REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochrona dóbr osobistych skazanego

Ochrona dóbr osobistych przysługuje każdemu człowiekowi, także skazanemu, na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Do ochrony dóbr osobistych (godności i prywatności) odniósł się Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 22/10. Naruszeniem godności skazanego jest obligatoryjna obecność funkcjonariusza w trakcie badania lekarskiego.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Zakupy internetowe cieszą się ciągle niemalejącą popularnością. Ze względu na atrakcyjne oferty cenowe klienci chętnie decydują się na zakupy grupowe. Jakie prawa przysługują im w związku z wyborem specyficznej formy sprzedaży, jaką są zakupy grupowe?

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa osoby zatrudnianej wynika z wysokości płacy minimalnej, która w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje więc zmian w prawie dotyczących minimalnej stawki godzinowej.

Emerytury samozatrudnionych

Emerytury samozatrudnionych, czyli osób prowadzących własną działalność gospodarczą, uzależnione są od odprowadzanej obligatoryjnie składki emerytalnej. Jednak to samozatrudnieni decydują o jej wysokości, co ma realny wpływ na wysokość ich emerytury.

REKLAMA

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014 to inicjatywa resortu pracy i polityki społecznej. Celem Programu jest wsparcie rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi a także rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna to propozycja nowego, obligatoryjnego przedmiotu szkolnego, wysunięta przez resort edukacji. Właściwy poziom i jakość nauczania młodzieży w zakresie edukacji seksualnej ciągle wzbudza wiele wątpliwości i nie dorównuje zachodzącym zmianom społecznym.

Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2014 roku

W 2014 roku przypada trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Dwa z dni ustawowo wolnych od pracy przypadają w sobotę. Za dni ustawowo wolne od pracy (święta) przypadające w sobotę większości pracowników przysługują dwa dodatkowe dni wolne.

REKLAMA

Długie weekendy w 2014 roku

W 2014 roku możemy skorzystać aż z siedmiu długich weekendów. Jak prawidłowo zaplanować sobie urlop, by jak najlepiej wykorzystać układ długich weekendów w 2014 roku?

Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Dofinansowanie PFRON 2014

Dofinansowanie PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obejmuje wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania PFRON do wynagrodzenia?

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego dofinansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Od 1 kwietnia 2014 roku zniesiony został podział na dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego dla zakładów pracy chronionej i dla pracodawców z otwartego rynku pracy.

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka może realizować potrzebę określenia jego tożsamości. Umożliwia także biologicznemu ojcu zaprzeczenie faktu ojcostwa. Jest to w ścisły sposób związane ze sferą życia rodzinnego. Czy zaprzeczenie ojcostwa jest możliwe także po śmierci dziecka?

Podróż służbowa – dieta

Pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową, zwaną potocznie delegacją, przysługują określone świadczenia dodatkowe. Z podróżą służbową powiązane są diety oraz zwrot określonych kosztów, np. przejazdów czy noclegów.

Podróż służbowa - definicja

Podróż służbowa to wyjazd pracownika na wyraźne polecenie pracodawcy w celu wykonywania zadań służbowych. Podróż służbowa nazywana jest potocznie "delegacją". Kto, kiedy i na jak długo może jechać w podróż służbową? Jakie uprawnienia przysługują osobie udającej się w podróż służbową? Jakie obowiązki na niej ciążą?

Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

W 2014 roku, na skutek wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta, zmianie ulegną zasady odstąpienia od umowy. Główna zmiana dotyczy wydłużenia terminu – do 14 dni, w niektórych przypadkach nawet do 12 miesięcy - na odstąpienie od umowy.

Ochrona praw autorskich w Internecie

Ochrona praw autorskich w Internecie to zagadnienie zyskujące coraz większą popularność z racji upowszechnienia użytkowania sieci. Internet stał się miejscem, w którym najczęściej dochodzi do łamania praw autorskich. Poniżej krótki poradnik, jak korzystać z Internetu by nie naruszać przepisów ochrony praw autorskich.

Minimalne wynagrodzenie za pracę a inne świadczenia pracownika

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma bezpośredni wpływ na wysokość innych świadczeń należnych pracownikowi. W 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1680 zł brutto. Jaki wpływ ma wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego na inne świadczenia pracownika?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 22-25 maja 2014 roku. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom państw członkowskich, którzy najpóźniej w dniu wyborów, ukończyli 18 rok życia. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają charakter powszechny i bezpośredni.

Użytkowanie wieczyste - aktualizacja opłat

Użytkowanie wieczyste to prawo odpłatne, obarczone jednorazową opłatą pierwszą oraz opłatą coroczną. Opłata coroczna za korzystanie z użytkowania wieczystego uiszczana jest do 31 marca danego roku. Kiedy i na jakich zasadach odbywa się aktualizacja opłat rocznych za użytkowanie wieczyste?

Urlop ojcowski żołnierza zawodowego

Urlop ojcowski to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego nowelizacją kodeksu pracy z 1 stycznia 2010 roku. Od 5 grudnia 2013 roku także żołnierze zawodowi mają możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to dodatkowa możliwość pracownika by uzyskać dzień wolny po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego. Jak długo trwa urlop bezpłatny, w jakim trybie i w jakich okolicznościach jest udzielany?

Staż pracy a okres studiów

Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu uprawnień ze stosunku pracy np. wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy okres studiów wpływa na staż pracy i tym samym na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Umowa zlecenia – oskładkowanie

Umowa zlecenia to jedna z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, mianowicie w oskładkowaniu umów zlecenia, które mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. Założeniem projektu jest pełne oskładkowanie umowy zlecenia.

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

Odrzucenie spadku w polskim prawie

W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach. Jak wygląda procedura odrzucenia spadku?

Premia a nagroda

Premie i nagrody to dodatkowe świadczenia o charakterze majątkowym (pieniężnym lub rzeczowym) ze strony pracodawcy na rzecz pracownika. Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki, które pozwolą na prawidłowe rozróżnienie premii od nagrody.

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Trzynastka wypłacana jest do końca marca danego roku za efektywną pracę w roku poprzednim. Jakim kategoriom pracowników przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, trzynastki?

Zasiłek chorobowy mundurowych

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także mundurowym. W 2014 roku mundurowi otrzymają o 20% niższy zasiłek chorobowy.

Prawo pacjenta do informacji a zakaz reklamy aptek

Każdemu pacjentowi przysługuje prawo do dostępu do informacji. Obejmuje ono także prawo do informacji czerpanych z reklam leków i innych produktów sprzedawanych przez apteki. Czy zakaz reklamy aptek stanowi ingerencję w prawo pacjenta do informacji?

Jak prawidłowo delegować pracownika?

Dyrektywa wdrożeniowa dot. delegowania pracowników, przyjęta przez RADĘ UE w składzie ministrów ds. zatrudnienia (jako RADA EPSCO), zapewniła pracownikom delegowanym lepszą ochronę ich praw. Jak na gruncie nowych przepisów prawidłowo delegować pracownika?

Prywatne wyjście w godzinach pracy

Prywatne wyjście w godzinach pracy to konieczność, jeśli chcemy uregulować sprawy urzędowe i inne formalności. Czy w każdej sytuacji wymaga to uzyskania dnia wolnego lub zwolnienia się na kilka godzin? Jak można rozliczyć wyjście prywatne w godzinach pracy?

Nagroda jubileuszowa

Szczególnym rodzajem wynagrodzenia dodatkowego jest nagroda jubileuszowa. Jednak tylko niektóre grupy zawodowe uprawnione są do otrzymywania tego świadczenia. Nauczyciele i pracownicy służby zdrowia to przykładowe kategorie osób, którym przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej.

Rozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy to możliwość przewidziana w art. 55 p.1 [1] ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie ze stanowiskiem SN przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy może być brak terminowej wypłaty wynagrodzenia.

Grant na telepracę – co warto wiedzieć

Grant na telepracę to instrument finansowego wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych, który będzie dostępny od 2014 roku. Kto i po spełnieniu jakich warunków może uzyskać grant na telepracę?

Elastyczny czas pracy – luka w prawie

Elastyczny czas pracy to nowe rozwiązanie, które pozwala na nierównomierne obciążenie pracownika czasem pracy w ciągu długiego – rocznego okresu rozliczeniowego. Kiedy zdecydować się na złożenie wypowiedzenia by nie było to niekorzystne finansowo?

Dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to nowa pomoc finansowa dla tzw. odbiorców wrażliwych energii elektrycznej wprowadzona nowelizacją ustawy - Prawo energetyczne. W 2014 roku świadczenie to wyniesie maksymalnie 18,93 zł miesięcznie.

Najem okazjonalny – eksmisja lokatora

Najem okazjonalny to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Jest to szczególny rodzaj najmu. Wprowadza on skuteczniejszą ochronę praw właścicieli lokali przed lokatorami nadużywającymi swojej pozycji. Jak skutecznie eksmitować niesubordynowanego lokatora zgodnie z regulacją dot. najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Przetwarzanie danych osobowych - obowiązki pracodawcy

Jak przechowywać dane osobowe kandydatów uzyskane w procesie rekrutacji? Co zrobić z dokumentami aplikacyjnymi, pozostałymi po zakończonej rekrutacji? Czy zachować dane osobowe w celu ich dalszego przetwarzania czy zwrócić samym zainteresowanym?

Przewóz z grzeczności

Przewóz z grzeczności to nieodpłatne i dobrowolne świadczenie uregulowane na mocy ustawy – Kodeks cywilny. Polski ustawodawca zdecydował się na złagodzenie reżimu odpowiedzialności w sytuacji przewozu z grzeczności. Jak kształtują się relacje podmiotów biorących udział w przewozie grzecznościowym?

Testament ustny – zmiany w prawie spadkowym

Testament ustny to szczególna forma sporządzenia ostatniej woli. Dotyczy osób, wobec których zachodzi obawa rychłej śmierci. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada reformę prawa spadkowego w zakresie testamentu ustnego oraz prawa do zachowku.

Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

W związki z pobieraniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na wcześniejszych emerytów obowiązki wobec ZUS. Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego.

Urlop na żądanie

Wystąpienie z żądaniem udzielenia urlopu to istotne uprawnienie zatrudnionego na etacie pracownika. Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego, przeznaczoną na realizację nagłych, nieprzewidzianych spraw.

Karta Warszawiaka – krok po kroku

Karta Warszawiaka to propozycja ze strony Urzędu Miasta Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia do wielu ulg i zniżek. Co zrobić by otrzymać i korzystać z Karty Warszawiaka? Poniżej prosty przewodnik po obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku zasadach.

Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Jak skorzystać z zagwarantowanego wychowania przedszkolnego?

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Ponowne obliczenie kapitału początkowego

Ponowne obliczenie kapitału początkowego to możliwość, która istnieje od 1 stycznia 2013 roku. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla obecnych i przyszłych emerytów? Jak możliwość ponownego obliczenia kapitału początkowego wpływa na wysokość emerytury i renty?

REKLAMA