 25 pb. Możliwy jest też wariant czasowego wstrzymania podwyższania stóp procentowych NBP.

Skutki podniesienia stóp procentowych NBP

Jakie będą skutki podniesienia stóp procentowych NBP dla rynku nieruchomości?

REKLAMA