REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Instalacje kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych - najczęstsze błędy. Jak ich uniknąć?

W niepewnych czasach, kiedy efektywność energetyczna i zrównoważone źródła energii stają się coraz ważniejsze, instalacja kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nie tylko wydajności, ale także bezpieczeństwa naszych systemów grzewczych i energetycznych. Niemniej jednak, proces ten może być pełen wyzwań i potencjalnych pułapek, które, jeśli nie zostaną odpowiednio uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie najczęściej błędy są popełniane podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć? Podpowiadamy.

Jak chronić dom, instalacje i urządzenia przed burzą?

Z danych Straży Pożarnej wynika, że z powodu wyładowań atmosferycznych zdarza się nawet ponad 400 pożarów domów w ciągu roku. Uderzenia pioruna często powodują też uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Prawdopodobieństwo trafienia wyładowania w dom nie jest wysokie, jednak przepięcia w instalacji mogą nastąpić nawet gdy piorun trafi obok budynku. Przed burzą nie ochroni więc sam piorunochron. O czym trzeba pamiętać?

Panele fotowoltaiczne - finansowanie, formalności, rozliczenia

Panele fotowoltaiczne. Potrzeba bycia "eko", a także rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób myśli o instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak sfinansować taką instalację? Jakich formalności trzeba dopełnić? Jak będzie wyglądało rozliczenie z zakładem energetycznym?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w domu - wybór, formalności, montaż, finansowanie

Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej? Skąd wziąć pieniądze na montaż?

REKLAMA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak to zrobić?

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczania w tych urządzeniach są usuwane za pomocą naturalnych metod.

Kupno domu do remontu - czy warto?

Budynek kupowany na rynku wtórnym, nawet jeśli wymaga remontu, może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas oceny stanu nieruchomości. Co ważne, na prace termomodernizacyjne domu, można uzyskać dotacje lub ulgę termomodernizacyjną.

Gdzie się kończy prywatne mieszkanie?

Kwestia rozgraniczenia pomiędzy częściami wspólnymi i prywatnym mieszkaniem, tylko z pozoru jest oczywista. Problemy oraz nieporozumienia mogą pojawić się między innymi wtedy, gdy dojdzie do awarii wodomierza lub pęknięcia rury kanalizacyjnej. Szczegółowe aspekty podziału budynku wielorodzinnego (na lokale i części wspólne), nie zostały uregulowane przez krajowe przepisy. Dlatego odpowiedzi na nurtujące pytania, trzeba m.in. szukać w orzecznictwie sądów.

Kominek otwarty. Budowa krok po kroku

Budowa kominka otwartego nie jest prosta. Źle wykonany kominek może nam w przyszłości sprawiać wiele kłopotów. Najważniejszą rzeczą w jego budowie - jest fundament. Jak wybudować kominek otwarty unikając błędów - radzi ekspert firmy VITCAS POLSKA.

REKLAMA

Gniazda elektryczne na co dzień. Jak je rozplanować?

Gniazdka elektryczne mają to do siebie, że jest ich albo za mało, albo są ulokowane w złym miejscu. Zarówno budowa, jak i remont to świetna okazja, do tego, aby przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w domu, czy mieszkaniu.

Dyrektywa ErP – zmiany dla instalatorów

Dyrektywa ErP będzie obowiązywać od 26 września 2015 roku. Dyrektywa ErP to dokument, który będzie regulować nowe wymagania odnośnie efektywności energetycznej źródeł ciepła i zasobników c.w.u. Dokument będzie nakładać nowe obowiązki nie tylko na producentów i dystrybutorów, ale i na instalatorów tych urządzeń.

Miedź Przeciwdrobnoustrojowa w marketowych wózkach

Uchwyty wózków sklepowych to siedlisko bakterii i innych drobnoustrojów. Jak pokazują badania, znajdują się tam bakterie typu fekalnego, w tym najczęściej E.coli. Jeden z brazylijskich supermarketów w trosce o zdrowie klientów wyposażył wózki w uchwyty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

Komin z cegły – podstawowe zasady budowy

Komin jest jednym z podstawowych elementów każdego budynku. Od kominów wentylacyjnych zależy dobra wentylacja w budynku i komfort mieszkańców. Prawidłową budowę komina nakazaują przepisy budowlane - normy, które określają podstawowe parametry komina, jego usytuowania w budynku oraz konstrukcję.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Jak naprawić cieknącą toaletę? Poradnik

Niesprawna toaleta (wc) to dość uciążliwy problem. Jak naprawić wc? Co zrobić, kiedy cieknie ze spłuczki, zbiornik stale się napełnia lub awaria toalety spowodowała zalanie naszego mieszkania? Pewnym sytuacjom można zapobiec, wystarczy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec danej awarii.

Problematyczny status instalacji przesyłowych

W momencie przyłączenia instalacji do sieci przestaje być ona częścią nieruchomości. Od tej pory stanowi odrębną rzecz – staje się częścią przedsiębiorstwa przesyłowego.

Instalacja fotowoltaiczna i prawo w Polsce

Co mówią polskie przepisy na temat ogniw i instalacji fotowoltanicznych? W polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji „instalacji fotowoltaicznej”, a roboty budowlane związane z montażem wolnostojących kolektorów słonecznych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego wynika, że montaż kolektorów nie podlega zgłoszeniu organom.

Wentylacja zimą - dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego powinniśmy dbać o wentylację naszych mieszkań zimą? Odpowiedź jest prosta - żeby żyć zdrowiej! Jakość powietrza w naszych domach wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Wentylacja ma także wpływ na walką z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Kominek - który wybrać?

Marzy ci się kominek. Ale który wybrać? Kominek z wkładem żeliwnym? Kominek z rozprowadzaczem ciepłego powietrza z szybą żaroodporną? Czy kominek z płaszczem wodnym? Zobacz poradnik.

Grzejnik promiennikowy - do kuchni i do łazienki

Dzięki grzejnikowi promiennikowemu możemy zachować odpowiednią temperaturę w kuchni oraz w łazience. Przyjęło się, że w optymalna temperatura w łazience to ok. 24 st.C, natomiast w kuchni ok. 18 st.C.

Jaką farbą pomalować grzejniki?

Jaką farbą pomalować grzejniki? Tylko taką, która jest przeznaczona do tego celu. Najczęściej są to farby akrylowe z specjalnymi dodatkami, dzięki którym farba nie odpryskuje, nie odbarwia się i wytrzymuje wysokie temperatury. Będąc w sklepie bez problemu znajdziemy farbę do malowania grzejników - szukajmy tej z informacją na opakowaniu "do grzejników".

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? To proste, wystarczy tylko skompletować niezbędne narzędzia i przeczytać poniższą instrukcję. Przydadzą się: klucz nastawny i miska lub inny pojemnik na wodę. Zobacz jak w pięciu krokach odpowietrzyć kaloryfer.

Jak malować rury grzewcze? Poradnik

Jak malować instalację grzewczą? Jakiej farby używać do malowania grzejników? Jakie narzędzia będą najlepsze? Jak przygotować powierzchnię do malowania. Zobacz poradnik w jaki sposób odnowić powierzchnię rur grzewczych oraz grzejników.

Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Przygotowanie grzejników do okresu grzewczego jest ważne jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń. Jeśli grzejniki są brudne - wyczyść je, należy je także odpowietrzyć. Zobacz, jak kompleksowo przygotować grzejnik do zimy.

Źle dopasowany komin – to zagrożenie dla domowników

Źle dopasowany komin może być zagrożeniem dla domowników. Niebezpieczne może okazać się już podłączenie kominka do systemu kominowego przeznaczonego dla urządzeń gazowych. Aby instalacja była bezpieczna każdy system kominowy przed oddaniem do użytkowania powinien być poddany odbiorowi kominiarskiemu.

Pompy ciepła – naturalne ciepło z wnętrza Ziemi

Wykorzystywanie energii geotermalnej, zgromadzonej wewnątrz Ziemi w ostatnich latach stało się dość popularne. Nośnikiem energii geotermalnej jest woda lub para wodna.

Instalacje z miedzi w systemach fotowoltaicznych

Lato, to czas kiedy panele fotowoltaiczne działają najefektywniej. Choć niewiele osób o tym wie, konstrukcje paneli trudno wyobrazić sobie bez miedzi.

Ciekawostki na temat miedzi - czy wiesz, że...

Miedź to pierwiastek chemiczny, który towarzyszy nam na co dzień. Miedź po przetopieniu jest metalem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Stosowane w instalacjach rury i złączki z miedzi są nierdzewne, przeżyją sto lat, a także nie trzeba ich konserwować. Miedź ma właściwości bakteriobójcze, nie zmienia smaku, ani zapachu wody. Wbrew obiegowym opiniom koszt miedzianej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.

Jak walczyć z upałem – 8 trików

Jak się szybko i tanio ochłodzić? Chłód w mieszkaniu można sobie zapewnić na kilka różnych sposobów, zobacz jak!

Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią

Wśród inwestorów i instalatorów panuje opinia, że miedź jest droga i nie opłaca się w nią inwestować. Takie sądy wynikają z prostych porównań ceny za metr materiału, bez wzięcia pod uwagę właściwości takich jak jego trwałość, czy przewodność ciepła. Takie uproszczenia często prowadzą do błędnych wniosków.

Miedziane instalacje gazowe – dlaczego są tak polecane przez fachowców?

Miedź to jeden z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości. Korzystamy z niej już od tysięcy lat, co potwierdzają kolejne odkrycia archeologiczne, jak choćby rury egipskie z 2 750 roku p.n.e. Miedziane wyroby spełniają wszystkie normy europejskie dot. materiałów budowlanych. Instalacje gazowe wykonane z miedzi charakteryzują się trwałością i bezpieczeństwem.

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody – wszystko co trzeba wiedzieć przed jego zakupem

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej jest urządzeniem, za pomocą którego możemy ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Poniżej przedstawiamy wam poradnik na temat zasobników ciepłej wody użytkowej. O jakiej pojemności zbiornik wybrać? Kiedy zmniejsza się ciśnienie wody? Jak zabezpieczyć zasobnik przed rdzą i jak przeprowadzać jego dezynfekcję? Zapraszamy do lektury.

Kto odpowiada za zalanie mieszkania?

Wina za zalanie mieszkania nie zawsze spoczywa na sąsiedzie z góry. Aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za zalanie mieszkania, należy określić przyczynę awarii. Winę mogą ponosić zarówno zarządcy budynku, jak i cała wspólnota mieszkaniowa.

Wymiana grzejników w kamienicy

Jak wymienić grzejniki w starym budynku? W ostatnim czasie gruntowne remonty kamienic są coraz częściej przeprowadzane. Wymiana instalacji grzewczej wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. W pierwszej kolejności musimy zadecydować czy wymieniamy całą instalację, czy tylko jej część.

Zasady bhp podczas montażu okablowania

Podczas montażu okablowania może dojść do porażenia prądem, w związku z tym należy przestrzegać przepisów BHP. Prawidłowo wykonane okablowanie daje nam pewność, że w trakcie jego użytkowania nie dojdzie do zwarcia i zapalenia się sieci. Sprawdź jakie zasady BHP obowiązują podczas montażu okablowania.

Samodzielne odpowietrzanie grzejników krok po kroku

Po czym poznać, że grzejniki są zapowietrzone? Niesprawny grzejnik to np. szumiący grzejnik, który nierównomiernie oddaje ciepło. Kiedy za oknem robi się coraz zimniej, warto zainteresować się tematem niesprawnych grzejników.

BHP podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych

Na budowie bardzo ważne jest zachowywanie się zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy. Staje się to szczególnie istotne w trakcie korzystania z urządzeń i w trakcie montowania instalacji elektrycznych. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, bo jedno porażenie prądem może skończyć się śmiercią któregoś z pracowników. W jaki sposób należy postępować podczas korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych na budowie?

Oznakowanie urządzeń elektrycznych - nowe przepisy w 2014 roku

Wszystkie sprzedawane w Polsce sprzęty elektroniczne powinny od 2014 roku posiadać informacje o swojej efektywności. Informacja taka powinna znajdować się na etykiecie energetycznej oraz w materiałach promocyjnych.

Jak przedłużyć żywotność kotła grzewczego?

Instalacja grzewcza, aby sprawnie działała musi spełniać wymagania polskich norm w zakresie zabezpieczenia urządzeń systemu grzewczego. Wielu producentów dodatkowo ma w swojej ofercie dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym będziemy mogli przedłużyć żywotność naszego kotła.

Jak płacić niższe rachunki za prąd zimą. Poradnik

Jak obniżyć rachunki za prąd w okresie zimowym. Po pierwsze należy gasić światło w domu podczas naszej nieobecności, a także wyłączać sprzęt rtv. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Rachunki za prąd możne obniżyć też zmieniając dostawcę energii elektrycznej.

Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed wyjazdem na święta?

Zabezpieczenie domu i mieszkania przed wyjazdem na święta jest bardzo ważne jeśli, chcemy ten okres spędzić bez niespodzianek oraz w spokoju. Zobacz w jaki sposób zabezpieczyć dom i mieszkanie przed włamaniem.

Klimatyzacja w biurze – zalety i wady

Poczuć miły chłód podczas letnich upałów lub podgrzać szybko pomieszczenie do upragnionych 24 stopni Celsjusza, gdy za oknem mróz, to zalety klimatyzacji. Jakie są zalety i wady klimatyzacji w biurze? Co brać pod uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Uszczelnienie okien i drzwi przez zimą

Uszczelnienie okien i drzwi to zadania, których w żadnym wypadku nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę. Nieszczelne okna i drzwi mogą przyczynić się do dużych strat ciepła, a co za tym idzie wyższych rachunków za ogrzewanie.

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Podzielniki ciepła to urządzenia, które pozwalają na określenie ile ciepła zostało zużyte w poszczególnych mieszkaniach. Dzięki temu każdy z mieszkańców może płacić za ciepło tyle, ile rzeczywiście go zużył. W jaki sposób działa podzielnik ciepła? Jak możemy zainstalować podzielnik w swoim mieszkaniu? Jak oszczędzić na ogrzewaniu po zamontowaniu podzielnika?

Sposoby ochrony budynku przed burzą

Aby chronić instalację elektryczną i urządzenia elektroniczne w swoim domu powinniśmy zamontować odpowiednie elementy piorunochronne na dachu budynku. Czym są zwody, uziomy i przewody odprowadzające? Co świadczy o dobrej jakości systemów ochrony budynku przed burzą? Jakie usytuowanie domu może wpływać na większe prawdopodobieństwo wyładowań elektrycznych?

Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Przeprowadzenie tras kablowych w domach jednorodzinnych nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto zdecydować się na profesjonalnie poprowadzoną trasę kablową już na etapie projektowania budynku. Koryta kablowe z blachy stalowej, korytka siatkowe druciane czy drabiny kablowe to rozwiązania dostępne praktycznie w każdym budynku. Zobacz, jak odpowiednio przeprowadzić trasy kablowe?

Gniazda natynkowe jako element aranżacji wnętrza

Czy gniazda natynkowe mogą by jednym z elementów aranżacji wnętrza? Okazuje się, że tak.

Metody cieplnego łączenia metali

Łączenie metali za pomocą ciepła może odbywać się na trzy sposoby: poprzez spawanie, zgrzewanie lub lutowanie. Czym różnią się te poszczególne metody łączenia metali? Jakie druty i elektrody można stosować do spawania stali? Jakie spoiwa lutownicze należy stosować do lutowania miękkiego, a jakie do lutowania twardego? Zobacz poradnik.

Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zmian w instalacjach w domu jednorodzinnym nie da się przeprowadzić na każdym etapie budowy lub po jej zakończeniu, a jeśli jest to możliwe, wówczas wiąże się z wysokimi kosztami. Kiedy wobec tego możemy przeprowadzić zmiany w instalacjach? Jakie zmiany będziemy w stanie wdrożyć na różnych etapach budowy?

Ogrzewanie domu gazem. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na podłączenie gazu w swoim domu, warto pomyśleć o kosztach przyłączenia i kosztach samego ogrzewania gazowego. W jaki sposób załatwić formalności związane z przyłączeniem domu do sieci gazowej? Jakie będą opłaty za ogrzewanie domu gazem? Jak długo należy czekać na decyzję w sprawie przyłączenia?

REKLAMA