REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytury z 40-letnim stażem wycofane z konsultacji

Projekt prezydencki zakładający przejście na emeryturę po 40-letnim stażu pracy (40 lat okresu składkowego) został wycofany przez Kancelarię Prezydenta z konsultacji. Zdaniem Kancelarii z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

Emerytura z 40-letnim stażem - konsultacje

Prezydencki projekt zakładający przejście na emeryturę po osiągnięciu 40-letniego stażu pracy został skierowany do konsultacji. Okres 40 lat musi być okresem składkowym.

40 lat stażu pracy i zgromadzenie kapitału emerytalnego do przejścia na emeryturę

Wprowadzenie 40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę w nieznacznym stopniu zwiększy deficyt finansów publicznych. Jednak należałoby wprowadzić drugi warunek nabycia prawa do emerytury - zgromadzenie kapitału emerytalnego wystarczającego na wypłatę emerytury w wysokości podwójnej emerytury minimalnej.

Utrata zdolności do pracy przed 65. rokiem życia

W Polsce do czwarty pracownik traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia. W związku z wysokością wieku emerytalnego oraz demografią należy dbać o zdrowie oraz swoje kwalifikacje, aby wydłużyć aktywność zawodową. Szacuje się, że w 2050 r. na jednego emeryta będzie przypadał jeden pracujący.

REKLAMA

Potrzeba zmian w polityce senioralnej

Potrzeba zmian w polityce senioralnej wynika z problemu starzenia się polskiego społeczeństwa. Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W 2035 r. Polska będzie uboższa o około 4 mln osób w wieku produkcyjnym.

IFK poleca: Do 1 czerwca wystaw zaświadczenie

Pracodawcy (zleceniodawcy) muszą przesłać do ZUS do 1 czerwca 2015 r. zaświadczenia o przychodzie osób pobierających świadczenie/zasiłek przedemerytalny za okres od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

Zmowa przy przetargu na Centralny System Informatyczny Zabezpieczenia Społecznego

Zmowa przy przetargu na Centralny System Informatyczny Zabezpieczenia Społecznego to przedmiot śledztwa prowadzonego przez CBA. Nowy system ma na celu pomoc osobom ubiegającym się o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Uchwała SN dotycząca zawieszenia prawa do emerytury

Art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma zastosowanie do osób, które przed dniem 8 stycznia 2009 r. nabyły prawo do emerytury w obniżonym wieku, a następnie w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyły (i zrealizowały) prawo do emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2015 r., sygn. akt III UZP 3/15).

REKLAMA

Dzień Otwarty w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych - 20 maja 2015 r.

20 maja 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje "Dzień Otwarty w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych". W tym dniu zainteresowani będą mogli uzyskać m.in. porady specjalistów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Zmiany dotyczące zaległości w składkach ZUS

Zmiany dotyczące zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne czyli nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych została 5 maja 2015 r. podpisana przez prezydenta. Zakłada możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu składek ZUS.

Odwrócenie reformy emerytalnej - koszt 15 mld zł rocznie

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że odwrócenie reformy emerytalnej będzie kosztowało państwo 15 mld zł rocznie. Chodzi przede wszystkim o obniżenie wieku emerytalnego i uzależnienie uprawnień emerytalnych od stażu pracy.

Kiedy zlecenie, a kiedy umowa o dzieło - PIT i składki ZUS

Jeśli ZUS zmieni kwalifikację umowy z dzieła na zlecenie – zmienia się także wysokość kosztów podatkowych. Wiąże się to z koniecznością dopłaty (zarówno podatku, jak i składek) przez zatrudniającego i zatrudnionego.

Emerytury 2015 - zmiany od 1 maja

Od 1 maja 2015 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 552), zwanej dalej ustawą zmieniającą. Ustawa ta wprowadziła niżej wskazane zmiany w zakresie ustalania (ponownego ustalania) kapitału początkowego oraz emerytury.

Ustalanie kapitału początkowego i emerytury - zmiany 2015

Zasady ustalania kapitału początkowego i wysokości emerytury zmieniły się z dniem 1 maja 2015 r. Weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop wychowawczy przed 1 stycznia 1999 r. - wyższa emerytura

Kobiety przebywające na urlopach wychowawczych przed 1 stycznia 1999 r. mają prawo do wyższego kapitału początkowego, a co za tym idzie do wyższej emerytury. Okres urlopu wychowawczego sprzed 1999 r. liczy się jako okres składkowy. Zmiana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS weszła w życie 1 maja 2015 r.

Istotne zmiany w angielskim systemie emerytalnym

Od 1 kwietnia 2017 r. każdy pracodawca, zatrudniający przynajmniej jednego pracownika, musi zgłosić wszystkich uprawnionych do system emerytalnego. Nazywamy to zgłoszeniem automatycznym, ponieważ pracownicy zgłaszani są automatycznie. Nie muszą nic robić, ponieważ to pracodawca będzie musiał podjąć kroki, by ich zgłosić do systemu. Jeżeli już odprowadzasz składki emerytalne dla swoich pracowników, będziesz musiał sprawdzić, czy spełniasz wymogi zgłoszenia automatycznego.

Nowa wersja programu Płatnik - 10.01.001 już udostępniona

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił od 27 kwietnia 2015 r. nową wersję programu Płatnik - 10.01.001. Jedną z głównych zmian w tej wersji oprogramowania jest możliwość automatycznej aktualizacji bibliotek i plików stanowiących poszczególne elementy programu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zawsze korzystać z najnowszej wersji oprogramowania bez konieczności samodzielnej instalacji niezbędnych komponentów lub słowników.

Komu przysługuje odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. To odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

IKE i IKZE wciąż mało popularne

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wciąż są mało popularne. Otworzono odpowiednio 800 tys. i 500 tys. kont, lecz pieniądze wpływają tylko na co czwarte i co szóste z nich.

15 lat funkcjonowania pracowniczych programów emerytalnych

Pracownicze programy emerytalne (PPE) funkcjonują już 15 lat. Od dłuższego czasu ich liczba utrzymuje się na poziomie 1 tysiąca. Ilu zatrudnionych zostało objętych programem i ile średnio wynoszą oszczędności tych osób?

Milion osób zarejestrowanych na PUE ZUS

Już milion osób zarejestrowało się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To pierwszy i największy polski e-urząd. Klienci ZUS mają dostęp na platformie do wszystkich swoich danych.

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury wynikają z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie 5 zmian wprowadzają nowe przepisy?

Składki ZUS będzie można rozłożyć na raty lub odroczyć

Zmienią się przepisy dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne. Nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Odroczenie płatności i rozłożenie na raty zaległości składkowych

Wszystko wskazuje na to, że możliwość odroczenia płatności i rozłożenia na raty zaległości składkowych wejdzie w życie. W środę (8 kwietnia 2015 r.) wszystkie kluby i koła poselskie poparły projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W czwartek (9 kwietnia 2015 r.) Sejm uchwalił nowelę.

ZUS - ostatnie 5 lat działania

Prezesem ZUS przez ostatnie 5 lat był Zbigniew Derdziuk. W tym okresie wiele się zmieniło. Jakie działania były podejmowane?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników

Jak stanowi art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9, z zastrzeżeniem ust. 2 ustawy.

Renta strukturalna do osiągnięcia wieku emerytalnego

Rolnicy pobierający rentę strukturalną po osiągnięciu wieku emerytalnego muszą przejść na emeryturę z ubezpieczenia społecznego.

Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Osoby łączące zatrudnienie na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z prowadzeniem działalności gospodarczej mają możliwość znacząco obniżyć wartość zobowiązania względem fiskusa. W efekcie preferencyjnego odliczenia składek społecznych i zdrowotnych, osoby takie w rozliczeniu rocznym częściej niż inni podatnicy uzyskują znaczny zwrot nadpłaconego podatku.

Jak wyliczyć lata pracy do emerytury

Mam pytanie dotyczące lat zaliczanych do emerytury. Czy kobieta, która nie była nigdzie zatrudniona (jedynie ubezpieczona u małżonka w jego zakładzie pracy), która urodziła dziecko w styczniu 1975 r. a następnie drugie dziecko w lipcu 1976 r. będzie mogła doliczyć lata opieki nad dziećmi do emerytury i jeśli tak to ile lat? Dodam jeszcze, że do pracy poszła w lutym 1982 r.

Korzystniejsze zasady obliczania przyszłych emerytur przyjęte przez Sejm

Korzystniejsze zasady obliczania przyszłych emerytur zostały 5 marca 2015 r. przyjęte przez Sejm. Znowelizowano ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Likwidacja OFE - dobrowolne oszczędzanie na emeryturę

Do OFE zapisuje się w tej chwili bardzo mało osób, efektem czego może być ich likwidacja. Niezbędne okazuje się być dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Warto rozważyć propozycję równoległego płacenia składek emerytalnych przez pracowników, pracodawców i budżet państwa.

Oszczędzanie na emeryturę - ubezpieczenie na życie

Oszczędzanie na emeryturę w ramach ubezpieczeń na życie jest w Polsce mało popularne. Średnia składka roczna ubezpieczenia na życie na jedną osobę wynosi zaledwie 25% średniej unijnej.

Część emerytów z niższym świadczeniem

Wyliczając kapitał początkowy, ZUS nie bierze pod uwagę zaświadczeń kadrowo-płacowych, które znajdują się w archiwach niewpisanych do specjalnego rejestru. W związku z tym część emerytów otrzyma niższe świadczenie.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych – co czeka członków zarządu i rad nadzorczych w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 roku weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która do dotychczasowego katalogu osób fizycznych podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom (emerytalnemu i rentowym) włączyła także członków rad nadzorczych. Obowiązek ten dotyczy osób sprawujących swoją funkcję na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymujących z tego tytułu wynagrodzenie.

Bezpieczne finanse seniora - jak czuć się bezpiecznie na emeryturze?

Polacy martwią się o swoje finanse na emeryturze. Jednym z powodów są zmiany w OFE. Skutkuje to tym, że coraz więcej osób myśli o tym by podjąć pracę w wielu emerytalnym.

Wątpliwości wokół składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców

Narastają wątpliwości dotyczące zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne przez jednoosobowych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy i ministerstwo mają własne interpretacje przepisów.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Podmiot zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego ustalany jest, biorąc pod uwagę liczbę ubezpieczonych w przedsiębiorstwie. Stan ubezpieczonych w dniu 30 listopada rzutuje na to, kto będzie przez cały kolejny rok kalendarzowy wypłacał zasiłki bez możliwości zmiany.

Kiedy członkowie zarządu podlegają ubezpieczeniom społecznym

Sprawowanie funkcji członka zarządu wyłącznie na mocy powołania dokonanego na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek powinien jednak każdorazowo rozstrzygać, czy w konkretnych okolicznościach powołanie danej osoby do zarządu nie doprowadziło do nawiązania więzi prawnej, skutkującej koniecznością naliczania od wypłacanych należności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Członek zarządu spółdzielni powołany na podstawie Kodeksu pracy jest bowiem traktowany jak pracownik.

Refundacja składek z PFRON także dla spóźnialskich przedsiębiorców

Niepełnosprawni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą lub rolniczą uzyskają prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne (refundacja z PFRON), nawet w przypadku, gdy spóźnią się do 14 dni z ich opłaceniem - za taką zmianą przepisów opowiedziały się w wszystkie kluby poselskie. Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od października 2015 r.

Członek rady nadzorczej w Płatniku

Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych sprawujący swoje funkcje odpłatnie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Jakie obowiązują kody w Płatniku?

Ubezpieczenia członków rad nadzorczych - aktualizacja w programie Płatnik

W związku ze zmianą przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym członków rady nadzorczych sprawujących tę funkcję odpłatnie, dla tej grupy ubezpieczonych nastąpiły zmiany w zakresie kodów tytułów ubezpieczenia, używanych przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dochody członków rad nadzorczych - składki ZUS od 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w przypadku członków rad nadzorczych. Od dochodów członków rad nadzorczych należy więc odprowadzać składki ZUS. Zmianie uległy również zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Emerytura przelewem na konto zamiast przesyłki pocztowej

ZUS zachęca emerytów do odbioru emerytury w banku. Przelew na konto zamiast przesyłki pocztowej przyniesie państwu duże oszczędności.

Nowe kody ubezpieczenia członków rad nadzorczych

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członków rad nadzorczych. W związku z tą zmianą modyfikacji uległy również kody tytułów ubezpieczeń, które używane są przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek.

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego to przychód, który powstaje z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu. Obowiązek ubezpieczenia społecznego powstaje w sytuacji zatrudnienia lub podjęcia innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.

Do 30 listopada ustal płatnika zasiłków

Płatnicy muszą ustalić na 30 listopada 2014 r. liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli na ten dzień płatnik będzie zgłaszał do ubezpieczenia powyżej 20 osób, w 2015 r. będzie miał prawo do wypłaty zasiłków. Jeśli natomiast liczba ubezpieczonych będzie wynosiła 20 osób lub mniej, zasiłki od nowego roku dla zatrudnionych będzie wypłacał ZUS.

Składki ZUS od umów zleceń od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych, której celem jest "ozusowanie" części tzw. umów śmieciowych, została przyjęta przez Senat bez poprawek. Oznacza to, że od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych będzie obowiązywało już od początku 2015 r.

Umowa o ubezpieczeniu społecznym z Republiką Mołdawii od 1 grudnia 2014 r.

Dnia 1 grudnia 2014 r. wejdzie w życie umowa o ubezpieczeniu społecznym z Republiką Mołdawii. Umowa koordynuje systemy ubezpieczeniowe obowiązujące w Polsce i w Mołdawii. Stanowi gwarancję, że zmiana miejsca zamieszkania lub zatrudnienia pomiędzy tymi dwoma państwami nie pogorszy sytuacji danej osoby w kontekście ubezpieczenia społecznego.

Zmiany w waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. uchwalone przez Sejm

23 października Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach przyznawanych z FUS. W 2015 r. waloryzacja emerytur wyniesie co najmniej 36 zł i będzie ona jednorazowa procentowo – kwotowa.

Minimalna emerytura 2015

Minimalna emerytura i renta w 2015 roku ma wynieść - zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - 880,45 zł netto. Taka wysokość minimalnej emerytury 2015 to efekt wprowadzenia waloryzacji procentowo-kwotowej. Oznacza to przeprowadzenie waloryzacji procentowej (1,08 proc.) z jednoczesnym zagwarantowaniem minimalnej podwyżki na poziomie 36 zł.

REKLAMA