REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Części samochodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak dobrać olej do auta i jak często trzeba go wymieniać?

W instrukcji obsługi każdego pojazdu znajdziemy informacje, jaki olej stosować. Rady producentów mogą być jednak rozbieżne, mimo podobnych silników. Podpowiemy, w jaki sposób dobrać olej i kiedy go wymienić.

Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Nagły wzrost temperatury silnika ponad normę może być spowodowany wieloma czynnikami. Przedstawiamy poniżej kilka najczęściej występujących usterek układu chłodzenia oraz sposoby na ich naprawę.

Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

Jest sporo przyczyn stuków, które wydobywają się spod maski podczas pracy silnika. Nie zawsze świadczą o usterce silnika, ale wszystkie podejrzane stuki w komorze silnika należy traktować poważnie.

Wymiana świec zapłonowych: jak to zrobić?

Warto zadbać o wymianę świec zapłonowych. Jest to istotny element dla prawidłowego działania silnika. Awaria świecy zapłonowej może mieć zły wpływ na dalszą eksploatację jednostki napędowej.

REKLAMA

Geometria zawieszenia: teoria i praktyka

Odpowiednio ustawiona geometria kół jest istotna ze względu na prawidłową eksploatację auta oraz bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy na co wpływ ma kąt pochylenia kół, a na co zbieżność.

Jak utwardzić zawieszenie?

Auto buja się na zakrętach, nurkuje przy hamowaniu, przy dodaniu gazu "leci na plecy"? To mało przyjemne – w takim przypadku warto nieco utwardzić zawieszenie.

Sportowe filtry powietrza - porady

Wymiana filtra powietrza na sportowy, np. stożkowy to najpopularniejszy sposób na rozpoczęcie przygody z tuningiem. Odkrywamy tajniki dostarczania powietrza do silnika.

Jakie opony wybrać na KJS?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia jeśli planujemy start w tzw. KJSie, czyli Konkursowej Jeździe Sportowej.

REKLAMA

Jak przygotować się do KJS?

KJS - Konkursowa Jazda Samochodem. Tego typu imprezy przeznaczone są dla kierowców – amatorów. To rajdowa szkoła, po przejechaniu z dobrymi rezultatami kilku imprez w sezonie można ubiegać się o licencję kierowcy rajdowego.

Jak odpowietrzyć hamulce?

Przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych, zwróćmy uwagę na odpowietrzenie hamulców. Podpowiadamy, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce.

Spoilery samochodowe - porady

Spojler to element tuningu wizualnego, czy mechanicznego? Jedno łączy się z drugim, ale w sumie podczas jazdy codziennej, spojlery pełnią funkcje ozdobne, a nie pomagają w dociskaniu auta do podłoża.

Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?

Ciemne klosze lamp i szyby „dymki” – warto dokładnie sprawdzić co wolno a czego nie. Inaczej narażamy się na niepotrzebne reperkusje ze strony policjantów i diagnostów.

Jak zamontować oświetlenie LED?

Diody LED podbijają świat motoryzacji. Ty też możesz w swoim samochodzie zamontować lampy LED. Do topowych modeli aut klasy premium trudno się upodobnić, ale możesz zyskać własny styl i – co ciekawe – zaoszczędzić nieco gotówki.

Czy warto montowac kolorowe żarówki w aucie?

Niektórzy kierowcy montują w swoich samochodach kolorowe światła – np. do świateł postojowych zakładają niebieskie żarówki, zmieniają kolor migaczy, czy też podświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej.

Jakie są plusy i minusy reflektorów ksenonowych?

Lampy ksenonowe mają zalety. Największą ich wadą jest cena, która z jednej strony odstrasza potencjalnych nabywców, a z drugiej nakręca rynek podróbek, które z jakością ksenonów nie mają wiele wspólnego.

Jazda z przyczepą. O czym pamiętać?

Nawet jeśli tego nie planujemy, w końcu możemy natrafić na konieczność pociągnięcia naszym autem przyczepy. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Wiele usterek unieruchamiających pojazd często wynika z drobnych problemów. Nie zawsze, gdy nasze auto zatrzyma się na poboczu, musimy od razu dzwonić po pomoc.

Przeciekanie zaworu igłowego w gaźniku. Co zrobić?

Przeciekanie zaworu igłowego może skończyć się zalaniem gaźnika i unieruchomieniem silnika. O tym, co możemy wtedy zrobić powinien wiedzieć każdy posiadacz motocykla lub auta z gaźnikiem opadowym.

Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją żarówek. Duża liczba producentów żarówek spowodowała, że pojawiły się na rynku również podróbki. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego auta?

Jak naprawić ruszającą się lampę?

Ruszająca się lampa to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Przesunięty strumień światła nie oświetla właściwie drogi i oślepia innych uczestników ruchu. Na szczęście naprawa ruszającej się lapmy jest prosta.

Jak przywrócić blask reflektorom?

Matowe i zniszczone reflektory to problem wielu aut. Istnieją jednak sposoby, by przywrócić przejrzystość reflektorom. Polerowanie reflektorów jest coraz częstszą praktyką wśród kierowców.

Jak samemu wypolerować aluminiową felgę?

Efektu wypolerowanych felg nie trzeba nikomu reklamować. Koszt profesjonalnej usługi w specjalistycznym zakładzie może jednak przekroczyć sumę tysiąca złotych za komplet felg. Podpowiadamy, jak można zrobić to samemu.

Polerowanie aluminiowej felgi - jak zrobić to samemu?


Taka usługa w profesjonalnym zakładzie kosztuje dość sporo. Tymczasem, mając trochę wolnego czasu możemy zrobić to samemu za ułamek tej sumy.

Jak tanim sposobem zredukować luzy w mechanizmach wycieraczek w starszych modelach samochodów?

Przedstawiony sposób na eliminację usterki wymaga trochę sprawności manualnych i jest dedykowany dla właścicieli bardzo leciwych samochodów, którzy nie mają pieniędzy na naprawę w warsztacie. Pozostaje jednak skuteczny.

Wymiana bezpiecznika

Gdy w naszym samochodzie jakieś urządzenie zasilane prądem nie działa, może to oznaczać, że bezpiecznik jest przepalony. Podpowiadamy, jak zdiagnozować taką usterkę i jak powinna wyglądać wymiana bezpiecznika.

Jak wymienić głośniki?

Wymiana standardowych głośników poprawi jakości dźwięku. Jednak montaż głośników to nie tylko wyjęcie i wsadzenie nowych, wiąże się z tym jeszcze kilka innych czynności.

Polerowanie felg krok po kroku

Polerowanie felg to zabieg, który sprawi, że nasze koła będą lśnić niczym powierzchnia lustra.

Jak polerować felgi? Ekspert radzi

Coraz częściej możemy spotkać samochody, których felgi błyszczą niczym lustro. Taki efekt uzyskuje się dzięki polerowaniu powierzchni obręczy.

Jak zamontować czujniki parkowania?

Większość nowych aut ma zintegrowane czujniki parkowania. Jednak samodzielny montaż czujników parkowania nie jest trudny. Oto kilka porad, które pomogą zamontować czujniki parkowania

Co należy kontrolować w aucie by jeździć bezpiecznie?

Bezpieczna jazda wymaga regularnych kontroli kondycji technicznej pojazdu. Radzimy, co należy kontrolować w samochodzie, żeby jazda była bezpieczniejsza.

Jak jeździć po 60. roku życia?

Jazda samochodem ułatwia życie każdemu z nas, a w szczególności osobom starszym. Jednak w pewnym wieku prowadzenie samochodu staje się bardzo niebezpieczne.

Co robić, gdy rozpadnie się przegub napędowy w aucie z przednim napędem?

Rozsypanie się przegubu napędowego jest poważną awarią, której usunięcie w trasie jest prawie niemożliwe bez zapasowych części, specjalistycznych narzędzi i talentu mechanika.

Jak naprawić falujące obroty?

Naprawa silnika pracującego nierówno nie musi być kosztowna. Powodów jego wadliwego działania może być wiele, jednak większość z nich da się wyeliminować własnoręcznie. Oto jak wyeliminować falujące obroty na jałowych obrotach w silniku.

Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Rozsądne używanie telefonu komórkowego w samochodzie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wybór zestawów głośnomówiących jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak wyciszyć odgłos pracy silnika?

Wyciszenie kabiny od odgłosów pracy silnika nie jest łatwe. Jednak są sposoby, by odgłos pracy jednostki napędowej w przedziale pasażerskim był ledwie słyszalny.

Pakujemy boks dachowy

Boksy dachowe są pojemne, jednak nie oznacza to że można do nich ładować bardzo ciężkie przedmioty. Podpowiadamy, jak bezpiecznie załadować bagażnik dachowy.

Jak przygotować auto do długiego postoju?

Wyjazd w delegację bez prywatnego samochodu lub ciężka zima, podczas której wolimy zostawić auto w garażu, oznaczają długi postój dla naszego auta. Jak przygotować na to samochód i jak bezpiecznie go potem uruchomić?

Wybór rozmiaru opon na zimę

Parametry opon zimowych muszą być dostosowane do trudnych warunków. Ilu kierowców tyle opinii co do ich rozmiaru. Doradzamy jakie opony wybrać aby cieszyć się komfortem jazdy i nie pogorszyć trakcji naszego auta.

Jak sprawują się opony wielosezonowe zimą?

Komplet nowych opon zawsze jest sporym wydatkiem. Tańsza metoda to zakup opon wielosezonowych. Podpowiadamy kiedy warto rozważyć jedne koła na cały rok.

Jak właściwie wymieniać opony?

Mimo że wymianą zajmuje się serwis, warto poznać szczegóły tej czynności. Dzięki temu będziemy mogli skontrolować pracę wulkanizatorów i mieć czyste sumienie, że wszystko zostało właściwie przeprowadzone.

Kiedy opony nadają się do wyrzucenia?

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, bezpieczeństwo często schodzi na drugi plan. Tak jest również w przypadku opon, kiedy kierowcy decydują się założyć zużyte opony na "jeszcze jeden sezon". Podpowiadamy jak rozpoznać zużyte i stare opony.

Kiedy opona nie nadaje się do użytku?

Większość kierowców często ma dylemat, czy jeszcze sezon przejeździć na oponach, czy już je wymienić. Podpowiadamy kiedy opony uznaje się za stare, a kiedy jako zużyte?

Jakie są przyczyny drgań na kierownicy?

Denerwujące drżenia występujące na kierownicy nie tylko potrafią wyprowadzić kierowcę z równowagi, są również sygnałem oznaczającym, że mamy problem z autem. Przyczyn może być kilka. Podpowiadamy jak je znaleźć i wyeliminować.

Na którą oś montować mniej zużyte ogumienie?

Wielu kierowców mając do dyspozycji opony zimowe o nierównomiernym stopniu zużycia, zastanawia się na którą oś zamontować opony w lepszym stanie.

Układ chłodzenia – usterki i konserwacja

Konserwacja układu chłodzenia jest niezbędna. Silnik produkuje ogromne ilości ciepła, a układ chłodzenia chroni go przed zatarciem i całkowitym zniszczeniem. Oto kilka porad, jak zadbać o prawidłowe działanie układu chłodzenia.

Jak wymienić filtry paliwa i powietrza?

Regularna wymiana filtrów paliwa i powietrza w naszym samochodzie może mieć duży wpływ na żywotność silnika i osiągi auta. Podpowiadamy, jak wymienić filtr paliwa oraz filtr powietrza w samochodzie.

Jak wyeliminować drgania kierownicy?

Drgania kierownicy są męczące podczas jazdy i uszkadzają zawieszenie. Istnieją jednak sposoby na zredukowanie drgań kierownicy, które utrudniają nam podróż.

Jak wyeliminować trzeszczenie zawieszenia?

Trzeszczenie zawieszenia jest trudne do zlokalizowania, a usunięcie jego przyczyn kosztowne. W poradniku przedstawimy gdzie i jak szukać źródła skrzypiącego zawieszenia.

Co zrobić, gdy światła wydają się świecić słabiej niż powinny?

Bywa, że światła w samochodzie świecą słabiej niż powinny. Może to być wrażenie subiektywne, ale może też świadczyć o uszkodzeniu instalacji elektrycznej. Podpowiadamy jak naprawić słabo święcące światła.

Jak naprawić parujące reflektory?

Parujące reflektory mogą świadczyć o wypadkowej historii auta. Kiedy po każdym deszczu lub myciu lampa zaczyna parować reflektor i traci przejrzystość, najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce.

REKLAMA