REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusz Sprawiedliwości pomoże ofiarom przestępstw na Ukrainie

Uchodźcy przybywający do Polski z Ukrainy to osoby pokrzywdzone przestępstwem; każda taka osoba, która zgłosi się po pomoc, otrzyma natychmiastowe wsparcie ze środków Funduszu Sprawiedliwości - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Warszawa uruchamia punkty i infolinie dla uchodźców z Ukrainy

W stolicy funkcjonuje kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, zbierana jest też pomoc i oferty miejsc noclegowych; funkcjonują też specjalne infolinie, na których można uzyskać pomoc - przekazały w komunikacie władze stolicy. Poszukiwani do pomocy są również wolontariusze.

Konta bankowe bez opłat dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy od teraz mogą otwierać konto w banku bez opłat za prowadzenie przez 12 miesięcy - poinformował PKO BP.

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy pociągami PKP Intercity

Od 25 lutego obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia pociągów TLK i IC - poinformowało PKP Intercity.

REKLAMA

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących na Białoruś i do Federacji Rosyjskiej

Ze względu na wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ wydało także ostrzeżenie dla podróżujących do Federacji Rosyjskiej.

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainie powodująca konieczność opuszczenia swoich domów, a nawet granic kraju, przez ukraińskich obywateli. Z troski o siebie i o swoje rodziny szukają azylu, m.in. w Polsce. Na jakiej podstawie mogą przekroczyć granicę i wjechać do Polski?

Dziecięcy Telefon Zaufania RPD również w języku ukraińskim

Od 2 marca 2022 r. przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka dyżurować będzie psycholog mówiący po ukraińsku.

EWK – wniosek o świadczenie z wyrównaniem do 28 lutego 2022 r.

Świadczenie wyrównawcze do tzw. emerytury EWK przyznawane jest na wniosek. Dlaczego warto go złożyć do końca lutego 2022 r?

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r, jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych. Ile wynosi to świadczenie i kto może je otrzymać?

Lista punktów recepcyjnych przy granicy polsko-ukraińskiej dla uchodźców z Ukrainy

Obywatele Ukrainy uciekający przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie otrzymają pomoc po przekroczeniu polskiej granicy. Wszyscy uchodźcy, którzy nie mają w Polsce miejsca w którym mogliby się zatrzymać, mogą udać się do najbliższego punktu recepcyjnego, w którym otrzymają pomoc. Gdzie znajdują się punkty recepcyjne?

MSZ uruchamia infolinię dla obywateli Ukrainy przekraczających polską granicę

Infolinia dla obywateli Ukrainy została utworzona w odpowiedzi na dużą liczbę osób przekraczających Polską granicę w związku z militarnym atakiem Rosji na Ukrainę. Obywatele Ukrainy otrzymają informacje o możliwej pomocy po przekroczeniu polskiej granicy oraz dalszego pobytu w naszym kraju.

Rosyjskie programy wykreślone przez KRRiT z rejestru programów rozprowadzanych

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24 - podała KRRiT w czwartek.

Jaka pomoc dla uchodźców z Ukrainy?

Pomoc dla obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski będzie udzielana m.in. w punktach recepcyjnych.

MSZ odradza podróże na Ukrainę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Co z obywatelami, którzy tam przebywają?

Punkty recepcyjne dla uchodźców przy granicy z Ukrainą

W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy - poinformował w czwartek rano wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Czy Straż Graniczna wzmocni patrole?

Będziemy reagować adekwatnie do zagrożenia i jeżeli zajdzie taka potrzeba wzmocnimy patrole - powiedziała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie.

Spada optymizm w kwestii zawierania ugód frankowych z bankami

W ciągu ostatnich miesięcy tylko niecałe 14% frankowiczów dostało propozycję ugody od banku. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego wśród frankowiczów.

Do kiedy maseczki? Minister o możliwych decyzjach

Do kiedy będziemy nosić maseczki? Kiedy najwcześniej możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie?

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Ile kosztuje rozwód? Tradycyjne postępowanie sądowe generuje ogromne koszty finansowe. Rozpoczynając od złożenia pozwu, po powołanie biegłych, czy inne opłaty sądowe, a na prawniku kończąc – te wszystkie wydatki mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jak obniżyć koszty rozwodu? Jaką drogę rozwodu wybrać, by zminimalizować czas, stres i koszty? Wyjaśniamy.

Obostrzenia od 1 marca 2022 r. - ważne zmiany

Rząd znosi większość obostrzeń od 1 marca 2022 r. Jakie zmiany zaplanowano? Co z kwarantanną i maseczkami?

Systemowa analiza przypadków śmierci dzieci - projekt RPD

Rzecznik Praw Dziecka przedstawił projekt systemowej analizy przypadków śmierci dzieci. Do najważniejszych rozwiązań należy powołanie rady ekspertów, która będzie badać okoliczności tragedii i uzupełnienie uprawnień rzecznika o możliwość występowania w sprawach karnych.

Nowelizacja ustawy o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych z podpisem prezydenta

Zmiany wprowadzone w ustawie o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Sejm podjął uchwałę w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

Sejm jednomyślnie podjął uchwałę, w której "z całą mocą" potępił "agresję Rosji na Ukrainę. Wezwał też społeczność międzynarodową do wprowadzenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych przeciwko Rosji.

Problemy z lotami samolotem w maju 2022 roku

W maju 2022 roku będą problemy z lotami samolotem. Paraliż na lotniskach będzie wywołany brakiem kontrolerów ruchu lotniczego. Można spodziewać się opóźnień w rozkładzie lotów, a nawet braku możliwości startu czy lądowania na Okęciu i Modlinie.

Koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium będą wyższe

Koszt wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium za turnus wzrośnie od 10,5 zł do 42 zł. Tak wynika z projektu, który trafił do konsultacji publicznych.

Ceny ubezpieczeń OC spadają pomimo inflacji

Polisy komunikacyjne OC w styczniu 2022 r. aż w 14 miastach wojewódzkich były tańsze niż przed rokiem. Co z ubezpieczeniem AC?

Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia

Czy wobec inflacji zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia w umowie zlecenia?

Rozprawa w sprawie kar nałożonych na Polskę przez TSUE odroczona przez TK

Do 8 marca Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Wniosek w tej sprawie złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Rząd ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma przyjąć projekt noweli Prawa wodnego, który ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Świadczenie pieniężne (Karta Polaka)

Świadczenie pieniężne przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w RP może otrzymać osoba, która ma Kartę Polaka i chce osiedlić się w Polsce na stałe.

Kto może skutecznie uregulować zobowiązanie podatkowe podatnika?

Ordynacja podatkowa wskazuje osoby, które mogą uregulować zobowiązanie za podatnika. Na jakich zasadach się to odbywa?

Bezpłatne porady prawne i psychologiczne (21-27 lutego 2022 r.)

Bezpłatne porady prawne i psychologiczne będzie można uzyskać w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W 2022 r. potrwa on od 21 do 27 lutego.

500 plus i RKO - pracownicy ZUS odpowiedzą na pytania

24 lutego 2022 r. odbędą się dyżury dotyczące świadczenia wychowawczego ("500 plus") i Rodzinnego Kapitały Opiekuńczego (RKO).

Jak sprawdzić czy ktoś mnie śledzi w sieci?

Kto nas śledzi i w jakim celu? Podpowiadamy jak uchronić się przed inwigilacją i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy podglądani.

Wyzysk – ważne zmiany jeszcze w 2022 r.

Modyfikację tzw. wyzysku zakładają przepisy, które wejdą w życie w połowie 2022 r. Na czym polegają zmiany?

Początek roku czasem rozwodów?

Czy fala rozwodów w styczniu ma związek z pandemią? Kiedy zdecydować się na rozstanie, a kiedy na separację?

Emerytury stażowe korzystne dla rolników?

Eksperci wskazują, iż prezydencki projekt dotyczący emerytur stażowych tylnymi drzwiami wprowadza obniżenie wieku emerytalnego rolników o pięć lat.

Zmiany w spadkach w 2022 roku - dalecy krewni wyłączeni z kręgu spadkobierców

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace nad nowelizacją Kodeksu cywilnego w zakresie przepisów prawa spadkowego. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (dalej: „Projekt”) jest obecnie na etapie opiniowania. Zakładane zmiany będą dotyczyć m.in. ograniczenia kręgu dalszych spadkobierców ustawowych, ale też rozszerzenia zakresu przyczyn mogących prowadzić do niegodności dziedziczenia. Zmiany prawdopodobnie wejdą w życie w 2022 roku.

Senat przyjął nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych

System rekompensat dla sektorów energochłonnych wspiera konkurencyjność polskiego przemysłu energochłonnego. Dzięki nowelizacji limit środków przeznaczony na wypłaty rekompensat w latach 2022-2031 wyniesie ponad 45 mld zł.

Spory transgraniczne - na co najczęściej skarżą się konsumenci?

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK podsumowuje zgłoszenia otrzymane w 2021 roku.

Limity osób niezaszczepionych - czy będą znoszone?

Zdaniem ministra zdrowia w marcu trzeba będzie podjąć decyzję o zniesieniu restrykcji, które obecnie obowiązują, a nie są "aż tak bardzo przestrzegane". Chodzi m.in. o limity osób niezaszczepionych.

13 emerytura w 2022 r.

13 emerytura w 2022 r. to jedno ze świadczeń, które otrzymają seniorzy. Ile wyniesie dodatkowe roczne świadczenie pieniężne? Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Teksas pozywa Facebooka za przetwarzanie danych biometrycznych Teksańczyków bez ich zgody

Prokurator generalny Teksasu złożył w poniedziałek 14 lutego 2022 r. pozew przeciwko firmie Meta. Stan samotnej gwiazdy zarzuca firmie Marka Zuckerberga przetwarzanie danych biometrycznych mieszkańców stanu bez ich zgody. Sprawa ma swoje korzenie w 2009 roku, kiedy to Teksas uchwalił CUBI Act, czyli prawo regulujące zbieranie i użytkowanie danych biometrycznych. Prokurator zarzuca Facebookowi, że w latach 2010-2011 „bez świadomej zgody i podstępem zgromadził dane milionów Teksańczyków w systemie rozpoznawania twarzy”.

TSUE: mechanizm warunkowości zgodny z prawem Unii

Tzw. mechanizm warunkowości, uzależniający korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego jest zgodny z prawem UE - uznał w wydanym w środę orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wpis do księgi wieczystej z krótszym czasem oczekiwania

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w przepisach o dokonywaniu wpisów hipotek w księgach wieczystych. Mają one być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe.

Sądy kościelne - struktura i funkcjonowanie

Sądy kościelne – to trybunały działające w imieniu Kościoła opierające swoje wyroki na prawie kanonicznym. Funkcjonują od początku Kościoła, a podwaliny dzisiejszej procedury sądowej zostały określone w średniowieczu. Obecny sposób pracy sądów został uwarunkowany po reformie kodeksu prawa kanonicznego w XX wieku. Papież Jan Paweł II zatwierdził nowy kodeks w 1983 roku.

Zawezwanie do próby ugodowej a przedawnienie – zmiany od 30 czerwca 2022 r.

W dniu 27 grudnia 2021 r. została ostatecznie podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego modyfikująca w sposób istotny przepisy kodeksu cywilnego dotyczące przerywania biegu przedawnienia poprzez zawezwanie do próby ugodowej oraz wszczęcie mediacji. Nowe przepisy wejdą w życie 30 czerwca 2022 r. Co trzeba o nich wiedzieć?

Emerytury pomostowe - jakie zmiany?

Wniosek o emeryturę pomostową będzie można złożyć jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Co jeszcze ma się zmienić?

Dofinansowanie do niani w 2022 r.

Dofinansowanie do zatrudnienia niani w 2022 r. mogą uzyskać rodzice, którzy podpisali z opiekunką umowę uaktywniającą. Ile wynosi wsparcie?

Izolacja domowa skrócona do 7 dni

Od 15 lutego 2022 r. izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2 skrócona została do 7 dni.

REKLAMA