REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z powodu koronawirusa przesunięte terminy spraw w sądach z wyjątkiem pilnych

Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało przesuwanie terminów rozpraw w okresie od 13 do 31 marca 2020. W tym czasie powinny jednak odbyć się sprawy pilne.

Rozprawy w Sądzie Najwyższym odwołane od 16 do 31 marca 2020 r.

Rozprawy i inne posiedzenia jawne w Sądzie Najwyższym będą odwołane od 16 do 31 marca 2020 r. Zarządzenie zostało wydane ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

MZ wprowadzi stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Minister Zdrowia wyda rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. W kolejnych rozporządzeniach minister może wprowadzić określone ograniczenia czy zakazy.

Stan zagrożenia epidemicznego – czym jest i kiedy może być wprowadzony?

Stan zagrożenia epidemicznego jest sytuacją prawną. Na czym polega? Kto i kiedy może wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego?

REKLAMA

Termin egzaminów adwokackich i radcowskich przesunięty z powodu koronawirusa

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o przesunięciu terminu adwokackich i radcowskich egzaminów zawodowych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zmianie ulegnie również termin konkursu na uzupełniającą aplikację sędziowską.

Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków z rachunku wspólnego - czy jest możliwa?

Czy egzekucja komornicza prowadzona wyłącznie przeciwko jednemu z małżonków posiadających wspólny rachunek bankowy jest możliwa? Należy pamiętać tu o zasadzie, zgodnie z którą egzekucja z majątku wspólnego małżonków może być prowadzona wyłącznie w przypadku, gdy małżonek zaciągnął zobowiązania za zgodą drugiego małżonka.

Zakaz sprzedaży przez OLX i Allegro artykułów związanych z koronawirusem

Allegro i OLX nie będą mogły sprzedawać artykułów związanych z koronawirusem. Możliwość nałożenia zakazu daje premierowi specustawa w sprawie koronawirusa.

Koronawirus - jakie procedury w sądach?

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło szczególne środki ostrożności w celu przeciwdziałania zagrożeniu epidemii koronawirusa. W sądach, placówkach penitencjarnych i prokuraturach stosowane są procedury profilaktyki m.in. odsuwania od pracy sędziów i pracowników wracających z miejsc zagrożonych epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

Specustawa dotycząca koronawirusa przyznaje rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubiku dziecięcego. Należy w tym celu wypełnić stosowne oświadczenie.

Kontrola osoby objętej kwarantanną przez policjanta przynajmniej raz na dobę

Kontrola osób objętych kwarantanną będzie się odbywać przynajmniej raz na dobę. Policjant wyposażony w służbowy telefon komórkowy pojawi się w miejscu zamieszkania osób objętych kwarantanną.

Uwaga na cyberprzestępstwa "na koronawirusa"!

NASK ostrzega przed cyberatakami "na koronawirusa". Poszukiwanie informacji o epidemii koronawirusa może posłużyć przestępcom do wyłudzenia danych logowania do Facebooka czy kodów BLIK.

Czy trzeba powiadomić pracodawcę o powrocie z kraju zagrożonego zarażeniem się koronawirusem?

Osoby, które wróciły z podróży do krajów objętych zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (np. Włochy), mają obowiązek odbyć 14-dniową kwarantannę i mierzyć temperaturę ciała. Czy pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o takiej podróży? Jakie konsekwencje grożą za brak stosowania się do zaleceń?

Czyn łapownictwa a konfiskata majątku

O tym, że organy ścigania rozsmakowały się w konfiskacie, sporo można ostatnio wyczytać. Po tzw. konfiskatę rozszerzoną, czyli przepadek przedsiębiorstwa stanowiącego własność sprawcy, służącego do popełnienia przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści, sięga się co raz częściej. Jak wynika z najnowszych danych, w zeszłym roku przypadków takich było 668, a łącznie odnosiły się one do mienia o wartości ponad 2 mld zł.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 (koronawirusa)

ZUS stworzył wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 (koronawirusa) żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wypełnienie tego dokumentu jest niezbędne w celu otrzymania zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem.

Odwołanie imprezy masowej z powodu koronawirusa a zwrot biletów - stanowisko UOKiK

Czy organizator imprezy masowej odwołanej z powodu koronawirusa powinien zwrócić pieniądze za bilety? UOKiK stoi na stanowisku, iż mają tu zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

Koronawirus - objawy, co zrobić?

Koronawirus powoduje objawy podobne do grypy. Gorączka, kaszel i duszności to niektóre z nich. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem SARS-Cov-2? Co zrobić, jeśli dostrzegasz u siebie objawy koronawirusa?

Ubezpieczenie imprezy od koronawirusa - czy jest możliwe?

Czy specjalistyczne ubezpieczenia umożliwiają odzyskanie kosztów poniesionych w związku z odwołaniem imprezy z powodu koronawirusa? Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zarażenie w trakcie imprezy?

Koronawirus - w jakich placówkach świadczenia zdrowotne i transport sanitarny?

NFZ opublikował listę placówek, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa. Gdzie można uzyskać pomoc w danym regionie?

Emerytura matczyna (mama 4+) 2020 - komu przysługuje, wysokość netto, wniosek

Emerytura matczyna przysługuje mamie, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci. Jaka jest wysokość netto świadczenia z programu mama 4+? Jak, gdzie i kiedy należy złożyć wniosek?

Świadczenia z FA 2020/2021 – jakie kryterium dochodowe w projekcie nowej ustawy?

W okresie świadczeniowym 2020/2021 ma obowiązywać nowe wyższe kryterium dochodowe dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego (FA). Kryterium dochodu będzie podlegało waloryzacji. Jaka kwota zgodnie z projektem nowej ustawy będzie obowiązywała w 2020 i 2021 r.?

Czas pracy kadry zarządzającej

Czas pracy kadry zarządzającej jest odmiennie uregulowany przez Kodeks pracy. Mówi się, że pracownicy zarządzający, kierownicy mają nienormowany czas pracy. Co to oznacza? Czy mają prawo do wynagrodzenia za pracę poza normalnymi godzinami pracy?

8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem

GIS przedstawia 8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem. Jak wiadomo ludzie starsi to najbardziej zagrożona grupa wiekowa. Chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem przechodzą najciężej. Może dojść nawet do zgonów, dlatego zaleca się stosowanie do poniższych zasad.

Odstąpienie od umowy o świadczenie usług turystycznych w związku z epidemią koronawirusa

Czy w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie podróżny wybierający się w rejony, w których występują zachorowania lub organizator imprezy turystycznej mogą odstąpić od umowy o świadczenie usług turystycznych? - o tym prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Kwarantanna – definicja, zasady

Przepisy prawa definiują czym jest kwarantanna i kto musi zostać nią objęty. Czas trwania kwarantanny zależy od konkretnej choroby.

Kwarantanna i izolacja uprawniają do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego

ZUS informuje, że kwarantanna i izolacja uprawniają do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Pracodawca lub ZUS wypłaca świadczenie na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego.

PIT: czy rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy?

Czy powinieneś rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia przyznawane z urzędu pracy, jeśli korzystałeś z nich w 2019 r.?

Nieudzielenie pomocy w rozumieniu Kodeksu karnego

Na temat przestępstwa nieudzielenia pomocy krąży wiele mitów, które są popularne zwłaszcza na forach internetowych. Ich pochodzenie jest różne, część wynika z niezrozumienia przepisu karnego, a część z opowieści osób trzecich, które często nie znając stanu faktycznego, dorzucają kilka słów od siebie. Jak zatem należy rozumieć przestępstwo nieudzielenia pomocy, kogo dotyczy i co za nie grozi?

Szczególne rozwiązania związane z koronawirusem - nowe przepisy już obowiązują

Ustawa wprowadzająca szczególne rozwiązania związane z koronawirusem weszła w życie 8 marca 2020 r. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

Imprezy masowe - rekomendacja GIS w związku z koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w zamkniętych pomieszczeniach. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dofinansowanie do aparatów słuchowych od 1 marca 2020 r.

Od 3 marca 2020 r. obowiązuje Program dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sprawdź, jakie są zasady uczestnictwa w programie.

Dofinansowanie do aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych

O dofinansowanie do zakupy aparatów słuchowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych można ubiegać się od 3 marca 2020 r.

Czy specustawa dotycząca koronawirusa narusza Konstytucję RP?

Rzecznik Praw Obywatelskich podaje uwagi do specustawy dotyczącej koronawirusa. Jakie zasady konstytucyjne mogą zostać naruszone?

Międzynarodowy Dzień Kobiet - 7 postulatów RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił 7 postulatów w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, który obchodzi się 8 marca każdego roku. Należą do nich m.in.: likwidacja luki płacowej, wdrożenie dyrektywy o równowadze życia zawodowego i prywatnego, poprawa ochrony praw reprodukcyjnych kobiet.

Fundusz alimentacyjny 2020 r. – wyższe kryterium dochodowe i inne planowane zmiany

Kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń alimentacyjnych ma zostać podwyższone od października 2020 r. Osoby wnioskujące o świadczenia nie będą musiały przedstawiać papierowych zaświadczeń o dochodach. Planowane zmiany mają ułatwić uzyskiwanie świadczeń.

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. W połączeniu z urlopem rodzicielskim mama może przebywać rok na urlopie. Pobiera w tym czasie zasiłek macierzyński. Ile dokładnie trwa tzw. roczny urlop macierzyński?

Francja: kierowca Ubera jest pracownikiem

Francuski Sąd Najwyższy uznał kierowców Ubera za pracowników. Nie mogą być podwykonawcami skoro nie mają możliwości budowania własnej bazy klientów oraz ustalania odmiennych cen za przewóz osób.

Wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 - nowe terminy

W 2021 r. pierwsze wnioski o świadczenie wychowawcze (500 plus) rodzice będą mogli złożyć już w lutym. Nowe terminy są związane ze zmianą okresu świadczeniowego.

Gdzie bada się próbki pod kątem koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podało informację, że próbki pod kątem koronawirusa bada się w 13 laboratoriach w Polsce. Sprawdź, gdzie znajdują się te placówki.

Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan

Specustawa o koronawirusie przyznaje pracodawcom prawa do stosowania pracy zdalnej w przypadku zagrożenia spowodowanego koronawirusem. Jest jednak pewien problem - nie każdy pracownik może wykonywać pracę w systemie home office. Jakie rozwiązanie proponuje Konfederacja Lewiatan?

Wniosek o emeryturę złożony w czerwcu powoduje niższe świadczenie - RPO

Osoby, które składają wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymują niższe świadczenie. Problem emerytur czerwcowych należy koniecznie rozwiązać. RPO kolejny raz występuje w tej sprawie do MRPiPS.

Co powinna zawierać umowa o zachowaniu poufności, aby spełniała swoją funkcję?

Zasady związane z przekazywaniem i wykorzystywaniem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa powinny być określone przez strony w umowie o zachowaniu poufności (NDA) lub w odpowiednio sformułowanej klauzuli. Jak wygląda to w praktyce? O czym należy pamiętać podpisując porozumienie z nowym partnerem biznesowym?

Koronawirus a przestrzeganie prawa pracy - prawa i obowiązki

Koronawirus nie uzasadnia łamania przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy zdalnej. W niektórych przypadkach powinien zapewnić maseczki higieniczne i odzież ochronną. Pracownik może odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone epidemią. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku z koronawirusem?

Zwolnienie lekarskie: jak pracodawca może weryfikować L4?

Czy pracodawca może samodzielnie weryfikować fakt przebywania przez swoich podwładnych na zwolnieniu lekarskim? Czy podczas kontroli L4 pracodawca może ingerować w prywatność pracownika?

III edycja konkursu "Pracownik Roku" - przedłużony termin naboru!

Informujemy o przedłużeniu naboru w III edycji konkursu "Pracownik Roku" do dnia 17 marca 2020 r. Organizatorzy konkursu Business Centre Club i 4 Business & People wyszli naprzeciw oczekiwaniom firm, które nie zdążyły przesłać swoich zgłoszeń. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Staże zawodowe dla niepełnosprawnych w administracji rządowej 2020

W 2020 r. w administracji rządowej odbywają się staże zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Organizowane są w ramach programu "Stabilne zatrudnienie". Staże przewidziane są dla 490 osób. Jakie są warunki uczestnictwa w programie? Jak się zgłosić?

Obowiązek wykazania wpłat do PPK w raportach ZUS RCA

Płatnik składek ma obowiązek wykazania wpłat do PPK w raportach ZUS RCA. Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający stają się przychodem uczestnika PPK w momencie przekazania ich do instytucji finansowej.

Zasiłek macierzyński 2020 – kwota, wniosek

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim oraz urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest kwota zasiłku macierzyńskiego w 2020 r.? Jak napisać wniosek?

Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki

Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Pracodawco, pozwól pracownikowi podejmować decyzje!

Pracodawca powinien pozwalać podejmować decyzje swoim pracownikom. W ten sposób będą mieli wpływ na to, co dzieje się w firmie. Obecnie bardzo ważne jest skupienie się na budowaniu relacji i przynależności pracownika do firmy.

REKLAMA