REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzorzec umowy

Jest to sporządzony w formie pisemnej wzór postanowień umowy, który przedsiębiorca przedstawia konsumentowi w celu zawarcia umowy.

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Są to praktyki stosowane przed przedsiębiorców w stosunku do konsumentów.

Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Są to bezprawne praktyki przedsiębiorców, które wymierzone są w stosunku do nieograniczonej liczby konsumentów.

Niedozwolone klauzule umowne

Niedozwolone postanowienia umowne dotyczą tylko umów z konsumentami. Taką nazwą określa się te klauzule zawarte w umowie, które nie były wcześnie negocjowane z konsumentem. To z kolei stwarza ryzyko, że nie będą one korzystne dla klienta.

REKLAMA

Odstąpienie od umowy

Od umów pewnego rodzaju strony mogą odstąpić. Musi to być jednak przewidziane w ustawie albo w samej umowie.

Przedsiębiorca

Jest to zarówno osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca w imieniu własnym działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami mogą być również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie w jakim wykonują działalność gospodarczą.

Konsument

W bardzo szerokim znaczeniu można sklasyfikować konsumenta jako stronę umowy nabywającą jakąś rzecz lub usługę.  Jednakże podmiotem tym może być jedynie osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością zawodową lub gospodarczą.

Która cena jest prawidłowa

Zdarzają się czasem przypadki, że satysfakcjonująca dla nas cena towaru zamieszczona na półce ulega zmianie gdy przychodzi do płacenia w kasie.

REKLAMA

Reklama wprowadzająca w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd jest uznawana za czyn nieuczciwej konkurencji i nieuczciwą praktykę rynkową. Jest to ograniczenie dla reklamy, w której zasadniczo wszystkie chwyty są dozwolone, by zachęcić klientów do zakupów.

Czy zawsze trzeba iść do serwisu

Pierwszą myślą jaka pojawia się w przypadku zauważenia, że posiadany przez nas towar jest wadliwy jest: trzeba złożyć reklamacje w serwisie. Ale przecież nie zawsze jesteśmy skazani na gwarancje. Możemy złożyć reklamacje również w sklepie, w którym zakupilismy wadliwy produkt.

Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych

Najemcy lokali należących do Lasów Państwowych mogą je wykupić – jeśli spełniają określone w ustawie o lasach warunki. Przysługuje im bonifikata, tym większa im dłuższy był staż pracy w Lasach, lub okres najmu.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Ujednolicony tekst ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - stan prawny na styczeń 2010. 

Co zrobić gdy pracodawca nie płaci za godziny nadliczbowe

Pozew o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe to zwyczajny pozew o zapłatę. Różnią się one co do zasady tylko właściwością sądu. Trzeba jednak pamiętać, że postępowanie przed sądem pracy rządzi się własnymi zasadami.

Jak sporządzić pozew o zapłatę wynagrodzenia

Pozew o zapłatę wynagrodzenia nie różni się znacznie od normalnego pozwu o zapłatę. Większość elementów pozwu jest taka sama. Zasadnicza różnica to właściwość sądu.

Jak pisać pozwy o odszkodowanie

  Jeżeli osoba poniosłeś wymierną szkodę w wyniku działania, lub zaniechania innej osoby - możesz domagać się od niej odszkodowania

Pozew o ustalenie stosunku pracy

Zdarza się często, iż osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) tak naprawdę wykonują pracę w rozumieniu przepisów prawa pracy. Mogą w takiej sytuacji wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Co zrobić w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę musi być kontrolowane przez sąd. Stosunek pracy jest bowiem szczególnym stosunkiem prawnym. Zapewnia on pieniądze niezbędne do utrzymania się.

Zawisłość sprawy

Zawisłość sprawy następuje wraz z doręczeniem pozwanemu pozwu.

Prawomocność

Orzeczenie prawomocne to orzeczenie od którego nie przysługuje zwykły środek zaskarżenia.

Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?

Osobę zaginioną przez dłuższy czas, lub z którą nie udało się nawiązać kontaktu np. po katastrofie lotniczej – można sądownie uznać za zmarłą. Co musi zawierać wniosek o uznanie za zmarłego?

Jak dochodzić przed sądem zwrotu rzeczy

W pozwie możemy domagać się również zwrócenia posiadania określonego przedmiotu – np. będącego przedmiotem najmu, czy dzierżawy- a także bezumownego posiadania rzeczy. 

Wzory pozwów i wniosków


Przedstawiamy wzory pozwów i wniosków.

Co warto wiedzieć o sprawach pracowniczych

Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygane są w odrębnej procedurze. Z racji nierówności stron stosunku pracy, kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele udogodnień dla pracownika. Warto o tym wiedzieć zanim wniesie się pozew.

Wpis

Wpis sądowy to inna nazwa opłaty od pozwu lub innego pisma. W polskim prawie obowiązuje zasada, iż każdy pozew powinien być opłacony. Brak opłaty powoduje, że sąd nie podejmuje żadnych czynności w sprawie.

Sąd

Na mocy Konstytucji każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Pozwany

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Nie może ich być ani mniej ani więcej. Strony te nazywa się powód i pozwany.  

Powód

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Powód i pozwany.

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest niezbędnym elementem tytułu wykonawczego. Jeżeli wyrok (lub inne orzeczenie) nie jest zaopatrzone w klauzulę wykonalności nie może być na jego podstawie prowadzona egzekucja.  

Wyrok rozwodowy

Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć.

Co trzeba wiedzieć o przedawnieniu

Przedawnienie wiąże się  zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.

Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód.

Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony.

Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?

O tym, że dziecko powinno mieć ojca i matkę nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania. Dlatego też nie uznaje dziecka. Instytucją, która ma przeciwdziałać takim przypadkom jest sądowe ustalenie ojcostwa.

Kiedy wnosi się pozew o unieważnienie uznania dziecka

Uznanie dziecka to sposób ustalenia ojcostwa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy unieważnić takie uznanie. Do tego celu niezbędny jest pozew.

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

Jak sporządzić pozew o rozwiązanie przysposobienia?

Rozwiązanie przysposobienia jest sytuacją nadzwyczajną. Następuje ono tylko z ważnych przyczyn a orzeka o tym sąd rejonowy. Warto więc wiedzieć, jak w sposób prawidłowy sporządzić pozew o rozwiązanie przysposobienia?

Jak napisać powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa

Zdarza się że po zawarciu małżeństwa nie sporządzono samego aktu małżeństwa. Tak zawarte małżeństwo jest ważne ale małżonkowie mogą wnieść pozew do sądu o ustalenie istnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew o unieważnienie małżeństwa

Małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkód małżeńskich jest ważne. Dopiero sąd po przeprowadzeniu stosownego postępowania może je unieważnić. Aby wszcząć takie postępowanie niezbędny jest pozew.

Wartość przedmiotu sporu

  Wartość przedmiotu sporu sprowadza się do wartości roszczenia dochodzonego powództwem.

Przedawnienie

  Podobnie jak przestępstwa w prawie karnym, zobowiązania i roszczenia w prawa cywilnym przedawniają się .

Domniemanie

  Domniemanie to założenie przez organy wymiaru sprawiedliwości – a także ustawodawcę, że niektórych rzeczy nie trzeba udowadniać – zważywszy na częstość ich występowania.

Pełnomocnictwo

  Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

Apelacja

  Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym, od nieprawomocnych wyroków sądów I instancji.

Postanowienie

  Postanowienie, w zależności od jego rodzaju może dotyczyć sprawy w toku postępowania, lub orzekać co do istoty sprawy (kończąc postępowanie).

Wyrok

Uzyskanie wyroku jest celem procesu cywilnego. W wyroku sąd decyduje o zasadności  powództwa.

Zasady postępowania cywilnego

W polskim prawie występują trzy zasadnicze rodzaje procedur. Procedura cywilna, procedura administracyjna, procedura karna. Każda procedura ma pewne zasady. Przy czym każda z nich ma inne.

Jak napisać pozew o wydanie rzeczy

W pozwie możemy domagać się również zwrócenia posiadania określonego przedmiotu – np. będącego przedmiotem najmu, czy dzierżawy- a także bezumownego posiadania rzeczy.

REKLAMA