REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samochód: podatek od wzbogacenia - kto go płaci i ile wynosi?

Podatek od wzbogacenia - czyli PCC-3 - opłaca nabywca samochodu używanego. Kiedy, ile wynosi i jak należy go zgłosić? O tym w naszym materiale.

Jazda bez prawa jazdy: od kiedy obowiązują nowe przepisy?

W sierpniu 2020 roku wszedł w życie pakiet deregulacyjny. To jednak jeszcze nie oznacza jazdy bez prawa jazdy. Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Jaki jest mandat za brak tablicy rejestracyjnej?

Czasami kierowcy zdejmują oznaczenia świadomie. Czasami te są gubione w czasie jazdy. Warto wiedzieć jaki jest mandat za brak tablicy rejestracyjnej.

Mandat za parkowanie: kiedy przedawnia się?

W dużym mieście nietrudno o mandat za parkowanie. Kiedy przedawnia się tego typu kara? Co na temat przedawnienia musi wiedzieć kierowca?

REKLAMA

Pierwszeństwo łamane: zasady zachowania się na skrzyżowaniu

Pierwszeństwo łamane dość mocno zmienia zasady obowiązujące na skrzyżowaniu. Jakie są jego zasady i o czym pamiętać? Już odpowiadamy.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy - kogo dotyczy i w jakim terminie?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczyła do tej pory kierowców, który mieli dokument wydany w formie książeczki. Czy nadal można go wymienić?

Zakaz prowadzenia bez koszulki. Jaki mandat za to grozi?

Czy wiecie, że w Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia bez koszulki? Sprawdźcie jaki mandat czeka na kierowców, którzy postanowią go złamać.

Rower elektryczny a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Masz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? Nie wiesz czy możesz z nim prowadzić np. rower elektryczny? Sprawdziliśmy to.

REKLAMA

Prawo jazdy w komórce. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja idzie szerokim frontem. Już niedługo kierowcy wystarczy prawo jazdy w komórce. Co należy wiedzieć o aplikacji mObywatel?

Pas awaryjny na autostradzie. Jak z niego korzystać?

Jak korzystać z pasa awaryjnego na autostradzie? Czym różni się od pobocza drogi? Na te pytania odpowiemy w tym materiale.

Odblaski a bezpieczeństwo. Czyli o czym powinni pamiętać piesi!

Jesień i zima to momenty słabszej widoczności na drodze. Jak powinni zadbać o siebie piesi? Zobaczcie jak odblaski wpływają na bezpieczeństwo.

Rowerzyści a przepisy drogowe. Co powinni wiedzieć kierowcy?

Dziś opowiemy o tym, jakie przepisy obowiązują rowerzystów. Sprawdzimy jak powinni korzystać z dróg i czy mogą pojawić się na przejściu dla pieszych.

Małe tablice rejestracyjne: przepisy, koszty i kary

Kiedy wolno zamawiać małe tablice rejestracyjne? Ile one kosztują? I jakie kary grożą za ich zakup bez ustawowej przesłanki? O tym w naszym materiale.

Przegląd samochodu 2021: seria nowości czeka na kierowców

1 stycznia 2021 roku w życie wchodzą kolejne zmiany. Dotkną one przeglądów technicznych. Na jakie nowości muszą przygotować się kierowcy?

Pakiet mobilności - nowe przeszkody dla transportu?

Pakiet mobilności powoli zaczyna obowiązywać. Co to oznacza dla przedsiębiorców zajmujących się transportem? Brak rozumienia przepisów może być kosztowny.

Opony wielosezonowe a przepisy. Co mówi prawo?

Czy każdy kierowca powinien mieć dwa komplety opon sezonowych? No właśnie nie. Dobrym rozwiązaniem mogą być opony wielosezonowe.

Czy samochód elektryczny może poruszać się po buspasie?

Ekologiczna motoryzacja oznacza dodatkowe uprawnienia dla kierowców. Jednak czy samochód elektryczny może poruszać się po buspasie?

Prawo jazdy bezterminowe - czy nadal obowiązuje?

Prawo jazdy bezterminowe nie jest już wydawane? To w pewnym sensie prawda. Jednak tylko w pewnym. Bo niektórym kierowcom nadal przysługuje.

Obszar zabudowany a miejscowość - jakie są różnice?

Dziś opowiemy o tym, czym tak właściwie różni się obszar zabudowany od miejscowości i kiedy te pojęcia stają się zbieżne.

Holowanie pojazdu: przepisy określają jego zasady.

Prawo reguluje sytuację na drodze. Odnosi się też do takich terminów jak holowanie pojazdu. Przepisy określają jak powinni zachować się kierowcy.

Zasada prawej ręki: co oznacza i kiedy ją stosujemy?

Podstawą dla każdego kierowcy jest znajomość znaków i przepisów. Zaraz obok nich pojawia się jednak zasada prawej ręki. Co oznacza?

Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, jak wygląda definicja obszaru zabudowanego. Zasady panujące na nim przypomnimy jednak w tym materiale.

Co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Aby wiedzieć jak poruszać się po drogach, kierowca musi patrzeć na oznaczenia. Jaka jest jednak ich hierarchia? O tym właśnie opowiemy dziś. Zobaczcie co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara to nawet utrata prawka!

Ucieczka z miejsca wypadku? Kara będzie zatem wynikać nie tylko z kodeksu drogowego, ale przede wszystkim… karnego. A to nie koniec, bo więzienie i odebranie prawa jazdy jeszcze nie wyczerpują listy możliwych skutków.

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Ruch pieszych co do zasady wyznaczają chodniki. Taka sytuacja dotyczy jednak głównie terenu zabudowanego. Co powinny zrobić osoby poruszające się wzdłuż jezdni poza miastem? Powinny przede wszystkim poznać zasady bezpiecznego poruszania się.

Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Odpowiadamy.

Prawo o ruchu drogowym to nie tylko zasady ruchu pojazdów. Przepisy określają również reguły, który obowiązują osoby poruszające się pieszo. A więc gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Sprawdziliśmy to.

Skręt w prawo a piesi. Czy mają pierwszeństwo?

Choć piesi i kierowcy co do zasady funkcjonują w dwóch różnych przestrzeniach, powierzchnia drogi i chodnika często spotyka się ze sobą. Co wtedy? Dziś omówimy taki przypadek jak skręt w prawo a piesi. Kto ma pierwszeństwo?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest i jak wygląda wniosek?

Dziś powiemy o tym jak wygląda procedura w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Wskażemy jakich typów środków transportu dotyczy, co tak naprawdę oznacza, jak się o nią starać i ile wynosi opłata.

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu. O czym należy pamiętać?

Auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji, dlatego kierowca zdecydował się na kasację? Nie może zatem zapomnieć o poinformowaniu o tym fakcie urzędników. Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu? Już opowiadamy.

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać?

Jednym z ważniejszych narzędzi do walki z wypadkami w mieście są skrzyżowania bezkolizyjne. Jak jednak rozumieć zieloną strzałkę w lewo? Czy można zawracać, gdy taki właśnie sygnał jest wyświetlany? To zależy…

Jazda na suwak. Na czym konkretnie polega?

6 grudnia 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek jazdy na suwak. Na czym ona polega i jakie sankcje czekają na kierowców?

Szykują się kolejne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury szykują kolejne ułatwienia dla kierowców. Mowa m.in. o likwidacji karty pojazdu i braku mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

3xP przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejne uproszczenia w podatkach. Ma być mniej biurokracji, niższe podatki dla biznesu i inwestycji oraz bardziej przyjazne przepisy.

Od września samochody z silnikami benzynowymi będą miały obowiązkowy filtr GPF

Kierowcy znowu zapłacą za troskę o środowisko, ponieważ drogie filtry cząstek stałych montowane będą nie tylko w dieslach. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, od września 2018 roku w autach z silnikami benzynowymi obowiązkowo będzie montowany filtr cząstek stałych GPF.

5 lat więzienia za cofanie liczników? Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku

W listopadzie ogłoszono, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce ukrócić proceder cofania liczników tworząc nowe przepisy. Okazuje się, że gotowa nowelizacja jest już w fazie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

W połowie 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące początkujących kierowców. Mowa o okresie próbnym, ale to nie jedyne zmiany czekające osoby starające się o prawo jazdy.

Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojazd, gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

Jak powinien postępować rowerzysta na przejściach dla pieszych?

Jak rowerzyści powinni postępować na przejściu dla pieszych? Mówimy oczywiście o sytuacji, kiedy to rowerzysta jedzie chodnikiem. W takich sytuacjach dochodzi bardzo często do potrąceń cyklistów przez samochody i są to niestety wypadki zazwyczaj zawinione przez kierujących jednośladami.

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Na wielu budynkach umieszczane są tabliczki ,,Zakaz parkowania tyłem’’. Nasi Czytelnicy pytają, czy zakaz ten ma moc prawną i czy w razie jego naruszenia można spodziewać się mandatu od policji lub straży miejskiej. Postaram się kompleksowo wyjaśnić tę kwestię.

Rząd pracuje nad przepisami, które mają ograniczać reklamy alkoholu

Rząd przygotowuje nowe regulacje, które mają na celu zmniejszenie konsumpcji alkoholu w Polsce. Nowe przepisy mają dotyczyć m.in. reklam alkoholu.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu? Czyli zasady poruszania się na rowerze w ruchu drogowym

Rowerzystów, jak wszystkich uczestników ruchu obowiązuje kodeks ruchu drogowego. Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu, a kiedy powinien ustąpić?

Znak ograniczenia prędkości - zasady i wątpliwości część I

W przypadku znaku ograniczenia prędkości najwięcej wątpliwości budzą wśród kierowców kwestie dotyczące zakresu obowiązywania ograniczenia prędkości. Większość wie, że obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. W istocie tych prawideł jest znacznie więcej i dlatego chcemy je wszystkie wytłumaczyć.

Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Za przechodzenie przez ulicę w miejscu niedozwolonym pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł. Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Czy można dostać mandat za mycie samochodu na własnej posesji lub pod blokiem w 2017 r.?

Mandat za mycie samochodu na posesji? Tak. W myśl obowiązujących przepisów samochód można myć tylko w miejscach do tego odpowiednio przystosowanych. Zatem, można dostać mandat za mycie samochodu pod blokiem lub na własnej posesji.

Samoloty ultralekkie nie będą pod nadzorem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zmienić przepisy dotyczące samolotów ultralekkich. Według założeń ma to umożliwić lepszy rozwój lotnictwa rekreacyjnego i sportowego.

Podróż samochodem na wakacje - poradnik Klaudii Podkalickiej

O czym pamiętać wybierając się samochodem na wakacje? W poniższym poradniku zawarte są porady Klaudii Podkalickiej, która regularnie startuje w rajdach i wyścigach samochodowych.

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Będzie wolny dostęp do usług portowych?

Do Parlamentu Europejskiego powrócił temat regulacji dotyczących portów. Kontrowersje wśród europejskich (w tym polskich) zarządców portów wzbudza zapis gwarantujący wolny dostęp do rynku usług portowych. Czy te regulacje wejdą w życie?

REKLAMA