REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PESEL

PESEL to skrót od wyrażenia "Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności"

Odprawa emerytalno-rentowa

Jest to świadczenie wypłacane na koniec zatrudnienia w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

NIP

Numer Identyfikacji Podatkowej to dziesięciocyfrowy kod, służący do identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Nadawany jest przez urzędy skarbowe.

Niezdolność do pracy

Stwierdzenie niezdolności do pracy może stać się podstawą otrzymanie świadczenia emerytalnego lub rentowego.

REKLAMA

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją państwową odpowiedzialną za ubezpieczenia społeczne rolników.

Indywidualne konto emerytalne

Indywidualne konto emerytalne umożliwia gromadzenie środków na dodatkową emeryturę.

Otwarty fundusz emerytalny

Otwarty Fundusze Emerytalny inaczej zwany jest drugim filarem. Każdy urodzony po 1 stycznia 1969 r. musi zawrzeć umowę z jednym z funduszy emerytalnych.

Świadczenia przedemerytalne

Świadczenia przedemerytalne są przeznawane osobom, które straciły pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Mówimy tutaj o likwidacji, o upadłości pracodawcy, o zmianie strukturalnej, o zwolnieniach grupowych

REKLAMA

Składki na ubezpieczenia społeczne

Są to świadczenia pieniężne, przymusowe, celowe, podstawowy przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są wypłaty świadczeń, m.in. emerytury, renty, zasiłki.

Okresy nieskładkowe

Przy ustalaniu prawa do emerytury i rent oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

Okresy składkowe

Przy obliczaniu emerytury lub renty okresy składkowe są uwzględniane w pełnym wymiarze.

Kwota bazowa

Kwota bazowa jest dla emerytów jednym z najważniejszych wskaźników. Decyduje o wysokości emerytury.

Emerytura

Świadczenie pieniężne mające służyć zabezpieczeniu bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej albo utraciły ją w znacznym stopniu oraz nie dysponują innymi źródłami dochodu gwarantującymi możliwość utrzymania się.

Dożywocie

Dożywocie jest to umowa, na podstawie której zbywca (dożywotnik) przenosi na własność nieruchomość na nabywcę (zobowiązanego), a nabywca zobowiązuje się zapewnić mu lub jego osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.

Jak napisać wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?

Jeżeli działka nie ma połączenia z drogą, konieczny będzie przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli nie ma zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości konieczny będzie wniosek o ustanowienie drogi koniecznej.

Czym są ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia społeczne to rozwiązania prawne, mające na celu zapewnienie środków utrzymania ubezpieczonym i ich rodzinom w przypadkach czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, niemożności zarobkowania lub też ograniczenia tej zdolności.

Jak złożyć skargę na lekarza

Jeżeli pacjent uzna, że jego prawa zostały naruszone, może złożyć skargę m.in. do dyrektora placówki medycznej, w której przebywa, lub do rzecznika praw pacjenta, którzy działają przy wojewódzkich oddziałach NFZ.

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze zależne jest od wieku oraz rodzaju wykonywanej pracy przyszłego emeryta.

Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Możesz nie dostać urlopu na żądanie

Wydawałoby się, że wszystko jest jasne. 4 dni urlopu w roku możemy sobie "wziąć" sami. Jednak czy zawsze pracodawca musi się na taki urlop zgodzić? Czy z urlopu na żądanie można odwołać pracownika?

Czy zapłace podatek po rezygnacji z IKE

Czy przy rezygnacji z oszczędzania w IKE trzeba zapłacić podatek od całej zgromadzonej kwoty?

Czy następuje dziedziczenie oszczędności z IKE

Czy oszczędności zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym podlegają dziedziczeniu?

Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury

Emerytura jest dożywotnim świadczenie pieniężnym wypłacanym w celu zapewnienia środków utrzymania w razie zaprzestania aktywności zawodowej z powodu osiągnięcia określonego wieku albo/i okresu zatrudnienia.

Pracownik ma prawo do przerw w pracy

Prawo do przerw jest uprawnieniem pracownika. Mogą one być przeznaczone na spożycie posiłku lub na chwilowy odpoczynek. Mimo nieświadczenia pracy, za większość przerw przysługuje wynagrodzenie.

Jak obliczyć kwotę bazową

Kwota bazowa jest pojęciem zna­nym każdemu emerytowi. Jest to określona wielkość w złotych i groszach, ustalana w przyjętej relacji do wysokości przeciętnego wyna­grodzenia miesięcznego w gospodar­ce narodowej w przyjętym okresie. Z każdym emeryci liczą na zwiększoną kwotę bazową. Wpływa ona bowiem na wysokość emerytur.

Jakie kary może nałozyć szef na pracownika

Nie przestrzegasz regulaminu pracy, notorycznie się spóźniasz lub lekceważysz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy? Pracodawca dysponuje środkami, które mogą cię przywołać do porządku. Za naruszenie obowiązków pracowniczych pracownikowi grozi odpowiedzialność porządkowa. W ramach tej odpowiedzialności pracodawca może nałożyć na pracownika karę, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Poradź sobie bez prawnika

W wielu przypadkach nie potrzebujemy pomocy adwokata, radcy prawnego ani notariusza. Umowę sprzedaży lub pożyczki, testament, czy pozew możemy sporządzić sami.

Jak nabyć własność gruntu przez zasiedzenie

Użytkując przez lata część działki sąsiada przylegającej do naszego gruntu możemy nabyć jej własność przez zasiedzenie. Aby jednak zostać właścicielem gruntu, musimy wnieść wniosek do sądu o stwierdzenie jego zasiedzenia.

Jak prawidłowo sporządzić pismo procesowe

Przy sporządzaniu pozwu szczególną uwagę należy zwrócić na kilka istotnych elementów, od których uzależniona jest jego ważność. Nieprawidłowości w ich wyborze mogą skutkować zwrotem pisma procesowego.

Ile mogą dorobić osoby otrzymujące renty rodzinne

Osoby uprawnione do renty rodzinnej mogą dorobić do swoich świadczeń tyle samo, co pozostali emeryci i renciści. Z tym, że jeśli świadczenie przysługuje kilku osobom, wówczas przychód jednej z nich wpływa jedynie na przysługującą jej część renty. W takiej sytuacji może ona również wnioskować o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych.

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia

Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni.

Jak odwołać się od kary porządkowej

Pracownik nie musi godzić się z wymierzoną mu przez pracodawcę karą. Jeśli uważa, że został ukarany z naruszeniem prawa, może wnieść sprzeciw. Jeśli pracodawca go nie uwzględni, o uchylenie kary pracownik może jeszcze walczyć w sądzie.

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia chorobowego. Jest związany z urlopem macierzyńskim, którego pracodawca udziela pracownicy w związku z urodzeniem lub przysposobieniem dziecka.

Kiedy pracownik ma prawo do sprawowania płatnej opieki

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego przysługuje pracownikowi nie tylko w przypadku zachorowania, ale także wówczas gdy musi zaopiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

Jak rozliczyć umowy zlecenia i o dzieło

Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem jest zatrudnianie obcokrajowców na podstawie umów cywilnoprawnych. O ile sam fakt zatrudniania nie budzi już problemów, naliczanie wynagrodzenia cudzoziemców dalej spotyka się z wieloma wątpliwościami.

Jak ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika dla sądu

W sytuacji gdy pracodawca i zwolniony pracownik spotykają się w sądzie pracy, często wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o średnim miesięcznym wynagrodzeniu pracownika liczonym jak ekwiwalent za urlop. Pracodawcy niejednokrotnie mają problem z jego wystawieniem.

Praca przy komputerze

Osoby stale wykonujące pracę z użyciem komputerów podlegają ochronie, a na pracodawcach ciąży obowiązek zapewnienia im odpowiednich warunków.

Praca przy komputerze

Komputer jest obecnie powszechnym narzędziem pracy. Trudno sobie wyobrazić wykonywanie bez niego wielu czynności. Jego przydatności trudno więc nie docenić, ale praca przy komputerze powoduje wiele zagrożeń dla zdrowia pracownika. Pracodawca zobowiązany jest je eliminować i ograniczać.

Umowy cywilnoprawne - jaki zakres kontroli PIP?

Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają umowy cywilnoprawne (zwłaszcza umowy zlecenia i o dzieło). Inspektor pracy może sprawdzić, czy łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej umowie, nie nosi cech stosunku pracy.

REKLAMA