REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak oczyszczać powietrze z okapu kuchennego?


Każde powietrze usuwane przez okap kuchenny powinno być oczyszczane przed wyrzuceniem do atmosfery. Dodatkowo, odpowiednio oczyszczone powietrze może zostać wykorzystane jako źródło ciepła w systemach odzysku ciepła. Zapoznajmy się zatem z metodami i technikami oczyszczania powietrza z okapów kuchennych powszechnego użytku.

Co powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu?

Projekt zagospodarowania działki lub terenu to plansza zbiorcza zawierająca wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądała działka po zakończeniu prac budowlanych. Dotyczy to zarówno prac naziemnych, jak i instalacji podziemnych.

Jak wentylować garaż?


Każdy inwestor, który planuje budowę obiektu z dostępnym garażem powyżej kilku stanowisk, zastanawia się, jakie systemy wentylacji powinien zastosować, aby były one tanie, a przede wszystkim zgodne z prawem. Warto rozumieć specyfikę wentylacji garaży i to, w jaki sposób najlepiej zaprojektować i wykonać instalację wyciągu spalin.

Co to jest wentylacja personalna?


Wentylacją personalną nazywamy dostarczenie pojedynczej osobie odpowiedniej ilości powietrza, bezpośrednio w strefę oddychania. Jest to stosunkowo nowa dziedzina wentylacji, stosowana głównie w przemyśle oraz specjalistycznych nawiewach stanowiskowych. Poznajmy jej możliwości, wady oraz zalety.

REKLAMA

Jak wybrać zasobnik c.w.u?

Idealny zbiornik ciepłej wody użytkowej powinien być na tyle duży aby nigdy nie zabrakło nam ciepłej wody. Ponadto, powinien być wykonany z niezniszczalnych materiałów oraz być dostosowany do doprowadzenia całego ciepła z wszystkich urządzeń grzewczych znajdujących się w domu. Ściany zbiornika powinny być dobrze zaizolowane, tak aby nie tracił on zgromadzonego w nim ciepła.

Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?

Już na etapie projektowania swojego domu, musimy podjąć decyzję jaki zastosujemy system ogrzewania. W ostatnim czasie, tradycyjne systemy grzewcze coraz częściej zastępują pompy ciepła. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Jak ogrzać dom energią odnawialną?

Energia odnawialna to taka, za którą nie musimy płacić. Rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która pozwoli nam wytworzyć tego rodzaju energię. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Gdzie należy umieścić zbiornik z gazem?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem płynnym należy sprawdzić czy działka, na której znajduje się budynek jest odpowiednia do tego, by na niej umieścić zbiornik z gazem. Oprócz spełnienia wymagań co do lokalizacji wg Warunków Technicznych, które dają nam wybór pomiędzy podziemnym i naziemnym zbiornikiem, należy również zdecydować czy zbiornik kupimy na własność, wypożyczymy czy weźmiemy w dzierżawę.

REKLAMA

Jaka powinna być kotłownia dla kotła gazowego?


Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na lokalizację kotła spalania, wymaga odpowiednich warunków. W przypadku kotłowni gazowych warunki te zależą od rodzaju paliwa: czy jest to gaz ziemny czy płynny. Warunki te obejmują lokalizację kotłowni, jej wymiary, sposób wentylacji i rodzaje materiałów użytych do jej wykończenia.

Jak powinna wyglądać bezpieczna instalacja gazowa?


Poprawne, a zatem bezpieczne wykonanie instalacji gazowej określają przepisy Prawa Budowlanego oraz Warunki Techniczne. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, by wykonana instalacja gazowa nie była przyczyną groźnego wypadku?

Jak wykonać przyłącze do sieci gazowej? – wymagania


Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody czy gotowania, jest jednym z bardziej opłacalnych sposobów. Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrze jest skorzystać z tego. O tym czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę dowiemy się po złożeniu wniosku u dostawcy gazu o wydanie warunków technicznych i ekonomicznych wykonania przyłącza.

Jaki kocioł gazowy wybrać?


Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć. Pod tym względem kotły możemy podzielić na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne.

Co wybrać: gaz płynny czy ziemny?


Decydując się na ogrzewanie domu gazem należy sprawdzić czy nie jest możliwe przyłączenie budynku do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny, który jest tańszy i wygodniejszy w eksploatacji niż jak to jest w przypadku gazu płynnego. Wyboru nie mamy, gdy gazociąg znajduje się zbyt daleko od działki.

Jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni?



Idealnie dobrane centralne ogrzewanie powinno umożliwiać domownikom korzystanie z ogrzewania według ich uznania. Optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni to 18 st. C - jak wybrać zdrowe ogrzewanie do sypialni? Dlatego komfortową sytuacją była by możliwość utrzymania w niej niższej temperatury niż w pozostałych pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?


Stając przed wyborem kotła gazowego, nie należy się kierować tylko ich ceną. Cena w głównej mierze zależy od „wyposażenia” takiego kotła, czyli od funkcji i sposobu pracy. To właśnie od funkcji jakie chcemy by pełnił kocioł, rodzaju pomieszczenia adaptowanego na kotłownię, sposobu odprowadzania spalin, a na końcu ceny powinniśmy uzależnić wybór rodzaju kotła gazowego.

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?


Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Jak dobrać kurtynę powietrzną?


Właściwy dobór kurtyny powietrznej jest podstawą do jej właściwej i efektywnej pracy. Warto poznać warunki, w jakich najlepiej one pracują i wykorzystać to w celu optymalizacji wyboru kurtyny do własnej inwestycji.

Jak projektować instalację odprowadzenia skroplin z klimatyzatora?


Ważnym procesem instalacji klimatyzacyjnej jest osuszanie powietrza wewnętrznego. Na skutek wykraplania wody na wymienniku otrzymujemy jakiś strumień wilgoci, nazywany skroplinami, które należy odprowadzić do instalacji kanalizacyjnej. Ważne, aby świadomie dokonać wyboru instalacji skroplin i zoptymalizować jej koszty.

Kiedy izolować kanały wentylacji?


Właściwa grubość izolacji na kanałach wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zasadniczym zagadnieniem. Zły montaż lub brak izolacji może spowodować niechciane skutki w postaci wykraplania się wilgoci i wzrostu bakterii na wilgotnych powierzchniach.

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?


W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Co to jest wymiana ciepła i od czego ona zależy?


Proces wymiany ciepła jest zjawiskiem, którego doświadczamy przez całe nasze życia. Akceptujemy go i mimowolnie dostosowujemy się do niego. Warto poznać rządzące nim prawa w kontekście instalacji centralnego ogrzewania i ogrzewania budynków. Pozwoli nam to świadomie podejść do projektu instalacji centralnego ogrzewania oraz wielu zjawisk w przyrodzie.

Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?


Instalacja wody lodowej jako tradycyjna alternatywa dla systemów klimatyzacji freonowej, cały czas jest ciekawą i dość tanią alternatywą. Choć trudna do zaprojektowania, spełnia swoje zadanie i jest tania w utrzymaniu. Poznajmy podstawowe cechy takich systemów, ich wady oraz zalety.

Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?


Każda instalacja powinna być systematycznie kontrolowana. Pozwoli nam to uniknąć nieprzewidzianych awarii. A tym samym unikniemy dodatkowych kosztów związanych z jej usunięciem bądź wymianą niesprawnych urządzeń. Jak temu zapobiec? Jak często dokonywać kontrolnych przeglądów?

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

Jak ocieplić wnętrza?


Wybór ogrzewania domu nie jest w dzisiejszych czasach sprawą łatwą. Klienci najczęściej wybierają tradycyjne ogrzewanie grzejnikami, ale na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?


Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Czy jest to dobry wybór? Możemy dzięki temu zaoszczędzić? W ośmiu punktach przedstawiamy zalety takiego rozwiązania.

Jak ogrzać ogród zimowy?


Ogrody zimowe, dawniej zwane też oranżeriami, znów są bardzo popularne. Jeśli chcemy korzystać przez cały rok, powinniśmy zainstalować odpowiedni system ogrzewania.

Jak wybrać odpowiedni przycisk do wc?


Szklane, z tworzyw sztucznych bądź z metalu. Pojedyncze lub podwójne, w bogatej gamie kolorystycznej. Wybór przycisków do wc, dostępnych na rynku, jest praktycznie nieograniczony. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jakie są zalety natrysku?


Nowoczesna łazienka powinna być przede wszystkim ładna. Warto jednak także nad zastosować materiały oraz rozwiązania techniczne, które zapewniają długoletnią funkcjonalność. Łazienka powinna być też bezpieczna.

Jak zbudować własną oczyszczalnię?


Kiedy zamierzasz wybudować przydomową oczyszczalnię zamiast szamba, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to między innymi uregulowania prawne oraz dobór odpowiedniego typu oczyszczalni do rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Artykuł przeprowadzi Cię przez te i inne istotne kwestie dotyczące budowy oczyszczalni.

Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?


Rośnie zainteresowanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi, ponieważ coraz bardziej spadają ich ceny. Dzięki instalacji kotła kondensacyjnego możesz zmniejszyć zużycie gazu nawet o 5–15%. Jego instalacja będzie wymagać jednak od Ciebie dostosowania do niego istniejącej już instalacji.

Jak zamontować system przeciw ptakom?

Gołębie dają się we znaki wielu osobom. By je odstraszyć coraz częściej sięgamy po moduły mechaniczne. Jest to rozwiązanie bezpieczne i przynosi oczekiwane efekty: czystość oraz oszczędności na regularnym sprzątaniu. Przedstawiamy jak zamontować system przeciw ptakom.

Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?


Należy bardzo starannie dobrać pojemność zasobnika ciepłej wody. Jeśli zasobnik będzie za mały, nie dostarczy odpowiednie ilości wody do mycia i kąpieli. Jeśli będzie za duży, spowoduje wzrost kosztów eksploatacji.

DELTA TWIN M – Elegancki grzejnik kolumnowy

Grzejnik kolumnowy Delta Twin M składa się z dwóch rzędów rur o charakterystycznym profilu litery D, leżących jeden za drugim. Kształt ten zapewnia zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik, można zastosować zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Grzejnik dostępny jest w bogatej palecie kolorów RAL dostępnych na zamówienie.

Jak dobrać moc kotła?


Zanim wybierzemy kocioł do naszego domu, musimy wiedzieć, jaka moc będzie niezbędna do przygotowania ciepłej wody oraz do ogrzania budynku w mroźne dni. Wartość ta zależna jest również od rodzaju kotła, który chcemy zastosować (dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny).

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Jak mądrze ogrzać dom?


Od systemu grzewczego oczekujemy zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Żeby osiągnąć, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy przy uwzględnieniu ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?


Współczesne urządzenia gazowe tylko nie są zbyt podobne do tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przypominają stare konstrukcje w małym stopniu. Są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nadal zdarza się dużo tragicznych wypadków, które spowodowane są nierozważną eksploatacją instalacji.

W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?


Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela. Przyczyniamy się także do ochrony środowiska, zużywamy mniej energii elektrycznej. Mniej zużytej energii oznacza mniej zużytych surowców do jej wytworzenia, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń gazami z elektrowni węglowych i mniej odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych.

Czy warto używać listew przepięciowych?


Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?


Instalacja elektryczna to sieć kabli, w których żyły robocze biegną obok neutralnych i ochronnych, które nigdzie się nie stykają. Do przepływu prądu dochodzi po zamknięciu obwodu na końcach odgałęzień odbiornikiem. Prąd zawsze płynie po najkrótszej z możliwych tras, trasą o najniższym oporze przepływu. Jeśli dojdzie do zetknięcia żył mamy do czynienia ze zwarciem.

Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?


Odpowiedź na to pytanie mieści się w zakresie czynności, które bezpiecznie można wykonać samemu, jeśli posiadamy odpowiednie przyrządy pomiarowo detekcyjne oraz wiedzę, która zgodnie z prawem musi być poświadczoną uprawnieniami. Zapraszam na szkolenia SEP. Nie mogę brać odpowiedzialności za skutki poczynań domorosłych elektryków.

Co należy zrobić, aby podłączyć linię telefoniczną w domu jednorodzinnym?


Telefon jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu. Jak podłączyć linię telefoniczną w domu jednorodzinnym? Należy zrobić to na własny koszt czy lepiej zostawić to operatorowi?

Jak wstępnie oszacować koszty wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu oraz domu jednorodzinnym?


Koszty wymiany instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu szacowane są poprzez ilość punktów tam umieszczonych, jak dana instalacja ma być prowadzona (od toru przeszkód), z jakiego materiału są wykonane ściany budynku (cegła, beton, pustak).

Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?


Na sam początek pamiętajmy, żeby najpierw wykonać instalację elektryczną na własne potrzeby, a następnie kolejne etapy wizażu ogrodu. Ciężko nam będzie później patrzeć, jak ktoś rujnuje nam ogród, by położyć kilka być może niezbędnych kabli dla oświetlenia np. ścieżki

Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?


Instalację elektryczną, która zasila system przeciwoblodzeniowy należy bezwzględnie zabezpieczyć wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Należy również ustawić tabliczki, iż pod nawierzchnią znajduje się instalacja pod napięciem!

Jakiej instalacji elektrycznej potrzebujemy w garażu i przy domowym warsztacie?


Co do instalacji w garażu musimy wziąć pod uwagę, jakie urządzenia będą w nim zainstalowane 1-fazowe czy 3-fazowe.

Czym jest pomiar RCD?

Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?


Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

REKLAMA