REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 1 kwietnia 2020 r. nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one m.in. liczby klientów w sklepach, na targach i na poczcie.

Kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w handlu i przemieszczaniu się. W sklepach spożywczych będą mogły być obecne maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, w weekendy mają zostać zamknięte wszystkie sklepy budowlane, wprowadzone będą godziny otwarcia sklepów tylko dla osób starszych.

Testament w czasie pandemii koronawirusa

Jak w czasie pandemii koronawirusa sporządzić testament? Jaka forma testamentu jest najbezpieczniejsza w obecnych okolicznościach?

Pomoc psychologiczna w czasie epidemii koronawirusa

Pomoc psychologiczna jest szczególnie potrzebna w trudnym czasie kwarantanny. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię internetowych podcastów.

REKLAMA

Epidemia koronawirusa: kary finansowe do 5 mln zł dla nieuczciwych przedsiębiorców

Nieuczciwym przedsiębiorcom zawyżającym ceny będą groziły wysokie kary finansowe nawet do 5 mln zł. Jak podkreśla Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku pandemii koronawirusa konsumenci borykali się z problemami dotyczącymi odwołanych lotów, wycieczek i imprez masowych, a obecnie są one związane głównie ze wzrostem cen.

Świadczenia "500 plus" i trzynaste emerytury - wypłaty nie zostaną wstrzymane

MRPiPS zapewnia, iż wypłata świadczeń wychowawczych ("500 plus") oraz trzynastych emerytur nie zostanie wstrzymana. W budżecie zabezpieczono środki na wypłatę tych świadczeń.

Handel w niedzielę - rozpakowywanie towarów bez zakazu

Sklepy sprzedające m.in. żywność i inne produkty pierwszej potrzeby będą mogły w niedziele wolne od handlu m.in. przyjąć i rozpakować towar, żeby był on dostępny dla klientów już od poniedziałkowego poranka. Tak przewiduje nowelizacja tzw. specustawy przygotowanej do walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Dla klientów jednak sklepy w niedziele nadal będą zamknięte.

Świadczenie postojowe - pytania i odpowiedzi MRPiPS

Świadczenie postojowe jest jedną z form wsparcia osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, przewidzianą przez tzw. tarczę antykryzysową. MRPiPS opublikowało odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia postojowego.

REKLAMA

Koronawirus - nadzwyczajne przepisy dla wymiaru sprawiedliwości

Uchwalona przez Sejm specustawa "Tarcza antykryzysowa" wprowadza nadzwyczajne przepisy dla wymiaru sprawiedliwości. Celem nowych przepisów jest zapewnienie funkcjonowania sądów w szczególnych warunkach związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.

Epidemia koronawirusa a czynsz w galeriach handlowych (nowelizacja specustawy)

Czasowy zakaz handlu w galeriach handlowych postawił pod znakiem zapytania wysokość płaconego przez najemców czynszu. Nowelizacja specustawy przeciw koronawirusowi przewiduje obniżenie wysokości takiego czynszu o 90 procent.

Kwarantanna z powodu koronawirusa - jak i kiedy? [WYWIAD]

Ponad 150 tys. Polaków jest dziś w kwarantannie. O tym co wolno, a czego nie wolno na kwarantannie mówi w wywiadzie dla DGP Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Epidemia koronawirusa - czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?

"W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu" – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.

Maseczka - czy chroni przed koronawirusem?

Czy maseczki chronią nas przed koronawirusem? Kto powinien z nich korzystać? Co z odpowiednimi atestami? Najważniejsze zalecenia odnośnie właściwego korzystania z maseczki opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia.

Można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne dni

Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę na kolejne dni. Oświadczenie należy złożyć tak jak poprzednio.

Taksówkarz może przewozić więcej niż jedną osobę

Taksówkarz może przewozić więcej niż jedną osobę - wyjaśnił w środę 25 marca wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży pytany o sytuację kierowców taksówek w związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami.

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia - kto może przekroczyć granicę

- Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia br. Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju – poinformował 25 marca 2020 r. minister Mariusz Kamiński. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

PIT nauczyciela – jakie wynagrodzenia za prowadzenie zajęć w szkole?

PIT-y poszczególnych nauczycieli mogą się znacznie różnić. Wynagrodzenia za prowadzone w szkole zajęcia zależą bowiem od wielu czynników takich jak m.in. stopień awansu zawodowego.

Dodatkowy zasilek opiekuńczy dla rodziców od 26 marca 2020 r.

Rodzice mogą wnioskować o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres. Od 26 marca 2020 r. z mocą wsteczną ma obowiązywać nowelizacja obowiązujących przepisów. Obecnie rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.

Trzynastki zostaną wypłacone razem z kwietniową emeryturą lub rentą

W przyszłym miesiącu około 9 mln osób w całym kraku otrzyma tzw. trzynastki. Zostaną one wypłacone razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

Wstrzymanie biegu terminów przedawnienia i terminów sądowych z powodu epidemii koronawirusa

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie nadzwyczajnych zmian prawa dotyczących postępowań sądowych. Planowane jest wstrzymanie biegu wszystkich terminów materialnoprawnych i terminów sądowych oraz zmiana organizacji pracy sądownictwa.

Zakaz przemieszczania się w związku z koronawirusem - pytania i odpowiedzi

Do 11 kwietnia 2020 r. w związku z koronawirusem w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się poza pewnymi wyjątkami. Czy zatem sklepy spożywcze i apteki będą otwarte? Co ze spacerami i dojazdami do pracy? Prezentujemy przygotowane przez rząd odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z wprowadzonym ograniczeniem.

Odstąpienie od umowy o organizację imprezy turystycznej z powodu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i zagrożenie spowodowane wirusem SARS-CoV-2, wiele krajów zamyka swoje granice. Ponadto wiele osób chcąc uchronić się przed chorobą rezygnuje z planów wakacyjnych. Pojawia się zatem wiele pytań czy można w tej sytuacji anulować wyjazd, jednocześnie nie narażając się na dodatkowe koszty i uzyskując zwrot już zapłaconych pieniędzy?

Koronawirus a opłaty w prywatnych żłobkach, przedszkolach i szkołach (odpowiedź UOKiK)

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie przedszkoli, żłobków i szkół, również tych prywatnych. W związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące obowiązku uiszczania przez rodziców opłat. O rekomendowane rozwiązanie zapytaliśmy UOKiK.

Własna firma w czasie koronawirusa: praktyczne porady na czas recesji

Pandemia powoduje ogromne ograniczenia w działaniu gospodarki, a to następnie dotyka każdego z nas. Jak prowadzić własną firmę w czasie koronawirusa? Oto praktyczne porady na czas recesji. Mogą one zostać zaimplementowane właściwie w każdym przedsiębiorstwie i każdym sektorze gospodarczym.

Kwarantanna - bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Jeżeli osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może otrzymać taką pomoc bezpłatnie od gminy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS za 3 miesiące

Zwolnienie z opłacania składek KRUS za II kwartał 2020 r., czyli za 3 miesiące przewiduje proponowany zapis w Tarczy Antykryzysowej. Jest to analogiczne zwolnienie jak to, które ma miejsce w przypadku ZUS.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy - zasiłek z funduszu chorobowego

Osoba powracająca z zagranicy ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby otrzymać zasiłek z funduszu chorobowego, należy złożyć specjalne oświadczenie.

Przestój w fimie a wynagrodzenie dla pracowników

Z uwagi na niespodziewanie dynamiczne zmiany sytuacji na krajowym alei i międzynarodowym rynku spowodowane epidemią, nie powinno budzić wątpliwości, że w niemalże każdym przypadku spowolnienia w związku z tym działalności firmy mówić możemy o przestoju. Co z wynagrodzeniem dla pracowników?

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - wzór, jak wysłać

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Jak wygląda wzór oświadczenia? W jaki sposób należy wysłać oświadczenie?

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Aktualny raport o koronawirusie przedstawia wpływ pandemii na podatki, prawo i biznes. Bądź na bieżąco z ważnymi zmianami dla pracowników i przedsiębiorców.

Czy wzrost cen artykułów medycznych w związku z koronawirusem oznacza wyzysk w myśl art. 304 k.k.?

Sytuacje kryzysowe sprzyjają niestety nadużyciom ze strony podmiotów gospodarczych, które oferujących towary pierwszej potrzeby. Nie inaczej jest w aktualnie obowiązującym stanie zagrożenia epidemiologicznego w związku z pandemią koronawirusa. Do góry poszybowały zwłaszcza ceny maseczek, żelów antybakteryjnych oraz środków do dezynfekcji. Z tego m.in. powodu premier wprowadził zakaz sprzedaży tych towarów za pośrednictwem serwisów OLX i Allegro. Co więcej jednak, w Prokuraturze Krajowej powołany został dodatkowo zespołu prokuratorów do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, a jego uwaga ma być skupiona na kwestii zawyżania cen towarów. W kontekście tym nasuwa się rzecz jasna przestępstwo wyzysku z art. 304 k.k. Czy rzeczywiście można tutaj mówić o czynie zabronionym?

"Kwarantanna domowa" - można pobrać darmową aplikację Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało darmową aplikację "Kwarantanna domowa". Ma ona ułatwić kontakt ze służbami oraz opiekę nad osobami objętymi kwarantanną.

Dozór policyjny - na czym polega i kiedy jest stosowany?

Dozór policyjny jest pewnego rodzaju nadzorem nad podejrzanym lub oskarżonym stosowanym na wolności. W konkretnych przypadkach stanowi alternatywę dla tymczasowego aresztu. Kiedy zatem stosowany jest dozór policyjny, na czym polega i jakie obowiązki ma oskarżony?

Obawa przed koronawirusem a zaprzestanie przychodzenia do pracy – stanowisko GIP

Czy w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem pracownik, który czuje się zagrożony dojeżdżając do pracy, może zaprzestać jej wykonywania? GIP przypomina, iż okoliczności, w których pracownik może powstrzymać się od pracy określa art. 210 Kodeksu pracy.

ZUS - nowe infolinie tematyczne dla klientów

ZUS uruchomił nowe infolinie tematyczne dla klientów. Pod specjalnymi numerami telefonów można uzyskać informacje m.in. na temat zasiłków opiekuńczych, świadczeń przysługujących w czasie kwarantanny czy pomocy dla przedsiębiorców.

Odwołane loty, koncerty, imprezy, wycieczki a zwrot kosztów w czasie epidemii koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 krzyżuje plany większości ludzi na całym świecie. Odwoływane są loty, wykupione wycieczki czy planowane od dawna imprezy masowe. Co możemy zrobić, by nie stracić wydanych wcześniej pieniędzy? Ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org podpowiada, jak możemy reagować i na jakie zwroty kosztów liczyć.

Koronawirus a sanatorium - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

NFZ przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wpływem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego na funkcjonowanie sanatoriów. Bezpłatna infolinia NFZ jest dostępna przez całą dobę.

Wakacje wykupione w biurze podróży - kiedy można z nich zrezygnować?

Rezygnacja z umowy zawartej z organizatorem turystyki np. w biurze podróży następuje na podstawie szczegółowych regulacji. Kiedy mamy prawo zrezygnować z wykupionej wycieczki? Jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcy, gdy podróżny odstąpił od umowy w związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2?

Zawieszenie kredytu w CHF - czy warto?

Obecnie w czasie pandemii koronawirusa i licznych problemów występujących na rynku pracy wielu z kredytobiorców będzie mieć problem z płynnością finansową, a co za tym idzie z poradzeniem sobie ze spłatą rat kredytu we frankach szwajcarskich (CHF). Na dniach kurs franka znacząco wzrósł w stosunku do złotówki, a co za tym idzie urosły też odsetki płacone od kredytów oraz kapitał kredytu do spłaty. Banki zaczęły proponować swoim klientom chwilowe zawieszenie spłaty kredytu, ale czy aby na pewno Banki chcą tym samym pomóc swoim kredytobiorcom?

Rozwiązanie umowy ze względu na stan epidemii - czy jest możliwe?

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy ze względu na stan epidemii? Jakie kroki mogą podjąć przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić zawarte już umowy?

W NSA i większości WSA ograniczona praca biur podawczych i kas sądowych

Naczelny Sąd Administracyjny ograniczył pracę biura podawczego do przyjmowania korespondencji tylko za pośrednictwem operatorów pocztowych. W większości wojewódzkich sądów administracyjnych wprowadzono podobne zasady.Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych sądów.

Zawieszenie i odwieszenie biletu ZTM (miesięcznego i kwartalnego) z uwagi na epidemię koronawirusa [AKTUALIZACJA]

Pasażerowie, którzy zrezygnowali w czasie epidemii koronawirusa z podróży komunikacją publiczną, mogą przez internet na stronie https://zawieswkm.wtp.waw.pl/ zawiesić i odwiesić bilet długookresowy zakodowany na karcie miejskiej.

Kwarantanna w związku z koronawirusem - na jaką pomoc można liczyć?

Kwarantanna dla wielu osób jest trudnym czasem. W szczególności osoby starsze, samotne czy niepełnosprawne potrzebują wsparcia. W takich sytuacjach można zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - wniosek do ZUS online

Rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19. W jakich przypadkach wniosek o zasiłek można wysłać do ZUS online?

Koronawirus: nieobecność w pracy a zasiłki

Jakie zasiłki przysługują za czas nieobecności w pracy z powodu koronawirusa? Kto i na jakich zasadach będzie wypłacał należności wynikające ze stosunku pracy?

Koronawirus a praca zdalna

Strach wokół koronawirusa wciąż wzrasta. Ogłoszony został stan zagrożenia epidemiologicznego w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Apeluje się, aby pozostać w domach i nie opuszczać ich bez potrzeby. Nową ustawą tj. ustawą z dnia 7 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wprowadzono możliwość polecenia pracownikowi pracy zdalnej.

Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w obawie przed koronawirusem?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wykonywanie pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracownika. Niestety w dobie zagrożenia epidemiologicznego coraz częściej zadajemy sobie pytanie – czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w obawie przed koronawirusem?

Koronawirus - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania wśród pracowników i pracodawców

Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z koronawirusem? Jakie działania powinien podjąć pracownik w przypadku kontaktu z osobą zarażoną, u której wykryto koronawirusa? Odpowiadamy na te i inne najczęściej zadawane przez pracowników i pracodawców pytania.

Rozwiązania w walce z koronawirusem dla pracowników i przedsiębiorców

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem przewiduje nowe regulacje przeznaczone dla pracowników i przedsiębiorców m.in. pracę zdalną, zasiłek za okres kwarantanny, ulgę w spłacie składek do ZUS. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z obecną sytuacją.

Prekluzja dowodowa w sprawach karnych - możliwe skutki nowelizacji KPK

Prekluzja dowodowa jest jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przez nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Nowe przepisy weszły w życie 5 października 2019 r. Czy skutkiem tych zmian może być odejście od zasady prawdy materialnej?

REKLAMA