REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest forma pomocy państwa dla osób, które w z związku z pojawieniem się dzieci nie są w stanie pracować zarobkowo.

Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Związek zawodowy uzyskuje przychody ze składek członkowskich, darowizn i odsetek od wkładów zgromadzonych na rachunku bankowym.

Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznać zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o oświadczenie z pomocy społecznej.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

REKLAMA

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek dla bezrobotnych

W obecnym okresie, kiedy stopa bezrobocia wynosi 12,8% zasiłek dla bezrobotnych jest jedynym źródłem utrzymania wielu osób. Od 1 stycznia 2010 wysokość zasiłku dla bezrobotnych została podwyższona. Sytuacja bezrobotnych, ubiegających się o zasiłek jest zróżnicowana, ponieważ muszą oni spełnić szereg określonych warunków.

REKLAMA

Praca przez znajomych

Warto rozpocząć szukanie pracy od poinformowania znajomych o swojej aktualnej sytuacji, gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych form poszukiwania pracy.

Stypendium dla bezrobotnego

Osobie podejmującej dalszą edukację i będącą jednocześnie osobą bezrobotną przysługuje stypendium na kontynuowanie nauki.

Staż dla bezrobotnego

Staż jest sposobem na zdobycie doświadczenia przez bezrobotnego. Bezpośredni kontakt stażysty z pracodawcą może zaowocować zatrudnieniem.

Przebieg procesu rejestracji bezrobotnego

Osoba chcąca uzyskać status bezrobotnego jest zobowiązana do zgłoszenia się do urzędu pracy w celu rejestracji.

Pozbawienie statusu bezrobotnego

W przypadku wystąpienia określonych przesłanek osoba bezrobotna może zostać pozbawiona statusu bezrobotnego.

Mediacje w sprawach rodzinnych

W sytuacji kiedy nie udaje nam się osobiście dojść do porozumienia w sprawach rodzinnych warto zastanowić się nad rozwiązaniem konfliktu za pomocą mediatora.

Jakich ofert pracy unikać

Jedną z form poszukiwania pracy jest studiowanie ofert w prasie w ogłoszeniach i specjalnych dodatkach do prasy codziennej. Każdy, kto przyglądnął się bliżej tym ofertom miał okazję zaobserwować, że nie wszystkie ogłoszenia są napisane w sposób jasny, prosty i czytelny oraz, że nadal nie brakuje ofert od prawdziwych naciągaczy.

Świadczenia z Funduszu Pracy dla bezrobotnego

Bezrobotny może ubiegać się o środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wysokość jednorazowej pomocy może wynosić 6 - krotną wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Prace interwencyjne dla bezrobotnych

Prace interwencyjne są formą zatrudnienia skierowaną szczególnie do osób długotrwale bezrobotnych, mających problemy z znalezieniem pracy.

Przyczyny bezdomności

Źródeł bezdomności należy upatrywać w problemach osobistych, rodzinnych oraz gospodarczych.

Program wyjścia z bezdomności

Pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Pomoc ta może przybrać formę udzielenia noclegu, posiłku, odzieży, obuwia a także zasiłku celowego na leczenie.

Lokal socjalny dla bezdomnego

Bezdomny może ubiegać się o przyznanie mu lokalu socjalnego od swojej gminy. Gmina powinna zaspakajać potrzeby lokalowe swoich mieszkańców.

Bezdomni mają swoich rzeczników

Pomysł instytucji Rzecznika Osoby Bezdomnej ma służyć walce z zjawiskiem bezdomności. Rzecznik byłby koordynatorem wysiłków podejmowanych przez samorządy i organizacje pozarządowe.

Zachowek dla spadkobierców ustawowych

Obowiązywanie zasady swobody testowania oznacza, że spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Powstaje zatem konieczność ustawowego zabezpieczenia interesów osób najbliższych spadkodawcy. Ochronę taką przewiduje zachowek.

Bezdomność

Według przepisów prawa osobą bezdomną jest osoba niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Bezdomni mają swoich rzeczników

Pomysł instytucji Rzecznika Osoby Bezdomnej ma służyć walce z zjawiskiem bezdomności. Rzecznik byłby koordynatorem wysiłków podejmowanych przez samorządy i organizacje pozarządowe.

Bezdomność a paszport

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie dokument ten zawiera. Fakt bycia bezdomnym nie przekreśla możliwości starania się o uzyskanie paszportu.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.

Bezdomny na rynku pracy

Osobą bezdomnym niezwykle trudno znaleźć stałą, legalną pracę. Pracodawcy patrzą na takie osoby podejrzliwie i nie chcą zatrudniać osób nie mających stałego miejsca zamieszkania. Pomoc w znalezieniu pracy bezdomnym oferują Powiatowe Urzędy Pracy.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę.

Ubezwłasnowolnienie

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie zgodnie z art. 12 kc nie posiada zdolności do czynności prawnych. Czynność prawna dokonana przez taką osobę jest nieważna.

Służebność mieszkania a umowa o dożywocie

Służebność osobista to przysługujące wskazanej osobie fizycznej uprawnienia na cudzej nieruchomości mające na celu zaspokojenie jej potrzeb. Do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów art. 296 kc i następne.

Perspektywy niepełnosprawnych na rynku pracy

Osobom niepełnosprawnym niezwykle trudno odnaleźć się na rynku pracy. Pracodawcy są niezwykle wymagający, niejednokrotnie ich oczekiwaniom ciężko sprostać osobom w pełni sprawnym.

Miejsca prakingowe dla niepełnosprawnych kierowców

Osoby niepełnosprawne ze względu na trudności z poruszaniem się mogą parkować swoje pojazdy na specjalnych wyznaczonych dla nich miejscach parkingowych. Tzw. koperty są zawsze rozlokowane w najdogodniejszych miejscach dla osób niepełnosprawnych – możliwie najbliżej wejść do budynków użyteczności publicznej.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

Czy można uchylić lub zmienić obowiązek alimentacyjny z datą wsteczną

Orzeczenie sądu zobowiązujące do łożenia alimentów na rzecz uprawnionej osoby może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności faktycznych.

Na czym polega zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Warunkiem koniecznym orzeczenia rozwodu jest ustalenie przez Sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego stron.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Wyegzekwowanie ustalonych przez sąd kontaktów z dzieckiem

Uregulowanie przez sąd sposobu kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem nie daje jeszcze gwarancji, że te kontakty faktycznie będą realizowane. W wielu przypadkach pomimo prawomocnego orzeczenia sądu w tym aspekcie realizacja kontaktów spotyka się ze zdecydowanym oporem drugiego rodzica.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora.

Przymusowe leczenie alkoholika

Do poddania się leczeniu w stacjonarnym albo niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego można zobowiązać osoby, których uzależnienie od alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich lub uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Odpowiedzialność dłużników alimentacyjnych

Zobowiązanie alimentacyjne jak każde inne zobowiązanie cywilno-prawne może powodować daleko idące skutki wynikające z przymusowej egzekucji alimentów. Oprócz jednak aspektu cywilnego zadłużenie alimentacyjne może powodować również inne, istotne skutki w sferze prawnej dłużnika.

Jaki jest właściwy sąd do rozpoznania sprawy rozwodowej

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa.

Co zrobić gdy ojciec dziecka nie wyraża zgody na wyjazd dziecka zagranicę

Miejsce pobytu dziecka należy do istotnych spraw dziecka, które wymagają wspólnej zgody obojga rodziców. W razie braku takiej zgody niezbędne jest wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

Alimenty od dziadków

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi.

Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Przysposobienie dziecka przez męża matki nie będącego biologicznym ojcem dziecka wymaga zgody biologicznego ojca i matki, a jeśli dziecko ukończyło 13 rok życia, również dziecka.

Alimenty na rozwiedzionego małżonka

Orzeczenie rozwodu może prowadzić do powstania roszczenia alimentacyjnego, które uzależnione jest od faktu, któremu małżonkowi sąd przypisał winę za rozkład pożycia małżeńskiego oraz w jakiej sytuacji faktycznej i finansowej znalazł się małżonek w wyniku rozwodu.

Mediacja w sprawach nieletnich

Mediacja w sprawach nieletnich jest stosowana jako sposób rozwiązania sporu, w przypadku kiedy osoba pokrzywdzona doznała jakiejś straty lub została w inny sposób skrzywdzona przez nieletniego sprawcę.

Zrzeczenie się dziedziczenia

Przez umowę zrzeczenia się dziedziczenia, uregulowaną w art. 1048 k.c., przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy.

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

Stypendium dla niepełnosprawnych studentów

Osobom z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym przysługuje prawo do specjalnego stypendium z tytułu ich niepełnosprawności. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych nie jest uzależnione od sytuacji materialnej studenta.

Dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego? Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne.Instytucja ta została wprowadzona w 1998 r. kiedy to Stolica Apostolska podpisała z Polską ustawę konkordatową.

REKLAMA