REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady wypłacania odprawy pośmiertnej

Wyjątkowym świadczeniem w razie śmierci pracownika jest odprawa pośmiertna, którą otrzymują członkowie jego rodziny. Wysokość tej odprawy jest uzależniona od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.  

Terminy wypłaty zasiłków

Zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Mimo, że bardzo często używa się tych słów zamiennie to według prawa, kredyt i pożyczka to dwie różne umowy. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem którejś z nich.

Masz prawo wiedzieć ile naprawdę kosztuje bilet lotniczy

Na przewoźników został nałożony obowiązek przekazywania konsumentom szczegółowych informacji o kosztach biletu. Chodzi o to, że klient powinien wiedzieć przed zakupem biletu ile w całości musi zapłacić za przelot.

REKLAMA

Świadectwa energetyczne

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż albo wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Szczególnie, że przepisy określające sposób obliczania charakterystyki energetycznej budynku nie zostały jeszcze uchwalone.

Jak rozwieść się z zaginionym małżonkiem?

Oprócz ogromnej tragedii zaginięcie małżonka tworzy liczne problemy prawne. Jednym z nich jest zawarcie ponownie małżeństwa przez współmałżonka osoby zaginionej. Jak tego dokonać?

Po rencie emerytura z urzędu

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą w określonych warunkach otrzymać zamiast renty emeryturę. Emeryturę taką z urzędu przyznaje ZUS. Warto sprawdzić, kto ma prawo do emerytury z po rencie.  

Wolności i prawa osobiste

Obecnie obowiązująca Konstytucja zawiera szeroki katalog wolności i praw człowieka i obywatela. Obok wolności ekonomicznych, socjalnych, kulturalnych, politycznych mamy szeroki katalog wolności osobistych. Warto je poznać. 

REKLAMA

O czym sprzedawca musi poinformować konsumenta przed zawarciem umowy

Umowy zawierane w internecie mają swoje wady, jak i zalety. Wraz z szybszym i często tańszym dostępem do produktów konsument ma ograniczony dostęp do niezbędnych dla niego informacji, które decydują o tym czy faktycznie nabędzie dany towar.

Kiedy nie mamy prawa do zasiłku chorobowego po wypadku przy pracy

Nie każdy wypadek związany z wykonywaniem pracy da nam prawo do zasiłku. Warto poznać przypadki, kiedy nie nabędziemy prawa do tego świadczenia. 

Co zrobić jeśli kurier nie dostarczy przesyłki

Przewoźnik ponosi odpowiedzialność zarówno za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od momentu przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania adresatowi, oraz za opóźnienie w przewozie przesyłki. Opóźnienie wynika z niedotrzymana terminu, jaki miał być przeznaczony na odebranie przesyłki od nadawcy i doręczenie je do adresata.

Czym są usługi edukacyjne

Nie ma jednoznacznej definicji usług edukacyjnych. Pojęcie to odnosi się do usług, które mają związek z kształceniem, czyli nauka języka, kursy przygotowawcze do matury, płatne studia. Ich wspólną cechą jest to, że szkoła zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć zgodnie z programem nauki.

Zmiany w umowach ze studentami

Uniwersytet Warszawski zobowiązał się do zmian postanowień umownych, które naruszały interesy studentów. Ma to związek z przeprowadzoną przez UOKIK kontrolą i postępowaniem przeciwko UW.

Dwa tygodnie na odpowiedź

Złożyłeś do sprzedawcy reklamację i nie wiesz jak długo masz czekać na odpowiedź? Słyszałeś, że sprzedawca ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi? Sprawdź czy jest to prawda.

Obowiązki informacyjne przy sprzedaży wysyłkowej

Interesuje mnie zakup pewnych towarów od firmy wysyłkowej. Najpierw chciałabym się jednak upewnić, jakie informacje muszą mi być przekazane przez sprzedawcę. Nadmieniam, że ja mam do dyspozycji tylko formularz publikowany w czasopiśmie? Co powinno być w nim zawarte?

Co zrobić, żeby zakupy w sieci były bezpieczniejsze

Zakupy w sklepach internetowych są wygodne, szybkie i przyjemne. Sprzedawcy kuszą niższą ceną, dostępnością przez 24 godziny na dobę oraz dużym wyborem. Jednak kupowanie w sieci wiąże się również z pewnymi zagrożeniami.

Zaprzeczenie macierzyństwa

Wydawać by się mogło, że matka zawsze pozostaje pewna. W dobie rozwijającej się medycyny nie można jednoznacznie ustalić matki. Dlatego coraz częściej pojawiają się pozwy o zaprzeczenie macierzyństwa.

Kto odpowiada przed Trybunałem Stanu?

Najważniejsze osoby w państwie także ponoszą odpowiedzialność za sprawowanie swoich urzędów. Sądem przed, którym odpowiadają jest Trybunał Stanu. 

Co wiemy o biurach podróży

Powszechne korzystanie z usług turystycznych nastręcza możliwości do zaistnienia na rynku nierzetelnych biur podróży. Aby to sprawdzić Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę tej branży, a dokładnie 121 przedsiębiorców.

Umowa darowizny a umowa dożywocia

Obie umowy pozwalają na przeniesienie własności nieruchomości. Różnice między nimi przejawiają się przede wszystkim w kwestii odpłatności (darowizny dokonuje się pod tytułem darmym, dożywocia w zamian za zapewnienie opieki), różne są również obowiązki podatkowe związane z obydwoma umowami.

Bezpieczeństwo produktów

Kupując towary dokonujemy wyboru rzeczy z pośród dziesiątków różnych przedmiotów. Trzeba mieć jednak na względzie nie tylko ich estetykę i przydatność, ale również, a może głównie ich bezpieczeństwo. Spójrz jakie produkty są uważane za bezpieczne.

Czy dobrowolnie ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego

Przed dniem 16 marca 2007 roku uprawnionymi do zasiłku opiekuńczego były tylko osoby podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie osoby dobrowolnie ubezpieczone mają prawo do zasiłku. 

Czy można łączyć okresy wypłaty zasiłku opiekuńczego w ciągu roku

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy. Ma związek z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny.  

W jakim terminie żądania konsumenta powinny być spełnione

Termin wykonania żądania jest dość problematyczną kwestią. Chociażby dlatego, że nie jest dokładnie określona w przepisach prawa. Powoduje to często nadużycia ze strony sprzedawcy, który czas ten traktuje jako nieograniczony. Tak jednak nie jest.

Czy można uchylić się od skutków błędu

Kupiłem od dealera samochód i dopłaciłem 1500 zł tytułem zaliczki za przyczepę. Dopiero w domu dostrzegłem w umowie, że samochód jest o 2 lata starszy niż zapewniał sprzedawca, a cena sprzedaży została ustalona na 3 tys. więcej niż się umawialiśmy i w związku z tym czeka mnie jeszcze dopłata. Chciałem rozwiązać umowę, ale prezes spółki oświadczył, że nie może odpowiadać za zaniedbania pracowników, a mnie podadzą do sądu jeśli nie dopłacę. Co robić?

Co zrobić z nierzetelnym przewoźnikiem

Jakiś czas temu zakupiłem meble. W firmie poinformowano mnie o terminie dostarczenia towaru, miało to nastąpić w ciągu miesiąca. Ponieważ mieszkam w innym mieście niż znajduje się sklep dostarczenia mebli do mojego domu miał dokonać przewoźnik. Niestety to nie nastąpiło. U sprzedawcy dowiedziałem się, że meble zostały wydane firmie przewozowej i on za to już nie odpowiada. Czy to prawda?

Czy konieczna jest instrukcja obsługi

Ostatnio kupiłem robot kuchenny. Niestety nie była do niego dołączona instrukcja obsługi w języku polskim. Czy sprzedawca ma obowiązek przekazać mi taką instrukcję razem z towarem w chwili zakupu?

Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.

Zwrot pieniędzy

Kupiłam w firmie wysyłkowej zestaw kosmetyków. Po dostarczeniu przesyłki stwierdziłam, że zostałam oszukana i chciałam odstąpić od umowy. Sprzedawca obiecywał, że niezwłocznie zwraca pieniądze, jeżeli klient będzie niezadowolony z towaru. Od 2 miesięcy czekam na zwrot pieniędzy, ale bezskutecznie. Czy mogę zaskarżyć działania tej firmy?

Wykonanie umowy zawartej przez internet

Zakupiłem w e-sklepie laptopa. Od momentu złożenia przez mnie zamówienia minęło 3 tygodnie, a ja nadal nie otrzymałem towaru. Czy mogę zrezygnować z tej umowy?

Brak informacji o możliwości odstąpienia od umowy

Kupiłam na prezentacji piękną pościel. Jednak po oszacowaniu kosztów stwierdziłam, że nie stać mnie na ten wydatek. Chcę odstąpić od umowy, ale nigdzie w umowie nie ma o tym informacji. Jaki mam termin na rezygnację?

Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie

Rozwodzący się małżonkowie, toczą niekiedy prawdziwą „wojnę domową”. Przedmiotem takiej wojny często bywa spółdzielcze prawo do lokalu. 

Czy muszę płacić odstępne

U mnie w domu odbyła się prezentacja eleganckich naczyń kuchennych. Za namową sprzedawcy zakupiłam ten zestaw. Po przemyśleniu sprawy zdecydowałam, że to nie był najlepszy pomysł i postanowiłam go zwrócić. Sprzedawca zgodził się, ale zapowiedział, że będę musiała zapłacić odstępne. Czy to prawda?

Czy odstąpienie od umowy powinno być wysłane na piśmie

Kupiliśmy na pokazie zestaw do ćwiczeń. Jednak okazało się, że nie jest o dla nas przydatny. Dlatego po trzech dniach od momenty zawarcia umowy postanowiliśmy go zwrócić. Jednak sprzedawca nie chciał go przyjąć. Twierdzi, że nie możemy odstąpić od umowy, bo nie złożyliśmy odpowiedniego oświadczenia. Czy ma racje?

Od kiedy liczy się termin do odstąpienia od umowy

Zakupiłam wózek dziecięcy w sklepie internetowym. Niestety po dokładnym go obejrzeniu stwierdziłam, że mi nie odpowiada i chcę go zwrócić. Sprzedawca nie chce mi go przyjąć ponieważ twierdzi, że minął termin 10 dni od momentu złożenia zamówienia.

Zwrot towaru zakupionego na licytacji

Kupiłem telefon komórkowy w sklepie internetowym. Następnego dnia chciałem go oddać korzystając z prawa do namysłu. Sprzedawca powiedział mi jednak, że nie odstąpić od umowy ponieważ telefon został zakupiony na licytacji. Czy miał racje?

Kto odpowiada za media?

Kupuję domek jednorodzinny na rynku wtórnym. Czy prawdą jest, że po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży będę odpowiadał za zadłużenie poprzedniego właściciela z tytułu rozliczenia prądu i gazu, jeżeli takie oczywiście będzie?

Kto ma być właścicielem gruntu?

Noszę się z zamiarem zakupu własnego M od dewelopera. Budynek dopiero się buduje. Poradzono mi, abym sprawdził, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć ta nieruchomość i czy uzyskał już pozwolenie na budowę. Czy faktycznie jest mi to potrzebne?

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna ma charakter umowy konsensualnej, gdyż do jej zawarcia wystarczy porozumienie stron. Praktykowana jest w przypadku umów dotyczących nieruchomości.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej  własność nieruchomości na kupującego.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną między deweloperem a stroną kupującą nieruchomość.

Zarząd zwykły rzeczą

Zwykły zarząd rzeczą jest rozumiany jako normalne użytkowanie danej rzeczy.

Deweloper

Deweloperem jest przedsiębiorca, który zajmuje się budowaniem nieruchomości w celu ich sprzedaży.

Pośrednik

Pośrednik to przedsiębiorca trudniący się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową to pojęcie określające towary, które w jakimś stopniu są wadliwe.

Nieruchomości

Rozróżnia się nieruchomości rozumiane jako lokal mieszkalny, blok czy też dom jednorodzinny oraz nieruchomości gruntowe.

Rękojmia za wady

Rękojmia za wady ma na celu ochronę kupującego, którego rzecz jest wadliwa.

Sprzedaż poza lokalem

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa jest to dokonywanie sprzedaży poza miejscem przeznaczonym do obsługi konsumentów.

Jaki urlop przysługuje małoletnim

Pracownik młodociany pracujący na podstawie rzemieślniczej umowy o przygotowanie zawodowe albo na podstawie umowy o pracę o przygotowanie zawodowe ma prawo do wypoczynku, a więc do urlopu wypoczynkowego.

Jakich prac nie mogą wykonywać małoletni

Zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych. Celem tego zakazu jest ochrona życia i zdrowia pracowników niepełnoletnich.

REKLAMA