REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS czy OFE a wysokość emerytury

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy do końca lipca 2014 r., tj. czy zdecydujemy, aby nasza składka nadal była odprowadzana do OFE, czy też w całości pozostała w ZUS, sposób wyliczenia emerytury, którą w przyszłości otrzymamy, będzie identyczny.

Okresowa emerytura kapitałowa

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie wypłacane ze środków zewidencjonowanych na subkoncie ZUS. Komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do okresowej emerytury kapitałowej?

Jak dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń?

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Płatnik składek zobowiązany jest zgłosić siebie i pozostałe osoby w ZUS.

Został miesiąc na wybór między OFE a ZUS

Jeszcze tylko miesiąc pozostał na wybór pomiędzy OFE i ZUS albo tylko ZUS. Zainteresowanie zapisywaniem się do Otwartych Funduszy Emerytalnych wciąż niewielkie.

REKLAMA

Jak zgłosić płatnika składek do ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest złożyć do ZUS odpowiedni, wypełniony poprawnie formularz zgłoszeniowy. W jaki sposób zgłoszenia dokonują osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz osoby prawne?

Emerytura mundurowa a emerytura z ZUS

Świadczenia wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zaopatrzenie emerytalne, wypłacane bezpośrednio z budżetu państwa, są świadczeniami podlegającymi odrębnym reżimom prawnym. Różnią się przede wszystkim warunkami, które należy spełnić, aby móc skorzystać z danego świadczenia, metodą obliczania należnego świadczenia, a także rodzajami samych świadczeń oferowanymi przez ustawodawcę.

Zawieszenie działalności a obowiązki wobec ZUS

Przedsiębiorca może skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Przerwa w prowadzeniu firmy nie może być krótsza niż miesiąc i dłuższa niż 24 miesiące.

Wysokość odsetek z tytułu nieterminowego przekazania składek do OFE

Prezes ZUS wydał komunikat w sprawie odsetek od nieterminowego przekazania składek do OFE. Wysokość odsetek należnych to 4,51%.

REKLAMA

ZUS czy OFE – niekonstytucyjność wyboru?

ZUS czy OFE to wybór, przed jakim stoją ubezpieczeni w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Konstytucyjność możliwości decydowania pomiędzy ZUS i OFE, a przede wszystkim umorzenie części aktywów postanowiła zaskarżyć do TK Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przez oskładkowanie zleceń wzrosną koszty pracy

Pracodawcy i przedsiębiorcy negatywnie oceniają projekt oskładkowania umów zleceń. Według nich takie rozwiązanie nie wzmocni rynku pracy, a jedynie zwiększy koszty pracy.

Prowadzenie firmy a małżeństwo – 5 kluczowych kwestii

W trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności majątek firmowy często miesza się z majątkiem osobistym przedsiębiorcy, a sprawy służbowe łączą się ze sprawami domowymi. Nierzadko również, w prowadzenie firmy zaangażowany jest współmałżonek przedsiębiorcy, a w działalności wykorzystywane są elementy wspólnego majątku. Oto 5 ważnych kwestii, które powinni znać „zaobrączkowani” przedsiębiorcy.

Oświadczenie o wyborze OFE do końca lipca

Do końca lipca jest czas na podjęcie decyzji, gdzie mają być gromadzone składki na przyszłą emeryturę – można wybrać OFE i ZUS albo tylko ZUS. Aby pozostać w OFE trzeba złożyć w ZUS-ie stosowne oświadczenie.

Refundacja kosztów zatrudnienia młodocianych

Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudnić osoby bezrobotne, młodociane do 30 roku życia i skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy a dodatkowo podejmujące pracę po raz pierwszy mogą ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia. W szczególności dotyczy to refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa zlecenia a umowa agencyjna

Jednymi z najczęściej stosowanych umów w obrocie gospodarczym są umowa zlecenia oraz umowa agencyjna. Obie z umów należą do umów cywilnoprawnych i mogą dotyczyć świadczenia usług. Zarówno umowa agencyjna, jak i umowa zlecenia, w odróżnieniu od umowy o pracę, charakteryzują się brakiem podporządkowania zleceniodawcy i wykonywania pracy pod jego kierownictwem.

Ozusowanie umów zleceń – opinia pracodawców i związkowców

Pracodawcy i związki zawodowe wyrażają poparcie dla planowanych zmian w ozusowaniu umów zleceń. Zmiany mają wprowadzić obowiązkową składkę na ubezpieczenia społeczne umów cywilnoprawnych. Propozycje mają uwzględniać interesy przedsiębiorców i pracowników.

Zasady orzekania o niezdolności do pracy

O niezdolności do pracy dla celu przyznania renty socjalnej orzekają lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie są zasady orzekania o niezdolności do pracy?

Dożywotnia emerytura kapitałowa

Dożywotnia emerytura kapitałowa a właściwie emerytura ustalana w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od czerwca 2014. Pierwsze dożywotnie emerytury kapitałowe trafią do mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 roku.

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie powoduje obowiązku opłacania składek ZUS. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zleceniobiorcy będący jednocześnie uczniami bądź studentami są wyłączeni z ubezpieczeń ZUS.

Łatwiejszy kontakt z ZUS za pomocą zusomatów

Od 3 czerwca istnieje możliwość składania dokumentów do ZUS zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej za pomocą zusomatów. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać klienci Poczty Polskiej. Obecnie udział w projekcie bierze pięć placówek z Warszawy, Gdańska, Lublina, Rzeszowa i Opola.

Niewielu przyszłych emerytów wybiera OFE

Od 1 kwietnia przyszli emeryci mogą decydować, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę – w OFE i ZUS czy tylko ZUS. Dotychczas do OFE zapisało się zaledwie 185 tysięcy osób.

Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%.

Zusomaty - ułatwienie w kontakcie z ZUS

Zusomaty - interaktywne urządzenia zainstalowane w wybranych placówkach pocztowych - mają być ułatwieniem w kontakcie z ZUS. Od 3 czerwca 2014 roku dzięki zusomatom możliwe będzie złożenie dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - oraz uzyskanie informacji na temat ubezpieczeń społecznych.

Ustanie dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe wygasają w zależności od tego, co stanowi podstawę do objęcia ubezpieczeniami. Jaki wniosek powinien złożyć ubezpieczony w ZUS, jeżeli chce w dalszym ciągu podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom?

Zusomaty ułatwią działalność firm

Zusomaty umożliwią, uregulowanie należnych składek ZUS, jak również złożenie dokumentów oraz zasięgnięcie informacji dotyczących ubezpieczeń społecznych. Nowe usługi będą dostępne dzięki zusomatom, w placówkach Poczty Polskiej. Pilotażowy projekt został uruchomiony w pięciu miastach, ale operator już teraz planuje zwiększenie liczby urządzeń.

Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zgłaszają ten fakt do ZUS na odpowiednich formularzach. Dodatkowo opłacają składki na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 10 dnia następnego miesiąca.

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym zobowiązane są do samodzielnego zgłoszenia się do ZUS. Kto jest wówczas płatnikiem składek? Na jakim formularzu należy zgłosić chęć objęcia ubezpieczeniem społecznym?

Jakie są uprawnienia inspektorów kontroli ZUS?

Uprawnienia kontrolne inspektorów ZUS statuuje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Jakie uprawnienia maja kontrolerzy ZUS dokonujący kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych?

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Dla osób, które dobrowolnie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym postawę wymiaru składek będzie stanowiła zadeklarowana kwota nie niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Komunikat ZUS po kontroli zwolnień lekarskich

ZUS wydał komunikat w sprawie kontroli zwolnień lekarskich wydanych w I kwartale 2014 r. W tym okresie wstrzymano 50 mln zł świadczeń chorobowych.

Składka rentowa 2015 r.

Opłacanie składki rentowej obok składki emerytalnej jest obowiązkowe m.in. dla osób pracujących czy prowadzących działalność gospodarczą. Różnicę w zakresie opłacania składek stanowi podstawa ich wymiaru. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Składka chorobowa 2015 r.

Składka chorobowa może być opłacana obowiązkowo bądź dobrowolnie. Jej wysokość uzależniona jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jaka będzie wysokość składki w 2015 r.?

Kwoty przychodu dla celów emerytalnych i rentowych - komunikaty ZUS

ZUS wydał komunikaty dotyczące kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego dla celów emerytalnych oraz kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2014 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Umowa z nianią a składki ZUS

Zawarcie umowy uaktywniającej z nianią powoduje m.in. konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń i rozliczenia za nią składek ZUS. W przypadku zawarcia umowy z nianią na kwotę minimalnego wynagrodzenia koszty składek ZUS pokrywa budżet państwa. Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe niż ustawowe minimum, to do opłacenia składek ZUS od nadwyżki będą zobowiązani rodzice dziecka i niania.

Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Kiedy złożyć zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie przedemerytalne?

Do 2 czerwca 2014 r. płatnicy składek mają obowiązek poinformować ZUS o przychodzie osób pobierających zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne w okresie od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Obowiązek dotyczy zarówno pracodawców, jak i zleceniodawców.

Zatrudnienie jedynego wspólnika spółki z o.o. na podstawie umowy o pracę

Jedną z najczęściej podważanych przez Inspektorów Kontroli ZUS kwestii jest zatrudnianie przez spółkę z o.o. jej jedynego wspólnika na podstawie umowy o pracę. W znacznej części przypadków uwagi Inspektorów są uzasadnione merytorycznie, z uwagi na fakt, iż stosunek pomiędzy spółką, a pracującym w niej wspólnikiem nie spełnia cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Nie jest to jednak regułą. Istnieją bowiem sytuacje, w których jedyny udziałowiec może wykonywać pracę na rzecz swojej spółki w ramach stosunku pracy.

Zatrudnienie członka rodziny a składki ZUS

Zatrudnienie członka rodziny, który nie pozostaje z zatrudniającym przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym, traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych jak zatrudnienie zwykłego pracownika. Nie ma na to wpływu wspólny adres zamieszkania, ani tym bardziej adres zameldowania prowadzącego działalność i członka jego rodziny.

Ozusowanie umów zleceń nie tak prędko?

Już od kilku miesięcy rząd zapowiada ozusowanie umów zleceń jako lekarstwo na bolączki rynku pracy. Choć rzeczywista intencja to raczej dodatkowe wpływy do budżetu - jeszcze w 2014 r. zaplanowano dochody z tego tytułu na poziomie 340 mln zł - to może się okazać, że pośpiech w tej kwestii przyniesie efekty odwrotne od oczekiwanych - uważa Konfederacja Lewiatan.

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. przedstawiło projekt zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. W założeniach zmiany mają wprowadzić system elektronicznych zwolnień lekarskich, co powinno usprawnić pracę lekarzy i ZUSu. E – zwolnienia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Oświadczenie członka OFE

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE składają te osoby, które chcą aby część ich składki emerytalnej była nadal przekazywana do OFE. Osoby, które chcą aby ich składka była ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS, nie muszą składać żadnych oświadczeń.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z „wakacji” ubezpieczeniowych oraz kredytu podatkowego na preferencyjnych zasadach.

System emerytalny - waloryzacja i stopa zwrotu

Składki emerytalne zewidencjonowane w ZUS – aby nie traciły na wartości w czasie – podlegają waloryzacji. W OFE składki te są powiększane o zyski z inwestycji lub pomniejszane o poniesione straty.

Ile osób decyduje się na pozostanie w OFE?

Członkowie OFE mogą wybrać, czy część ich składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do II filaru, czy trafiać na specjalne subkonto w ZUS. Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć do końca lipca. Przez pierwszy miesiąc, z możliwości składania deklaracji o pozostaniu w OFE skorzystało 56 tys. osób.

Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Płatnik nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego nawet wtedy, gdy zawiera ono błędy, ponieważ jest to dokument usprawiedliwiający nieobecność w pracy. W przypadku błędów w druku ZUS ZLA płatnik musi zwrócić się bezpośrednio lub za pośrednictwem ubezpieczonego do lekarza o stosowną korektę informacji zawartej w zwolnieniu.

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

Powołanie do zarządu bez składek ZUS

Powołanie do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi oddzielnej podstawy objęcia ubezpieczeniem społecznym. Nie istnieje zatem obowiązek uiszczania z tego tytułu składek ZUS.

Umowa zlecenia - składki po zmianach

Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń apeluje o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy. Dąży także do wprowadzenia rocznego zamiast miesięcznego limitu składek odprowadzanych od umów zleceń. Jakie zmiany

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis

Przedsiębiorcy apelują o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń oraz o miesięczne limity składek. Szybsze wprowadzenie zmian spowoduje, że przedsiębiorcy znajdą się w pułapce, jeżeli realizują długoterminowe kontrakty.

Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Obowiązek zapłaty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywa na pracodawcy także wtedy, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i otrzymujący wynagrodzenie równe lub większe od minimalnego prowadzi działalność gospodarczą. Pozapracownicze tytuły ubezpieczeń mają wówczas charakter dobrowolny.

REKLAMA