REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciele samochodów hybrydowych zwrócili uwagę na pewną prawidłowość. Hamulce w tych autach dość szybko korodują. Czyja to wina i jak sobie radzić z problemem?
Nowoczesne zdobycze techniki zaczynają zalewać rynek motoryzacyjny. Temu ciężko się jednak dziwić. Za ich sprawą auta stają się wygodniejsze i bezpieczniejsze. Jednym z ciekawszych wynalazków ostatnich lat są reflektory typu LED. Snop światła tworzony w nich jest wyjątkowo jasny i daje dobry kontrast. Szerokie pole widzenia ma jednak swoją cenę. Diodowe oświetlenie może się psuć. Czy naprawa lamp LED jest w ogóle możliwa? Sprawdziliśmy.

REKLAMA

Niemcy po modelach z serii R mieli okazję przekonać się o tym, jak duży potencjał niosą ze sobą usportowione wersje. Teraz schemat chcą wykorzystać w przypadku średniej wielkości crossovera - T-Roca. Premiera podczas targów w Genewie.
Francuzi szykują się w tym roku do poważnej zmiany modelowej. Jedną z kluczowych prezentacji jest nowy Peugeot 208. Auto zostanie oficjalnie zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Co ważne, otrzyma wersję w pełni elektryczną!

REKLAMA

Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych samochody z Korei kojarzyły się z naprawdę niską jakością. Początek nowego millenium przyniósł jednak dużą zmianę w tej kwestii. Hyundai obudził się, a w efekcie model i30 drugiej generacji jest nie tylko dobrym hatchbackiem, ale na tyle dobrym hatchbackiem, że spokojnie może konkurować z europejskimi odpowiednikami. Sprawdźmy jak starzeją koreańskie kompakty.
Silniki wysokoprężne od pewnego czasu nie cieszą się dobrą prasą. Tak, stały się niezwykle zaawansowane i nie mają już wiele wspólnego ze spartańskimi konstrukcjami pokroju 1.9 TDI. Mimo wszystko na rynku nadal trafiają się jednostki, których eksploatacja stanowi serwisowy ideał. Jakie firmy produkują najlepsze diesle? Na naszej liście znalazła się technologia z Japonii, Francji, Korei, Niemiec, a nawet Włoch!
Nietrudno odnieść wrażenie, że w obecnej rzeczywistości motoryzacyjnej jednostki wysokoprężne stały się trochę czarnymi owcami. Zarzuca się im wybitną szkodliwość i to, że w sposób szczególny przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Kiedyś twierdzenie mogło być prawdą. Teraz jednak fakty mówią coś innego. Nowoczesna technologia ratuje współczesny silnik diesla. Ekologia w jego przypadku nie musi być zatem zagrożona.
Honda UK Manufacturing ogłosiło decyzję. Montownia zlokalizowana w miejscowości Swindon w Wielkiej Brytanii zakończy działalność. Zakład produkujący obecnie model Civic zostanie zamknięty w 2021 roku. To oznacza, że pracę w japońskiej firmie straci 3,5 tysiąca pracowników. Czyżby właśnie zaczęły się motoryzacyjne żniwa niepewności przed Brexitem?
Używany Fiat Panda II zawojował świat. Tani hatchback segmentu A przekroczył pułap produkcji na poziomie 2 milionów sztuk i był chętnie wybierany przez Europejczyków. Skąd taka popularność? O tej zadecydowały zalety auta, a w szczególności praktyczna cena i naprawdę prosta mechanika. Tak, 8-zaworowe silniki okazywały się głośne. Z drugiej strony można je było naprawiać za grosze.
Nowoczesność oznacza dla silników nie tylko zaawansowaną technologię wtryskową, turbodoładowanie czy koło dwumasowe. Nowoczesność to też asystenci, którzy podpowiadają kierowcy jak najbardziej optymalnie wykorzystać możliwości jednostki napędowej. Jednym z takich asystentów jest wskaźnik zmiany biegów. W tym materiale odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie: na ile jego wskazania są dogmatem, a na ile mogą stanowić wyłącznie sugestię?
Producenci reklamują swoje samochody mówiąc o tym, że są bezpieczne, komfortowe i… oszczędne. Kierowcy czasami dają się złapać na optymistyczne dane wpisywane do folderów reklamowych, mimo wszystko w głębi duszy nie wierzą w wyniki spalania deklarowane przez importerów. Choć może teraz już powinni? W końcu obowiązuje nowy cykl badania zapotrzebowania na paliwo WLTP. Na czym on polega i w czym jest lepszy od normy NEDC?
Usuwanie filtrów DPF jest w Polsce prawdziwą plagą. Kierowcy płacą przeszło 1000 złotych za wyspawanie osadnika z układu wydechowego, aby pozbyć się problemów z jego nagminnym zapychaniem podczas jazdy w mieście. To jednak nie jest zgodne z przepisami. Prawo do tej pory było jednak w dużej mierze bezradne. Teraz sytuacja może się zmienić. Usunięty filtr cząstek stałych? Nowe przepisy sprawią, że twoje auto nie przejdzie przeglądu!
Współczesne silniki diesla są mocne i oszczędne. Aby jednak dojść do tego momentu, musiały bardzo mocno postawić na rozwój technologii. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnego ropniaka jest filtr cząstek stałych. DPF z jednej strony sprawia, że spaliny emitowane do atmosfery są mocno oczyszczone. Z drugiej strony może stanowić miejskie przekleństwo. Czy to oznacza, że warto go usunąć?
Kwota ustalona na 20 tysięcy złotych pozwala na naprawdę szeroki wybór z rynku wtórnego. Kierowca może poszukiwać aut pochodzących z różnych segmentów. Aby pomóc w wyborze, przygotowaliśmy przekrojową listę. Nie brakuje na niej zarówno małych, miejskich wozidełek, jak i reprezentacyjnej limuzyny segmentu D czy nawet modnego ostatnio crossovera.
Kierowca poszukujący samochodu segmentu B, prędzej lub później musi wziąć pod uwagę kandydaturę Yarisa. Modele trzeciej generacji są stosunkowo młode, prezentują się atrakcyjnie, oferują całkiem nowoczesną technologię, a do tego mają kluczową, eksploatacyjną zaletę - okazują się naprawdę trwałe, a tym samym tanie w utrzymaniu. Z jakiego jeszcze powodu warto kupić miejską Toyotę? O tym właśnie w tym materiale.
Pomysł wydaje się dość prosty. Producenci postanowili zrezygnować z napędzania łopatek turbiny gazami wydechowymi. Ich miejsce zajął bowiem silnik elektryczny. Jakie zalety daje takie rozwiązanie i kiedy e-turbo może się stać standardem na rynku? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Odcinkowy pomiar prędkości nie jest dużą nowością na polskich drogach. Teraz Ministerstwo Infrastruktury chce zadbać o to, aby ten rodzaj kontroli szybkości jazdy stał się bardziej widoczny dla kierowców. Skutek? Nowe znaki odcinkowego pomiaru prędkości już wkrótce mogą pojawić się przy drogach.
Pierwszy hatchback segmentu C spod znaku czeskiego producenta właśnie trafił na taśmę linii produkcyjnej fabryki w Mlada Bolslav. Kompakt ma stylistykę nawiązującą do pozostałych modeli marki i szeroką paletę silnikową zakładającą nawet wersję zasilaną CNG. Golf powinien się bać?
Producenci motoryzacyjni działający nad Wisłą mają powody do zadowolenia. Sprzedaż nowych aut w naszym kraju nie zatrzymuje się. W roku 2018 padł kolejny rekord. Według raportu przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w sumie Polacy kupili blisko 532 tysiące pojazdów i tym samym wygenerowali blisko 10-procentowy wzrost.
Niemcy szykują się do ważnej premiery. Już w marcu podczas targów motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowany zostanie nowy Volkswagen Passat. Wersja poliftingowa stylistycznie zmieni się nieznacznie. Prawdziwą przemianę marka szykuje jednak na polu technologicznym. Przykład? Auto może poruszać się częściowo automatycznie.

REKLAMA