REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcom - jaki wniosek?

Świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcom będzie wypłacane na wniosek. Jaka będzie forma takiego wniosku?

Jak pomóc zadłużonej bliskiej osobie?

W momencie, kiedy nie mamy do czynienia zaległościami na znaczne sumy, jest jeszcze szansa, że możemy realnie pomóc bliskiej osobie! Jak to zrobić?

Ustawa o obronie ojczyzny – prace nad nią mają zakończyć się w czwartek

W czwartek Senat zakończy prace nad ustawą o obronie ojczyzny, w piątek Sejm będzie mógł się zająć poprawkami Senatu - poinformował w poniedziałek dziennikarzy marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Trzynasta emerytura - wypłata w kwietniu 2022 r.

Wypłatę trzynastej emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie w kwietniu 2022 r. Ile wyniesie świadczenie?

REKLAMA

Jakie są oszczędności Polaków w gotówce? [BADANIE]

Według najnowszego badania opinii publicznej, obecnie co piąty Polak ma oszczędności w gotówce wynoszące od 1000 do 4999 zł. Chodzi tu o osoby głównie w wieku 23-35 lat oraz z miesięcznymi dochodami netto poniżej 1000 zł. Nieznacznie mniej rodaków nie dysponuje żadnymi tego typu rezerwami finansowymi.

Notarialna pomoc dla obywateli Ukrainy

W pomoc dla obywateli Ukrainy włączyły się korporacje prawnicze, w tym poznańscy notariusze. Jaką pomoc można uzyskać?

Zmiana standardu nadawania TV - UOKiK apeluje do sklepów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do sklepów o niewykorzystywanie zmiany standardu nadawania telewizji do podnoszenia cen.

Kiedy obowiązkowe OC nie chroni sprawcy?

Polskie prawo wyłącza określone sytuacje z ochrony kierowców w ramach obowiązkowego OC. Jakie to przypadki?

REKLAMA

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - uwagi RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił marszałkowi Senatu uwagi do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. O co wnosi RPO?

TK o możliwości kontroli statusu sędziów krajowych przez ETPC

Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym m.in. umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka i sądom krajowym przeprowadzenie kontroli statusu sędziów krajowych jest niezgodny z konstytucją - wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej - jak to zrobić, terminy

Osoba niezgadzająca się z uchwałą wspólnoty może wytoczyć powództwo o uznanie wspomnianej uchwały za nieistniejącą. Takie powództwo jest możliwe również po upływie terminu określonego przez ustawę o własności lokali (6 tygodni). Pozew o uznanie nieistnienia uchwały ma inną podstawę prawną niż powództwo o uchylenie uchwały określone przez art. 25 ustawy o własności lokali. Uznanie uchwały za nieistniejącą czasem leży w interesie osób nieposiadających prawa własności lokalu i dlatego sąd może zaakceptować ich powództwo.

Jak VPN w telefonie pomaga chronić naszą prywatność?

Dostęp do internetu mamy dziś niemalże z każdego miejsca. Co więcej, dzięki rozwojowi technologii mobilnych, korzystać z niego możemy z poziomu smartfona. W związku z tym potrzebuje on odpowiedniej ochrony. Z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci VPN-a, który znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Czy krewni i rodzina najemcy odpowiadają za niezapłacony czynsz?

Krewni najemcy i inne osoby pełnoletnie stale zamieszkujące w lokalu z najemcą odpowiadają solidarnie razem z najemcą za zobowiązania i zaległości czynszowe. Mowa o odpowiedzialności za okres stałego zamieszkiwania takich osób wspólnie z najemcą. Solidarna odpowiedzialność oznacza na przykład, że całość zaległości można egzekwować od osoby, która wydaje się bardziej wypłacalna. Obowiązujące przepisy pozwalają również właścicielowi mieszkania na zachowanie w ramach zastawu rzeczy należących do krewnych najemcy oraz pozostałych lokatorów. Jest to wariant możliwy do zastosowania w razie zaległości czynszowych.

Czy Polacy widzą spadki cen po obniżce VAT-u na żywność? [BADANIE]

Niespełna jeden na trzech Polaków dostrzega, że ceny w sklepach zmniejszyły się przez ustawową obniżkę VAT-u na żywność. Ponad dwa razy więcej rodaków jest przeciwnego zdania.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została uchwalona przez Sejm. Jakie kwestie reguluje?

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. – co się zmieni?

W dniu 1 lipca 2022 r., 10 lat po wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wchodzi nowa regulacja – ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jakie najważniejsze zmiany przynosi ta tzw. „nowa ustawa deweloperska” w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny partner Kancelarii Chmura i Partnerzy.

XV Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego Online

Już̇ po raz piętnasty Konferencja stworzy pasjonatom prawa podatkowego możliwość́ poszerzenia wiedzy, a ekspertom i praktykom płaszczyznę̨ do wymiany poglądów i doświadczeń́.

Okazjonalne kąpieliska mają działać 60 dni, a nie 30 – sejmowe komisje poparły wniosek

Poprawka wydłużająca do 60 dni działanie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli zyskała w środę poparcie połączonych sejmowych komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Niezbędne zwroty w komunikacji polsko-ukraińskiej (do pobrania)

Przygotowaliśmy wykaz zwrotów, które są niezbędne w komunikacji polsko-ukraińskiej. Plakat jest gotowy do pobrania i wydruku.

Karta pobytu cudzoziemca

Karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Karta Pobytu jest dokumentem wydawanym na podstawie udzielonego zezwolenia na pobyt. Jak można ją wyrobić i do daje cudzoziemcowi posiadanie karty pobytu w Polsce?

Kiedy Sejm zajmie się ustawami sądowymi, dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Sejm ma do rozpatrzenia pięć projektów ustaw sądowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jej likwidacja m.in. warunkuje wypłatę pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Specustawa o pomocy ukraińskim uchodźcom – opozycja przeciwna m.in. uchyleniu odpowiedzialności samorządów

Kluby Lewicy i PSL, a także koła opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem specustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom uciekającym przed militarnym atakiem Rosji na Ukrainę. Podstawowe zastrzeżenia dotyczą uchylenia odpowiedzialności Rządu łamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi

Uchodźcy a umowy najmu i użyczenia mieszkań - problemy i możliwości

W związku z bieżącą sytuacją coraz więcej osób poszukuje informacji odnośnie formalnych kwestii związanych z zakwaterowaniem osób uciekających przed wojną z terenów Ukrainy. Z jednej strony chcą pomóc, a z drugiej zabezpieczyć się przed konsekwencjami błędnego wyboru najemcy lub sytuacji gdy lokator nie będzie miał środków na regulowanie rachunków ani chęci do wyprowadzki. Aktualna sytuacja jest wyjątkowo nietypową, gdyż bardzo trudno przewidzieć ile będzie trwała wojna i jakie konsekwencje to wywoła. Dlatego w całej tej sytuacji jest bardzo wiele niewiadomych.

120 tys. fejków dziennie w polskim internecie. Jak rozpoznać rosyjską dezinformację?

Wojna w Ukrainie zwiększyła skalę cyberzagrożeń, na które Polska nie jest do końca gotowa. Jednym z nich jest aktywność rosyjskich trolli w polskim internecie, która jest widoczna już od wielu miesięcy, a w ostatnich dniach zdecydowanie nabiera rozpędu. Dziennie pojawia się ok. 120 tys. fejków, które w nawale bodźców i informacji coraz trudniej rozpoznać, dlatego w procesie weryfikacji pomagają instytucje państwa. Eksperci nie wykluczają także nasilonych ataków na administrację i infrastrukturę krytyczną. Dla Rosjan sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne to istotny strategicznie obszar, co pokazuje szturm na elektrownię w Czarnobylu.

Czy kobiety lepiej niż mężczyźni kontrolują swoje finanse?

Z długami w największym stopniu zmagają się panie w wieku 35-45 lat. Aż szesnastokrotnie mniej kobiet niż mężczyzn zalega za to ze zobowiązaniami alimentacyjnymi. Jaki obraz kobiet rysuje się na podstawie danych w bazie dłużników?

Rząd chce nowelizacji kodeksu karnego skarbowego w celu poprawy ściągalności VAT

W celu poprawy ściągalności VAT rząd planuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego - wynika wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Walce z przestępczością skarbową i szarą strefą ma służyć m.in. modyfikacja instytucji czynnego żalu oraz wydłużenie okresów przedawnień - wynika z wykazu.

Świadczenie dla osób przyjmujących ukraińskie rodziny

Polacy, którzy przyjęli pod swój dach rodziny ukraińskie będą mieli możliwość otrzymania finansowego wsparcia. Ile wyniesie takie świadczenie?

Praca zdalna – czym jest, obowiązki pracownika i pracodawcy

Od marca 2020 roku jednym z rozwiązań mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Sytuacja spowodowała, że jest to coraz popularniej stosowane rozwiązanie i występuje już praktyczne w każdym biurze. Regularnie pojawiają się również postulaty by ją wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy. Czym właściwie jest praca zdalna i co każdy pracodawca powinien o tym rozwiązaniu wiedzieć?

Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca – jakie formalności należy spełnić?

W związku z sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej, wywołaną atakiem Rosji na Ukrainę, prawnicy otrzymują wiele pytań o formalności jakich muszą dochować obywatele Ukrainy, aby legalnie przekroczyć granicę Polski. Pojawiają się pytania o dokumenty, zasady wjazdu z dzieckiem czy możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub czasowy.

Prezes UOKiK przestrzega przed pochopnymi przelewami

Jakie są zasady pobierania płatności od osób, które chcą pomóc ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji wojskowej? Sprawdza to Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w związku ze skargą konsumenta na podwójne przewalutowanie wpłaty.

Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy

W jaki sposób uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej? Gdzie można znaleźć listę placówek?

Infolinia 19524 również w języku ukraińskim

Wybierając numer 19524 można otrzymać informacje m.in. na temat ofert pracy czy procedur zatrudniania cudzoziemców. Pomoc na infolinii już wkrótce będzie udzielana również w języku ukraińskim.

RPO: Ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego odpowiednie artykuły ustawy o KSSiP. Dotyczą one ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów i prokuratorów.

Nowe przepisy uchylą okresy ochronne dla niektórych zwierząt

Przez cały rok będzie można strzelać do jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka. Nowy projekt opublikowano na stronach RCL.

Czy konsument może wpisać dłużnika do BIG-u?

Udzielając pożyczki sąsiadowi, znajomemu, członkowi rodziny warto zabezpieczyć się umową. Dzięki niej niesolidnego dłużnika będziemy mogli wpisać do Biura Informacji Gospodarczej.

Kim jest windykator? Na co uważać?

Rolą windykatora, który kontaktuje się z zadłużonym konsumentem, jest przede wszystkim wyjaśnienie powodów windykacji, przekazanie wszelkich informacji dotyczących zaległości, rozłożenie jej na raty i ustalenie takiego planu spłaty, które będzie realny, tzn. dopasowany do możliwości finansowych zadłużonego.

Wyjątki od zakazu lotów rosyjskich samolotów w UE

Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina jakie są wyjątki od zakazu lotów rosyjskich samolotów w Unii Europejskiej.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią został przedłużony do 30 czerwca 2022 r. Nowy termin związany jest z powstającą zaporą.

Żłobkowe – wniosek o dopłatę od 1 kwietnia 2022 r.

Wniosek o tzw. żłobkowe będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. Ile wynosi dofinansowanie do opłaty za pobyt dziecka w placówce i kto może je otrzymać?

Jak rozmawiać z uchodźcami i pomagać? Radzi psycholog

Udzielając pomocy, starajmy się odpowiadać na potrzeby drugiego człowieka i ofiarować to, co rzeczywiście jest potrzebne. W kontaktach z uchodźcami wykażmy się delikatnością i taktem; wystrzegajmy się słów nasilających niepokój o aktualną sytuację - radzi psycholog, dr hab. Aneta Borkowska, prof. UMCS.

Prezydent wetuje nowelizację ustawy dot. oświaty "Lex Czarnek"

Nowelizacja Ustawy - Prawo oświatowe, m.in. wzmacniająca rolę kuratorów oświaty i zmieniająca zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach, czyli tzw. Lex Czarnek, na razie nie wejdzie w życie. Prezydent Andrzej Duda złożył weto.

Świadczenie na zakup dekodera w 2022 r.

Świadczenie na zakup dekodera dla jednego gospodarstwa domowego wyniesie 100 zł. Płatności będzie można dokonać do 31 grudnia 2022 r.

Długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy - będą nowe przepisy

Zmiana przepisów ma umożliwić długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy. Na jakiej podstawie Ukraińcy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia rodzinne?

500 plus dla obywateli Ukrainy – kiedy przysługuje?

Kiedy świadczenie 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługują obywatelom Ukrainy zamieszkałym w Polsce?

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?

Tradycyjne SMS-y coraz częściej ustępują miejsca znacznie bardziej zaawansowanym komunikatorom internetowym. Pojawia się jednak kwestia, czy zapewniają one wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszej prywatności i przesyłanych przez nas informacji. Jak zatem chronić dane wrażliwe przed cyberprzestępcami lub autorytarnymi rządami i czy stosowanie VPN-a to optymalne rozwiązanie?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wniosek tylko online

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej. Jak informuje ZUS, już ponad 420 mln zł przelanych zostało na konta rodziców w ramach nowego świadczenia.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - jak i kiedy?

Czy uchodźcy z Ukrainy mają prawo skorzystać z pomocy medycznej np. lekarza rodzinnego czy w szpitalu? Trwają prace nad przygotowaniem nowych przepisów, które będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową

Straż Graniczna informuje wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową.

28 lutego - ważny termin dla pracujących emerytów i rencistów

Do 28 lutego wszyscy emeryci pobierający wcześniejsze emerytury, jak również renciści, którzy dodatkowo pracowali w 2021 r, muszą poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.

Obostrzenia na marzec 2022 r.

Jakie obostrzenia będą obowiązywały w marcu 2022 r.? Nowe przepisy, które znoszą część ograniczeń, właśnie weszły w życie.

REKLAMA