REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Dołącz do grona ekspertów
ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Obsługa prawna z zakresu zagadnień prawa korporacyjnego to jedna z najbardziej skomplikowanych gałęzi prawa. Niewłaściwe zastosowane przepisów prawa handlowego, skutkuje wzięciem na siebie poważnego ryzyka. Od lat z powodzeniem pomagamy zakładać spółki handlowe w Polsce i za granicą.

Oferujemy swoje doświadczenie, które pozwala nam czuwać i monitorować cały skomplikowany proces, jakim jest zakładanie spółek.

Tworzymy spółki typu:

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

spółki komandytowe

spółki akcyjne

spółki komandytowo - akcyjne.

Nasza pomoc nie zawęża się tylko do Polski, pomagamy również za granicą – tworzymy spółki typu offshore. Dlaczego tak ważna jest odpowiednia pomoc? Profesjonalna obsługa prawna w zakresie prawa korporacyjnego pozwala zorganizować i prowadzić działalność gospodarczą w sposób bezproblemowy, sprawny oraz minimalizujący ryzyka prawne dla spółki, wspólników i kadry zarządzającej. Ponieważ zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie mogą Państwa spotkać, wychodzimy naprzeciw Państwa potrzebom, oferując kompleksową obsługę i doradztwo prawne w zakresie prawa korporacyjnego.

Znajomość prawa handlowego za granicą, pozwala nam wpierać przedsiębiorców w zakładaniu oraz rejestracji spółki zagranicą.

W jakich krajach? Anglia, Belize, Cypr, Czechy, Dania, stan Delaware, Estonia, Francja, Gibraltar, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Irlandia, Litwa, Niemcy, Malta, Słowacja, Szwajcaria, Węgry i Emiraty Arabskie.

Co jeszcze możemy dla Państwa zrobić?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podpowiadamy jak założyć działalność gospodarczą. Wspomagamy w wyborze formy prawnej

Przygotowanie projektów umów i statutów spółek

Kompletownie dokumentów niezbędnych do otwarcia spółki oddziału lub przedstawicielstwa

Wnioski o rejestracje nowego podmiotu

Tworzenie regulaminów działania spółek oraz wewnętrznych dokumentów

Zmiany w umowach

Przygotowania projektów uchwał organów spółki

Asysta w trakcie przeprowadzania zgromadzeń wspólników

Połączenie, podział spółki

Przekształcenie firmy w spółkę z o.o

Reprezentacja przedsiębiorcy przed sądem rejestrowym

Zakładanie spółek zagranicznych

Ogólne doradztwo prawne w zakresie procesów restrukturyzacyjnych

Oprócz zakładania spółek, oferujemy Państwu doradztwo z zakresu prawa handlowego oraz bieżącą obsługę prawną przedsiębiorstw.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.oniszczuk.com oraz bloga: www.abcspolek.pl.

Oniszczuk & Associates
ul. Św. Mikołaja 8-11/213
50-125 Wrocław
e-mail: office@oniszczuk.com
Telefon (w godz: 9-16):
(+48) 71 341 84 23
(+48) 71 342 31 87

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych do 2021 roku wszystkie spółki akcyjne i komandytowo akcyjne będą musiały prowadzić publiczne rejestry akcjonariuszy.
Konstrukcja prawna sp. z o.o. sp. k. jest niezmiernie często wykorzystywaną formą prawną do prowadzenia działalności gospodarczej przez licznych przedsiębiorców funkcjonujących w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Często u nowicjuszy prawnych taka konstrukcja prawna budzi niemałą konsternację, stąd celem przedstawienia zarysu istoty i funkcjonowania niniejszej spółki w dalszej części artykułu zostaną zaprezentowane praktyczne aspekty odpowiedzialności prawnej i finansowej wspólników.

REKLAMA

Zasadniczą zaletą Malty dla przedsiębiorców jest jej unikalny system podatkowy, który opiera się na pełnym odliczeniu podatku pozwalającego na uznanie jakiegokolwiek podatku należnego za zwrotny „kredyt” przyznawany beneficjentowi jeśli jest on przedmiotem dalszych transferów. Poza nim istnieje szereg innych czynników, które zachęcają zagranicznych przedsiębiorców do bezpośrednich inwestycji na tej wyspie, przez co można powiedzieć, że Malta stała się nie tylko rajem podatkowym, ale również atrakcyjnym centrum usług finansowych.
Sejm pracuje nad nowelizacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Rząd planuje utworzyć jedną bazę danych podatników VAT, co ma uszczelnić system wpływów, a także zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału podatników w tzw. karuzelach VAT.

REKLAMA

Wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego to codzienność każdej spółki kapitałowej w Polsce. KRS daje możliwość uzyskania informacji o każdym przedsiębiorcy podlegającemu obowiązkowi wpisu do tego rejestru. Do właściwego wydziału KRS składa się zarówno wniosek o rejestrację podmiotu jak i wnioski o zmianę danych. Na pozór podpisanie takich dokumentów wydaje się proste, ale w praktyce przysparza wiele problemów.
Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę dotyczącą odpowiedzialności członków zarządu spółki za jej długi, o której mowa w art. 299 k.s.h. Otóż SN rozstrzygnął, że odpowiedzialność ta spoczywa na osobach faktycznie sprawujących funkcje członków zarządu zgodnie z podjętymi uchwałami spółki, niezależnie od danych widniejących we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Obecnie Kodeks spółek handlowych przewiduje sześć spółek prawa handlowego. Jednak wszystko wskazuje na to, że za niedługo dojdzie siódma, kontrowersyjna – Prosta Spółka Akcyjna (dalej: PSA).
W dniu 15 listopada 2018 r. podjęta została Uchwała Sądu Najwyższego III CZP 52/18 - rewolucyjna dla nabywców lokali, zarządców i deweloperów. Stanowi ona, że sprzedaż pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego jest prawnie dopuszczalna.
W lipcu maltański parlament uchwalił trzy projekty ustaw, dając każdemu zainteresowanemu inwestorowi jasny obraz ram prawnych wymaganych do założenia legalnej działalności kryptowalut na Malcie. Jakie nowe rozwiązania prawne przewidują?
Z początkiem przyszłego roku mocą nowelizacji ustawy o CIT stawka 15% zostanie obniżona do 9%. Nowa stawka co prawda będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2018 r., lecz z obniżonej stawki nie skorzystają wszyscy, a część firm nawet straci ulgę.
Od 1 października 2018 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do sporządzania rocznego sprawozdania finansowego w formie elektronicznej, opatrzonego e-podpisem osoby upoważnionej. Tym samym nie jest już możliwe przesłanie do KRS skanu sprawozdania przygotowanego w formie papierowej.
Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki kapitałowej we wszystkich dziedzinach jej działalności, a dokładna liczba jej członków jest określona generalnie w Kodeksie Spółek Handlowych, a precyzyjnie w umowie lub statucie. Jak jednak postąpić w przypadku wystąpienia wakatu aby nie doprowadzić do paraliżu omawianego organu?
Zarząd spółki jest organem jedno lub wieloosobowym, który prowadzi sprawy spółki, a także reprezentuje ją na zewnątrz. Niedługo aby złożyć rezygnację z pełnienia funkcji przez ostatniego członka zarządu, trzeba będzie zwołać zgromadzenie wspólników - taką zmianę w Kodeksie spółek handlowych ma wprowadzić tzw. pakiet Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Ustawodawca w Kodeksie Spółek Handlowych wymienił zamknięty katalog spółek kapitałowych i osobowych. W przypadku tych drugich dodał również szczególną formę prawną jaką jest „spółka kapitałowa w organizacji”. Spółka w organizacji jest początkowym etapem bytu spółki, istniejącym między zawarciem umowy spółki - w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub z chwilą zawiązania spółki - w przypadku spółki akcyjnej, a wpisem jej do KRS.
Na początku 2019 roku wprowadzony ma zostać tzw. „exit tax”, czyli podatek od przeniesienia firmy z Polski za granicę. Polegać ma to na opodatkowaniu niezrealizowanych zysków kapitałowych. Podstawą do tej zmiany jest unijna dyrektywa ATAD (2016/1164) dotycząca przeciwdziałania unikania opodatkowania.
Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.
Z dniem 13 lipca 2018 r. w życie weszło nowe rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży lub zamiany kryptowaluty. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej dokonanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2019 r. Zakres czasowy nowego zwolnienia budzi jednak kontrowersje.
Co zrobić, gdy jako wspólnik spółki z o.o. chcemy z niej wystąpić, ale nie jesteśmy w stanie znaleźć nabywcy naszych udziałów albo spółka nie wyraża nam zgody na takie zbycie, ponieważ jej wspólnicy nie chcą dopuścić nowego wspólnika, a sami nie są zainteresowani kupnem udziałów? Z sytuacji takiej jest wyjście.
Zakaz konkurencji chroni interesy spółki, a także interesy pozostałych wspólników. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma ograniczony zakres.
Wraz z początkiem 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zostali objęci obowiązkiem comiesięcznego składania sprawozdania w postaci plików JPK_VAT. Od 1 lipca 2018r. na mikroprzedsiębiorców nałożony został jeszcze jeden obowiązek, w postaci przekazywania na żądanie US również dodatkowych plików.

REKLAMA