REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak napisać reklamację na usługę pralni chemicznej

Często korzystamy usług pralni i pewnie niejednokrotnie zdarzyło się nam, że garnitur czy sukienka, które oddaliśmy do czyszczenia nie wracały do nas w stanie idealnym. Nie dość, że plamy nie zostały wyprane to jeszcze pojawiły się nowe. W takiej sytuacji mamy prawo złożyć reklamacje. Jednak nie każda pralnia posiada własny druk.

Co powinno znajdować się w reklamacji przesyłki pocztowej

Co powinna zawierać reklamacja usługi telekomunikacyjnej

Jeżeli operator telekomunikacyjny nie wykonał usługi albo wykonał ją w sposób nienależyty, to można złożyć do niego reklamacje. Pismo reklamacyjne może być złożone zarówno pisemnie, ustnie do protokołu, jak i telefonicznie do biura obsługi klienta albo w formie elektronicznej.

Konsumenci na rynku energetycznym i telekomunikacyjnym

W ostatnich dniach odbyła się debata zorganizowana przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Centrum Komunikacji Medialnej poświęcona sytuacji konsumentów na rynku telekomunikacyjnym oraz energetycznym. Przedmiotem dyskusji było m.in. przedstawienie bieżących problemów obu rynków regulowanych.

REKLAMA

Wpisy dłużników alimentacyjnych do Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która wejdzie w życie 1 października 2008 r. zmieni zapisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. W związku z tą zmianą Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta będą przekazywali do biura informacji gospodarczej informacje gospodarcze o dłużnikach alimentacyjnych, którzy nie regulują zobowiązań na czas. 

Zasiłek opiekuńczy

Pracownik, który zwolniony jest od wykonywania pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. 

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński to świadczenie wypłacane osobo przebywającym na urlopie macierzyńskim lub urlopie na zasadzie urlopu macierzyńskiego.  

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy wypłacany jest pracownikowi z powodu jego niezdolności do pracy. Wypłacany jest z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. 

REKLAMA

Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Małżonkowie, którzy rozstają się mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo domagać się orzeczenia separacji. Rozwiedziony małżonek może założyć nową rodzinę. Natomiast pozostający może mieć rodzinę nową tylko nie może zalegalizować kolejnego małżeństwa.

Jakie mamy prawo do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa na terenie Unii

Dzięki uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej możemy nie tylko swobodnie wykonywać pracę zarobkową na terenie państw wspólnoty. Zyskaliśmy prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. 

Kto może starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.  

Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

Osoby, które chcą uzyskać zasiłek macierzyński, muszą spełnić określone wymagania, jakie przewidują przepisy. Po spełnieniu warunków przysługiwania zasiłku, możemy wnioskować o jego przyznanie i wypłatę. W zależności od tego, z jakiego tytułu i w jakich okolicznościach wnioskujemy o zasiłek, musimy przedłożyć płatnikowi zasiłku stosowne dokumenty, które będą podstawą do wypłaty świadczenia. 

Czy można wykonywać pracę zarobkową w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

W trakcie orzeczonej niezdolności do pracy nie można wykonywać pracy zarobkowej lub wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Działanie takie naraża nas na utratę prawa do zasiłku chorobowego za okres obejmujący dane zwolnienie. Nie stosuje się tej zasady do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy osoba, która uległa wypadkowi przy pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Osoby ubezpieczone, które uległy wypadkowi przy pracy są w szczególny sposób uprawnione do otrzymania świadczeń. Otrzymują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Jakie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy

Określenie czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy ma duże znaczenie. Szczególnie ważne jest przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z tego tytułu. 

Kim jest rzetelny pośrednik?

Rzetelny pośrednik to fachowiec, którego zadaniem jest kojarzenie stron transakcji przy sprzedaży, zakupie, wynajmie, najmie oraz dzierżawie lokali bądź budynków. Obecnie na rynku nieruchomości pojawiło się bardzo dużo przedsiębiorców, którzy świadczą usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jakie warunki powinni oni spełniać?

Co warto wiedzieć o najmie mieszkania

W jaki sposób należy zawierać umowę najmu mieszkania? Co należy wiedzieć o najmie? W jaki sposób wypowiada się umowy najmu?

Z którą umową do notariusza?

O tym, że umowę sprzedaży mieszkania trzeba zawrzeć przed notariuszem, wie prawie każdy. Jednak nie jest to jedyny rodzaj umowy jaką trzeba lub można zawrzeć w formie aktu notarialnego.  

Z którą umową do notariusza

O tym, że umowę sprzedaży mieszkania trzeba zawrzeć przed notariuszem, wie prawie każdy. Jednak nie jest to jedyny rodzaj umowy jaką trzeba lub można zawrzeć w formie aktu notarialnego.  

Kiedy można zwrócić bilet na pociąg

Zdarza się, że już po zakupieniu biletu na pociąg podróżny musi zrezygnować z wyjazdu albo zmienić jego termin. Zwracając bilet, trzeba jednak pamiętać o terminach i formalnościach określonych przez przewoźnika.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Jeśli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego, jego ojcostwo można ustalić sądownie. Często zdarzają się spory czy wskazany przez matkę mężczyzna jest ojcem dziecka.

Wynagrodzenie za czas pierwszych 33/14 dni niezdolności do pracy

Pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego, lub 14 dni - w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia. Niezdolność może być spowodowana chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną. Prawo to dotyczy osób uprawnionych do zasiłku chorobowego. 

Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć osoby nie będące pracownikami

Do zasiłku macierzyńskiego są uprawnieni nie tylko pracownicy. Pozostałym ubezpieczonym, którzy mają prawo do tego świadczenia ustala się kwotę zasiłku w wysokości 100% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku.  

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 100, 80 lub 60% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku. Dla różnych grup ubezpieczonych kwota zasiłku będzie zależeć od wynagrodzenia, bądź od przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Wysokość zasiłków

Zapoznaj się z wysokością przysługujących Ci zasiłków. Sprawdź na jakie pieniądze możesz liczyć w czasie urlopu macierzyńskiego lub w czasie niezdolności do pracy.

Czym jest Zgromadzenie Narodowe?

Zgromadzenie Narodowe to obradujący wspólnie posłowie i senatorowie. Jest to szczególna forma wspólnego działania Sejmu i Senatu. 

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Kiedy należy rozpocząć pracę?

Podpisując umowę o pracę często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę rozpoczniemy naszą wymarzoną pracę. Dzień zawarcia umowy o pracę a dzień nawiązania stosunku pracy to dwa odrębne pojęcia. Warto poznać ich znaczenie.

Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Prawo do wypoczynku przysługuje wszystkim pracującym osobom, bez względu na staż pracy. Jeżeli jednak pracownik podejmuje pierwszą w życiu pracę, prawo do urlopu nabywa on w sposób odmienny niż reszta pracowników. Kiedy przysługuje urlop?

Jak poszukiwać pracy?

Problem utraty pracy dotyka coraz większej grupy osób. Chcemy państwu podpowiedzieć w jaki sposób skutecznie poszukiwać pracy.

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Świętokrzyskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Śląskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Łódzkie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Zachodniopomorskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Wielkopolskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Warmińsko-Mazurskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Pomorskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Podlaskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Podkarpackie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Opolskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Małopolskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Mazowieckie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Lubuskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Lubelskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Kujawsko-Pomorskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy - Dolnośląskie

Kiedy bezrobotny ma prawo do stypendium


Stypendium to kwotę wypłacaną z Funduszu Pracy bezrobotnemu lub innej uprawnionej osobie w okresie odbywania szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, studiów podyplomowych, stażu oraz w okresie nauki w szkole ponadgimnazjalnej albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych.

Kiedy bezrobotny może odbywać szkolenie

Szkolenia dla bezrobotnych pozwalają im na zdobycie doświadczenia, niezbędnego przy poszukiwaniu zatrudnienia. W czasie szkolenia bezrobotny może liczyć na stypendium.

Kogo może objąć przygotowanie zawodowe

Przygotowanie zawodowe prowadzone jest w celu uzyskania kwalifikacji lub umiejętności zawodowych.

Kiedy bezrobotny może odbywać staż

Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

REKLAMA