Marek Rotkiewicz
Dołącz do grona ekspertów
Przy obliczaniu wynagrodzenia pracowników najczęściej bierze się pod uwagę przepracowany czas pracy. Pracodawca może jednak zastosować tzw. akordowy system wynagradzania, odnosząc się do konkretnie wykonanej pracy w danej jednostce czasu. Jego zastosowanie wiąże się z wprowadzeniem norm pracy.
Pracownik niepełnosprawny, w stosunku do którego zostało wydane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W skali roku kalendarzowego dodatkowy urlop wynosi 10 dni. Z jakim dniem nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
Związek zawodowy może zwrócić się do firmy, w której działa o sfinansowanie związkowcom kosztów wyjazdów na konferencję. Firma nie ma obowiązku finansowania wyjazdów. Może jednak dokonać tego dobrowolnie. Na jakiej podstawie?
Badania okresowe
27.02.2014
Badaniom okresowym podlega każdy pracownik. O zakresie i częstotliwości badań profilaktycznych decyduje lekarz przeprowadzający te badania, opierając się na wskazówkach metodycznych załączonych do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Lekarz prowadzący badania profilaktyczne może także wyznaczyć krótszy termin do przeprowadzenia kolejnego badania, niż zostało to określone we wskazówkach metodycznych.
REKLAMA
Kiedy wygasa umowa o pracę, jeśli pracownik zmarł w dniu wolnym od pracy? Czy dzień, w którym pracownik zmarł wlicza się do okresu zatrudnienia pracownika?
Odpracowanie prywatnego wyjącia pracownika
24.02.2014
Jakie zasady należy mieć na uwadze w przypadku wyznaczania czasu, w którym pracownik odpracuje swoje prywatne wyjście w czasie godzin pracy? Czy odpracowanie wyjścia prywatnego może przypadać przed rozpoczęciem pracy?
Kiedy pracownik ma prawo do zwrotu kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej? Czy zwrot kosztów biletu powrotnego z podróży służbej jest możliwy w przypadku, gdy pracownik dokona przedłużenia podróży dla celów prywatnych?
Badania wstępne
20.02.2014
Zatrudnienie nowej osoby zawsze związane jest z obowiązkiem przeprowadzenia badań lekarskich przed dopuszczeniem jej do pracy. Obowiązek skierowania na te badania istnieje nawet wówczas, gdy dana osoba u poprzedniego pracodawcy wykonywała tę samą pracę w identycznym zakresie zadań i posiada ważne badania okresowe oraz wykonuje taką samą pracę obecnie u innego pracodawcy.
Wypadek przy pracy jest zdefiniowany w art. 3 ustawy wypadkowej. Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika.
Jak rozliczyć delegację?
14.01.2014
Pracownik, który został skierowany na delegację zagraniczną zobowiązany jest rozliczyć się z kosztów jej odbycia w terminie 14 dni od jej zakończenia. W przypadku zaliczki wypłacanej w obcej walucie, rozliczenia dokonuje się według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.
Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli skrócenia
dokonuje samodzielnie pracodawca – powodem wypowiedzenia muszą być
przyczyny niedotyczące pracownika. Ponadto możliwość jednostronnego
skrócenia wypowiedzenia odnosi się tylko do 3-miesięcznego okresu
wypowiedzenia.
Czy mimo, iż pracownik wykorzystał w ciągu roku 2 tygodnie urlopu bez przerwy, pracodawca ma prawo narzucić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do końca roku?
Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę jednostronnie bądź na podstawie porozumienia stron. Jednakże skrócenia można dokonać jedynie z przyczyn niedotyczących pracownika i może dotyczyć tylko 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników przynosi korzyści obu stronom stosunku pracy. Jak rozliczać świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?
Niektórzy pracownicy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wykonują dodatkowe obowiązki u innych pracodawców na podstawie umów zlecenia. Czy pracodawca może w regulaminie pracy wprowadzić obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy?
Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.
Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.
Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?
Chcemy zorganizować spotkanie wielkanocne dla naszych pracowników. Czy można je w całości sfinansować ze środków zfśs? Czy w tym przypadku również trzeba kierować się kryterium socjalnym?
Chcemy zatrudnić na umowę o dzieło osobę bezrobotną zarejestrowaną w
urzędzie pracy bez prawa do zasiłku. Osoba ta będzie tworzyć dla nas
autorskie teksty, a zapotrzebowanie na materiał będziemy przesyłać jej
nieregularnie. Może się zatem okazać, że w danym miesiącu (miesiącach)
nie otrzyma wynagrodzenia. Czy zawarcie takiej umowy osoba bezrobotna
powinna zgłosić w urzędzie? Czy to oznacza, że z chwilą zgłoszenia
zawarcia tej umowy zostanie wykreślona z rejestru bezrobotnych? Jeśli
tak, to gdzie będzie podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu przez okres
trwania tej umowy?