REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie pracownika na poszukiwanie pracy

Szczególnym uprawnieniem związanym z wypowiedzeniem umowy o pracę jest prawo do zwolnienia pracownika na poszukiwanie nowej pracy. Co najważniejsze, pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Jak odwołać się od kary nagany?

Pracownik, który został ukarany naganą, upomnieniem czy też karą pieniężną może się od niej odwołać.

Zdarzenie nagłe jako element wypadku przy pracy

Pojęcie nagłości zdarzenia jest pierwszym warunkiem uznania określonego zdarzenia za wypadek przy pracy. Jednakże definicja nagłości zdarzenia nie została zdefiniowana przez ustawodawcę a jej kwestia została pozostawiona orzecznictwu sądowemu.

Wypadek do pracy i z pracy na przykładzie orzeczeń SN

Problematyka wypadku w drodze do i z pracy została zilustrowana licznymi orzeczeniami Sądu Najwyższego. Poniżej kilka przykładowych orzeczeń.

REKLAMA

Ćwiczenia wojskowe dla cywilów

W kwietniu ubiegłego roku Sejm znowelizował ustawę o powszechnym obowiązku obrony. Wprowadzono wówczas możliwość odbywania obowiązkowych ćwiczeń również dla osób cywilnych.

Umowa dożywocia jako forma zabezpieczenia na starość

Osoby starsze planujące przekazać swoje mienie następcom, mogą zawrzeć umowę dożywocia, która w przeciwieństwie do umowy darowizny, pozwoli zabezpieczyć ich interesy na starość.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby starszej i chorej

W jakich sytuacjach można starać się o ubezwłasnowolnienie osób starszych lub chorych? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby zagwarantować bezpieczeństwo najbliższym?

Prawne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym problemem socjologicznym. Rzadko jednak problem starości rozpatrywany jest pod kątem prawnym. Wskazać bowiem należy, iż starsze osoby, które bardzo często dotknięte są chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak demencja czy Alzhaimer, funkcjonują w społeczeństwie oraz realiach prawnych bez zabezpieczonej opieki w zakresie majątkowym i niemajątkowym.

REKLAMA

Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka

W dzisiejszych czasach właściwie każdy posiada rachunek bankowy, dotyczy to także osób starszych. Jednakże szczególnie w przypadku tych ostatnich warto przyjrzeć się instytucji pełnomocnictwa bankowego.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - podsumowanie

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywał się w dniach 23-28 lutego 2015 roku. Łącznie z porad skorzystało aż 2613 osób.

Zmiany w prawie rodzinnym

Rząd przyjął projekt zakładający szereg zmian w prawie rodzinnym. Wprowadza również nową instytucję jaką jest pełnomocnictwo opiekuńcze.

Spór konsumenta z firmą

Gdzie należy szukać pomocy w sporze z przedsiębiorcą? Z badań wynika, że konsument w sporze z przedsiębiorcą nie wie gdzie może uzyskać wsparcie.

Egzaminy adwokacki i radcowski 2015

Od 11 do 13 marca 2015 roku będą odbywały się egzaminy adwokackie i radcowskie. Zarówno egzamin adwokacki jak i radcowski składają się z czterech części.

Rejestr dłużników dla niepłacących alimentów

Zagrożenie wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie jest dla osób niepłacących alimentów motywacją do uregulowania należności - uważa resort sprawiedliwości, który chce znieść ten zapis z ustawy o KRS. Przeciwny temu jest Rzecznik Praw Dziecka.

Opieka prawna dla osoby ubezwłasnowolnionej

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją mającą na celu pomoc osobie, która nie może samodzielnie prowadzić swoich spraw osobistych i majątkowych. Osoba taka wymaga stałej pieczy ze strony innej osoby i opieka prawna nad osobą ubezwłasnowolnioną zapewnia tę pieczę. Przedstawicielem ustawowym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie jest opiekun, chyba, że osoba ubezwłasnowolniona całkowicie pozostaje jeszcze pod władzą rodzicielską.

Odwrócona hipoteka – plusy i ryzyka dla właścicieli i rodziny

Z dniem 15 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 23 października 2014 r.o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585), (dalej „Ustawa”), która ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji odwróconego kredytu hipotecznego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką.

Czy umowa dożywocia ma wpływ na spadkobranie po dożywotniku?

Często osoby posiadające nieruchomości, planujące przekazać mienie swoim następcom, zastanawiają się w jakiej formie to uczynić – czy przepisać majątek w testamencie, czy dokonać podziału jeszcze za życia (aby uniknąć ewentualnych sporów), poprzez zawarcie umowy darowizny lub dożywocia. Celem niniejszego artykułu jest przyjrzenie się jednej z form przekazania majątku najbliższym przez zawarcie umowy dożywocia oraz analiza statusu spadkobiorców dożywotnika.

Czy można zapobiec trwonieniu majątku przez osoby bliskie?

Problem ten w pierwszej kolejności dotyczy z reguły trwonienia majątku przez współmałżonka. Drugą sytuacją jest nieracjonalne gospodarowanie majątkiem przez osoby starsze, które często nie zdają sobie sprawy ze skutków finansowych podejmowanych przez siebie działań. Wreszcie może to także dotyczyć osób psychicznie chorych.

Wykaz aktów prawnych na aplikację komorniczą w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowywania pytań testowych i zadań na egzaminy konkursowy i komorniczy podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą w 2015 roku.

Zakaz dyskryminacji w stosunkach pracowniczych

Otyłość przejawem niepełnosprawności? Niewykluczone. Czyli jak interpretować obowiązujący w prawie unijnym zakaz dyskryminacji w stosunkach pracowniczych – wyjaśnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kim jest świadek koronny?

Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku. Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności zwalczania przestępczości zorganizowanej, gangów, mafii.

Wykaz aktów prawnych na aplikację notarialną w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych, podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2015 r.:

Wykaz aktów prawnych na aplikację radcowską i adwokacką w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2015 roku.

Reagowanie na znęcanie

Problem znęcania się coraz częściej pojawia się na sądowej wokandzie. Nasze społeczeństwo staje się bardziej świadomie swoich praw, przez co znęcanie przestaje być tematem tabu. W kodeksie karnym, przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, kara może sięgnąć nawet dziesięciu lat. Jeśli zaś w wyniku znęcania, osoba pokrzywdzona targnie się na własne życie – przestępstwo to zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Nowela ustawy o sądach powszechnych przedmiotem debaty

5 marca odbędzie się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa ws. noweli ustawy o sądach powszechnych, która została skierowana do podpisu prezydenta.

Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania to unikatowe w świecie rozwiązanie, które pozwoli na szybkie i dokładne poinformowanie obywateli o zagrożeniach i niebezpieczeństwach.

Pieniądze na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych

1,075 mld zł – dokładnie taką kwotę zapisano na ten cel w budżecie państwa w ramach rezerwy celowej. Podpisano już pierwsze promesy dla jednostek samorządu terytorialnego na naprawę zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury komunalnej.

Umowy śmieciowe - nadchodzą zmiany

Pod koniec minionego 2014 r. resort pracy zapowiadał, że projekt zmian w kodeksie pracy, który ma ograniczyć zawieranie umów terminowych trafi do Sejmu najpóźniej w I kwartale 2015 r.

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Często wiele osób nie ma wiedzy, że w stosunku do nich zapada orzeczenie sądowe. Dopiero, gdy otrzymają nakaz zapłaty czy to w postępowaniu nakazowym czy upominawczym dowiadują się, że są pozwanymi w jakiejś sprawie.

Kiedy można żądać obniżenia alimentów?

W przypadku pogorszenia się możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia zasądzonych alimentów lub też poprawy sytuacji finansowej osoby otrzymującej alimenty można domagać się obniżenia alimentów.

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna?

Kodeks pracy nie reguluje odprawy pieniężnej dla zwalnianego pracownika. Ustawa o zwolnieniach grupowych przewiduje, że warunkiem nabycia odprawy pieniężnej jest posiadanie statusu pracownika u pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników oraz utracenie zatrudnienia z winy pracodawcy.

Okresowe powierzenie innej pracy

Kodeks pracy przewiduje możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż ta wynikająca z warunków umowy o pracę. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa i określona pewnymi warunkami.

Z jakimi roszczeniami może wystąpić mobbingowany pracownik?

W praktyce mobbing jest trudny do udowodnienia, bowiem wymagane jest wykazanie wszystkich elementów definicji mobbingu. Pamiętać należy, że mobbingu nie można mylić z pojedynczym konfliktem czy też krytyką ze strony pracodawcy. Musi on nosić znamiona długotrwałej przemocy psychicznej. Pracownik może wystąpić w jednym pozwie z kilkoma roszczeniami. O tym, czy w konkretnej sprawie doszło do stosowania mobbingu zadecyduje sąd.

Zawarcie związku małżeńskiego poza USC – nowe przepisy od 1 marca 2015 r.

Od 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa ta wprowadza wiele istotnych zmian. Jedną z nich jest umożliwienie zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego.

Ustawa o in vitro - nowy projekt

Nie osiem, a sześć zarodków będzie mogło powstać w ramach procedury in vitro. Większą liczbę będzie można tworzyć, gdy kobieta ukończy 35 lat lub gdy będą wskazania medyczne - zakłada nowa wersja projektu ustawy o in vitro, którą ma zająć się Komitet Stały Rady Ministrów.

Ustawa o płatnościach bezpośrednich dla rolników

Prezydent podpisał ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W myśl nowych przepisów wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska.

Kursy online nie dla wychowawców kolonijnych i kierowników kolonii

Zgodnie z decyzją wydaną przez Ministerstwo Edukacji kandydaci na wychowawców i kierowników wypoczynku dla dzieci są zobligowani do ukończenia kursu stacjonarnego.

Dziecko lepiej chronione w procesie sądowym

19 lutego 2015 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się pierwsze czytania dwóch senackich projektów aktów normatywnych, ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Zarówno jeden jak i drugi projekt zakładają lepszą ochronę praw dziecka w procesie.

Nowe Prawo restrukturyzacyjne

Sejm zajmuje się nowym Prawem restrukturyzacyjnym. Projekt przewiduje ratowanie firm przed upadkiem, wpływ na zmniejszenie szarej strefy oraz utrzymanie miejsc pracy. Projekt Prawa restrukturyzacyjnego przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki.

Alimenty dla niepełnosprawnego dorosłego dziecka

W obecnym stanie prawnym nie ma żadnych przepisów, które określają granicę wieku, do której rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko. Zdarzyć się może, że rodzic dożywotnio będzie zobowiązany spełniać świadczenie alimentacyjne na dorosłe dziecko, np. w sytuacji ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziecka.

Podjęcie zatrudnienia u innego pracodawcy podczas przestoju

Pracownik w czasie przestoju może podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy, nawet bez zgody swojego pracodawcy. Musi jednak pamiętać o tym, aby pozostawać przez cały czas w gotowości do pracy. W przeciwnym razie może utracić prawo do wynagrodzenia u dotychczasowego pracodawcy.

Kontrola płatnika składek będącego przedsiębiorcą jest czasowo limitowana

Zanim ZUS przeprowadzi kontrolę u przedsiębiorcy powinien go o tym powiadomić. Czas trwania kontroli jest limitowany i jest uzależniony od rozmiarów prowadzonej działalności.

Czym jest umowa o dział spadku?

Umowny dział spadku możliwy jest tylko i wyłącznie w jednej sytuacji – gdy spadkobiercy porozumieją się w kwestii spadku i nie wystąpią z roszczeniami sądowymi. W porównaniu do sądowego działu spadku, umowny dział spadku jest szybszy i tańszy. W jakiej formie można zawrzeć taką umowę i co powinna zawierać?

Dla kogo pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych?

Przyznanie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Jednakże nie wszyscy, którzy wystąpią z takim wnioskiem otrzymają pomoc prawną z urzędu.

Które PITy należy złożyć do 2 marca 2015 r.?

Do końca lutego należy złożyć informację PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 za 2014 r. Ponieważ ostatni dzień lutego przypada na sobotę, termin na złożenie mija 2 marca 2015 r.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

Aktualny taryfikator mandatów 2015 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2015.

Więcej ofert pracy w urzędach

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy blisko 71 tys. ofert zatrudnienia. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (23-28 lutego 2015 r.)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.

Czynności komornika w postępowaniu egzekucyjnym

W jaki sposób można zainicjować podjęcie czynności nadzorczych nad działaniami komornika w ramach postępowania egzekucyjnego?

REKLAMA