REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak oddać dziecko do adopcji

Oddanie dziecka do adopcji to wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego (adoptującego).

Kiedy można rozwiązać przysposobienie (adopcję)

Przysposobienie może być rozwiązane przez sąd - oznacza to, że nie jest permanentne. Można tego jednak dokonać tylko z ważnych powodów.

Adopcja - czyli przysposobienie dziecka

Przysposobienie, powszechnie nazywane adopcją, jest to instytucja z zakresu prawa rodzinnego, która ma na celu stworzenie takich samych skutków w sferze prawnej jak pokrewieństwo naturalne.

Czy konieczna jest zgoda rozwiedzionego małżonka na wyjazd dziecka za granicę

Wyjazd dziecka za granicę traktowany jest jako istotna sprawa i decyzja o nim powinna być podejmowana przez obydwoje rodziców posiadających pełnie władzy rodzicielskiej.

REKLAMA

Jakie umowy może zawierać dziecko

Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.

Odpowiedzialność materialna rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

Za zachowanie swoich niepełnoletnich dzieci odpowiedzialność ponoszą rodzice będący ich przedstawicielami ustawowymi.

Jak prawo karne chroni dzieci

Przepisy kodeksu karnego pozwalają na odseparowanie sprawcy od dzieci - zabraniając mu pracy i przebywania w ich otoczeniu - nawet dożywotnio.

Kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwa

Co do zasady za przestępstwa nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17 lat. W wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność może ponosić już 15-o latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.

REKLAMA

Jakie uczeń ma prawa w szkole

Uczeń ma w szkole poza obowiązkami również swoje prawa, o których powinien wiedzieć by móc je egzekwować. Są one spisane w statucie szkoły, do której uczeń uczęszcza, a samorząd szkolny jest pierwszym przedstawicielem i obrońcą praw ucznia.

Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.

Jak zmienić szkołę dziecka

Zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza. Zmiana ta może wynikać np. ze zmiany miejsca zamieszkania dziecka lub być sankcją za złe zachowanie dziecka w placówce.

Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wówczas musi ono pójść do szkoły. Powstaje jednak pytanie – która ma to być szkoła?

Kiedy można dostać wyprawkę

Wyprawka szkolna 2008 to rządowy program pomocy uczniom w roku szkolnym 2008/2009. Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty pomocy materialnej udzielanej uczniom poprzez dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne, a także naukę w klasach I-III szkoły podstawowej lub w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia.

Jakie kary grożą uczniom

Wiele mówi się o prawach ucznia. Nie należy jednak zapominać o tym, że posiadają również (i to w cale nie małe) obowiązki. Za ich naruszenie grożą kary.

Jak zapisać dziecko do przychodni

Kiedyś, to szpital przekazywał informacje o urodzeniu się dziecka do przychodni rejonowej. Dziś kiedy mamy wybór przychodni i lekarza musimy sami zapisać/zgłosić dziecko.

Rozliczanie PIT samotnego rodzica

Osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo do wspólnego z dzieckiem rozliczenia podatku dochodowego.

Jak uzyskać becikowe

Potocznie nazwą becikowe określane są trzy odrębne świadczenia, mianowicie jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego i tzw. becikowe samorządowe.

Czy dziecko może dziedziczyć

Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna. Tak dziecko, bez względu na wiek, a nawet dziecko poczęte - a jeszcze nie urodzone (nasciturus) może zgodnie z polskim prawem być spadkobiercą.

Rozwód u notariusza

Możliwość przeprowadzenia rozwodu u notariusza brzmi zaskakująco. Ale może już niedługo będzie to normalna usługa świadczona przez notariuszy.

Wstępni i zstępni

Krewni w linii prostej określani są w polskim prawie jako wstępni, lub zstępni.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska to przysługujący rodzicom ogół praw i obowiązków do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka.

Pełnoletność

Osiągnięcie pełnoletności oznacza uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych.

OHP

Ochotnicze Hufce Pracy na mocy ustawy są instytucjami rynku pracy. To państwowe jednostki budżetowa nadzorowane przez ministra właściwego do spraw pracy

Obowiązek szkolny

 Obowiązek nauki jest obowiązkiem konstytucyjnym – zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji „Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. …”.

Nieletni

Pojęcie „nieletni” używane jest w prawie karnym. W jego rozumieniu nieletnim jest osoba, która w chwil popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 lat

Nasciturus

 Dziecko poczęte lecz jeszcze nie narodzone (łac. – mający się urodzić).

Małoletni i młodociany

"Małoletni" i "młociany" to określenia pojawiąjące się w różnych przepisach prawa, dotyczące osób młodych, lub dzieci. Róznica pomiędzy nimi jest jednak niebagatelna

Dzień Dziecka

1 czerwca jest istotnym dniem w kalendarzu każdego polskiego dziecka. W wielu krajach dzień dziecka przypada jednak w innym czasie.

Alimenty

To świadczenia polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowawczych.

Adopcja

Adopcja to potoczne określenie instytucji prawnej jaką jest przysposobienie

Komórka podczas lotu

Pasażerowi linii lotniczych będą mogli rozmawiać przez telefony komórkowe podczas lotu. Przewoźnicy będą musieli w tym celu zamontować specjalne urządzenia oraz uzyskać pozwolenie od Prezesa UKE.

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży nieruchomości, nabywca może zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji – w przypadku nie wywiązania się z zapłaty należności.

Czas pracy w 2009 roku

Przedstawiamy ilość dni roboczych w 2009 roku, które ma do przepracowania pracownik.

Przemoc wobec dzieci

Przemoc wobec dziecka jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla młodego, a często małego człowieka. Przy tym dziecko jako ofiara przemocy nie jest w stanie pomóc sobie samo dlatego tak ważna jest reakcja otoczenia, z którym dziecko się styka (np. sąsiadów, nauczycieli w szkole).

Łatwiejsze reklamacje w sklepach internetowych

Wszyscy konsumenci, którzy będą chcieli złożyć reklamacje do sklepu internetowego będą mogli to uczynić w specjalnie do tego przeznaczonym punkcie kontaktowym. Tak wynika z noweli ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Renta socjalna a renta rodzinna

Zdarzają się przypadki, kiedy osoba jest uprawniona zarówno do renty socjalnej i rodzinnej. Pojawia się pytanie, co w takim przypadku dzieje się z każdym z tych świadczeń. 

Timesharing

Timesharing oznacza prawo do korzystania z nieruchomości (obiektu turystycznego) hotelu, ośrodka turystycznego, apartamentu, bungalowu itp. w oznaczonym czasie.

Co należy wiedzieć o pracy młodocianych?

Praca młodych osób nie jest zjawiskiem nieznanym. Pracodawcy powinni jednak uważać. Zatrudnianie pracownika młodocianego rządzi się swoimi prawami. Nieprzestrzeganie ich grozi wykroczeniem.

Dzieci też mają swojego Rzecznika

Rzecznikowi Praw Obywatela pomaga w ochronie praw i wolności człowieka Rzecznik Praw Dziecka. Jego zadaniem jest ochrona przestrzegania praw najmłodszych obywateli. 

Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Często osoby decydujące się na separację lub rozwód nie wiedzą do jakiego sądu mają wnieść pozew. Zastanawiają się czy powinni wybrać sąd okręgowy czy rejonowy. 

Kiedy zobowiązanie jest solidarne

Umowę podpisują zawsze dwie strony (np. sprzedający-kupujący, wynajmujący-najemca, zleceniodawca-zleceniobiorca). Może się jednak zdarzyć, że po jednej stronie umowy będzie występować więcej niż jeden podmiot.  

Reklamacja usługi fryzjerskiej

Umawiając się z fryzjerem na wykonanie pięknej fryzury, modelowanie, strzyżenie albo zakupując preparaty kosmetyczne zawieramy umowę. Jak dochodzić swoich praw jeżeli nie jest ona wykonana w sposób należyty?

Ujednolicone prawa dla wszystkich konsumentów w UE

Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała nowe rozstrzygnięcia dla konsumentów z całej Unii. Wszyscy kupujący w sklepach internetowych mieliby prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, a nie tak jak do tej pory - 10 dni dla zakupów dokonanych w Polsce.

Bilonem też można płacić w banku

Dzięki kontroli wzorców umownych przeprowadzonej przez UOKiK, większość banków zaprzestało pobierania dodatkowych opłat od konsumentów za wpłaty gotówkowe w bilonie na konto. Prezes Urzędu wydała cztery decyzje dotyczące takich praktyk.

Kiedy renta rodzinna ulega podziałowi

Renta rodzinna jest świadczeniem wypłacanym w związku ze śmiercią osoby najbliższej. Zdarzają się przypadki, że prawo do renty przysługuje więcej niż jednej osobie. Co dzieje się w takim przypadku?

Sądy 24-godzinne do poprawki

Trybunał Konstytucyjny orzekł o usunięciu z kodeksu postępowania karnego przepisu, który pozwalał na stosowanie tymczasowego aresztowania jedynie z uwagi na chuligański charakter czynu.

Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego

W dniach 24-27 września w Szklarskiej Porębie odbył się, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski, Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego. Tematem przewodnim zjazdu była kwestia populizmu penalnego.

Kiedy od umowy można odstąpić

Przy zawieraniu umowy można wprowadzić klauzulę, która pozwoli na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Trzeba jednak oznaczyć czas, w którym będzie można skorzystać z tego prawa oraz określić, której ze stron prawo takie będzie przysługiwało.  

Bigamia przyczyną unieważnienia małżeństwa

Bigamia inaczej nazywana wielożeństwem jest jedną z podstaw umożliwiających unieważnienie małżeństwa. W Polsce zakazane jest zawieranie związku małżeńskiego w przypadku pozostawania w poprzednim małżeństwie.  

Unieważnienie uznania ojcostwa

Jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa jest uznanie ojcostwa. Ojciec przed sądem lub kierownikiem stanu cywilnego składa oświadczenie, że uznaje dziecko jako swoje. Czasami zdarzają się sytuację, w których okazuje się, że ojciec nie jest prawdziwym ojcem dziecka. W takim przypadku może on unieważnić swoje uznanie.

REKLAMA