REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozdział I Konstytucja

Rozdział I Konstytucji zawiera 29 artykułów. Dotyczą one zasad funkcjonowania oraz organizacji państwa. Wskazują, że władza opiera się na podziale władzy na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą.

Rozdział II Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

Rozdział II Konstytucji zawiera 50 artykułów. W całości poświęcony jest prawom, wolnościom oraz obowiązkom człowieka i obywatela. Możemy wyróżnić prawa i wolności: osobiste, polityczne, ekonomiczne, socjalne oraz kulturalne. 

Rozdział III Źródła prawa

Rozdział III Konstytucji zawiera 8 artykułów. Poświęcony jest źródłom prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Do takich źródeł zaliczamy: Konstytucję, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego. 

Rozdział IV Sejm i Senat

Rozdział IV Konstytucji zawiera 31 artykułów. Uregulowanie w nich znajduje władza ustawodawcza. W Polsce władzę ustawodawczą sprawują przede wszystkim Sejm oraz Senat.

REKLAMA

Rozdział V Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Rodział V Konstytucji zawiera 20 artykułów. Zawierają one regulacje prawne dotyczące Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent jest najważniejszym przedstawicielem Polski. Sprawuje w państwie władze wykonawczą.

Rozdział VI Rada Ministrów i administracja rządowa

Rozdział VI Konstytucji zawiera 16 artykułów. Poświęcony jest Radzie Ministrów oraz administracji rządowej. Sprawują one władzę wykonawczą w Polsce. Rada Ministrów prowadzi politykę zagraniczną i wewnętrzną oraz kieruje administracją rządową.

Rozdział VII Samorząd terytorialny

Rozdział VII Konstytucji zawiera 10 artykułów. W artykułach znajdują się regualcję dotyczące podziału terytorialnego Polski. Samorząd terytorialny dzieli się na: województwa, powiaty oraz gminy. Gmina jest podstawową jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego. 

Rozdział VIII Sądy i trybunały

Rozdział VIII Konstytucji zawiera 28 artykułów. Wskazują one jakie organy państwowe sprawują w Polsce władzę sądowniczą. Władza sądownicza jest odrebna od władzy ustawodawczej i wykonawczej. W Polsce sądy i Trybunały stanowią przedstawicielstwo sądowictwa. 

REKLAMA

Rozdział IX Organy kontroli państwowej i ochrony prawa

Rozdział IX Konstytucji zawiera 14 artykułów. Poświęcony jest organom państwowym, których głównym celem jest ochrona prawa i kontrola jego przestrzegania przez inne organy. Do organów kontrolnych zaliczymy: Najwyższą Izbę Konroli, Rzecznika Praw obywatelskich oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Rozdział X Finanse publiczne

Rozdział X Konstytucji zawiera 10 arykułów. Dotyczą one kwestii finansowych państwa. Przede wszystkim sposobu uchwalania corocznego budżetu państwa. Ponadto wskazują, jakie organy państwowe odpowiadają w Polsce za finanse. 

Rozdział XI Stany nadzwyczajne

Rozdział XI Konstytucji zawiera 7 artykułów. Poświęcony jest stanom nadzwyczajnym. Możemy wyróżnić trzy stany nadzwyczajne: stan wyjątkowy, stan wojenny, stan klęski żywiołowej. Wprowadzane są w sytuacjach szczególnych zagrożeń.

Rozdział XII Zmiana Konstytucji

Rozdział XII zawiera jeden artykuł. Określa on sposoby zmiany Konstytucji. Wskazuje warunki jakie muszą zostać spełnione, aby można było zmienić obecnie obowiązującą Konstytucję. 

Rozdział XIII Przepisy przejściowe i końcowe

Rozdział XIII Konstytucji zawiera 8 artykułów. Dotyczą one kwestii zmian, jakie muszą zaistnieć w prawie polskim w związku z uchawaleniem najwyższego aktu prawnego - Konstytucji. Obecnie obowiązująca Konstytucja weszła w ciągu trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia, czyli z dniem 17 października 1997 roku. 

Emerytury z USA i Kanady

Podpisana umowa międzynarodowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz pomiędzy Polską i Kanadą ułatwi 70 tys. osób uzyskanie emerytury. Osoby, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będą mogły zaliczyć te okresy przy ubieganiu się o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Opodatkowanie emerytury z USA

Emeryt powracający do Polski, który otrzymuje emeryturę z USA, za która płaci podatek w USA, musi się rozliczyć także w Polsce.

Jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy, czy używany wymagana jest jego rejestracja. W niniejszym tekście przedstawimy sam proces rejestracji, samochodu zakupionego w Polsce.

51 zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury

W tym tygodniu do konsultacji trafi projekt ustawy o emeryturach pomostowych z listą zawodów dających do nich prawo. Emerytury w wieku o 5 lat lub 10 lat niższym niż powszechny otrzymają osoby wykonujące pracę w 51 zawodach. Nauczyciele będą pracować do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego.

Wróciła moda na całoroczne domy z drewna

Wysokie ceny domów z cegły i pustaków spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wznoszenie domów z drewna. Jakie są wady i zalety domów z drewna?

Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury

Niektórzy emeryci i renciści oprócz swoich świadczeń mogą pobierać różnego rodzaju dodatki. Niekiedy wpływają one w istotny sposób na wysokość pobieranego przez emerytów świadczenia. Dodatki do emerytur i rent podlegają corocznej waloryzacji. Warto sprawdzić, czy możemy liczyć na któryś z dodatków wypłacanych przez organ rentowy.

Jak uniknąć VAT przy umowach o dzieło i zlecenia?

Osoby pracujące na umowę zlecenia lub o dzieło unikną VAT, jeżeli umówią się ze zlecającym, że będzie on odpowiadał wobec osób trzecich za wykonane czynności. Jednocześnie muszą ustalić warunki wykonywania pracy oraz wynagrodzenia.

Najem lokalu pod działalność gospodarczą

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu.

Jak napisać zgłoszenie reklamacji

Warto domagać się, aby przedstawiciel biura podróży potwierdził przyjęcie reklamacji poprzez złożenie podpisu wraz z datą na egzemplarzu, który zachowamy dla siebie (obowiązek potwierdzenia ma zawsze pilot wycieczki – gdy składamy reklamację w czasie trwania imprezy). Nie będzie wówczas wątpliwości, kiedy złożyliśmy reklamację i jakie były nasze zarzuty i żądania.

Czy sprzedaż na aukcjach internetowych wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej

Nie musisz prowadzić działalności gospodarcze, żeby móc handlować na Alegro. Z czego to wynika wyjaśnia rzecznik prasowy portalu Alegro.pl

Zgłoszenie reklamacji imprezy turystycznej

Zmiana programu zwiedzania czy miejsca zakwaterowania, opóźniony wyjazd lub powrót do kraju, mniejsza, niż przewidziana w umowie, ilość posiłków to często zdarzające się w praktyce sytuacje. Aby uzyskać odszkodowanie trzeba zgłosić reklamację imprezy turystycznej.

Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik ma tu wybór w jaki sposób się rozliczy. Ograniczeniem jest jednak skala zjawiska.

Wcześniejsza emerytura dla 60-letnich mężczyzn

Mam 38 lat pracy, w tym 2,8 lat nieskładkowych. Od roku 1990 prowadzę działalność gospodarczą z przerwami. Od 1.03.2008 r. jestem zatrudniony na pół etatu w przedsiębiorstwie jako pracownik na okres 7 miesięcy. Mam skończonych 62 lata. Czy w tej sytuacji przysługuje mi wcześniejsza emerytura dla mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Ustalenie sposobu obliczenia emerytury po świadczeniu przedemerytalnym

W tym roku idę na zasiłek przedemerytalny i po 6 miesiącach na świadczenie przedemerytalne. W ZUS nie umieją mi odpowiedzieć, czy w przyszłości będę miał liczoną emeryturę według starych czy nowych zasad. Jestem rocznik 1952 r. W art. 21 ust. 3 ustawy emerytalnej z mówi się o ustalaniu według starych zasad.

Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Otrzymuję po moim zmarłym mężu emeryturę z Kanady czekiem rządowym w dolarach kanadyjskich. Bank pobiera prowizję i składkę na ubezpieczenia zdrowotne do ZUS. Ja jestem obywatelem polskim mam polską emeryturę i zapewnioną z tej racji podstawowa opiekę zdrowotną. Dlaczego mam dopłacać ZUS-owi i co będę miała z tego za korzyść? Rozumiem, że mój mąż kiedy zamieszkiwał na stałe w Polsce i pozbawiony został opieki zdrowotnej w Kanadzie tę składkę miał opłacać.

Przeliczenie emerytury z nowa kwota bazową

Czy w lipcu 2007 r. naliczona, przyznana i zawieszona emerytura wg wskaźnika 214,61% może być ponownie przeliczona o nową kwotę bazową? W lipcu 2007 r. została mi naliczona, przyznana i zawieszona emerytura uwzględniająca najlepszy okres 10 lat tj. 1995-2004. Nie przerwałam pracy zawodowej. Faktycznie na emeryturę przechodzę od 1 maja 2008 r. i chciałabym przy ponownym przeliczeniu pozostawić najlepszy okres zarobków tj. lata 1995-2004.

Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu

Umowa użyczenia zawarta przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej powoduje powstania przychodu i rodzi obowiązek podatkowy. Wyjątek ma miejsce gdy przedsiębiorca używa rzeczy osoby najbliższej.

Emerytury dla niepełnosprawnych sportowców

Emerytury dla sportowców niepełnosprawnych z tytułu zdobycia medali na paraolimpiadzie. Proszę o dokładne wiadomości przyznawania emerytur sportowych dla os. niepełnosprawnych, zdobywających medale na paraolimpiadzie i czy ta emerytura liczy się do innych świadczeń?

Jak banki obliczają zdolność kredytową

Coraz częściej bierzemy kredyty. Dlatego też popularne stało się pojęcie „zdolność kredytowa”. Co to właściwie jest i od czego zależy.

Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych

Polacy bardzo chętnie zaciągają krótkoterminowe kredyty gotówkowe, często mało racjonalnie korzystają z kart kredytowych, które banki wydają z limitami wyższymi od bieżących dochodów klienta. W efekcie wysokość rat może wzrosnąć do takiego poziomu, że normalne funkcjonowanie kredytobiorcy okaże się niemożliwe. Wtedy trzeba konsolidować długi i obniżać miesięczną ratę.

Termin przejścia na emeryturę

W sierpniu 2008 r. skończę 65 lat. Czy począwszy od września będę mógł przejść na emeryturę? Czy do działu kadr muszę złożyć wypowiedzenie z informacją o terminie w jakim chcę przejść na emeryturę?

Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu

Jak ZUS powinien potraktować zatrudnienie na tzw. pracach zleconych w jednej z warszawskich uczelni w okresie 5 miesięcy w początkach lat 60-tych przerwane powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i boję się, że ten okres zatrudnienia nie będzie uznany przy przechodzeniu na emeryturę, bo nie został zaliczony przy stażu do świadczenia przedemerytalnego.

Zaliczenie chorobowego do emerytury

Mój mąż jest na chorobowym - ja się nim opiekuję. Jest chory na raka. Ja nie pracuję ani on. Jesteśmy bezrobotni. Mam pytanie, czy jego chorobowe będzie liczyć się do emerytury?

Jak ZUS obliczy wysokości emerytury

Mam przepracowane 22 lata i 10 miesięcy okresów składkowych, 3 lata i 4 miesiące okresów nieskładkowych. Jestem kobietą w wieku 60 lat. Kwota bazowa wnosi 2 275,37 zł. Ile powinnam dostać emerytury?

Jaka kwota bazowa brana jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury

Wniosek o naliczenie emerytury składałam w roku 2006. Obliczono ją biorąc bazową z 2005 roku. Nie policzono do wymiaru mojego drugiego zatrudnienia, okresu 3 lat. Złożyłam wniosek, przeliczono, ale o tą samą kwotę bazową. Po zakończeniu pracy w grudniu 2007 r. doliczono lata pracy, kwoty bazowej nie ruszono. Jednak przepracowałam do końca 2007 r. i z emerytury nie korzystałam od momentu naliczenia. Pierwsza emeryturę pobrałam w styczniu 2008 r.. Nowej bazowej mi nie przyznano. Czy słusznie?

Emerytura po przepracowaniu 16 lat w Polsce

Mam 51 lat i mieszkam za granicą. W Polsce przepracowałam 16 lat. Czy należy mi się emerytura? Jeżeli tak to ile lat muszę ukończyć, aby ją otrzymać?

Kiedy od umowy zlecenia nie trzeba płacić składek?

Rośnie liczba osób zainteresowanych zawieraniem umów cywilnoprawnych. Podpisując takie umowy, można w określonych sytuacjach uniknąć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jak liczyć terminy wypowiedzenia

Aby rozwiązać umowę najmu trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. Termin wypowiedzenia może być zapisany w umowie albo może wynikać z ustawy. Rodzi się jednak pytanie jak obliczać poszczególne terminy.

Kiedy można wypowiedzieć najem

Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Czy kredyt hipoteczny można przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania

Kredyt hipoteczny przeważnie służy zdobyciu środków na kupno mieszkania. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na każdy inny cel. Istotą takiego kredytu jest to aby zabezpieczeniem takiego kredytu był wpis do hipoteki.

Wzory umów

Chcesz zawrzeć umowę, szukasz gotowych wzorów, skorzystaj z naszej bazy. Posiadamy wzory większości umów występujących w obrocie prawnym.

Co warto wiedzieć o karze umownej

Kara umowna stanowi zryczałtowane odszkodowanie na wypadek gdy kontrahent nie wykona lub źle wykona umowę.

Co to jest poręczenie

Zawarcie umowy rodzi po stronie dłużnika obowiązek spełnienia świadczenia. Gwarancją wykonania tego obowiązku jest majątek dłużnika. Dłużnik może okazać się jednak niewypłacalny. Wierzycielowi powinno zależeć na tym aby zabezpieczyć spłatę długu. Posłużyć w tym celu może się poręczeniem.

Jak chronić się przed wekslem

Dłużnik powinien być zainteresowany tym, aby do wystawionego przez niego weksla była dołączona deklaracja wekslowa. Podpisanie deklaracji chroni jego interesy, zabezpieczając go przed niezgodnym z porozumieniem wekslowym wypełnieniem weksla przez nieuczciwego posiadacza.

Czym jest weksel

Weksel to papier wartościowy można zatem skutecznie regulować nim swoje zobowiązania. Można także nim zabezpieczyć spłatę pożyczki.

Jak obliczyć odsetki maksymalne (stan na kwiecień 2008 r.)

Lichwa to pobieranie nadmiernych odsetek od umowy kredytu lub pożyczki, np. 80% w skali roku. Państwo przeciwdziała takim praktykom dlatego też wprowadzono do kodeksu cywilnego odsetki maksymalne, równe czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Określono tym samym najwyższą stawkę procentową na jaką można się umówić.

Co warto wiedzieć o odsetkach

Odsetki to wynagrodzenie jakie pobiera się za korzystanie z pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Zostaje ono obliczone na podstawie stopy procentowej, czyli w stosunku do kwoty od której się je pobiera i od czasu na jaki udostępniona pieniądze zostały udostępnione do korzystania.

REKLAMA