Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie pozostaje w bieżącym kontakcie z piekarzami i cukiernikami z Pomorza Zachodniego. Ceny surowców w IV kwartale roku 2022 zatrzymały się, ale przedsiębiorcy obawiają się ich wystrzału w styczniu 2023 roku oraz w momencie, gdy zmodyfikowana zostanie Tarcza Antyinflacyjna. W gorszej sytuacji niż piekarze są cukiernicy - tutaj widoczny jest nie tylko wzrost cen podstawowych produktów, ale i masła, bakalii, owoców czy mleka.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Faktyczna inflacja może ocierać się o 35-40 proc. w skali roku - ocenił w komentarzu z 31 października 2022 r. ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Podkreślił, że głównym czynnikiem napędzającym ceny pozostają nośniki energii, które zdrożały w ciągu roku o 41 proc. Szczyt inflacji będzie przypadać na pierwsze miesiące 2023 r., a od marca ma zacząć silnie spadać - powiedziała w poniedziałek 31 października 2022 r. wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że na koniec 2023 roku inflacja ma być jednocyfrowa.
W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają m.in.: (1) czy warto utrzymywać dziś wyższy niż zwykle poziom gotówki w portfelu, czy możemy liczyć na pojawiające się okazje inwestycyjne, (2) jakie rysują się perspektywy dla rynków akcji – tak krajowych, jak i zagranicznych, (3) jaki wpływ na nastroje inwestorów rynku obligacji ma utrzymująca się, uporczywa inflacja.