REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tysiące Polaków mogą stracić działki budowlane. Jak to możliwe? Stało się tak przez zmianę przepisów

Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego i ich właściciele i  inwestorzy. Skąd te obawy? Chodzi o to, że do końca 2025 roku gminy są zobowiązane do uchwalenia tak zwanych planów ogólnych. W związku z pracami nad tym dokumentem planowania przestrzennego niektóre samorządy zawiesiły wydawanie warunków zabudowy

Maksymalna temperatura w pracy 2025. Będą nowe przepisy bhp

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi latem upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Jakie kary grożą pracodawcy za wysoką temperaturę w miejscu pracy? Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Trwają prace nad Projektem rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ważne przepisy z prawa wchodzą w życie w Święta Bożego Narodzenia: 25 grudnia 2024 r.

Niebawem może posypać się wiele spraw przed wojewodami, wójtami, burmistrzami, prezydentami, starostami, marszałkami województwa, radą gminy, powiatu oraz sejmikami wojewódzki, inspektorami czy przed RPO. Dlaczego? Ważne przepisy z zakresu prawa wchodzą w życie w Święta Bożego Narodzenia: 25 grudnia 2024 r. Chodzi między innymi o to, że sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego bez uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego (w zakładzie pracy). Takie zgłoszenie zewnętrzne jest przyjmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich albo organ publiczny.

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

REKLAMA

Niższe zarobki na zleceniach już wkrótce. Te umowy mogą przestać się opłacać. Czy zmiany wejdą w życie już w 2025 roku?

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

Wywołują raka i choroby serca. Dlaczego przepisy nie zabraniają dodawania ich do żywności? W 2024 roku masz wybór – albo będziesz czujny, albo zaufasz przepisom i nie będziesz jadł zdrowo

Co dalej z tłuszczami trans? Unia Europejska trochę o nas dba, a trochę nie. W 2024 roku masz wybór – albo będziesz czujny, albo nie będziesz jadł zdrowo. Od 2021 roku zgodnie z przepisami dopuszczalna zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych to maksymalnie 2 proc.

Dodatkowy 1000 złotych na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2024/2025. To wynik szybkich prac rządu. Jak o niego wnioskować?

1300 złotych na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2024/2025. Kto dostanie świadczenie w takiej wysokości? Początek roku szkolnego 2024/2025 mija pod znakiem powodzi. Pojawia się wiele nowych regulacji, a jedną z najnowszych jest dodatkowy 1000 złotych na wyprawkę szkolną.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Duża grupa nauczycieli będzie stratna od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Duża grupa nauczycieli będzie stratna od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy?

Majówka zwykle zaczyna sezon na grillowanie. Co roku wracają te same pytania np. o to czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy? Sprawdźmy, czy można dostać mandat za grilla na balkonie.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Działalność biura rachunkowego. Jakie obowiązki ma kadra, zarząd czy pracownicy?

Przepisy AML nakładają obowiązek wyznaczenia w biurze rachunkowym osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie przepisów wynikających z ustawy. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobowo biuro rachunkowe nie ma takiej potrzeby, ponieważ w takiej sytuacji odpowiedzialna jest zawsze ta osoba. 

Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

Zaostrzenie przepisów UE. Sprzedawcy tekstyliów będą pokrywać koszty ich zbierania, sortowania i recyklingu?

Czy będzie zaostrzenie przepisów mających na celu ograniczenie marnowania żywności i tekstyliów w UE? W środę Parlament Europejski w Strasburgu przyjął wnioski w tej sprawie. Posłowie zagłosowali 514 głosami za, 20 przeciw, 91 wstrzymało się. 

Cyberataki w transporcie. Systemy kolejowe i lotnicze szczególnie narażone

Transport jeszcze nigdy nie był tak wygodny w sterowaniu? Decydują o tym systemy komputerowe. Te mają jednak tyle samo zalet, co i wad. Bo okazują się szczególnie podatne na ataki hakerskie. Jak radzić sobie z tym wyzwaniem?

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie. Konieczność czy możliwość?

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie czasami jest konieczna, a czasami... niemożliwa. W tym materiale przygotowaliśmy zatem opis pełnej procedury. Oto co każdy zagraniczny kierowca jeżdżący po Polsce musi wiedzieć.

Auto odebrane pijanemu kierowcy będzie sprzedane za grosze lub trafi na złom. Takie są przepisy i realia

Za dwa miesiące wystartują nowe przepisy, które pozwolą na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Co jednak stanie się z takim pojazdem? Procedura pokazuje jasno, że albo będzie sprzedane za ułamek swojej wartości, albo trafi na złom. Milionowe zyski to mrzonka.

Reklamacje w transporcie drogowym. Kiedy można ją złożyć? Jak ją napisać?

Pojęcie reklamacji dotyczy nie tylko butów, które konsument odnosi do sklepu. To również kwestia związana z usługami, w tym transportowymi. Kiedy można złożyć przewoźnikowi reklamację? I jak ona powinna wyglądać?

Silnik jako część zamienna? UE chce to zmienić. Po awarii silnika auto trafi na złom

UE chce, aby silnik przestał być częścią zamienną. Jeżeli nie będzie się go dało naprawić, samochód będzie musiał trafić na złom. A to nie koniec pomysłów unijnych włodarzy. Kolejne są równie kontrowersyjne.

Rejestracja samochodu obowiązkowa od 1 stycznia 2024 r. Nie będzie zawiadomienia o zakupie. Nowe rozporządzenie

To już pewne. Dokładnie 1 stycznia 2024 r. w Polsce znika instytucja zawiadomienia starosty o zakupie samochodu używanego zarejestrowanego w kraju. Kierowca w każdym przypadku będzie musiał dokonać rejestracji auta.

Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

Czy już w roku 2024 trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy na terminowe?

Koniec bezterminowego prawa jazdy. To fraza, która często przewija się w rozmowach kierowców. A jako że zbliżamy się do końca roku kalendarzowego, warto zastanowić się nad tym, czy właśnie w roku 2024 pojawią się nowe przepisy. A więc?

Nowe paliwo na stacjach w Polsce. A niedługo kolejna zmiana... O co tu chodzi?

Na stacjach benzynowych w Polsce pojawił się nowy typ paliwa. A już 16 listopada nastąpi kolejna zmiana. Skąd pomysł na ciągłą aktualizację mieszanek i czy czasem to nie one odbijają się na rosnących cenach widocznych przy dystrybutorach? To ważne pytania, na które odpowiem w tym materiale.

Kamera na mundurze policjanta a kontrola drogowa. To musisz wiedzieć

Dziś policjant zaczynający kontrolę drogową, spokojnie może powiedzieć "kamera, akcja!". Kamera na mundurze policjanta staje się standardem. Jednak czy nagrywanie kontrolowanego jest legalne oraz co dzieje się z takim filmikiem? Oto zasady użycia kamery nasobnej przez policjantów.

Próg zwalniający

Próg zwalniający to element infrastruktury drogowej, który ma na celu ograniczenie prędkości pojazdów na drodze poprzez stworzenie fizycznej przeszkody aby spowolnić ruch. 

Jest upał - możemy pracować krócej

Czy pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy? A może wprowadzić zapis dotyczącego temperatury maksymalnej, powyżej której czas pracy byłby skracany automatycznie? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, jakie są obowiązki pracodawcy w tym czasie. 

Droga dla rowerów

Droga dla rowerów to wydzielona i oznakowana trasa przeznaczona specjalnie dla ruchu rowerowego. 

Czego nie można trzymać w garażu podziemnym?

Garaże podziemne w Polsce stają się powoli czymś na kształt dodatkowych piwnic. Kierowcy trzymają na miejscach parkingowych pojazdy, rowery, motocykle, opony czy przedmioty wyniesione z domu. Czy mają do tego prawo? No właśnie. To ważne pytanie.

Czy można zaliczyć niezaliczone wcześniej wydatki do kosztów uzyskania przychodów w 2022 roku?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które nie zostały zaliczone w latach 2018-2021. Według KIS, te wydatki mogą zostać zaliczone jednorazowo w roku 2022, bez względu na limity wyliczone na podstawie nieobowiązującego już art. 15e ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy szkolenia dla fizjoterapeutów mogą być zwolnione z VAT?

Podatnik, który szkoli fizjoterapeutów jako podwykonawca, może skorzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli jego usługi są ściśle związane z usługami podstawowymi świadczonymi przez Spółkę. Ważne jest jednak, aby głównym celem ich świadczenia nie było osiągnięcie dodatkowego dochodu poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do innych podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Co zrobić z wezwaniem od straży miejskiej? No właśnie...

Co zrobić z wezwaniem od straży miejskiej? Teoretycznie na tak zadane pytanie jest jedna odpowiedź. Teoretycznie. Bo praktycznie przypadków i możliwości jest więcej. W tym materiale rozpatrzymy każdą z nich.

Tablice rejestracyjne XD. Gdańsk z mocno uchachanym numerem tablic

Tablice rejestracyjne XD? Gdańsk otrzymał właśnie nowy wyróżnik lokalizacyjny numeru rejestracyjnego. Od kiedy będzie dostępny w wydziale komunikacji?

Bezpieczny odstęp od wyprzedzanego rowerzysty? Powinno być 1,5 metra!

Przepisy wymagają, aby bezpieczny odstęp od wyprzedzanego rowerzysty wynosił co najmniej 1 metr. To jednak dla niektórych za mało. Grupetto Warszawa wybiera się z rowerową sztafetą dookoła Polski. Ta ma pomóc zmienić przepisy.

Apteczka w samochodzie w 2023 r. Za jej brak grozi mandat?

Są przypadki, w których apteczka jest obowiązkowa w samochodzie. Za jej brak można dostać nawet 3 tys. zł mandatu! Tyle że obowiązek dotyczy zamkniętej grupy kierujących i pojazdów.

Kara za brak OC. Przedawnienie jest możliwe?

Kara za brak OC. Przedawnienie jest terminem, który może pojawić się w kontekście kary wlepionej przez UFG za brak obowiązkowej polisy dla auta?

Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Rząd zajmie się projektem dot. prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpłat

Rząd we wtorek rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem dotyczącym prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpłat.

Brak ubezpieczenia OC. Konsekwencje odczuwalne resztę życia!

Brak ubezpieczenia OC. Konsekwencje mogą być naprawdę dotkliwe. Szczególnie że czasami koszty zdarzenia bez OC spłaca się latami.

Rynek ubezpieczeń w Polsce w 2022 r. Co się zmieniło?

Rynek ubezpieczeń w Polsce w 2022 r. to szereg zasadniczych zmian i dla kierowców, i ubezpieczycieli. Dziś przypomnimy najważniejsze z nich.

Zabranie samochodu za alkohol, czyli wielki komis Skarbu Państwa

Zabranie samochodu za alkohol. Jak będą działać przepisy? Czy Skarb Państwa stanie się właścicielem największego komisu samochodowego w kraju?

Kary dla pijanych kierowców. Nowością nie tylko konfiskata auta!

Kary dla pijanych kierowców systematycznie rozszerzają się. Rok 2022 był jednak rekordowy pod względem ilości nowych sankcji. Było ich kilka.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy kierujący będą mogli stracić pojazd? Dokładny termin został określony w nowelizacji. A ta mówi o...

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Nowe przepisy

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu przeszła przez Sejm i czeka na podpis Prezydenta. Co konkretnie oznaczają nowe przepisy? Sprawdźmy.

Jazda z telefonem? Policyjny dron ujawnia wykroczenia

Jazda z telefonem nie jest wcale taka trudna do wykrycia. Szczególnie że dziś policjanci mogą obserwować kierowców z ukrycia. Korzystają z dronów!

Wykroczenia na przejściach dla pieszych. Mimo kar nagminne!

Wykroczenia na przejściach dla pieszych? Oznaczają 1500 zł mandatu i 15 punktów karnych. Niestety nawet taka kara nie odstrasza kierujących.

Cena przeglądu 2022. Wzrost stawek konieczny. SKP wyginą!

Cena przeglądu 2022? Podwyżki są konieczne. Długi stacji kontroli rosną lawinowo. Bez podwyżek dużo punktów nie wytrzyma i się po prostu zamknie.

REKLAMA