REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Części samochodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustawiać zasysanie powietrza do silnika latem i zimą?

Aby silnik pracował musi być zasilany w paliwo i powietrze. Powietrze zasysa z atmosfery poprzez specjalny filtr, pochłaniający różne zanieczyszczenia.

Uszkodzenia i odkształcenia felg i opon - jak je sprawdzić? Ekspert radzi

Jeśli felgi i opony są zniekształcone, łatwo to wykryć nawet w warunkach domowych. Przedstawiamy, jak sprawdzić opony i felgi.

Jak sprawdzić czy felgi i opony nie są odkształcone?

W domowych warunkach można łatwo sprawdzić, czy felgi i założone na nie opony nie mają odkształceń, kwalifikujących je do naprawy lub wymiany.

Jak zdejmować i zakładać łożyska?


W praktyce warsztatowej dość często zachodzi konieczność wymiany łożysk. Wiąże się to z usunięciem starych, zużytych i zastąpieniem ich nowymi.

REKLAMA

Jak naprawić rozrusznik?

Awaria rozrusznika jest mało przyjemna, jednak większość usterek tego urządzenia można usunąć we własnym zakresie, bez specjalistycznych przyrządów.

Jak określić w domowych warunkach stan skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego?

Stopień zużycia skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego można sprawdzić nawet w domowych warunkach.

Jak prawidłowo eksploatować opony?

Jakość i stan ogumienia pojazdu mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Starty, płytki bieżnik nie jest w stanie odprowadzić spod opony odpowiednio szybko całej wody.

Jak dbać o właściwą eksploatację opon?

Stan i jakość naszych opon mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ignorowany przez kierowców zły stan bieżnika może doprowadzić do tragedii. Nie jest on w stanie odprowadzić nadmiernej ilości wody.

REKLAMA

Jak wyeliminować przyczyny nadmiernego zużycia różnych elementów samochodu?

Wszystkie elementy samochodu zużywają się w trakcie eksploatacji. Bywa jednak, że zużycie to jest znacznie szybsze. Ma na to wpływ wiele przyczyn, z których wszystkie są możliwe do wyeliminowania.

Co smarować w samochodzie?

Producenci samochodów podają w instrukcjach obsługi, jakie elementy w jaki sposób powinny być okresowo smarowane, aby zapewnić ich niezawodność i długotrwałą żywotność.

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się?


Chyba nie ma na świecie kierowcy, który nagle stwierdzał, że jakaś śruba lub nakrętka sama się odkręciła podczas eksploatacji auta. Pół biedy, kiedy dotyczy to jakiegoś mało istotnego elementu. Gorzej, gdy ten element odpowiada bezpośrednio za bezpieczną jazdę, np. jest częścią układu kierowniczego.

Jak odsiarczyć akumulator?

Choć dziś akumulatory są łatwo dostępne, a ich ceny nie są wygórowane, to warto troszczyć się o ich stan, choćby tylko po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas porannego uruchamiania silnika. Podpowiadamy, jak odsiarczyć akumulator?

Jak wstępnie rozpoznać nadmierne zużycie elementów zawieszenia?


Zużycie i powstające w jego efekcie awarie elementów zawieszenia kół pojazdu są bardzo częstymi powodami wielu poważnych wypadków drogowych i katastrof.

Jak rozpoznać nadmierne zużycie tłoków i cylindrów w silniku?

Oto jak rozpoznać nadmierne zużycie tłoków i cylindrów w silniku.

Masz nadmiernie zużyte opony? Zobacz najczęstsze przyczyny

Opony to ta część pojazdu, która mając duże znaczenia dla naszego bezpieczeństwa, zużywa się dość szybko. To jak długo możemy używać jednego kompletu zależy od wielu czynników. Nawet przy naprawdę oszczędnej jeździe ciężko przekroczyć 100 000 km.

Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?

W stosunku do innych elementów samochodu opony zużywają się bardzo szybko. Ich okres eksploatacji zależy od bardzo wielu czynników i rzadko przekracza 100 000 km, nawet przy bardzo oszczędnej jeździe.

Jak określić stan sprzęgła?

W samochodach powszechnie są stosowane sprzęgła suche, jednotarczowe. Przenoszą one, za pomocą sporych rozmiarów tarcz ciernych, obrotowy ruch wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. Nadmierne zużycie sprzęgła może unieruchomić auto, w jaki więc sposób określić jego stan?

Jak jeździć ekonomicznie?

Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?

Jak wygląda racjonalna eksploatacja skrzyni biegów i elementów napędzających koła?

Skrzynie biegów i mechanizmy różnicowe zabudowane w tylnych mostach pojazdów zużywają się znacznie wolniej, niż silniki.

Jak eksploatować silnik samochodowy?

Pojazdy samochodowe są tak konstruowane i wykonywane, aby uzyskać jak największą ich trwałość i niezawodność. Nie oznacza to jednak, że są wieczne.

Jak postępować z cięgłem, które zacięło się w pancerzu?

Zdarza się czasem, na szczęście dość rzadko, że ważne cięgło zaczyna się blokować, pracuje z coraz większym oporem, aż w końcu zacina się na dobre.

Jak dbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy, a raczej – stan, w jakim on się znajduje – ma istotny wpływ na bezpieczeństwo holowania przyczepy.

Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Czyszczenie zbiornika i przewodów paliwowych z wody można przeprowadzić ławo, wykorzystując wiedzę, że jej ciężar właściwy jest większy, niż ciężar powszechnie stosowanych paliw silnikowych. Podpowiadamy jak zapobiec zamarzaniu wody w układzie paliwowym.

Nowe turbodiesle w Jeepie

Pod maską Jeepa pojawiły się nowe silniki aby zwiększyć sprzedać w Europie.

Cięgło zacięło się w pancerzu. Co zrobić?

Blokowanie się cięgieł jest spowodowane dwiema przyczynami: korozją i przecieraniem się drutów w lince, stanowiącej owo cięgło.

Jak samodzielnie wymienić olej w skrzyni biegów?

Samodzielnie, nie dysponując specjalistycznymi narzędziami, można wymieniać olej tylko w takich skrzyniach biegów, które mają w dnie korki spustowe.

Kontrola ciśnienia w oponach - poradnik

Właściwie napompowane opony naszego pojazdu przyczyniają się nie tylko do zwiększonego komfortu ale również do poprawy bezpieczeństwa. Zwiększenie trwałości ogumienia i zmniejszone zużycie paliwa, również nie pozostają bez znaczenia.

Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Wygląd elektrod i wewnętrznego izolatora świec, wykręconych z silnika po dłuższej, co najmniej kilkunastominutowej jeździe poza miastem, może powiedzieć bardzo dużo na temat stanu silnika auta i jego regulacji oraz stopniu zużycia lub awariach.

Tuning - geneza

Tuning to z angielskiego strojenie, dostrajanie. Czyli dążenie do idealnej formy. Zwrot ten zaczął być powszechnie używany w społeczności motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 50 i 60. Zwykle używany był w kontekście regulacji silników i gaźników, co było sztuką trudną niczym strojenie skrzypiec.

Jak zmienić koło w zimie?


Zmiana koła, zwłaszcza podczas deszczu lub zimą, nie należy do przyjemnych czynności. Często kończy się pobrudzeniem ubrania kierowcy i zanieczyszczeniem bagażnika.

Jak korzystać z kamery cofania?


Cofanie przy ograniczonej widoczności do tyłu, np. w samochodach typu van, albo dostawczych, jest rzeczą bardzo trudną. Najlepsze lusterka wsteczne nie zastąpią w takich pojazdach kamery cofania.

Jak wykopać samochód z zaspy lub błota?


Gdy samochód ugrzęźnie w zaspie śnieżnej, błocie lub w innym miejscu, jednym ze sposobów, aby wyprowadzić go z tej sytuacji jest podłożenie pod jego koła desek, gałęzi itp.

Jak oszczędzać hamulce?

Dwa rodzaje elementów, biorących udział w hamowaniu pojazdu, zużywają się znacznie szybciej, niż pozostałe. Są to tarcze lub bębny hamulcowe oraz nakładki cierne na klockach lub szczękach hamulcowych.

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Nie wszyscy kierowcy dbają o własną wygodę za kierownicą. A nie jest to wcale trudne. Po prostu trzeba dopasować do siebie miejsce, w którym każdego dnia spędza się ponad godzinę. Pozycja za kierownicą jest jednym z istotnych elementów bezpiecznej jazdy.

Prędkość ekonomiczna, jak ją obliczyć?

Prędkość ekonomiczna – w teorii - to taka, przy której samochód zużywa najmniej paliwa na każde 100 km. Nie jest to do końca prawda. Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza.

Jak jechać podczas ulewy?

Ulewny deszcz jest sporym utrudnieniem. Nie zawsze wycieraczki nadążają z usuwaniem wody z szyby. Często na jezdni powstają kałuże, po wjechaniu w które można zalać silnik.

Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

W starszych modelach samochodów, takich jak polonez czy fiat 125 p, za wartość napięcia, ładującego akumulator i zasilającego całą instalację pojazdu odpowiadał regulator elektromagnetyczny.

Diagnoza usterek zawieszenia – czy możemy zrobić to sami?


Gdy w czasie jazdy usłyszymy jakiś niepokojący dźwięk, przypominamy sobie, że części auta się zużywają i należy dbać o ich stan. Takim podzespołem jest niewątpliwie zawieszenie auta. Czy możemy sami zdiagnozować usterkę?

Jak samodzielnie naprawić alternator? Wymiana szczotek

Alternator składa się z niewielu części podlegających wymianie. Dlatego jego samodzielna naprawa nie jest trudna, choć wymaga pewnej wiedzy technicznej połączonej z predyspozycjami manualnymi. Podpowiadamy jak samodzielnie wymienić szczotki w alternatorze.

Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?


Gdy kupujemy używany samochód, chcielibyśmy móc zaufać sprzedającemu i wszystkim innym poprzednim właścicielom. Niestety, coraz częstszą praktyką jest oszukiwanie w kwestii przebiegu auta, czyli tak zwane „kręcenie licznika”. Podpowiadamy, jak rozpoznać to oszustwo.

Jak przygotować się do dalekiej podróży?


Gdy wybieramy się w długą podroż, warto zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przygotowując odpowiednio auto. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kiedy opona jest stara?

Opony samochodowe mają datę ważności. Jest wiele opinii na temat tzw. okresu ważności opon. W tym poradniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?


W dobie internetu dzielenie się informacjami nie stanowi problemu. Jeśli chcemy skorzystać z portalu internetowego, aby sprzedać samochód, atrakcyjne ogłoszenie pomoże nam szybko dokonać transakcji. Oto kilka sposobów, dzięki którym możemy zainteresować potencjalnych kupców.

Jak parkować podczas upałów?

Szczelnie zamknięty samochód, pozostawiony podczas upałów na nasłonecznionym miejscu nagrzewa się bardzo szybko, a temperatura w jego wnętrzu zbliża się do temperatury wrzącej wody.

Amerykanie postawią w Polsce nową fabrykę


W Komornikach koło Środy Śląskiej (województwo dolnośląskie) rozpocznie się budowa fabryki szyb samochodowych amerykańskiej firmy Pittsburgh Glass Works (PGW). Koszt inwestycji to około 200 milionów złotych.

Jak jechać z zepsutym sprzęgłem?

Zdarza się czasem, na szczęście bardzo rzadko, awaria sprzęgła, polegająca na tym, że nie można wysprzęglić i silnik cały czas jest połączony ze skrzynią biegów.

Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?

Wał korbowy jest jednym z najbardziej obciążonych elementów silnika spalinowego. Z korbowodami współpracuje nie poprzez łożyska kulkowe lub igiełkowe, jak ma to miejsce w małych silnikach dwusuwowych, ale przez panewki. Jak jednak ocenić stopień zużycia korbowodu i wału korbowego?

Jak określić stan zaworów i gniazd zaworowych?

Zawory odgrywają w silniku spalinowych jedną z kluczowych ról: od ich jakości i od jakości współpracujących z nimi gniazd, zależy łatwość rozruchu silnika, jego moc i zużycie paliwa.

Wymiana alternatora w Seacie Cordoba Vario silnik ALM - jak zrobić to we własnym zakresie?


W zaciszu własnego garażu, przy odrobinie chęci i wiedzy motoryzacyjnej, możemy z powodzeniem sami wykonać wiele napraw swojego pojazdu. Wymiana alternatora należy do dość prostych. Powiemy, jak szybko i sprawnie jej dokonać.

Wymiana termostatu w Oplu Omega MV6


Awaria termostatu może wiązać się z poważnymi uszkodzeniami silnika, jeśli zaniedbamy konieczność jego naprawy lub wymiany. Powiemy, jak w zaciszu własnego garażu poradzić sobie z tym problemem.

REKLAMA