REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Zmiany w polityce karnej

We wtorek – 29 kwietnia 2014 roku - przedmiotem prac rządowych będzie projekt zmian Kodeksu karnego. Zmiany w polityce karnej stanowią drugą część reformy, która ma wejść w życie w lipcu 2015 roku.

Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa

Nabycie lokalu do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jest dopuszczalne. Kiedy i na jakich zasadach małżonek może nabyć lokal do majątku osobistego?

Umowa deweloperska - margines tolerancji

Tzw. 2% margines tolerancji to granica w różnicy powierzchni mieszkania projektowanego i lokalu wykonanego. Margines tolerancji określany jest w umowie deweloperskiej. Decyduje on o uprawnieniu kupującego do odstąpienia od umowy.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Zgodnie z poprawką Senatu świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych będą corocznie waloryzowane. Zmiany w zakresie waloryzacji świadczeń pielęgnacyjnych wymagają jeszcze podpisu Prezydenta.

Ulga na dzieci po zmianach

Ulga na dzieci po zmianach jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych, tj. tych które wychowują troje lub więcej dzieci. Na rozliczenie z fiskusem, tym samym na skorzystanie z ulgi prorodzinnej, mamy czas tylko do końca kwietnia.

Na czym polega coworking?

Coworking, czyli wspólne wynajmowanie większej powierzchni biurowej to rozwiązanie praktykowane coraz częściej. Coworking cieszy się zainteresowaniem głównie wśród wykonawców wolnych zawodów, właścicieli małych firm oraz świeżo upieczonych rodziców. Co właściwie oznacza i na czym polega coworking?

Co zrobić, gdy zaginie bagaż na lotnisku?

Zagubiony, zniszczony albo opóźniony bagaż to jedne z najczęstszych problemów pasażerów na lotnisku. Co zrobić, gdy zaginie bagaż na lotnisku? Jak odzyskać zagubiony bagaż? Gdzie zgłosić jego opóźnienie lub zniszczenie?

REKLAMA

Prawa konsumentów – na nowych zasadach

Od grudnia 2014 roku zaczną obowiązywać na polskim rynku nowe prawa konsumentów, także tych kupujących w sieci. Nowe zasady zakładają, że właściciele sklepów internetowych będą informować klientów o przysługujących im prawach. Wprowadzenie zmian jest efektem implementacji unijnej dyrektywy.

Wsparcie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych już w maju

W dniu 24 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych będzie wypłacane we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto/miesiąc.

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Nowe testy na prawo jazdy

Sejm pracuje nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem projektu jest doprecyzowanie przepisów dotyczących systemów teleinformatycznych używanych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Czy oznacza to wprowadzenie nowych testów na prawo jazdy?

Proces rekrutacji pracowników a utrzymujące się bezrobocie

Mimo wysokiego bezrobocia pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Braki wśród kandydatów do pracy spełniających wszystkie wymagania pracodawcy są gównie w branży IT. Jakie kryteria są decydujące w procesie rekrutacji pracowników w dobie utrzymującego się bezrobocia?

Eksponowanie cen towarów

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Projekt m.in. wprowadza pojęcie "eksponowania cen", znosi obowiązek tzw. metkowania, czyli oznaczania ceną każdej sztuki towaru oraz zobowiązuje do informowania o przyczynie przeceny towaru.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają możliwość wspólnego rozliczenia się z nimi z podatku dochodowego przed Urzędem Skarbowym. Działanie takie umożliwia pomniejszenie ich podatku. Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest możliwe już tylko do 30 kwietnia.

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług zaakceptowane przez PE

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług osiągnięte w ramach tzw. trilogów zostało zaakceptowane przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w dniu 16 kwietnia. Jakie zasady delegowania pracowników zakłada porozumienie?

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach

Podczas świąt doszło do 193 wypadków. Zginęły 33 osoby a 381 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1324 nietrzeźwych kierujących.

Kontrola osobista nieletniego

Kontrola osobista nieletniego (potocznie zwana przeszukaniem) dokonywana jest co do zasady przez pracownika zakładu, schroniska. Czy dokonywanie kontroli osobistej nieletniego stanowi nieuprawnioną ingerencję w prawo do prywatności?

Umowa na czas określony - na nowych zasadach

Zdaniem Konfederacji Lewiatan umowa terminowa powinna być zawierana maksymalnie na 48 miesięcy. W projekcie zmian w Kodeksie pracy posłowie zaproponowali, by okres ten wynosił 24 miesiące. Jak będzie wyglądała umowa na czas określony na nowych zasadach?

Ograniczenie zużycia jednorazowych toreb foliowych

Zgodnie z projektem przepisów, który został przyjęty 16 kwietnia 2014 roku (w środę), zużycie jednorazowych toreb foliowych ma zostać ograniczone do 2019 roku o 80%. Jako środki do celu mają posłużyć: podatki, opłaty, zakazy oraz ograniczenia sprzedaży.

Czy eksmisja na bruk jest możliwa?

Eksmisja na bruk rozumiana jest jako usunięcie kogoś z lokalu lub nieruchomości bez zapewnienia mu innego lokalu. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym eksmitowanie na bruk jest niedopuszczalne. Zagadnieniem eksmisji na bruk zajął się zarówno RPO jak i TK.

Pomieszczenie tymczasowe – komu przysługuje?

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego ciąży na gminie, jako organie władzy publicznej. Przez taki lokal rozumie się mieszkanie lub pomieszczenie, do którego odbywa się eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu. Komu zatem przysługuje pomieszczenie tymczasowe?

Prawo do sądu a koszty sądowe

Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 15 kwietnia 2014 roku (sygn. akt SK 12/13) wysokie koszty sądowe mogą stanowić istotne ograniczenie konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do sądu. Jak wygląda relacja pomiędzy kosztami sadowymi a dostępnością drogi sądowej?

Swoboda przepływu pracowników - jak zmniejszyć ograniczenia?

14 kwietnia 2014 r. (w poniedziałek) Rada UE przyjęła uzgodniony z Parlamentem Europejskim projekt dyrektywy w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników. Celem dyrektywy jest ułatwienie dochodzenia praw obecnie przysługujących mobilnym pracownikom.

Arbitraż jako forma rozstrzygania sporów

W dniu 11 kwietnia 2014 roku z inicjatywy Polskiego Forum Arbitrażu odbyła się konferencja „Arbitraż, jako instytucja prawna, zjawisko społeczne, usługa dla biznesu”. Arbitraż, czyli alternatywna metoda rozwiązywania sporów odgrywa w Polsce wciąż za małą rolę.

Wielkanocna przerwa w szkole

Wielkanocna przerwa świąteczna w szkołach przypada w dniach 17-22 kwietnia. Część uczniów z tytułu różnorodnych egzaminów (gimnazjalnych, maturalnych) wróci do szkoły znacznie później. Kto i dlaczego uprawniony jest do dodatkowej przerwy w nauce?

Okulary do komputera na koszt pracodawcy

Okulary do komputera stanowią niezbędne narzędzie ułatwiające, a wielu przypadkach nawet umożliwiające, świadczenie pracy. Negatywne wyniki profilaktycznych badań okulistycznych nakładają na pracodawcę obowiązek partycypowania w kosztach zakupu okularów do pracy przy komputerze.

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Komisja Europejska w dniu 14 kwietnia 2014 opublikowała sprawozdanie dotyczące różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji. Zgodnie z nim dyskryminacja taka zmniejsza się ale nadal istnieje. Jakie są przyczyny dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu?

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w usługach telefonicznych

9 kwietnia opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Dostęp niepełnosprawnych do usług telefonicznych poprawi się m.in. poprzez: dostosowanie modeli telefonów oraz biur obsługi abonentów do ich potrzeb.

Historia pojazdu i Bezpieczny autobus - nowe e-usługi

Historia pojazdu i Bezpieczny autobus to dwie nowe e-usługi, wprowadzone na mocy ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Historia pojazdu i Bezpieczny autobus pozwalają bezpłatnie sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach.

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Co do zasady za pracę w sobotę (będącą dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Pracownik jest uprawniony do żądania dodatkowego dnia wolnego. Czy można domagać się dodatkowego wynagrodzenia za pracę świadczoną w sobotę?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce

Pozapłacowe koszty pracy, czyli tzw. klin podatkowy to wszystkie obciążenia finansowe pracodawcy poza wynagrodzeniem netto zatrudnionego. Z raportu OECD Taxing Wages 2014 wynika, że w Polsce koszty te nadal rosną. Obniżanie pozapłacowych kosztów pracy to jedno z rozwiązań przyjaznych biznesowi.

Szkolnictwo wyższe - zmiany w roku akademickim 2014/2015

W Sejmie trwają prace nad nowym projektem ustawy o szkolnictwie wyższym. Zdaniem ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego nowe regulacje przyczynią się do zwiększenia motywacji do zdobywania wykształcenia i wykorzystywania potencjału nauki w praktyce. Projekt zakłada m.in.: możliwość uzyskania dyplomu po kursach pozauczelnianych, prawo własności do osiągnięć innowacyjnych dla naukowców i studenckie staże w biznesie.

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Decyzja o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE wymaga złożenia w ZUS oświadczenia. Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE należy złożyć w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pracownik, który wyrazi chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych może spodziewać się szeregu udogodnień ze strony zatrudniającego. W celu dokształcania zawodowego potrzebuje jednak inicjatywy lub chociaż zgody pracodawcy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może przybrać postać kursu językowego, studiów podyplomowych lub szkolenia specjalizacyjnego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - data

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na pięć lat. O ich dacie decyduje Rada UE oraz prezydenci każdego z państw członkowskich. Zgodnie z nimi data wyborów do PE przypada na dni 22-25 maja 2014 roku (czwartek – niedziela).

Zmiany w ulgach podatkowych w rozliczeniu za 2013 rok

Z fiskusem należy rozliczyć się do końca kwietnia 2014 roku. W 2014 roku obowiązują nowe zasady naliczania ulgi prorodzinnej oraz ulgi na internet. Jakie zmiany zaszły we wskazanych ulgach podatkowych w rozliczeniu za rok 2013?

Wybory do PE 2014 – termin

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Elastyczny czas pracy w firmach

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczny czas pracy. Ponad 700 firm zdecydowało się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Różnice pomiędzy wybranymi regulacjami w kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r. i kodeksie prawa kanonicznegoz 1917 r.

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. (dalej KPK) nie jest naturalnie pierwszym Kodeksem, pierwszym był Kodeks promulgowany w 1917 r. (dalej CIC). W ramach uzupełnienia dotychczasowych tematów, na wybranych przykładach ukażemy różnice w obu Kodeksach dotyczące prawa małżeńskiego.

Zasady dofinansowania dla zatrudniających niepełnosprawnych

Nowe zasady dofinansowania dla firm, które zatrudniają niepełnosprawnych pracowników obowiązują od 1 kwietnia 2014 roku. Zgodnie z nimi zrównane zostały dopłaty dla firm na otwartym rynku z tymi dla zakładów pracy chronionej. Celem zmian zasad dofinansowania jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych.

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

Decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u możemy podjąć w okresie czterech miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji skutkował będzie przekazaniem środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów decyzja ZUS czy OFE ma niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.

Stopa bezrobocia – spadek w marcu 2014 roku

Stopa bezrobocia w marcu 2014 roku wyniosła 13,6 proc. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się więc (w stosunku do lutego) o 72 tys. osób. Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w marcu 2014 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było o 130 tys. mniej osób niż w marcu 2013 roku.

Jak prawidłowo czytać etykiety energetyczne?

Etykiety energetyczne to krótkie informacje zawierające cenne dane o parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Czy warto je czytać? Jak prawidłowo odczytać informacje zwarte w etykiecie energetycznej, by ocenić i porównać właściwości produktów?

Wzrosną świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci

Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosną od 1 maja 2014 roku.

Stres w pracy

Stres w pracy (tzw. zawodowy) towarzyszy około 30 proc. Polaków. Źródłem stresu w pracy jest głównie brak gwarancji stałego zatrudnienia oraz zbyt duże wymagania przełożonych. Europejska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa w Pracy (EU-OSHA) zainicjowała kampanię społeczną pod hasłem „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości pracodawców i pracowników dot. stresu i zagrożeń psychospołecznych w miejscu zatrudnienia.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem tematem kwietniowej „Narady rodzinnej”

„Narada rodzinna” jest rządowym programem wsparcia dla rodziny. W miesiącu kwietniu „Narada rodzinna” koncentruje się wokół tematyki uprawnień związanych z rodzicielstwem. Internauci mają możliwość uzyskania praktycznych informacji o uprawnieniach, z jakich może skorzystać rodzic, tj. o urlopie macierzyńskim, rodzicielskim oraz wychowawczym.

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

Na wybór pomiędzy ZUS a OFE mamy czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jest to pierwsze tzw. okienko transferowe, w którym możemy wybrać, czy chcemy pozostać w OFE, czy zmienić fundusz, czy korzystać tylko z ZUS. Na wybór – ZUS czy OFE mamy więc 4 miesiące.

Narada rodzinna - porady eksperckie

Jak mama i tata mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego? Jak zatrudnić nianię do opieki nad maluchem? Na te i inne pytania odpowie Państwu Kancelaria Premiera na Facebooku. Już 3 kwietnia rusza cykl porad i czatów "Narada Rodzinna".

REKLAMA