REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Środki dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej

Kiedy i w jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Zamiana specjalnego zasiłku opiekuńczego na świadczenie pielęgnacyjne

Opiekun osoby z niepełnosprawnością może zamienić specjalny zasiłek opiekuńczy na świadczenie pielęgnacyjne, które jest dla niego korzystniejsze. Konieczne jest jednak złożenie oświadczenia o rezygnacji z zasiłku.

Jak od 1 października 2018 r. zmieniły się deklaracje przesyłane do PFRON

Od 1 października 2018 r. zmienił się katalog podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON w przypadku osiągania 2% wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników. Od tego dnia zmodyfikowano także m.in. niektóre aspekty związane z przyznawaniem ulg we wpłatach na PFRON. W konsekwencji zmianie uległy deklaracje miesięcznych wpłat na PFRON.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Powstanie nowy państwowy fundusz celowy – Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Skąd będą pochodzić pieniądze na wparcie tego funduszu?

REKLAMA

Nowy system orzekania o niezdolności do pracy

Międzyresortowy zespół pod kierownictwem prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej przygotował projekt założeń ustawy wprowadzającej nowy system orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Zespół rekomenduje powstanie jednego systemu orzeczniczego w miejsce pięciu obecnych systemów.

Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r.

1406 zł netto – tyle w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wynosi świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2017 r. To jednak nie jedyna zmiana w stosunku do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, jaka weszła w życie z początkiem nowego roku.

Wsparcie dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi

Rodziny z osobami niepełnosprawnymi mają otrzymać dodatkowe wsparcie polegające w szczególności na wsparciu kobiet w ciąży, usługach wspierających, rehabilitacyjnych oraz mieszkaniowych.

Co nowego dla opiekunów osób niepełnosprawnych?

Śmierć podopiecznego dla opiekunów osób niepełnosprawnych wiąże się czasem z brakiem środków do życia. Opiekunowie tracą chociażby prawo do świadczeń pielęgnacyjnych. W obecnym stanie prawnym nie mogą ubiegać się nawet o zasiłek dla bezrobotnych.

REKLAMA

Platforma z książkami dla niepełnosprawnych od 2017 r.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej dr Elżbieta Bojanowska 15 lipca br. wzięły udział w spotkaniu dotyczącym powstania platformy udostępniającej książki osobom niepełnosprawnym. Wcześniej umowę w sprawie budowy i wdrożenia takiej platformy podpisały Instytut Książki i Wydawnictwo Naukowe PWN. Zainicjowany przez resort kultury projekt ma być gotowy za 7 miesięcy.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - 3 grudnia

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 roku na całym świecie 3 grudnia. Celem Dnia Osób Niepełnosprawnych jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku.

Wzór dowodu osobistego 2015

Nowy wzór dowodu osobistego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z nowym wzorem dokumentu tożsamości nie będzie on zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu oraz wzroście. Wniosek o wydanie dowodu osobistego na podstawie nowego wzoru będzie można składać także drogą internetową.

Renta socjalna a zmiana miejsca zamieszkania

Zależność prawa do renty socjalnej od zmiany miejsca zamieszkania, zwłaszcza na takie poza granicami kraju, stanowi przedmiot prac Sejmu, w związku z projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Po zmianach prawo do renty socjalnej ma być zależne jedynie od miejsca zamieszkania, nie zaś od faktycznego przebywania w nim.

Wsparcie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych już w maju

W dniu 24 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych będzie wypłacane we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto/miesiąc.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w usługach telefonicznych

9 kwietnia opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Dostęp niepełnosprawnych do usług telefonicznych poprawi się m.in. poprzez: dostosowanie modeli telefonów oraz biur obsługi abonentów do ich potrzeb.

Wzrosną świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci

Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosną od 1 maja 2014 roku.

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów, które należy do katalogu świadczeń opiekuńczych, było przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13) pozbawienie opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z Konstytucją.

Karta parkingowa w 2014 roku

Karta parkingowa to dokument, który uprawnia osobę niepełnosprawną do parkowania pojazdu na specjalnie oznaczonym miejscu. Karta parkingowa niepełnosprawnego stanowi dokument o standardzie międzynarodowym. Jakie prawa i obowiązki przyzna niepełnosprawnym nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w 2014 roku?

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w przypadku zaistnienia konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie ze względu na jej niezdolność do samodzielnej egzystencji, gdy osoba ta nie została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Komu przysługuje świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

W przypadku nie możności wyegzekwowania alimentów na dziecko, rodzic może ubiegać się o przyznanie świadczenia z Funduszu alimentacyjnego. Kiedy takie świadczenie zostanie przyznane?

Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

Świadczenie pielęgnacyjne jest formą wsparcia dla osoby opiekującej się na stałe osobą niepełnosprawną. Jakie są warunki otrzymania świadczenia opiekuńczego?

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników

W Polsce niepełnosprawni nadal napotykają trudności na rynku pracy. Trudno jest im znaleźć stałą, dobrze płatną pracę. Należy jednak pamiętać, że pracodawca decydujący się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych może liczyć na pomoc ze strony państwa. Jaka to pomoc i jakie warunki należy spełnić aby z niej skorzystać?

Przemoc wobec głuchych dzieci

Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.

Kto nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje w ściśle określonych przez prawo sytuacjach. Jednakże, pomimo spełnienia wymagań, nie każdy uprawniony otrzyma zasiłek pielęgnacyjny.

Kontynuowanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Zasadą jest, że prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznawane jest na czas nieokreślony. Jednak w określonych sytuacjach uprawniony otrzyma zasiłek przyznany mu na określony czas.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych. Przysługuje on osobom, które nie są w stanie samodzielnie egzystować i potrzebują opieki innych osób. Zasiłek ma pokryć wydatki niezbędne na opiekę.

Kiedy można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnowała z pracy, aby zaopiekować się chorym członkiem swojej rodziny. Do jego przyznania potrzebne jest spełnienie pewnych warunków. Jakie to warunki?

Karta parkingowa dla niepełnosprawnego

Karta parkingowa uprawnia niepełnosprawnego kierowcę do zajmowania miejsc parkingowych oznaczonych kopertą. Jakie są warunki jej przyznania oraz jakie inne uprawnienia przyznaje?

Urlop wychowawczy a niepełnosprawność dziecka

Pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnych może skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze do lat 3, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Podstawą udzielenia tego dodatkowego urlopu jest orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności dziecka.

Nowe zasady dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych. Zmniejsza ona kwoty dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, zwiększa zaś dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Zmiany zaczną obowiązywać od lipca.

Czym jest Krajowa Rada Konsultacyjna do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Rada jest organem doradczym Pełnomocnika stanowiącym forum współdziałania, na rzecz osób niepełnosprawnych, organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Czym są Społeczne Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych szczegółowo określają sposób powołania, zadania oraz finansowanie wojewódzkich oraz powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych.

Jakie dodatkowe uprawnienia przysługują pracownikom niepełnosprawnym?

Poza uprawnieniami wynikającymi z przepisów Kodeksu pracy pracownikowi niepełnoprawnemu przysługują dodatkowe uprawnienia, które zostały uregulowane w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności posiadają szereg uprawnień i przywilejów. Mają one na celu ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu i pracy.

Stopnie niepełnosprawności

Możemy wyróżnić kilka stopni niepełnosprawności: Są one uzależnione od stanu naruszenia sprawności fizycznej organizmu.

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Z roku na rok w kasie PFRON-u jest coraz mniej pieniędzy do podziału dla organizacji pozarządowych. W związku z tym organizacje te mają poważne trudności z wykonywaniem swoich zadań statutowych.

Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się raz bez względu na liczbę niepełnosprawnych w rodzinie

W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pomimo tego, że w rodzinie jest kilka osób niepełnosprawnych, to świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się tylko raz.

Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Każda czynność dokonana w kancelarii notarialnej podlega opłacie. W zdecydowanej większości wysokość kosztów zależna jest od wartości przedmiotu dokonanej czynności. Czy takie rozwiązanie nie jest krzywdzące dla niewidomych, którzy muszą składać oświadczenia tylko przed notariuszem?

Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. O czym dokładnie decydują zespoły.

Do czego służy orzeczenie o niepełnosprawności

Osoba, która posiada status osoby niepełnosprawnej może skorzystać z wielu przywilejów w życiu codzienny, w pracy.

Jakie mamy stopnie niepełnosprawności?

Możemy wyróżnić trzy stopnie niepełnosprawności. Osoba niepełnosprawna może się legitymować znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co jest podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub osoby na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne. Prawo do ulgi wymaga właściwego udokumentowania.

Jakie wydatki może odliczyć niepełnosprawny w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Osoba niepełnosprawna ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Korzystają oni z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych sprawuje nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności.

Polski Związek Niewidomych

Jest największą organizacją działającą na rzecz ludzi niewidomych i słabowidzących.

Polski Związek Głuchych

Polski Związek Głuchych to organizacja powołana w celu zrzeszania osób niesłyszących i innych osób z wadą słuchu dla zapewnienia im pomocy we wszystkich sprawach życiowych.

REKLAMA