REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek materiałów budowlanych – ceny ostro w górę

Kolejny rekord drożyzny materiałów budowlanych. Czy jest nadzieja na koniec windowania cen?

Drzwi wejściowe do mieszkania - jakie wybrać?

Drzwi wejściowe (frontowe) to wizytówka naszego domu i mieszkania. Powinny być nie tylko ładne i trwałe, ale również wyposażone w skuteczne rozwiązania przeciwwłamaniowe, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo i chronić mienie przed kradzieżą. Na rynku są też dostępne zamki elektroniczne obsługiwane za pomocą smartfona. Wtedy aplikacja pokaże właścicielowi, czy np. dziecko zamknęło drzwi wychodząc do szkoły.

Jaki jest popyt na domy poza miastem?

Rynek mieszkaniowy. Pandemia zwiększyła popyt na domy poza miastem i mieszkania blisko terenów zielonych - wynika z raportu Otodom i Polityki Insight. Autorzy raportu przewidują, że te trendy się utrwalą, ponadto powróci popyt na mieszkania na wynajem, nastąpi też stopniowe wyhamowanie boomu mieszkaniowego i wzrostu cen.

Dodatek energetyczny pokryje nawet 50 proc. rachunku za prąd

Dodatek energetyczny. Nawet 2,6 mln gospodarstw domowych może skorzystać z dodatków energetycznych. Rocznie rząd chce przeznaczyć na nie od 1,5 do 1,7 mld zł

REKLAMA

Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów

Wymiana kopciuchów. Mimo programów dopłat do wymiany pieców wciąż wielu z nas jest skazanych na wdychanie szkodliwych substancji. Właściciele nieruchomości nie mają motywacji, by wymienić trujący kocioł.

Likwidacja kopciuchów. Kary za stary piec

Grzywna za kopciucha. Na rynku brakuje pomp ciepła, kotłów. Na realizację zamówienia trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a zakazy używania nieekologicznych urządzeń wchodzą w życie w dwóch województwach już z początkiem przyszłego roku.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Uszczelnienie okien. Zdaniem fachowców z branży stolarki budowlanej w czasie sezonu grzewczego przez nieszczelne okna ucieka nawet 25 proc. ciepła, które jest przeznaczone do ogrzewania budynku. Warto zatem przed zimą sprawdzić stan naszych okien, wyregulować okucia, dokonać konserwacji uszczelek oraz w razie potrzeby przeprowadzić drobne naprawy. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak uszczelnić okna?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - od kiedy?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę. Myślę, że na przełomie roku ustawa ws. domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy) wejdzie w życie - ocenił 30 września 2021 r. w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Zapewnił, że "domy bez formalności" nie będą powstawać w szczerym polu i nie spowodują nieładu architektonicznego.

REKLAMA

Zasób nieruchomości zamiennych dla mieszkańców terenów pod CPK

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - nieruchomości zamienne. Jeśli mieszkańcy terenów, na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, będą chcieli zamienić swoje działki i domy na inne i przeprowadzić, mogliby skorzystać z nieruchomości przygotowanych przez spółkę CPK i Krajowy Zasób Nieruchomości - podał pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Dom 70m2 bez pozwolenia - przepisy

Dom 70m2 bez pozwolenia. Przepisy dotyczące domów do 70 m2 upraszczają procedury przy jednoczesnym ograniczaniu niekontrolowanego rozprzestrzeniania się zabudowy; nie wyłączają też uprawnień organów nadzoru budowlanego - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Gdzie nie wolno budować domów?

Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.

Wielowymiarowa opłacalność pomp ciepła

Pompa ciepła. Użytkownicy pomp ciepła doceniają duże oszczędności na ogrzewaniu centralnym i podgrzewaniu wody. Mogą one wynieść do blisko 80 procent. Do zalet tego rozwiązania też należy zaliczyć prostą obsługę, komfort i zeroemisyjność. Jeszcze korzystniejsze jest połączenie pompy ciepła z domową mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Pompy ciepła coraz bardziej popularne

Pompy ciepła. Między 2017 a 2020 rokiem rynek pomp ciepła urósł pięciokrotnie, a tegoroczne wyniki są o 100 proc. lepsze niż ubiegłoroczne. Montaż tego rodzaju ogrzewania i chłodzenia domów zwykle towarzyszy inwestycjom w popularną ostatnio fotowoltaikę, co znacząco obniża rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Pompy ciepła to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła wspieranych w ramach programu Czyste Powietrze.

Instalacje fotowoltaiczne mogą stwarzać zagrożenie pożarowe

Instalacje fotowoltaiczne. Dachy z instalacją fotowoltaiczną mogą stwarzać zagrożenie pożarowe. Zastosowanie istniejących przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego niweluje to ryzyko. Jak powinno być zabezpieczone poddasze i dach przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych?

Czy budowa domów bez pozwolenia zwiększy urbanistyczny chaos?

Budowa domu do 70 mkw. bez zezwolenia nie oznacza, że czeka nas urbanistyczny chaos - powiedział przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – dr arch. Tomasz Sławiński. Dodał, że w gminach powinny powstać bazy wzorcowych projektów, zgodnych z regionalnym charakterem zabudowy.

Popyt na nieruchomości mieszkaniowe rośnie na całym świecie

Nieruchomości mieszkaniowe. Apetyt na nieruchomości mieszkaniowe rośnie na całym świecie. Jedna na cztery osoby planuje przeprowadzkę w ciągu 12 miesięcy.

Budowa domów do 70 m kw. na zgłoszenie szansą dla rodzimych firm budowlanych

Budowy domów do 70 m kw. na zgłoszenie to szansa m.in dla rodzimych firm budowlanych – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w stanowisku do projektu ustawy w tej sprawie. Zastrzega, że z projektowanej ustawy trzeba wyeliminować wszelkie nieścisłości interpretacyjne.

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Pożar domu. Jednym z częstszych powodów pożarów w domach, obok nieostrożności mieszkańców, są usterki instalacji elektrycznej. O czym trzeba pamiętać, aby zminimalizować ryzyko zaprószenia ognia?

Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

Szybki wzrost cen domów jednorodzinnych

Domy jednorodzinne. Szybki wzrost cen mieszkań podbija ceny za domy jednorodzinne. Podbija je nie tylko popyt i inflacja, ale też nasze coraz wyższe oczekiwania dotyczące zastosowanych rozwiązań, takich jak panele czy pompy wodne.

Jak zadbać o bezpieczeństwo mieszkania w czasie urlopu?

Bezpieczeństwo domu. Mniej stresu, więcej wygody i poczucia bezpieczeństwa na co dzień – to tylko kilka największych zalet systemów automatyki mieszkaniowej, zwanych również systemami smart home. Kolejną z nich jest oczywiście możliwość kontrolowania i sterowania swoim mieszkaniem z dowolnego miejsca na świecie. Które inteligentne rozwiązania pozwolą cieszyć się urlopem, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo domu na odległość?

Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

Rośnie zainteresowanie domami z drewna

Domy drewniane mogą w przyszłości stanowić w Polsce nawet jedną piątą budynków. Na razie ich udział sięga 1 proc.

Dom z ogrodem - dobre lokalizacje pod Warszawą

Dom z ogrodem - dobre lokalizacje pod Warszawą. Pandemia zapoczątkowała nowy trend na rynku nieruchomości. Do tej pory, docenialiśmy mieszkanie w centralnych dzielnicach Warszawy, dobrze skomunikowanych z miejscem pracy. Nowa rzeczywistość wykreowała nowe potrzeby. Obecnie mamy inne priorytety i bardziej świadomie wybieramy przestrzeń, w której żyjemy. Liczy się dla nas cisza, prywatność i zielona okolica. Co więcej, inaczej niż dotychczas, wyprowadzamy się za miasto, nie w celu znalezienia oszczędności lub prestiżu w najmodniejszych podwarszawskich lokalizacjach, ale przede wszystkim stawiając na pierwszym miejscu potrzeby życiowe.

Powstał największy dom dla owadów na świecie

Powstał największy dom dla owadów na świecie, a zbudowali go... deweloperzy. Idea stworzenia największego domku dla owadów to reakcja deweloperów na niepokojące dane dotyczące zmian zachodzących w ekosystemie.

Sprzedaż mieszkania bez podatku dochodowego? Notariusze ostrzegają

Sprzedaż mieszkania a podatek. Przy sprzedaży nieruchomości: mieszkania albo domu należy zapłacić podatek dochodowy. Są jednak sytuacje, które zwalniają z tego obowiązku, ale w przepisach prawnych kryje się też sporo pułapek, na które zwracają uwagę notariusze.

Podatek PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą

Podatek PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Jeżeli sprzedajemy swoją prywatną nieruchomość (dom, mieszkanie, czy działkę), a sprzedaż ta nie ma związku z działalnością gospodarczą i z tej sprzedaży osiągnęliśmy dochód, to dochód ten jest opodatkowany podatkiem dochodowym (PIT). Można jednak nie zapłacić podatku korzystając ze zwolnienia podatkowego tzw. ulgi mieszkaniowej.

Nieruchomości - co napędza remonty i inwestycje?

Remont lub przeprowadzkę w związku z pandemią COVID-19 planuje w ciągu najbliższych dwóch lat aż 40 proc. Polaków - tak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów”. Życie w domach się zmieniło, a miejsce zamieszkania zyskało na znaczeniu, również jako miejsce pracy i nauki zdalnej. Zdrowie i komfort życia rodziny to dla 75 proc. badanych najważniejsze czynniki decydujące o podjęciu prac remontowych.

Zdrowy dom, czyli jaki?

Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

Pierwszy całkowicie wydrukowany dom

Wydrukowany domu. Holenderskie małżeństwo zamieszkało w pierwszym domu, który został w pełni wydrukowany na drukarce 3D. Jego twórcy wierzą, że może wyznaczyć trend w budownictwie mieszkalnym - poinformował "The Guardian".

Gdzie kupimy mieszkania z ogródkami?

Mieszkania z ogródkiem. W których osiedlach znajdziemy mieszkania z ogródkami? Jaką powierzchnię mają największe? W jakich cenach oferowane są takie lokale? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Polacy wybierają domy za miastem

Dom za miastem. Nieruchomości położone poza największymi metropoliami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat, koronawirus jedynie nieznacznie zwiększyła liczbę wniosków kredytowych na zakup domów za miastem.

Rozbudowa domu - formalności, przepisy

Rozbudowa domu. Roczna liczba domów rozbudowywanych przez Polaków jest stosunkowo mała. Powodem mniejszej popularności tej formy zwiększania powierzchni mieszkaniowej stanowią bariery formalne. Usunięcie tych barier mogłoby ułatwić wielu osobom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 2015 r. wprowadziła możliwość rozbudowy domu na podstawie zgłoszenia budowlanego. Istnieje jednak wymóg związany z tym, że nawet po zakończeniu inwestycji zakres oddziaływania budynku nie powinien przekraczać granic działki. Przeszkodę stanowią też m.in. wymóg posiadania dokumentacji potwierdzającej legalność budowy domu, który chcemy rozbudować, czy niejasne przepisy dotyczące warunków technicznych.

Shrag Weismann: mieszkania nadal są bezpieczną inwestycją

Pandemia wbrew obawom z ubiegłego roku, nie przewróciła rynku mieszkaniowego do góry nogami i nic nie wskazuje, że miałoby się to zmienić. W co inwestować na rynku nieruchomości? Czy taka inwestycja jest stabilna?

Dom przyszłości wyprodukuje, przechowa i oszczędzi energię

Dom przyszłości. Szykuje się rewolucja i uniezależnienie gospodarstw domowych od rosnących cen prądu. Jak będziemy zasilać domy przyszłości?

Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną

Budownictwo mieszkaniowe. Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc. - napisał PKO Bank Polski w analizie.

Sąd podzielił dom pomijając aktualnych współwłaścicieli - skarga nadzwyczajna RPO

Podział nieruchomości. Sąd orzekając o podziale nieruchomości - domu ze sklepem - podzielił współwłasność nie zauważając, że niektórzy ze współwłaścicieli zdążyli swoje udziały sprzedać. Naprawienie błędu jest możliwe tylko za pomocą skargi nadzwyczajnej - ocenił RPO kierując taką skargę.

Mieszkanie, dom, działka w upadłości konsumenckiej

Nieruchomości w upadłości konsumenckiej. Wzrost liczby upadłości konsumenckich w 2020 r. wiązał się m.in. ze zmianą przepisów korzystną dla dłużników. Nieruchomość mieszkaniowa lub gruntowa podlega likwidacji (sprzedaży) w celu pokrycia długów osoby objętej upadłością konsumencką. Po sprzedaży domu lub lokalu mieszkalnego, dłużnik otrzyma kwotę pozwalającą mu na wynajęcie lokum w tej samej okolicy przez 1 rok - 2 lata.

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę? Wniosek PB-3

Pozwolenie na rozbiórkę. Ustawodawca określił wzór formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę (PB-3). Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę? Kto wydaje pozwolenie na rozbiórkę?

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych - wniosek PB-15

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii określił wzór wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego (PB-15). Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

Wzór formularza zgłoszenia rozbiórki (PB-4)

Zgłoszenie rozbiórki. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w drodze rozporządzenia określił wzór formularza zgłoszenia rozbiórki (PB-4). Rozporządzenie weszło w życie 19 lutego 2021 r.

REKLAMA